Skocz do zawartości

Odgrzybianie


aro_77

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też miałem ten problem, śmierdziało paskudnie szczególnie zaraz po włączeniu się klimy.

Użyłem pianki od K2 do wszystkich wylotów powietrza, daje radę i ma fajny dłuuugi wężyk :)

 

Po tym zabiegu ozonator ustawiony na 45 minut, wewnętrzny obieg powietrza, max nadmuch i klima na najniższą temperaturę.

 

Od tego czasu malina :D ładnie sobie dmucha bez zbędnych dodatków :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo daje wylaczanie klimy chwile przed dojechaniem do celu, teraz robie tak juz zawsze, ze chwile przed dojechaniem do celu wylaczam klime i zostawiam ta sama temp i mocny nadmuch. Robilem tak jakis czas i wydaje mi sie, ze to bardzo pomoglo, a z klimy nie wali moczem, plesnia i roznego rodzaju tryplami. :song:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z pianką k2 klima doktor mam takie doświadczenie że to okropne gówno.

Na youtube mieli nawet filmik o swojej piance, jaka to ona super jest.

A pod nim kilkanaście komentarzy, większości osób narobiła szkód, jednemu spaliła radio, drugiemu skrzynkę z bezpiecznikami.

Po tym jak dodałem kolejny komentarz niepochlebny - film został usunięty razem z komentarzami.

 

U mnie po jej zapodaniu zaczęło tak je... ać z nawiewów że hej. Po całodziennym staniu auta na słońcu w aucie było czuć smród tego specyfiku.

Najgorzej waliło po włączeniu ogrzewania - taki ciepły smrodek made by K2 pro.

 

Poczytałem o tym jak się czyści klimę, odgrzybia itp. Znalazłem m. in. środek firmy TUNAP i sposób przez nich wykonywany: płynny środek odgrzybiający jest stosowany pod ciśnieniem 8 bar na parownik specjalną dyszą z wylotem z boku lancy. W autach gdzie nie ma dojścia do parownika od filtra powietrza - każą wiercić dziurę w odpowiednim miejscu.

 

Litr tego środka odgrzybiającego to koszt w detalu około 110 -140 złotych.

 

Ale poszukałem karty technicznej, z czego to jest zrobione że takie drogie i... okazuje się że identyczne środki ten sam skład stosowane w medycynie, gabinetach dentystycznych itp. to od 20 złotych za litr. (przeczytałem o tym incidur stąd zacząłem szukać).

 

Więc by samemu to zrobić trzeba by kupić sobie litr takiego środka do odkażania na allegro w cenie 20-40zł za litr i jakimś ciśnieniowym opryskiwaczem ogrodowym, albo mini myjką ciśnieniową potraktować parownik. Do środka dodać tylko jakieś APC nie zjadające aluminium.

 

Szukałem jak to ogarnąć i jak ktoś ma sprężarkę to są specjalne pistolety do tego np wurth za 250 pln. Albo użyć jakiś pistolet do konserwacji podwozia z rurką.

 

Generalnie zamierzam się za to zabrać niebawem bo wilgotna pogoda sprawiła że zaczeło walić okropnie szmatą czy włączona klima czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia jak sam układ parownik - dmuchawa są zalepione, zabrudzone i zagrzybione to żadne ozonowanie i środki nie pomogą. Byłem zarówno odgrzybiać klimę, stosowałem 2 środki "granaty" oraz własny generator ozonu. Efekt taki ,że zapach powracał po jakimś czasie.

W moim przypadku najwięcej dokuczał po wyłączeniu klimy oraz na samym nawiewie.

 

Oto jak sobie z tym poradziłem:

- Rozebrałem schowek oraz wyciągnąłem dmuchawę.

- Nieufny do wszelkich środków spożądziłem własny - do atomizera wlałem trochę środku grzybobójczego stosowanego do toalet (zwykłe te co stosuję się do srocza 8-) ) z niewielkim dodatkiem wody.

- Szczoteczką do zębów wymoczoną w ww środku wyszorowałem łopatki dmuchawy - byłu tak zalepione ,że trzeba było się trochę postarać

- Spryskałem parownik konkretnie ww środkiem.

- Spryskałem oraz wytarłem tunel od parownika do dmuchawy.

- Wpusciłem niewielką ilość środka do nawiewów.

- Zostawiłem tak auto na całą noc aby średek mógł zadziałać.

 

Kolejnego dnia odpaliłem auto, drzwi otwarte, zagrzałem temp i klima na max i tak z pół godz aby wysuszyć wszystko.

