Skocz do zawartości

Przewodnik po rozcieńczeniach produktów


Eidos71

Rekomendowane odpowiedzi

@Patryk14 Początkowo wydawało mi sie, ze nie koniecznie będę potrzebować całego litra płynu (mam tylko butelki 1l WS). Potem życie zweryfikowało - bo zawsze mi zostawało na dole butelki duża część roztworu, bo wężyk nie dostaje. Teraz leję zawsze pod 1L - więc - masz rację 🙂  ale cos tam czasem z tabelki korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie trochę obok, ale jednak o skuteczne stężenia.

W instrukcji Kocha GS na zewnątrz i do silnika jest nawet do 1:30 zalecane, a do wnętrza i tekstyliów nieco mocniejsze 1:10-1:20 😄

Trochę mnie to ostatnio zmyliło i do dywaników zrobiłem dla bezpieczeństwa 1:30 - no i nie domyło zbyt dokładnie... Takie 1:10 nie zrobi nic gumowym dywanikom? 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Oczywiście że rozcieńcza i to jedna myjka mniej a inne więcej. Warto to sobie sprawdzić 

Tutaj @CAR CRAZY dodała super instrukcje jak to zrobić:

https://showcarshine.pl/aktywne-piany/bilt-hamber-touch-less-5l-bezpieczny-i-skuteczny-pre-wash.html?search_query=bilt&results=40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wydaje mi się że źle rozumujecie, posłużę się definicją z podręcznika przykładową

"Zapis 5% oznacza, że w 100 gramach roztworu znajduje się 5 gramów substancji
rozpuszczonej."

Załóżmy że chcemy uzyskać 1 litr roztworu w stężeniu 1:4 z jakimś preparatem

W takim razie dodajemy 750 ml wody i 250 ml preparatu aby uzyskać roztwór w stężeniu 1:4

Według was to do 1 litra wody trzeba by dodać jeszcze 250 ml preparatu co daje nam 1250 ml, jest to błąd.

Wkleję jeszcze taką tabelkę i źródło do niej.

https://higienateam.pl/upload/files/katalogi/TABELA_ROZCIENCZEN_LAKMA.pdf

 

1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, SoldierPL napisał:

Załóżmy że chcemy uzyskać 1 litr roztworu w stężeniu 1:4 z jakimś preparatem

W takim razie dodajemy 750 ml wody i 250 ml preparatu aby uzyskać roztwór w stężeniu 1:4

Według was to do 1 litra wody trzeba by dodać jeszcze 250 ml preparatu co daje nam 1250 ml, jest to błąd.

Jak dla mnie to dla powyższego przykładu 1:4 proporcje powinny wyglądać tak:

200 ml preparatu + 800 ml wody = 1l gotowego produktu. (1 cześć chemii + 4 części wody)

2021-07-16_10h37_36.png
 

Dla twojego 250ml+750ml pasuje rozcieńczenie 1:3

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, SoldierPL napisał:

Załóżmy że chcemy uzyskać 1 litr roztworu w stężeniu 1:4 z jakimś preparatem

W takim razie dodajemy 750 ml wody i 250 ml preparatu aby uzyskać roztwór w stężeniu 1:4

Mylisz stężenie procentowe ze stosunkiem rozcieńczenia. Stosunek rozcieńczenia 1:4 to 1 część substancji do 4 części rozcieńczalnika. Stężenie 25 % roztworu to rzeczywiście 1 część substanci w 3 częściach rozcieńczalnika. Jednak w większości przypadków chemii rozcieńczalnej podawany jest stosunek rozcieńczenia, a nie procentowa zawartość produktu w rozcieńczalniku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odkopując temat, bo znając życie ktoś pewnie będzie szukał informacji w internecie. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości:

Wszyscy mają rację, tylko o czym innym mówią 😄 Gdy mamy na myśli stosunek rozcieńczenia (dillution ratio), to stosunek 1:2 oznacza np. 100 ml produktu i 200 ml wody dający w sumie 300 ml roztworu. Czyli mówi o objętości_substancji_rozcieńcznej:objętości_rozcieńczalnika. Natomiast jeśli mówimy o WSKAŹNIKU rozcieńczenia (dillution factor), to 1:4 oznaczać będzie 100 ml produktu i 300 ml wody dające 400 ml roztworu. Czyli rozumiemy to jako objętość_substancji_rozcieńczanej:objętość_gotowego_roztworu. Ten drugi rodzaj rozcieńczenia jest stosowany głównie przemysłowo.

Także jeśli na opakowaniu produktu mamy napisane dillute in ratio 1:4 to przygotowujemy roztwór według wskazań:
Łączna objętość roztworu: 500 ml
Woda: 400 ml

Chemia: 100 ml

Jak widać np. ADBL stosuje przemysłowe przeliczniki (dillution factor) i trzeba rozcieńczać tak jak sobie życzą. Chemical Guys na ten przykład stosuje stosunek rozcieńczenia.

Tak mnie uczyli na studiach chemicznych, jeśli jest inaczej to znaczy, że nie byłem przykładnym studentem 😄 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, RoBee napisał:

Większość chemii samochodowej czy domowej używa dilution ratio. W 90% przypadków na opakowaniu nie będzie informacji czy chodzi o "factor" czy "ratio".

Skąd informacja, że ADBL używa dilution factor?

Tabela z ich strony:437720480_Zrzutekranu2021-11-26o11_22_34.png.8e4d279f917692fbf5fd3e58e2257896.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ibex faktycznie, nietypowo.

Ogólnie nie robi to większej różnicy o ile zna się wspomnianą już przez ciebie zasadę. Problemem są jednak producenci, którzy nie informują czy zalecane rozcieńczenie to factor czy ratio.

Pomogłoby zaadoptowanie zapisu typu:

1+4 (1 część czynnika i 4 części rozcieńczalnika dają 5 części roztworu).

Ale to za piękne dla takich pedantów jak my...


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozcieńczeniach 1:200 czy 1:1000 nie robi to większej różnicy. Ale przy 1:2 lub 1:3 różnica jest kolosalna, Ibex dobrze to opisał, W zasadzie prostszym rozumowaniem może być też: 1:3, czyli jedna dawka preparatu na 3 dawki całości.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.