Skocz do zawartości

Najlepsze oleje syntetyczne ich dobór, filtry oraz dodatki do paliw i olejów - Zmienolej.pl


Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, miluss napisał:

zalecany olej Selenia WR Pure Energy 5W-30.

Ta Selenia spełnia fiatowską normę 9.55535-S1, czyli wprost ACEA C2.
Same oleje Selenia to produkty Petronas, więc całkiem dobre. Problemem jest rzeczywiście cena (za wysoka).

21 godzin temu, miluss napisał:

... (Fiat Bravo II 1.6 105 diesel z 2009).

...j Selenia WR Pure Energy 5W-30.

Czy jest jakiś tańszy zamiennik tego oleju o porównywalnych lub nawet lepszych parametrach??

Ja mam pytanie, czy ten konkretny silnik ma jakieś specjalne rozwiązania konstrukcyjne, jak np MultiAir, które wymuszają stosowanie oleju o obniżonej lepkości dynamicznej (HTHS)?
Bo jeżeli nie, to znaczy, że możesz jeździć na dowolnym oleju spełniającym wymóg ACEA C3, a więc znacznie popularniejszym i przede wszystkim tańszym (za 4L 80-100PLN).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Proszę o pomoc w doborze oleju. Samochód to Volvo V40 z silnikiem D4 190KM (D4204T14). Producent zaleca lać olej Castrol Edge Professional V 0W-20. Pewnie ten był lany wcześniej bo samochód był serwisowany w ASO. Ostatnio wymieniałem uszczelkę dekla zaworów i mechanik powiedział, że silnik bardzo czysty. Lać tego Castrola czy polecacie coś innego w podobnej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartosz85 Volvo zaleca oleje z normą VCC RBS0-2AE, a Castrol to tylko wynik umowy między firmami.
Sam Castrol produkuje bdb oleje o czym sam wspominasz, opisując stan silnika.
Kluczem są interwały - zamiast 30 tys km, max 15 tys km. I oczywiście pochodzenie/źródło zakupu oleju.

Jak chcesz, szukaj alternatywy z ww normą.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć, proszę o poradę. Ford Focus MK3 2.0Tdci 180 km. Przebieg 190 tys. Do tej pory ravenol 0W30 FES. Wymiana co 15 tys. Płukanka za każdym razem liqui moly. Czy jest jakaś tańsza alternatywa?

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek94 a skąd pomysł wlewania leju z normą ACEA C2/PSA B71 2312?
Szczególnie norma PSA jest nietypowa, mimo, że silnik jest właśnie z tego koncernu?
Oleje ją spełniające są nietypowo sformułowane.

Więc tak, propozycje pod 2312:
- Total Ineo First - to ten "jedyny słuszny" pod ta normę; 200-250PLN/5L
- Motul Specyfic 2312 (255PLN/5L)
- Yacco Lube P (300pln/5L)
- Orlen Max Expert FR - posiada aprobatę PSA (!), bardzo słaba dostępność, przeanalizowany na oilclub.pl:
https://www.oilclub.pl/index.php?threads/platinum-max-expert-0w-30-fr.2783/

Natomiast jeżeli chodzi o propozycje olejów pod normę C2, to jak zwykle proponuję Mobil1 ESP 5w30.
To co prawda olej z normą C3, VW 504/507, MB229.51 itd, ale oliwa nie w kij dmuchał.
Sama norma C2 jest tak zdefiniowana, że C3 się w niej zawiera. Samo C3 to z kolei oleje o wyższym HTHS 2.9 vs 3.5 dla C3.
Nie powinno być problemów.
Najtańsze oleje z normami C2/C3, to Orlen Max Expert XD i Lotos Synthetic / Aurum C2+C3,
Również na oilclub.pl przetestowane. 
Pisząc krótko - są bez zastrzeżeń!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa Kia Ceed SW prod. 2022 - PlugIn Hybrid. Z tego co wiem wlewają do niego olej KIA (jak zapytałem co to za olej to powiedzieli że z grupy Total ?) - KIA ORIGINAL OIL 5W-30 ACEA A5/B5. Nie znam jakości tego oleju - nie wiem czy mieliście już z nim styczność albo cokolwiek o nim wiecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2022 o 11:21, Jacek94 napisał:

Cześć, proszę o poradę. Ford Focus MK3 2.0Tdci 180 km. Przebieg 190 tys. Do tej pory ravenol 0W30 FES. Wymiana co 15 tys. Płukanka za każdym razem liqui moly. Czy jest jakaś tańsza alternatywa?

Wysłane z mojego Redmi 8 przy użyciu Tapatalka
 

Godny polecenia jest jeszcze Eurol Ultrance FDE 0W-30

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vujek nie rozróżniają pod tym kątem. 

Ar 9100 - do silników o stosunkowo malym przebiegu, tak do 100kkm. Podbija TBN oleju o 2-3 mg mój, ma właściwości czyszczące. Lepiej sobie radzi z olejami midsaps, gdzie jest  mniejsze stężenie zndp. Można stosować w skrzyniach biegów.

Ar9200v2 - do silników pracujących pod dużym obciążeniem i z większymi przebiegami; tak od około 100kkm. Bdb sobie radzi w olejach typu fullsaps, gdzie jest dużo Znddp i innych modyfikatorów tarcia. Ma słabsze działanie czyszczące w porównaniu do 9100.

Ar9400 - nie wypowiadam się.

Ostatnio pokazały się gotowe miksy we w postaci 9200+ nano C5, 9100+9200, 9100+nano C5. O szczegóły najlepiej pytać w archoil lub na oilclub,pl w podforach:

https://www.oilclub.pl/index.php?forums/dodatki-do-olejów.36/

wlyszkow to właściciel archoil.pl, więc info z pierwszej ręki.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dejmian93 a w jakim celu chcesz zmienić olej na 5w40? Sae30 jest wystarczające.

I tak, trzymałbym się normy dexos2/C3. Dexos1 gen2 nie jest dla twojego silnika, bo dedykowany turbo benzynom z wtryskiem bezpośrednim, gdzie występują samoaplony (lspi). Lepkości, szczególnie dynamiczna (hths) jest niższa niż w 5q30 dexos2.

I tak, w najniższej cenie proponuje bdb polskie oleje Orlen lub Lotos. Masz do wyboru 6 różnych olejów, więc całkiem sporo.

Orlen Max Expert XD lub V.

Lotos Synthetic lub Aurum z oznaczeniami C2+C3 lub 504/507.

Różnią się tym, że seria Aurum nie została certyfikowana przez producentów, a posiada jedynie deklaracje zgodności z normami.

Seria Synthetic Lotosa i Max Expert Orlena posiadają odpowiednie aprobaty, więc można je nawet na gwarancji lać.

Z droższych - np Mobil 1 ESP 5w30.

 

Gdybyś jednak się uparł na sae40, to proponuję 0w40. Oleje to Aral super tronic lub Castrol edge 0w40.

To oleje oparte w 100% o bazy pao - Aral, lub w znacznym stopniu oparte o pao z domieszką hc (Castrol).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd zrobiło się o nich głośno czyli jakieś 2 lata temu faktycznie zaczęły drożeć ale to zacne oliwy. Na SSLu przejeżdżałem w poprzednim aucie kupę km i bardzo dobrze wsopominam choć próbowałem wielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.