Skocz do zawartości

Mini poradnik olejowy


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Alfa47 napisał:

A może mi ktoś przypomnieć nazwę użytkownika tutaj na forum kolegi co posiada ten sklep z olejeami czarnepaliwo ? bo coś nie mogę go znaleźć :/ 

@Tomek6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał126 @Pływak @StreamHD macie sporą wiedze i logiczne podejście do tematu oleju, wiec liczę że pomożecie :)

 

co byście proponowali wlać do mojej gwiazdy MB C240 V6 ze specyfikacją MB 229.3 lub 229.5?

obecnie zalany jest valvoline 5w40 synpower ale zastanawiam się czy nie wlać czegoś co może będzie się sprawdzało lepiej szczególnie w zimę, olej zmieniam co 10-12k km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, jak przystało na olej wielosezonowy :P W instrukcji w Mercedesie masz widełki temperaturowe w których stosuje się dane klasy lepkości - akurat oleje 0W odpowiadają naszym zimom i latom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam proszę was o pomoc bo nie wiem co wlać do nowego nabytku volvo v70 d5 2008r 185ps ,w instrukcji jest napisane że 0w30. Czy castrol z pierwszej strony c3 0w30 bedzie dobry, czy musi być ten droższy castrol  a5/b5 0w30 w jednolitrowych butelkach ? Czym one się tak naprawdę różnią i czy różnica bedzie znaczącą dla silnika ? zmiany planuje robić co 15 max 20 tysiecy lub raz w roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A5 -> obniżona lepkość wysokotemperaturowa (dla ciasno pasowanych silników), ale full-saps, nie pod DPFa,
C3 -> wyższa lepkość wysokotemperaturowa (dla nie tak ciasno pasowanych silników), mid-saps, czyli pod DPFa.

DPF jest tu warunkiem decydującym. Na rynku jest dużo pewniejszych produktów niż Castrol, nawet jeżeli ten na papierze wygląda dobrze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Michal126 , a co byś polecił zamiast castrola i co masz na myśli dużo pewniejszego?  volvo rekomeduje do tego silnika castrol edge professional 0w30 A5/B5 i na takim to auto prawdopodobnie jeździło a nie na C3 mimo dpfa. A może lepszy będzie shell  helix ultra 0w30 a5/b5 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mc_marcino, chodzi o, delikatnie mówiąc, niezbyt szczelną dystrybucję Castrola, co w połączeniu z jego popularnością (jako marki) sprawia, że na rynku jest bardzo dużo podróbek. Shell jest sensowniejszy, zwłaszcza, że importer podaje listę autoryzowanych sprzedawców i olej tam jest w 100% pewny. A są to niegłupie produkty. Zamiast Helixa Ultra A5/B5 0W30 polecam Helixa AV-L Professional 0W30 lub Helixa ECT C2/C3 0W30. To ten sam produkt pod dwiema nazwami (Professional niby skierowany do serwisów, ECT do klientów detalicznych). Chodzi o tego DPFa - przez niego powinieneś stosować oleje o obniżonej zawartości siarki, fosforu i cynku, żeby wystrzec się problemów związanych z jego zapychaniem. Jeżeli masz ochotę na coś droższego, możesz wlać Amsoila European Car Formula Improved ESP 5W30 - kapitalny punkt płynięcia, ww. pierwiastki zastąpione borem, który nie koliduje z DPFem i nawet efektywniej wpływa na zmniejszenie tarcia, jak na tę klasę oleju wysoka całkowita liczba zasadowa (zdolność oleju do neutralizowania kwaśnych depozytów spalania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał126 a do 2,0 TDI CR z DPFem, czyli w 5w40 też polecasz Amsoila European Car Formula czy coś innego z podobnej póki cenowej ? Może i nie mam ochoty wywalać kasy ze "snobstwa" ale jeśli można coś zrobić żeby ochronić trochę tego nieszczęsnego DPF'a no to jestem za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuchsy to ogólnie całkiem dobre oleje blendowane w Gliwicach. Ten konkretny to jest mid-saps. Nie podejmuję się oceny konkretnych właściwości, bo producent bardzo oszczędnie je podaje. Ale nie potrzebujesz oleju mid-saps do tego silnika. Sensowniejszy byłby Titan Supersyn, tylko tak jak piszę - nie ma w sieci kompletnych kart danych technicznych. Sądząc po lepkości dynamicznej w -30*C, powinien mieć dość słaby punkt płynięcia (GT1 XTL raczej lepszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.