Skocz do zawartości

Najlepsze oleje syntetyczne ich dobór, filtry oraz dodatki do paliw i olejów - Zmienolej.pl


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Saczi napisał:

To nie tak. Każda firma ma lesze lub gorsze produkty. Opinia o całości nie ma po prostu sensu.
Ja jeżdzę na Amsoilu i pomomo,że to świetne oleje, moim zdaniem poza serią Signature, inne oleje są przeciętnie lub porównywalne z tańszymi europejskimi.
Chcesz Totala do Astry?
Nie ma sprawy, ale popatrz:
image.png.b220f3dd02a715491abf46c4bdae03cb.png

Czyli Total produkował to jako oryginalny olej do Vauxhalla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Saczi napisał:

@gtszudi, budżet na olej, roczny przebieg, sposób eksploatacji i zalecenia producenta podane w książce serwisowej.
Bez tego polecanie leju to takie pitu pitu

x , x (bo nie wiem ile zrobie rocznie) , normalny , 5w30 API SL, API SM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż bym zapytał. Niestety lub stety auto na rozszerzonej gwarancji i aso leje castrola. Fokus mk3.5 1.5eb 4cyl czipany na jakieś 210koni. Jazda 50/50 miasto trasa. Dynamiczna. Co się optymalnie leje do tych silników? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analyzator najczęściej 5w20 z norma forda. Jaką nie mam pojęcia. Rzuć okiem do książki serwisowej.

Castrol- - dobry olej. Nie najlepszy, ale nie taki zły jak na forach piszą. Kluczem jest interwał.

Co lać? To co producent zaleca. Niektórzy próbują lać oleje z formulacja przeciwdziałającą lspi, często 5w30. Ecoboost'y lubią pb do oleju dolać ...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analyzator,wreszcie mam trochę czasu i komputer zamiast telefonu.
Pogrzebałem w internetach i do Twojego Focusa zalecany jest olej z normą 5w20 WSS-M2C948-B, czyli upraszczając .., ACEA C5.
Są to oleje w lepkości SAE20 z ograniczoną do 0,8% ilością popiołów siarczanowych. Nie wiem, co jest specjalnego w specyfikacji forda ...
Popatrz na porónanie wymagań 948 i C5:
image.png.2b845aab0f61604ea9670def7a4b4394.png

Jak dla mnie, to są tożsame oleje, czyli wymagania forda nie wnoszą nic specjalnego ponad wymagania ogólne.
Zwróć uwagę na wymóg HTHS dla 948 - min 2,6. czyli 3.5 tez może być ...
Do tego "niski popiół" i reszta "standard".
Poniżej masz linka do dyskusji nt doboru oleju do podobnego Focusa:
https://www.oilclub.pl/index.php?threads/ford-focus-1-5-eb-150-km-dobór-oleju.2141/page-2
Dyskusja skręca w kierunku Orlena 5w20 C5, który kosztuje 90-100PLN/4L:
https://www.oilclub.pl/index.php?threads/platinum-max-expert-5w-20-c5.1829/

A jak chcesz iść w zwiększenie lepkości (5w30 i HTHS 2.9-3.5), to rzeczywiście, jak pisałem, ILSAC GF5/Dexos1 gen2, czyli oleje, które są b.podobne do c5/948, ale dodatkowo są tak sformułowane, że nie wywołują samozapłonów, mogących rozwalić tłoki, czy nawet silnik.
Tutaj mogę zaproponować oleje od 100 do 320PLN/4-5L, bo sam na takich jeżdżę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Saczi przy ogolnym koszcie posiadania nie ma aż takiego znaczenia czy oliwa za 150 czy 250. Co jest wyraźnie lepsze od Castrol? Zawsze ta oliwa uchodziła za popłuczyny;) Muszę wrócić do ASO z rozmowa o własnym oleju. Wciskają mi że dla zachowania rozszerzonej gwarancji (dokupiona, na 7lat) muszą być na fakturze elementy eksploatacyjne. Ostatnio sprzedałem 3nowe filtry pow na olx bo jeżdżę na wkładce 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, analyzator napisał:

Co jest wyraźnie lepsze od Castrol? Zawsze ta oliwa uchodziła za popłuczyny;)

Nie ma czegoś takiego, jak "wyraźnie lepszy olej".
Przynajmniej ja nie potrafię tego wykazać, czy opisać.
Prawdopodobnie, opinia Castrola wzięła się z pierwszych olejów LL, które zostawiały mnóstwo osadów i depozytów.
Dalej, seria Magnatec ponoć lubi zostawiać na elementach taką brązowawą warstwę, którą niczym usunąć się nie da. 
Ja Castroli nie tykałem, ale Koledzy z oilclub.pl sobie chwalą za, subiektywnie, bardzo wysoką kulturę pracy silników.
Jak zwykle kluczem jest interwał, bo jak "padną" Ci wiskozatory, olej się utleni i zacznie się "nitrować" wskutek wydłużonej eksploatacji, będziesz wieszał na nim psy.
A jeśli Mobil, Motul, Eurol, Ravenol czy jakikolwiek inny olej podlegnie takim samym procesom, wtedy winna będzie wydłużona eksploatacja, nie "dziadowski olej Castrol".

