Skocz do zawartości

Krótkie pytanie i krótka odpowiedź


AreK

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze mam takie pytanko już bardziej ze strefy "budowlanej" - Jakiej barwy światło polecacie do oświetlenia miejsca w garażu do pracy przy lakierach? Mam na myśli własnie polerki, nakładanie wosków, powłok, dopieszczanie jakiś detali etc. - ogolnie praca na "sucho". Planuje w tym roku troche oświetlić za pomocą pasków ledowych (zabrzmi to dziwnie, ale na nic innego tam miejsca nie mam v:) miejsce gdzie stoi auto, ponieważ jest tam strasznie ciemno i totalnie nic nie widać czasami jak sie nad nim pracuje. Myślałem standardowo nad neutralnym białym, ale może lepiej jest iść lekko w strone np. ciepłego ze wzgledu dla komfort dla oczu czy cos? Oświetlenie w tym miejscu będzie używane tak naprawde w 90% do detailingu, i może w 10% do grzebania przy aucie, wiec dobór barwy rozpatruje tylko w tej kwestii tak naprawde

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Skav napisał(a):

Jeszcze mam takie pytanko już bardziej ze strefy "budowlanej" - Jakiej barwy światło polecacie do oświetlenia miejsca w garażu do pracy przy lakierach? Mam na myśli własnie polerki, nakładanie wosków, powłok, dopieszczanie jakiś detali etc. - ogolnie praca na "sucho". Planuje w tym roku troche oświetlić za pomocą pasków ledowych (zabrzmi to dziwnie, ale na nic innego tam miejsca nie mam v:) miejsce gdzie stoi auto, ponieważ jest tam strasznie ciemno i totalnie nic nie widać czasami jak sie nad nim pracuje. Myślałem standardowo nad neutralnym białym, ale może lepiej jest iść lekko w strone np. ciepłego ze wzgledu dla komfort dla oczu czy cos? Oświetlenie w tym miejscu będzie używane tak naprawde w 90% do detailingu, i może w 10% do grzebania przy aucie, wiec dobór barwy rozpatruje tylko w tej kwestii tak naprawde

dziś testowałem lampe led 72w barwa 6500K i muszę zmienić na 4500K bo aż oczy bolą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skav uniwersalnie - 3-4k

jak masz mało miejsca to zobacz jak to rozwiązał ten kolega - 

 

to sa lampy ledvance - alle 9306947494

Mają haczyk możesz sobie je wszędzie powiesić albo położyc na podłodze a przy jego blaszaku na lakierze ma normalnie milion pasków.

Do tego czołówka roksa i floodlighty do pomieszczenia i nie zajmuje to nic miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minutes ago, MikeLBN said:

@Skav Zawsze możesz pójść w taśmy CCT - z regulowaną barwą światła, wtedy sobie dobierasz jak chcesz kolor i jasność.

 

Powiem ci, myślalem o tym rozwiazaniu bo mam takie w pokoju zamontowane i w miare fajnie sie sprawdza, ale że to będzie spory metraż paska, nie wiem czy znowu chce sie bawic w wzmacniacze, kontrolery, podłączanie tego pierdu pierdu. No i same ledy też troche droższe są - no i 1 sprawa jak czesto z tej regulacji korzystał v: No ale nie powiem, przeszło mi te rozwiazanie przez głowe

 

@analyzator Sam patent z lampami zły nie jest, ale w moim przypadku mam kilka fajnych miejsc akurat żeby sobie wrzucić pasek ledowy na jakims profilu aluminiowym czy coś wiec narazie będe szedłw tą strone - ale może sie zaopatrze w 1-2 sztuki, i sobie doświetle drugą strone auta w sumie, bo jak pomyśle to tam nie będe miał już takiej możliwości, no ale to zobaczymy co wyjdzie w praniu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skav Już teraz same taśmy w całkiem rozsądnej cenie da się kupić. Ja brałem an Allegro po 60zł za 5m 72w

Tak praktycznie jeżeli i tak już idziesz w taśmy to tutaj dochodzą Ci tylko sterowniki + pilot / panel sterowania (polecam MiLight / MiBoxer) wtedy masz też możliwość sterowania strefowego.

