Skocz do zawartości

Przewodnik po rozcieńczeniach produktów


Eidos71

Rekomendowane odpowiedzi

 

Stworzyłem taką ściągawkę na własne potrzeby, aby nie myśleć za bardzo przy tworzeniu roztworów. Może komuś się przyda. Końcowa liczba - to potrzebna ilość koncentratu, aby otrzymać wymagane 1000 ml roztworu o odpowiednich proporcjach.

 

849263689_PRZEWODNIKROZCIECZANIA.jpg.9c0a9c2235159008445611341dcb88e8.jpg

EDIT: Aby wszystko było jasne - do ostatniej wartości w ml z danego wiersza (wartość danego stężonego produktu) dolewamy tyle wody, aby finalnie otrzymać 1000 ml gotowego roztworu 😉

  • Lubię to 11
  • Super 3
  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, menior napisał:

istnieja aplikacje i strony ktore robia to za nas,i nie trzeba myslec za wiele

Wiem, że istnieją takie strony i kalkulatory rozcieńczeń, ale mi chodziło o stworzenie sobie ściągi do powieszenia na ścianę garażu, aby nie grzebać w Necie przy każdej potrzebie tworzenia roztworu.

  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tej tabelki.

Np. dla rozcieńczenia 1:50 rozumie się 1 jednostka środka A i 50 jednostek środka B. czyli razem dostajemy 51 jednostek. Dobrze myślę?

Przy takim rozumowaniu, w tej tabelce nie powinno być "Ilość roztworu" tylko "Ilość wody".  Cos się "zamotałem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z tą tabletka od ADBL chyba nie tak...

Czy rozcieńczenie 1:1 to nie jest 50ml wody  i 50ml chemii, co daje stężenie 50%? =100ml roztworu?

W tablece : 50% stężenia to nie powinno być 1:1?

Roztwór to już gotowy rozcieńczony produkt. 

Dobrze myślę? Ktoś tutaj się wypowie?

@ghost @Domel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam chemikiem nie jestem, ale moim zdaniem rozcieńczenie 1:10 znaczy że z 10 części gotowego roztworu 1 powinna być środka rozcieńczanego, a 9 rozpuszczalnika. Steżenie 1:1 to koncentrat, 1:2 to koncentrat 50% i rozpuszczalnik 50%

moim zdaniem to co jest w tabelce ADBL jest poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, magnum napisał:

Ja tam chemikiem nie jestem, ale moim zdaniem rozcieńczenie 1:10 znaczy że z 10 części gotowego roztworu 1 powinna być środka rozcieńczanego, a 9 rozpuszczalnika. Steżenie 1:1 to koncentrat, 1:2 to koncentrat 50% i rozpuszczalnik 50%

moim zdaniem to co jest w tabelce ADBL jest poprawne.

Przykładowe stężenie 1:10 to 1 część stężonego produktu i 10 części wody. 1 część stężonego produktu i 9 części wody - to stężenie 1:9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, damiano2007 napisał:

Ktoś tutaj się wypowie?

W tym przypadku mowa o proporcji

":" To nie znak dzielenia ale oznacza "do"

 

1:10 czytaj jako (razem 11)

1 porcja produktu do 10 porcji wody

Co daje w przybliżeniu roztwór 9%

 

1:9 jeden do dziewięciu (razem 10)

To roztwór dokładnie 10%

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, damiano2007 napisał:

czyli jak rozumiem to tabelka ADBL jest błędna?

Opis jednego wiersza można uznać za błędny.

Zamiast proporcji roztworów ktoś tam po prostu wsadził zwykłe dzielenie jako zamiennik procentów

 

Tabelka powinna być ok dla stężeń procentowych,

Ale w zasadzie jest bezużyteczna bo nie zawiera informacji jeżeli chcesz bazować na proporcjach

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem właśnie, że przewijają się dwie szkoły sposobu rozcieńczenia. Czy to na forum, fb czy to w 'życiu'.