 

Po tym zabiegu przez pierwszy tydz niewielki zapach ( toaletowy 8-) ) wydobywał się z nawiewu a po tygodniu zniknął a znim wszelki smród i syf. Wreszcie jestem zadowolony z zapachu - czuć ,że jest czysty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam nie kupować środków przeznaczonych do samochodu, które tylko dlatego że są "do samochodu" kosztują 5 razy tyle co te same stosowane w medycynie. Na allegro można znaleźć pełno płynów odkażających, odgrzybiających w niskiej cenie za litr. Np. Velox Spray, Incidur i inne. Ten sam skład a jest tego więcej i taniej, 1L kosztuje 20-30 złotych. To jest śmieszna cena i starczy na wiele razy a odgrzybi i odkazi tak samo jak te wurthy i inne badziewia, tylko dlatego że do auta to kosztuje 60PLN.

 

Oto mój sposób na czyszczenie parownika. Po odkurzeniu tą mini ssawką z rurki gumowej - parownik spryskałem środkiem Velox Spray. Po tym zabiegu nie ma żadnych niepożądanych zapachów. Trzeba jednak trochę auto wietrzyć z pół godziny bo czuć alkoholem. Polecam zamiast pianek itp. środków. Do czyszczenia kanałów kupiłem wycior do butelek ale nie ze szczotki ale z gąbki (na all. za 6pln). Można nim co nieco przetrzeć obudowę wewnątrz filtra i kanału powietrza. Polecam to także wykonywać przy wymianie filtra. Jak ktoś ma w miarę szczupłą rękę to i da radę w środku przemyć gąbką wnętrze obudowy filtra. Na filmie wygląd po odkurzaniu parownika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JacekZKL bardzo fajny filmik, szczególnie ten z przed czyszczenia (uświadamia co może być w środku). Odgrzybianie mojego też zacząłem od przepatrzenia czy nie ma tam liści itp. Czym nagrywałeś filmik? Masz endoskop warsztatowy (jaki?) czy w zafira b jest tak dobry dostęp do parownika że wsadziłeś tam coś większego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrywałem komórką, dłoń wsadziłem w szparę gdzie się wkłada filtr kabinowy. Dostęp w oplach jest dobry, za schowkiem pasażera. Warto tam zajrzeć jeśli da radę bo u mnie tam było trochę brudu, tak z 5 centymetrów z boku brudne. To po złym montażu filtra przeciwpyłkowego zapewne naleciało brudu. Filtr ciasno wchodził załamał się, tandeta knechta i tak się narobiło. A teraz wilgoć, mgły i w brudzie nalęgło się syfu aż mój synek astmatyk dostawał kaszlu po pół godziny jazdy. A teraz to na prawdę super. Polecam każdemu taki zabieg zamiast piankowania itp. nic niedających zabiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odświeżę temat ;)

 

Szukam niedrogiego ale najskuteczniejszego sposobu na odświeżenie klimatyzacji. Co będzie najlepsze? Środki do psikania z długą rurką, środek do dezynfekcji (Velox, Incidur), granat w sprayu czy ozonowanie?

 

Wszystko w granicach 30zł, pytanie co jest najlepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat ;)

 

Szukam niedrogiego ale najskuteczniejszego sposobu na odświeżenie klimatyzacji. Co będzie najlepsze? Środki do psikania z długą rurką, środek do dezynfekcji (Velox, Incidur), granat w sprayu czy ozonowanie?

 

Wszystko w granicach 30zł, pytanie co jest najlepsze?

 

Nie ma reguły. Wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia parownika i przewodów klimatyzacji.

Jak masz syf "fizyczny" na parowniku to granaty czy ozonowanie nie pomoże. Ja stosowałem w moim - przekonaniu najlepsze - granaty Loctite (50 zł) działało na 3 miesiące, teraz 2 razy w roku ozonuje i jest wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odgrzybianie - skrót myślowy odnoszący się do poprzedniego posta "odgrzybianie chemią"

 

Czyszczenie kanałów, parownika, osuszacza. Udrożnienie kanalików odprowadzających skropliny. Wymiana filtra kabinowego.

 

 

Sam ozon da krótkotrwały efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, zakupiłem środek wurtha tam trzeba wsadzić wężyk w przewód odprowadzający wilgoć z parownika.

gdzie to znajdę w citroenie c3 2012 rok?

w google nic nie mogę znaleźć.

z góry dziękuję za pomoc.

 

Post nr 3 z początku wątku, masz odpowiedz. Wurtcha od strony filtra można też aplikować. Ja też tak robię. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.