Skocz do zawartości

Jaki wosk polecacie i dlaczego?


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.06.2021 o 10:36, Domel napisał:

Szczerze to słabo. Spodziewałem się po KoG 100 albo 99 przynajmniej.

@Domel @Eidos71 Po pierwsze to warto zapytać jakim miernikiem był wykonywany pomiar. Wg norm pomiarowych aby zmierzyć dobrze stopień połysku powierzchnia powinna zostać odtłuszczona. Z doświadczeń moich i kolegów wynika, że wszelkie mazidła w tym woski, qd itp mogą i przekłamują pomiar. Warto zdać się na ocenę wizualną Podobnie sprawa ma się z pomiarem powierzchni metalicznych. Standardowe urządzenia mierzą gloss pod kątem 60st. (wysokie połyski warto mierzyć pod kątem 20st., głębokie maty pod kątem 80st.) i na takich urządzeniach pomiary powłok metalicznych wychodzą niestabilnie i są przekłamane zatem można to wszystko włożyć między bajki. Dlatego nawet w fabrykach farb i lakierów do określenia stopnia połysku farby metalicznej stosuje się głównie ocenę...wizualną. Są oczywiście urządzenia, które wg producenta mierzą stopień połysku na metalikach (KonikaMinolta kąty 20/60/80), ale jeszcze tego w łapach nie miałem. Kosztują sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nossy - niestety dysponuję tylko glossometrem budżetowym za kilkaset złotych, który dokonuje pomiarów 60 stopni. Wiem, że jego pomiary nie są dokładne, ale jakieś są. Wiem też, że ludzkie oko nie jest w stanie wyłapać różnicy do 5 GU. Jednak nie zauważyłem, aby KOG podbił widocznie połysk. A kwestia pomiaru odtłuszczonej powierzchni dotyczyć ma przed, czy po aplikacji ? Jeśli dokonuję pomiaru połysku powierzchni przed aplikacją wosku i po, to kwestia jej odtłuszczenie jest nieistotna, gdyż mierzę wpływ wosku na powierzchnię, a nie wpływ odtłuszczenia. Poza tym powierzchnia była przygotowana pod wosk cleanerem, a pomiar był dokonany przed i po aplikacji wosku. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eidos71 chodzi mi o metodologię samego badania. Powłoka przed badaniem ma być odtłuszczona, każdy zatłuszczenie w tym wosk zaburza pomiar i może wyjść przekłamany. Zaufaj więc po nałożeniu wosku ocenie wzrokowej bo cyferki mogą Ciebie wprowadzać w błąd. Mam urządzenie świeżo po świadectwie pomiarowania w akredytowanym labie- też po wosku i qd , metalikach itp pokazuje z czapy. Tak jak mówisz 5st. dla zwykłego śmiertelnika nie zauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
21 minut temu, nossy napisał:

Powłoka przed badaniem ma być odtłuszczona, każdy zatłuszczenie w tym wosk zaburza pomiar i może wyjść przekłamany

Jaki jest sens badania połysku odtłuszczonego wosku ? Takie "odtłuszczenie" zazwyczaj zabije wosk i zmniejszy jego parametry.

To jest badanie "hobbystyczne" a nie laboratoryjne 😉 Bawimy się tak aby sprawdzić poziomy podbicia błysku - wiemy, że są to "badania" obarczone błedem pomiarowym 😉

Temat wałkowany juz kilka razy i rozumiemy Twoje wnioski i sugestie bardzo dobrze 🙂 Dla nas jest to pewna "zabawa" detailingowa 🙂

@ghostprowadzi insta z pomiarami 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, nossy napisał:

Powłoka przed badaniem ma być odtłuszczona, każdy zatłuszczenie w tym wosk zaburza pomiar i może wyjść przekłamany. Zaufaj więc po nałożeniu wosku ocenie wzrokowej bo cyferki mogą Ciebie wprowadzać w błąd. Mam urządzenie świeżo po świadectwie pomiarowania w akredytowanym labie- też po wosku i qd , metalikach itp pokazuje z czapy.

Zgadzam się co do odłuszczenia przed. Zawsze tak robię.

 

Również wykonuję pomiary dla 60 stopni. I wynik bedzie całkiem inny niż dla 20.

 

Urządzenie działa bardzo dobrze, problem jest uproszczona interpretacja przez wiele osób. Sama cyferka z wynikiem mówi NIC.

 

Wynik właściwy to klucz wieloelementowy.

By ocenić wpływ wosku trzeba uwzględnić: stan początkowy lakieru (zniszczony/wypolerowany,typ, GU)

I dopiero wtedy zestawić to z odczytem by przeanalizować przyrost.

 

Ten sam produkt może zwiekszać i zmniejszać połysk zależnie od powierzchni bazowej.

Warto zobaczyć np co sie dzialo ze starym Fusso12 dark. Zostawił tak grubą warstwę zaburzającą przepływ światła, że wielu użytkowników miało mazy i chmury. A wyniki GU zazwyczaj szły mocno w dół przez przyciemnienie

 

https://www.instagram.com/p/B7Iis0jhgF8/?utm_medium=copy_link

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Domel napisał:

Jaki jest sens badania połysku odtłuszczonego wosku ? Takie "odtłuszczenie" zazwyczaj zabije wosk i zmniejszy jego parametry.

