Skocz do zawartości

Jaka maszyna polerska dla początkującego ?


nOx

Rekomendowane odpowiedzi

@zeea ja mam taki właśnie "budżetowy" ale działający zestaw. Masner, roller 9 i yato15. Tak naprawdę to teraz z rollera nie ściągam małego bp i nim się bawie na załamaniach itp, na duże powierzchnie Yato, a na twardziele lub zajechane lakiery w celu przyspieszenia pracy i efektów cięcie rotacją. Mając taki zestaw na luzie sobie podchodzisz do każdego lakieru. Tak szczerze czy będziesz miał da np Yato lub jakaś maszynę za tysiąca, a do bani pasty/pady to nie będzie różnicy. Jak dla mnie technika, kombinacja pasta/pad i potem maszyna 🙂

@zeea ja mam taki właśnie "budżetowy" ale działający zestaw. Masner, roller 9 i yato15. Tak naprawdę to teraz z rollera nie ściągam małego bp i nim się bawie na załamaniach itp, na duże powierzchnie Yato, a na twardziele lub zajechane lakiery w celu przyspieszenia pracy i efektów cięcie rotacją. Mając taki zestaw na luzie sobie podchodzisz do każdego lakieru. Tak szczerze czy będziesz miał da np Yato lub jakaś maszynę za tysiąca, a do bani pasty/pady to nie będzie różnicy. Jak dla mnie technika, kombinacja pasta/pad i potem maszyna 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam Panowie,
Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się korektą lakieru. Przeczytałem kilkadziesiąt tematów na forum, oglądałem filmiki i chciałbym kupić jakąś uniwersalną maszynę DA.
W sumie zastanawiam się nad dwoma opcjami. Tj.
1. Kupić jedną maszynę, waham się pomiędzy:
-KRAUSS Shinemaster S15 v2
-Evoxa HDC 21
-Evoxa HDC 15
-EVOXA HDF12
-ADBL Roller D09125-01+B
2. Kupić dwie maszyny, 
-ADBL Roller D09125-01+B - jako praca na talerzu 75mm na przetłoczeniach i małych elementach.
-I tutaj jaki wybór drugiej? Skok 21 czy 15 lepiej się sprawdzi?
Proszę o wasze opinie dotyczące wyboru.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kaznono napisał:

Witam Panowie,
Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się korektą lakieru. Przeczytałem kilkadziesiąt tematów na forum, oglądałem filmiki i chciałbym kupić jakąś uniwersalną maszynę DA.
W sumie zastanawiam się nad dwoma opcjami. Tj.
1. Kupić jedną maszynę, waham się pomiędzy:
-KRAUSS Shinemaster S15 v2
-Evoxa HDC 21
-Evoxa HDC 15
-EVOXA HDF12
-ADBL Roller D09125-01+B
2. Kupić dwie maszyny, 
-ADBL Roller D09125-01+B - jako praca na talerzu 75mm na przetłoczeniach i małych elementach.
-I tutaj jaki wybór drugiej? Skok 21 czy 15 lepiej się sprawdzi?
Proszę o wasze opinie dotyczące wyboru.
Pozdrawiam

Ad.1 Roller 9mm, bp 125, 75. Kilka padów i masz spoko zestaw. 

Ad.2 planetarki ? 🙂 mam evoxa hdx8, dokupuję 5mm i jestem happy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, alexander.p napisał:

Ad.1 Roller 9mm, bp 125, 75. Kilka padów i masz spoko zestaw. 

Ad.2 planetarki ? 🙂 mam evoxa hdx8, dokupuję 5mm i jestem happy. 

