Skocz do zawartości

Pranie mikrofibr


Roko

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka fibr do prania - macie jakiś patent na przepranie ręczne? Szkoda mi puszczać pralki na kilka ścierek. 
 

Tak samo z dwiema rękawicami - nie są jakieś strasznie brude, w sumie bo jednym myciu. Co ile warto je prać?

No i ręcznik do osuszania - kiedy je pierzecie? Po jednym osuszaniu wloski nadal są w miarę miękkie, ale nie aż tak jak za pierwszym razem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę kostkę białego jelenia, ciepłą wodę i jadę z tematem. Ważne, by mydło nie miało jakichś substancji zapachowych, dodatkowych środków czyszczących, bo to może pozbawić fibry ich właściwości, najlepiej niech będzie "gołe".

Rękawicę piorę raczej rzadko, za to po każdym myciu dokładnie wypłukuję ją bieżącą wodą i wieszam, żeby wyschła.

Ręcznik piorę dopiero po kilku suszeniach - 6ciu, 7miu, 8miu... jak wyczuję, że już wyraźnie nie jest miękki. Ewentualnie gdy wiem, że mogłem go zabrudzić. Co suszenie nie ma raczej sensu.

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Moderator

https://kopalniawiedzy.pl/bawelna-recznik-suszenie-twardnienie-zwiazana-woda-adhezja-kapilarna,31790

Cytat

Uprane bez płynu zmiękczającego bawełniane ręczniki, które naturalnie wyschną, twardnieją. Dotąd nie było wiadomo, czemu się tak dzieje, ale japońscy naukowcy z Kao Corporation i Uniwersytetu Hokkaido uważają, że rozwiązali tę zagadkę.

W ramach wcześniejszych badań grupy badawcze z Kao Corporation sugerowały, że chodzi o związaną wodę. Woda związana to ta część wody, która jest stosunkowo trwale połączona z "produktem". Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie substancji rozpuszczonych/zawieszonych i ma zmniejszoną aktywność.

Japończycy przedstawili model teoretyczny, w którym woda związana pozostająca na powierzchni bawełny prowadzi do sieciowania pojedynczych włókien na drodze adhezji kapilarnej.

W najnowszym badaniu, którego wyniki ukazały się w Journal of Physical Chemistry C, akademicy donieśli o bezpośrednich obserwacjach wody związanej na powierzchniach bawełnianych. W ten sposób zapewnili silne dowody na potwierdzenie modelu Kao Corporation.

Ekipa, której skład uzupełnił Ken-ichiro Murata z Uniwersytetu Hokkaido, zastosowała mikroskop sił atomowych oraz spektroskopię w podczerwieni połączoną z mikroskopią sił atomowych (AFM-IR). Dzięki temu można było badać wodę związaną na powierzchniach bawełnianych na poziomie molekularnym.

Obserwacje AFM wskazywały na istnienie na powierzchni lepkiej substancji, która nie jest celulozą, głównym składnikiem bawełny. To stanowiło zaś wskazówkę, że występuje tam woda związana, powodująca adhezję kapilarną.

W dalszych eksperymentach widma AFM-IR naturalnie wysuszonych powierzchni bawełnianych wykazały dwa charakterystyczne piki. Gdy wodę usunięto, piki te całkowicie znikały. Widma z dwoma pikami sugerują, że woda związana przybiera dwa różne stany na granicy faz powietrze-woda i woda-bawełna. Na granicy faz powietrze-woda pod wpływem powietrza i oddziaływań hydrofobowych następuje wzmocnienie wiązań wodorowych między cząsteczkami wody, a na granicy włókien bawełnianych i wody obserwuje się wiązanie z grupami hydroksylowymi, -OH, celulozy.

Eksperymenty pokazały, że woda związana jest obecna na powierzchniach bawełnianych i przyczynia się do pewnych właściwości dynamicznych, takich jak sztywność pośredniczona przez adhezję kapilarną. Sądzono, że środki zmiękczające do tkanin zmniejszają tarcie między włóknami bawełny. Nasze wyniki wskazujące na udział wody związanej w twardnieniu tkanin zapewniają jednak nowy wgląd w działanie tych produktów. To z kolei pozwala nam opracować lepsze czynniki, formuły i systemy - podsumowuje Murata.

