Skocz do zawartości

Mini poradnik olejowy


Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z najstarszych sprzedawców olejów silnikowych w necie.
Generalnie opinie dobre, co któraś trafia się opinia o totalnych podróbkach.
Kto je pisze? Konkurencja? Nie wiem.
Sam brałem od niego magnateki przez cztery lata do dwóch CDTI, około 200kkm przebiegu. Było ok ale czy to zasługa super olejów? Nie wiem.
Czytaj w necie, podejmuj decyzję sam.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Rafal9304 napisał(a):

... Kolegaberlin ...oryginały ...czy podróba ?😄 

A robił ktoś szczegółową analizę składu i widmo?
Chyba nie, więc większość opinii można sobie między bajki włożyć.

20 godzin temu, _harry napisał(a):

Sam brałem od niego magnateki przez cztery lata do dwóch CDTI, około 200kkm przebiegu. Było ok ale czy to zasługa super olejów? Nie wiem.
Czytaj w necie, podejmuj decyzję sam.

Wierz mi, że gdybyś lał Lotosa, czy Orlena, też "było by OK".


EDIT
Chciałem przez to napisać, że nikt nie UDOWODNIŁ, że sprzedawane oleje są oryginalne i nikt nie UDOWODNIŁ, że są podrabiane.
Ot jedna z wielu g.burz internetowych.

  • Lubię to 1
  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jednego mondeo 1.8 TDCI lałem 5w30 lotosa, przebieg na liczniku 354 tysiące (pewnie można dodać że 150k) śmigał do momentu sprzedaży i praktycznie nie brał oleju.
Do drugiego 2.0 TDCI leję 5w30 Valvoline, 250k przebiegu , odpukać - jest ok.
Czyli nie przesadzam w żadną stronę: staram się kupować w dużych sklepach za normalną cenę, wymieniam co 10-12kkm.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem już kiedyś ale nie działa strona oilclub i nie mogę podejrzeć linków. Volvo V40 2014r. 1.6 D2 115 KM, silnik PSA, bez Adblue, suchy DPF. Aktualnie Valvoline 5W30 FE A1/B1 A5/B5, który Orlen będzie odpowiednikiem tego Valvo ? Przed wymianą wpadnie płukanka Archoil AR2820.

EDIT/

Chyba znalazłem, PLATINUM Max Expert F 5W–30. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej szedł bym w kierunku olei o mniejszej zawartości popiołów niż ten Orlen który ma tego sporo choć spełnia minimum dla normy pod ten silnik.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do pacjenta Audi A4 2.0 40 TFSI 204KM 2021r 78kkm. U mnie będzie głównie trasa, rocznie ok 20kkm.

Świeżo zakupione, wcześniej jeździło we flocie i oczywiście na LL. Co proponujecie, 5W30 jak wcześniej, czy trzymać się akutualnych sugestii 0W20? Wiadomo że przed zmianą płukanka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kandy Audi dla wersji 204KM nie zalecało 0w20 chyba dokładnie w Twoim roczniku, dlatego najbezpieczniej kupić jakiś olej SAE30 ACEA C3/504507/MB229.51.
Płukanka to raczej dla sprawniejszego zlania starego oleju. Do nowego na cały interwał wlej długodystansowego Oilsyna LL (ja zaczynam odpuszczać te 15 minutowe postojowe czyściki) i normalnie eksploatuj samochód.

Co do konkretnego oleju, to wedle własnych preferencji ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 1,5 roku temu kumpel miał nową A6 właśnie chyba z 2021r z 2.0tdi 204km. Pojechał na serwis ze swoim olejem 0w20 OEM VW. Stwierdzili, że do wersji 204km, Audi sae30 poleca. A że on nie w cieniu hity poprosił ich o pokazanie tych zaleceń i faktycznie takie "w systemie" zalecenia się pokazały.

Natomiast ja w diselach 0w20 tak średnio widzę...  Nie jestem w stanie przekonać się że silniki, które z natury pracują na niższych obrotach jak benzyny (również z doładowaniem), mają zalecenie 0w20. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coraz mniej "szacunku" do "zaleceń" ASO. Bo skoro 2 lata temu "zalecali" 0w30 o nie m9Na było używać 0w20, to co się zmieniło w silniku tego konkretnego egzemplarza, że nagle zalecają 0w20? Od tego czasu już można lać 0w20?

Dla mnie to jest nielogiczne i mało wiarygodne. Takich przykładów można przytoczyć kilka w różnych markach.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Slovak napisał(a):

Tych zaleceń jest coraz więcej, zrzut z książki mojego Audi. 

Samodzielnie pozbawiają się przychodów serwisowych. W większości przypadków żadna z tych czynności nie przypadnie w okresie gwarancyjnym, a po gwarancji mało kto pojedzie do nich, aby przepłacić x3 za serwis. Abstrahuję już od tak kuriozalnych oszczędności jak wymiana filtrów co 2 lata albo 90 tys km 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

@mk4tdi, oleje 2312 mają parametry lepkościowe bardzo blisko granicy SAE20.
Cały zysk z niskiej lepkości może być w przypadku eksploatacji na krótkich odcinkach, gdzie olej jest jeszcze nie do końca rozgrzany.
W takim przypadku lepsza płynność i pompowalność zapewniają szybsze docieranie oliwy do węzła tarcia.
Jak to wygląda w liczbach - pojęcia nie mam. To takie teoretyzowania.
C2, C2+C3 i C3 możesz stosować. Lepkości włącznie z SAE40, przy czym im olej ma wyższą lepkość, tym "gorzej" dla silnika na zimno.
Na autostradzie różnice lepkości w 100C nie są tak bardzo duże, jak na zimno. Dotyczy to nawet SAE20 vs SAE40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ogólnie pytam czy ma sens taka zmiana? No i czy trzeba trzymać się tego C2 czy C3 też można lać?
Ale Total ineo first 0W30 był C1, a w świeżych wersjach jest już na bańce nabite C2, ale póki co daje zdjęcie z zeszłorocznej wymiany... f2ea495d8ff3b4421b4dca26524d6789.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.