Którą opcje byś wybrał ?
Jestem w tym zielony, to nie wiem czy ogarnąłbym planetarkę, nie łatwiej na początek DA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co chcesz robić tymi polerkami, odświeżenie hobbistyczne czy i mocne cięcie więcej aut? Mam hdc15, 21 i hdx8. Jakbym miał mieć jedna maszynę to zdecydowanie hdc15, do cięcia gąbką to już jednak słabo idzie, tutaj zdecydowanie hdc21 lepiej sobie radzi i idzie to sprawniej.  Hdx8 na razie leży w odstawce, nie wiem czy przekonam się do tej maszyny bo nie poleruje się nią tak przyjemnie jak DA. Zamiast rollera wybrałbym jednak rotacje nawet mała bo i szyby zrobisz a i w zakamarki podjedziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek hobbistycznie, a później może jakieś okazyjne robótki.
Ogólnie, nie miałem styczności z żadną maszyną polerską, to myślę, że łatwiejsze byłoby zaczęcie pracy z planetarką, gdyż nie mam wyrobionego przyzwyczajenia do danego typu maszyny.
Muszę przyznać, że coraz poważniej zastanawiam się nad Evoxa HDX8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie zakupu budżetowej DA. Będzie używana hobbystycznie do odświeżenia lakieru/ cleaner. Przeczytałem chyba wszystkie posty na ten temat (nawet nie raz). 
Wybór padł na da15 hamron/meec/yato + BP 125mm w zależności co się trafi w promocji lub olx.  W trudno dostępnych miejscach będę się ratował tanią giełdową rotacja marki BOSH (tak przez samo H😂), która dostałem w spadku. 

Mam tylko jadną rozkminę.

Na filmikach wydziałem, że w Hamronie/Yato podczas kantowania czy tam gdzie są jakieś większe obłości ruch oscylacyjny potrafi się zatrzymać. 
Czy tak samo dzieje się w przypadku Adbl Roller 9? 
Wpływ na to ma skok czy moc maszyny? 
Może warto byłyby dołożyć do Adbl? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2022 o 15:29, kaznono napisał:

Witam Panowie,
Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się korektą lakieru. Przeczytałem kilkadziesiąt tematów na forum, oglądałem filmiki i chciałbym kupić jakąś uniwersalną maszynę DA.
W sumie zastanawiam się nad dwoma opcjami. Tj.
1. Kupić jedną maszynę, waham się pomiędzy:
-KRAUSS Shinemaster S15 v2
-Evoxa HDC 21
-Evoxa HDC 15
-EVOXA HDF12
-ADBL Roller D09125-01+B
2. Kupić dwie maszyny, 
-ADBL Roller D09125-01+B - jako praca na talerzu 75mm na przetłoczeniach i małych elementach.
-I tutaj jaki wybór drugiej? Skok 21 czy 15 lepiej się sprawdzi?
Proszę o wasze opinie dotyczące wyboru.
Pozdrawiam

Z perspektywy czasu powiem ci tak: jeśli cię stać na 2 maszyny to kup DA21 i DA9. Ewentualnie po jakimś czasie dokup DA21. Aby nie generować zbyt wysokich kosztów:

1. DA21 - Evoxa HDD21 lub Evoxa HDQ21

2. DA9 - ADBL Roller D09125-01+B (dopytaj czy talerz 75mm jest w zestawie). Ostatnio kupując tę maszynę kuzynowi taki talerz juz znajdował się w pudełku z maszyną (wcześniej trzeba było dokupić).

 

Takim zestawem będziesz miał możliwość mocniejszego cięcia oraz delikatnego wykończenia czy nawet cleanera. W momencie kiedy zaczniesz poważniejszą zabawę sam dojdziesz do wniosku, że park maszynowy będziesz musiał uzupełnić o jakąś rotację czy mini maszynę.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, kaznono napisał:

@xadamx Rozumiem. Jak myślisz, lepszym wyjściem będzie DA21, które wymieniłeś, czy spróbować HDX8 mk2.
Czytając opisy to silniki wykorzystane w DA21 są powielone z maszyny Hdx'a.
Jak się zapatrujesz na maszyny planetarne?

Mam Flexa XCE i w zasadzie jest to moja podstawowa maszyna, którą uwielbiam pracować. Natomiast HDX8, którego znów ma mój kolega, mi zupełnie nie podchodzi. Mam również HDD21 i jeszcze ani razu nią dłużej nie pracowałem, za to kolega chętnie po nią sięga. Mi ogólnie jakoś sprzęt Evoxy nie leży.