Zasilacz i tak musisz kupić - ja do dużych oświetleń taśmami (10m+) stosowałem komputerowe zasilacze (w tym przypadku trzeba sobie min. 25% więcej mocy wziąć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skav Akumulatorek wystarcza na plus minus 6 godzin ciągłego świecenia, wcześniej miałem problem właśnie z latarkami bo używałem budżetowych z biedr itd... Po przesiadce na duet Rooks-a jest niebo a ziemia, polecam 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skav też sie zastanawiałem nad paskami i z mojego zastanawiania wyszło że paski jednak potrzebne lepsze, właśnie z regulacją i wysokim cri i jak to policzyłem to się wstrzymałem 😄 bo. Kosztowałoby mnie to z usługą z 3 kafle (profile alu wpuszczone w tynk). Puszczę takie dwa paski dookoła auta. Bo tyle mogę w moim garażu. I to przesadnie dużo mocy (2,4 wysokość, 4,4 szerokość, 280w...)

Da mi to bardzo dużo dobrego światła tj cri i regulacja barwy - super. Ale tylko dwa paski/punkty co znaczy, że dalej nie będę miał komfortu bezpośredniego odbicia na lakierze niestety. Żeby było jasno wszędzie floodlighty 50w kosztują grosze świecą jest bardzo jasno wszędzie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analyzator a te floodlighty 50w jakie mają CRI?

Według mnie nie ma to aż tak dużego znaczenia. A teraz dobre diody (CRI 80+) są na tyle tanie że te słabe wsadzają tylko do najtańszych śmieci.

A możliwości kontroli światła, tym bardziej przy zastosowaniu kilku stref są mega fajne.

Cenowo wcale aż tak dużo nie wyjdzie ~20m taśmy = 240zł, zasilacz komputerowy 500w dobrej marki 150zł, sterowniki 40zł / szt x 4 strefy = 160zł, panel sterujący 100zł, profile PCV (w zupełności wystarczające) 2m x10 = 100zł, kable, kleje, zaślepki i inne pierdoły max 100zł

Finalnie ~850zł - i to za wersję "fancy", bo można cały ten projekt zrobić na 2 sterownikach i tańszym panelu bez stref

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MikeLBN said:

@Skav Już teraz same taśmy w całkiem rozsądnej cenie da się kupić. Ja brałem an Allegro po 60zł za 5m 72w

Tak praktycznie jeżeli i tak już idziesz w taśmy to tutaj dochodzą Ci tylko sterowniki + pilot / panel sterowania (polecam MiLight / MiBoxer) wtedy masz też możliwość sterowania strefowego.

Zasilacz i tak musisz kupić - ja do dużych oświetleń taśmami (10m+) stosowałem komputerowe zasilacze (w tym przypadku trzeba sobie min. 25% więcej mocy wziąć)

Zasilacze sobie na spokojnie ogarne, fajna opcja swoja droga sa stare serwerowe zasilacze po 20-40zł, maja jakies chore amperaże, niektóre da sie fajnie podkręcić do 13.8v (do zasilania sprzetu krotkofalarskiego jak znalazl) i kosztuja grosze. Co do kontrolerów etc. to coś tam nawet w szafce mam, tylko i tak zawsze wzmacniacz dokupuje, bo z tego co pamietam jakieś smieszne moce mogą tylko z wyjścia iść. No ale może wróce do tego tematu, bo taki był pierwotny plan tak naprawde v: No ale to już ogarne po swojemu, czyli pewnie najtaniej jak sie da to ogarnać