To jest badanie "hobbystyczne" a nie laboratoryjne 😉 Bawimy się tak aby sprawdzić poziomy podbicia błysku - wiemy, że są to "badania" obarczone błedem pomiarowym 😉

Temat wałkowany juz kilka razy i rozumiemy Twoje wnioski i sugestie bardzo dobrze 🙂 Dla nas jest to pewna "zabawa" detailingowa 🙂

@ghostprowadzi insta z pomiarami 🙂

A gdzie ja napisałem, że masz badać "odtłuszczony wosk", czy odtłuszczać wosk przed pomiarem. Badamy odtłuszczoną powierzchnię bo na niej dostaniemy pewny pomiar (niemetalizowany lakier). Na wosku pomiar może być zakłamany dlatego warto bazować na ocenie wizualnej. Rozumiem, że to hobby i zabawa-dla mnie też, ale z drugiej strony odwołujesz się do tych wartości stąd owe sugestie postanowiłem przekazać odnosząc się do Waszych postów z 14.06 i wcześniejszych.

A żeby było bardziej w temacie to jestem mega zadowolony z efektów jakie dał gs show wax podbity jeszcze qd show detailer. Długo nie posiedzi, ale nie o to w nim chodzi- michę pocieszy w pełnym letnim słońcu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawość...już nie pamiętam, czy gdzieś na forum wyczytałem czy zobaczyłem na YT, że show detailer podbije trochę show waxa. Parę tygodni zrobiłem próbę na alusach Toyoty przy okazji małej polerki (toczone alu z elementami antracytu metaliku pokryte klarem) na które poszedł wheel wax i owy qd. Na moje trochę przyciemnił antrcyt więc uznałem, że przy nadarzającej okazji zrobię to na aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2021 o 08:39, ghost napisał:

Postanowiłem 2 dni temu wrzucić Gyeon q2 Wax....

 

Czas zacząć obserwować trwałość.

 

W dniu 23.05.2021 o 09:57, KiziorDZN napisał:

@ghost

Informuj, jestem bardzo ciekaw Twoich spostrzeżeń.
 

Gyeonwax.jpg

Miesiąc i tydzień. Były ekstremalne upały.  Były kilkudniowe ulewy.  Bez garażowania.

 

Krople nie są bardzo kształtne ale woda ucieka zdecydowanie w porównaniu do strefy kontrolnej.

Wosk siedzi. Nie łapie nadmiaru brudu. Samochód wygląda dobrze. 

 

Choć wiele osób narzekało na trwałość, to patrząc na inne parametry nie żałuję zakupu 😊

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
W dniu 21.06.2021 o 10:49, Eidos71 napisał:

@nossy - niestety dysponuję tylko glossometrem budżetowym za kilkaset złotych, który dokonuje pomiarów 60 stopni. Wiem, że jego pomiary nie są dokładne, ale jakieś są. Wiem też, że ludzkie oko nie jest w stanie wyłapać różnicy do 5 GU. Jednak nie zauważyłem, aby KOG podbił widocznie połysk. A kwestia pomiaru odtłuszczonej powierzchni dotyczyć ma przed, czy po aplikacji ? Jeśli dokonuję pomiaru połysku powierzchni przed aplikacją wosku i po, to kwestia jej odtłuszczenie jest nieistotna, gdyż mierzę wpływ wosku na powierzchnię, a nie wpływ odtłuszczenia. Poza tym powierzchnia była przygotowana pod wosk cleanerem, a pomiar był dokonany przed i po aplikacji wosku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie - pytanie do praktyków (rzeczywistych użytkowników wosków Waxaddict): który wosk polecicie: Vitreo, czy Project 21 ? Na razie jestem bardziej przekonany do P 21, ale Vitreo kusi składem (dodatek Montana). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, #kris napisał:

bałem się tu ten test wrzucać bo może będzie że CCAD to influencer...

osobiście uważam, że mimo  czasami drobnych niedociągnieć, to Car Craft AD robi jedne z najlepszych testów youtubowych.

 

W przypadku powłok jest łatwiej, zazwyczaj świeżo otwarte i przed terminem ważności.

W przypadku tego konkretnego testu zastanawia mnie ile poszczególne woski leżały na półce, 1,3,7, kilkanście lat ?

Jeżeli wszystkie nie są w miarę świeże jak to się przekłada na osiągi.

Np Swissvax sie grudkuje. Bilt Hamber Finis też się grudkuje, potrafi  też wyschnąć i się ciężej rozprowadza, a drugi egzemplarz z podobnej puszki dalej idzie jak masło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wosk pozostawia po sobie wysoką sliskość? Szukam czegoś co na tle sliskości się wyróżnia. Trwałość i hydro są nie istotne. Miałem kiedyś valetpro car wax, z sliskości którą pozostawiał byłem bardzo zadowolony. Może jest coś lepszego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.