Uogólniając przykład dla 1:10

1) Do 1000 ml wody dolewam 100 ml koncentratu
2) Do 900 ml wody dolewam 100 ml koncentratu
 
Z kim bym się nie zgadał to każdy ma inne spostrzeżenie na to 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Wydaje mi się, ze matematycznie punkt 1 to 10:1 a punkt 2 to 9:1

900:100 skracamy po 2 zera po lewej i po prawej (czyli obie strony dzielimy przez 100) i mamy  9:1

Chyba że chemia nie matematyka 🙂 albo ja się mylę

Natomiast 10ml środka w 100ml roztworu stanowi 10% (czyli by mi wychodziło, ze w tabelce ADBL % są ok a stosunek rozcieńczenia trochę mi nie pasi) Ale w sumie to tą tabelkę robili profesjonaliści, więc pewnie jest dobrze.

Ciekawe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem właśnie, że przewijają się dwie szkoły sposobu rozcieńczenia. Czy to na forum, fb czy to w 'życiu'.

Uogólniając przykład dla 1:10

1) Do 1000 ml wody dolewam 100 ml koncentratu
2) Do 900 ml wody dolewam 100 ml koncentratu
 
Z kim bym się nie zgadał to każdy ma inne spostrzeżenie na to  

Wystarczy odpowiedzieć sobie ile to 1:1 i wszystko jest latwiejsze
Znacie jakieś aplikacje do tego?

Najlepsza to kalkulator - mowie poważnie
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że jeżeli mowa o rozcieńczeniach 1 do x, np. 1:10 = 11 jednostek wspólnych. W przypadku 1l musimy podzielić 1000ml na 11 i wyjdzie nam 1 jednostka.
Ja osobiście i tak stosuje że jak zakładam sobie rozcieńczenie 1:10 do 1 litrowej butelki to wlewam 900ml wody i 100ml produktu. Nie jest to mega poprawne, ale po prostu nie chce mi się często liczyć dokładnych wartości jeżeli produkt znam dość dobrze. W przypadku bardziej agresywnej chemii lub takiej, która może spowodować jakiś nieprzewidzianych efekt, staram się dość dokładnie i zgodnie ze sztuką obliczać ile muszę dodać chemii do wody.

  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Patryk14 napisał:

Zasada jest taka, że jeżeli mowa o rozcieńczeniach 1 do x, np. 1:10 = 11 jednostek wspólnych. W przypadku 1l musimy podzielić 1000ml na 11 i wyjdzie nam 1 jednostka.
Ja osobiście i tak stosuje że jak zakładam sobie rozcieńczenie 1:10 do 1 litrowej butelki to wlewam 900ml wody i 100ml produktu. Nie jest to mega poprawne, ale po prostu nie chce mi się często liczyć dokładnych wartości jeżeli produkt znam dość dobrze. W przypadku bardziej agresywnej chemii lub takiej, która może spowodować jakiś nieprzewidzianych efekt, staram się dość dokładnie i zgodnie ze sztuką obliczać ile muszę dodać chemii do wody.

Dlatego zrobiłem sobie tabelkę z końcową ilością roztworu (j.w.) i zawsze wolę bardziej rozcieńczyć, żeby roztwór był bezpieczniejszy dla powierzchni (auto nowe).

W sumie to wychodzi tak jak piszesz 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PawelKRZ napisał:

Dlatego zrobiłem sobie tabelkę z końcową ilością roztworu (j.w.) i zawsze wolę bardziej rozcieńczyć, żeby roztwór był bezpieczniejszy dla powierzchni (auto nowe).

W sumie to wychodzi tak jak piszesz 🙂

Tabelka spoko, tylko według mnie powinieneś zrobić tabelę ile potrzebujesz wody i produktu na daną butelkę, ja osobiście głównie używam butelek 500ml albo 1l, w tabelce masz prawidłowe rozcieńczenia, ale w większości nie ma ile trzeba wlać na daną butelkę tylko ile rzeczywiście wyjdzie całego roztworu w zależności od rozcieńczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.