8 października w Strzegomiu będzie OpenDay Flexa. Jeśli nie masz daleko, możesz podjechać i poprzymierzać się do maszyn Flexa. Nie są tanie ale to jest inna liga w porównaniu do Evoxy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2022 o 13:31, kaznono napisał:

@xadamx Rozumiem. Jak myślisz, lepszym wyjściem będzie DA21, które wymieniłeś, czy spróbować HDX8 mk2.
Czytając opisy to silniki wykorzystane w DA21 są powielone z maszyny Hdx'a.
Jak się zapatrujesz na maszyny planetarne?

Witaj, tak masz rację że silnik w HDD21 jest dokładnie ten sam co w HDX8 ale silnik to tylko napęd. Cała reszta odbywa się w przekładni i za nią czyli w mimośrodzie. Tam tkwią różnice pomiędzy zwykłymi DA a planetarnymi. Dobrych kilka lat temu planetarne ze skokiem 8mm były mocniejsze od DA15. Szanse wyrównały się po wprowadzeniu DA21 a najnowsze maszyny np.  HDD21 czy HDQ21 deklasują planetarne w efektywności pracy. Oczywiście te najmocniejsze 21-ki są też zabójcami dla marnej jakości padów więc trzeba automatycznie myśleć o tym że skoro kupujemy już taką maszynę to warto wykorzystać jej potencjał czyli obroty i kupować pady nie po 20 zł tylko takie których piana i klej wytrzymają. I teraz dalej... większe obroty nie służą też pastom starszych generacji bo wtedy były one tworzone pod te maszyny które były na rynku. I nie chodzi o to że mocniejsze maszyny bardziej grzeją tylko o to że ścierniwo za szybko rozbija się przy wysokich obrotach. Na szczęście są firmy które myślą kompleksowo 😉
Jeżeli zaczynasz przygodę z detailingiem w 2022 roku to nie czytaj już postów sprzed 5-8 lat bo maszyny się zmieniły, pasty się zmieniły i pady się zmieniły. Ja np. nie wyobrażam sobie obecnie pracy bez DA21 z dobrym futrem i pasty z rozbijalnym ziarnem która pozwala pracować na wysokich obrotach.
Inaczej to jest błędne koło. Kupuję polerkę DA która ma możliwości pracy na dużych obrotach ale uzywam tylko 3-4 biegu bo inaczej pady nie wytrzymują a pasta za szybko sie wypracowuje lub pyli... nie tędy droga.

  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
39 minut temu, Kristof En napisał:

rozbijalnym ziarnem

a ja znowu wole pasty ze stałym ziarnem i duzo lepiej mi sie wtedy pracuje 🙂 wiec tutaj to juz zalez co kto lubi 🙂 

Ja uwielbiam maszyne 8 i 15mm DA dla mnie to taki must have przy obecnych lakierach samochodowych. Miekkie lub bardzo miękkie lakiery co przy skoku 21 moze byc problematyczne przy wykonczeniu niestety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Streat  Oczywiście, każdy jest wolnym człowiekiem i nawet rozumiem tych którzy wolą czasami robić w garażu dłużej jakąś robotę niż słuchać gadania żony w domu 😜
A tak na poważnie to dlaczego wolisz stałe ziarno? Szybciej zrobisz etap cięcia ale kolejne etapy są dłuższe. Przy rozbijalnym ziarnie w paście która ma dobrze zrobioną recepturę na solidnych ścierniwach samo cięcie może trwać tyle samo lub krócej niż stałym a kolejne etapy to praktycznie tylko liźnięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

@Kristof En Ze stałym ziarnem dużo szybciej wykonam polerke auta niz przy rozbijającym sie. Dla przykładu pasta 3d one jest tak uniwersalna i tak dobrze zrobione ze przy jej stałym ziarnu dobieram sobie moc ciecia maszyną i padem i za kazdym razem wychodzi mi idealny One Step. Jedynie przy ostrym cięciu gdzie lakier jest juz mocno zniszczony robie dwa etapy ale to tez zwykle wybieram pasty ze stałym ziarnem. Lepiej dogaduje sie z takimi pastami i duzo przyjemniej mi sie nimi pracuje 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Moderator

Szybkie proste pytanie.

Jakbyście mieli wybrać na JUŻ - decyzja w 10 minut - to dla amatora - na prezent - używana 1 w roku - cena OBYDWU na BF około 350 - która bierzecie ?

 

1. Adbl Roller 9mm

2. Jula > link

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.