@analyzator No u mnie na floorlighty akurat miejsca zbytnio nie ma nawet jeżeli bym chciał v: i też nie wiadomo czego nie będe tam potrzebował będac szczerym, bo dolożenie glupiego paska ledowego mi strasznie komfort pracy podniesie w porownaniu do tego co mam obecnie. Ale te stojące/podwieszane lampki może sie skusze w sumie, bo bym znalazl do nich zastosowanie

@Chochlik437 No dobra dzięki za info. I jak rozumiem chodzi o model ok.3-3000?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Skav @MikeLBN jak robicie samemu i macie patent jak to zrobić estetycznie to spoko bo to redukuje koszt. W częściach to nie jest drogie. Z pamięci takie lepsze taśmy led to około 50pln / m. Takie zwykłe to kilka zł. Miałem plan robic ale stwierdziłem, że nie zrobi to różnicy.

Osram/ledvnace floodlight deklaracja standard >80cri ale to miejcie na uwadze, że to nie jest chińczyk. Dużo światła które się nie zepsuje w miarę tanio - za cztery stówki na 50m2 robi jasność. Mam wrażliwość na niemarkowe ledy bo z doświadczenia się psują. Czy gu9 czy paski czy co-kolwiek, kupuję osrama lub philipsa. Jak z chinoli do 2 lat dotrwało 20% to spoko a po po tym filtrze zepsuła mi się jedna żarówka od 5 i leży akurat obok mnie na biurku 😉 Szkoda wysiłku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2023 o 18:48, Skav napisał(a):

Jeszcze mam takie pytanko już bardziej ze strefy "budowlanej" - Jakiej barwy światło polecacie do oświetlenia miejsca w garażu do pracy przy lakierach? Mam na myśli własnie polerki, nakładanie wosków, powłok, dopieszczanie jakiś detali etc. - ogolnie praca na "sucho". Planuje w tym roku troche oświetlić za pomocą pasków ledowych (zabrzmi to dziwnie, ale na nic innego tam miejsca nie mam v:) miejsce gdzie stoi auto, ponieważ jest tam strasznie ciemno i totalnie nic nie widać czasami jak sie nad nim pracuje. Myślałem standardowo nad neutralnym białym, ale może lepiej jest iść lekko w strone np. ciepłego ze wzgledu dla komfort dla oczu czy cos? Oświetlenie w tym miejscu będzie używane tak naprawde w 90% do detailingu, i może w 10% do grzebania przy aucie, wiec dobór barwy rozpatruje tylko w tej kwestii tak naprawde

https://koloreno.pl/panele-led/panel-natynkowy-led-slim-ip65-36w-1.2m-bialy-neutralny-4500k_0

Tanio a dobrze. Barwa neutralna 4500k, cena nie zabija. Oprawa jest SLIM więc bardzo mało miejsca zajmuje. Mam takie w garażu u siebie, bo również mam niski garaż i nie za szeroki, więc idealnie spełnia swoje właściwosci. 

Działam w strefie suchej tylko, bo myje na zewnętrz.

poniżej przykład jak to wyglada

CF3E4F61-5846-49E1-BED4-B1897705BE0A.jpeg

28E097DB-A7FC-4528-8194-CEAD71892A33.jpeg

236D2D5C-153E-4C1A-A2D8-25B4CD4CEA0C.jpeg

1D9C6919-D373-4921-BB84-0C478271FA21.jpeg

 

P.S. Tak, na suficie mam też barwę zimną (co druga lampa), a to tylko dlatego, że chińczyk chyba zły pasek led zamontował w tej oprawie 🙂 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo15005 Ostatnio wymieniłem jedną małą 60cm i jedną na suficie 150cm. Padły po 1,5 roku 🙂 

Zacząłem szukac innej alternatywy, ale nic nie znalazłem w tych pieniądzach, więc stwierdziłem, że za tą cene nic lepszego nie znajde i musi zostać., to co jest, bo nie mam miejsca na oprawę + źródło LED.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.