27 minut temu, analyzator napisał:

Muszę wrócić do ASO z rozmowa o własnym oleju. Wciskają mi że dla zachowania rozszerzonej gwarancji (dokupiona, na 7lat) muszą być na fakturze elementy eksploatacyjne. ...

Po pierwsze, kto wykupuje gwarancję na 7 lat ... !!??
Sam kupiłem gw przedłużoną, ale na 4 lata ( w tym 2 podstawowej).
Opłaciło się, bo na miesiąc przed jej zakończeniem, ASO wymieniło mi katalizator.
Jednak skoro już ją masz, to niestety, masz również zerowe pole do manipulacji w zakresie materiałów eksploatacyjnych.
Swoją drogą, pierwszy raz słyszę, że materiały eksploatacyjne muszą być wymienione na fakturze ...
Nawet "złowroga" Unia Europejska w dyrektywie GVO:
https://www.google.com/search?client=opera&hs=BNg&lei=5WMLY6iJBsSnrgTfuLvIDQ&q=GVO co to jest&ved=2ahUKEwjoj5royOn5AhXEk4sKHV_cDtkQsKwBKAN6BAg8EAQ&biw=1709&bih=882&dpr=1.1
przyznaje konsumentom PRAWO do eksploatacji samochodów na materiałach eksploatacyjnych zakupionych poza ASO.
Przeglądnij zapisy "rozszerzonej gwarancji", ale na pewno się wykręcą, jak wlejesz olej bez napisu "Ford 948", a z silnikiem cokolwiek się stanie.
5 lat to max na gwarancję ...
Co do oleju, to nasz Orlen Max Expert C5 5w20 posiada oficjalną aprobatę na normę Forda, więc nie mogą odmówić Ci zastosowania tego środka smarnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Saczi jak Castrol nie jest wyraźnie zły to też nie ma co kombinować.

Kupiłem dłuższą bo nie kosztowało to dużo a podbije mi wartość przy odsprzedaży. U mnie padła pompa wody niedawno. W sumie jedyna usterka od nowości. Z nawiązką zwrócił się już koszt gwarancji 😉 są wyłączenia np zawias ale silnik skrzynia elektronika itd włączone. Dla mnie no brainer. Dopłaciłem lekko ponad 1000pln za 4lata ponad standardowe 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, analyzator napisał:

@ad.am ok a interpretacja? 🙂

Jest dość dużo paliwa w oleju o czym pisałem.
Lepkość oleju w granicach normy SAE20, czyli od bodajże 6.4 do 9.3 cSt.
Liczba zasadowa prawie 5mgkoh/g; brakuje pomiaru liczby kwasoweg.
Wszystko powyższe w normie; można dalej jeździć na oleju.
Do tego bardzo mało ilości "metali zużyciowych", czyli Fe, Pb, Al, Cu i Sn - silnik się nie zużywa na tym oleju, a paliwo nie wpływa na właściwości przeciwzużyciowe oleju.

Tylko to jest analiza dla tego jednego, konkretnego samochodu.
Błędem jest rozciąganie jej na wszystkie Focusy jeżdżące na tym Castrolu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Saczipytanie, pacjent:

Avensis T27lift

- silnik 2.0D 

- przebieg 132tys

- przeloty roczne ok 20tysi

- trasy 50/50 miasto/autostrady

- dotychczas Ravenol 5w30

- wymiany co 10tysi.

Chciałbym coś innego gdyż jakby nie patrzeć sporo zaczyna Ravenol kosztować, jakieś propozycje 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2022 o 16:29, Saczi napisał:

@gtszuditak na szybko, to oleje jak do samochodu @sparco911, czyli acea A5/B5 lub ilsac gf5 lub dexos1 gen2.

Poprzednia strona 

co powiesz o Comma X-Tech 5w30 , API CF SL , ACEA A5/B5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Saczi napisał:

od x lat stosuje motula , comme zapodalem niedawno i jestem mozna powiedziec ze zadowolony , aczkolwiek chcialbym troszke poszukac alternatyw i comma w przypadku skrzyn biegow jest spoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.