Może niedługo nasze mikrofibry zawsze po praniu będą super miekkie 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odkopię  
pytanie do forumowych testerów 
ADBL Micro Wash czy Shiny Garage Enzyme Microfiber Wash
czy moze jeszcze cos innego ?? 
Moim zdaniem SG lepiej dopiera i jest bardziej wydajne.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niedługo nasze mikrofibry zawsze po praniu będą super miekkie
 


Problem rozwiązuje suszarka do prania. Zarówno fibry jak i ręczniki puszyste, miękkie i chłonne jak nowe (a nawet lepiej). Polecam każdemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Problem rozwiązuje suszarka do prania. Zarówno fibry jak i ręczniki puszyste, miękkie i chłonne jak nowe (a nawet lepiej). Polecam każdemu
Serio mówisz? Kurcze to będę musiał spróbować skoro tak polecasz, bo strzepywać ręczniki do osuszania te większe to masakra jak są słabo odwirowane w palce, bo ponoć nie można ich wirować powyżej 600 obrotów dla ich dobra...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Birkhof. a czy to przypadkiem nie jest tak że właśnie ręczników nie powinno się suszyć w suszarkach bębnowych, ani prać w zmiękczaczach? Że właśnie nie powinny być "miękkie i puszyste", bo wtedy spada ich poziom wchłaniania wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Birkhof. a czy to przypadkiem nie jest tak że właśnie ręczników nie powinno się suszyć w suszarkach bębnowych, ani prać w zmiękczaczach? Że właśnie nie powinny być "miękkie i puszyste", bo wtedy spada ich poziom wchłaniania wody?

Piorę ręczniki łazienkowe w białym jeleniu a do płukania ocet + dosłownie 20ml płynu. Nie mam problemu z chłonnością po suszeniu w suszarce.
Fibry tez BJ + ocet i nie ma problemu z chłonnością
Serio mówisz? Kurcze to będę musiał spróbować skoro tak polecasz, bo strzepywać ręczniki do osuszania te większe to masakra jak są słabo odwirowane w palce, bo ponoć nie można ich wirować powyżej 600 obrotów dla ich dobra...

Jak masz suszarkę to wysusz w pierwszej kolejności ręczniki kąpielowe (ale jeden powieś na suszarce, żeby mieć różnicę).
Ja suszę na programie jedwab bo ma najniższą temperaturę suszenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W końcu kupiłem sobie Shiny Garage Enzyme Microfiber Wash.
I mam pytanie czy razem z tym płynem używać jeszcze octu? Czy sam płyn wystarczy już?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja użyłem wczoraj po raz pierwszy płynu od SG bez octu ( 40*C i jakiś program syntetyki na 2.5h) i efekt bardzo dobry. Wcześniej prałem w białym jeleniu i occie do płukania w 40*C i programie Mix ok 1h20.

Pytanie o ile wpływ na domycie miał długość programu, ale wersja z sg zrobiła lepsza robotę.

Miałem tam dwa ręczniki do osuszania które ostatnimi czasy słabo zbierały wodę - muszę zobaczyć czy chłonność wróciła.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piorę max godzinę, a jak fibry nie są brudne czyli po jakimś qd, płynie do szyb, ręcznik do osuszania (czysty) interior qd to wgl tryb 30min, 30stopni, albo 40min i 40 stopni.. po co dłużej jak to praktycznie czysta fibra 🤔

Pady piorę 40 stopni, godzina z czymś i chyba 600 obrotów i piorą się ładnie. Mam w pralce tryby po 2 czy 3h ale czy ktos sprawdzał i jest sens ich używać? Nie mówię o fibrach zawalonych smarem czy czymś takim, ale takie zwykłe standardowe 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki mix - rozpuszczony biały jeleń, 30°C i program do delikatnych tkanin sprawdzi się? Zanim ktoś zarzuci, że januszuje - nie zdążyłem jeszcze zamówić płynu do fibr, a nie chce mi się z tym babrać ręcznie.

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.