Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie do pomieszczenia ?


Gibon86

Rekomendowane odpowiedzi

Zamontowalem testowo MH w dwóch rogach i niestety szału brak, zastanawiam sie nad ledami (50W ciepła barwa) gdyż znajomy ma na stojaku i daje całkiem dobre światło. Dodatkowym argumentem jest 300W z 6 punktów.

 

 

Skuteczne oświetlenie wnętrza samochodu - też mam z tym problem i kombinuje nad jakim podwieszanym w samochodzie, wszystko inne daje cienie i inne zaciemnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby doświetlić sensownie wnętrze auta całe pomieszczenie musi być zalane światłem, odbijać się od białych/jasnych ścian.

Co do oświetlenia auta przy pracy w wąskich garażach mogły by pomóc oprawy narożne na posadzce przy ścianie (w formie klina) oświetlające auto w dolnych partiach poniżej listew.

Optymalne oświetlenie, choć trochę abstrakcyjnie przeładowane to oświetlenie Chińczyków i Daltona w jednym garażu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

witam, prześledziłem cały temat, ale konkretów wg mnie brak. Mam garaż w którym aktualnie brak żadnego światła, przede mną rozprowadzenie kabli, ale przede wszystkim wybór lamp. Na początek podstawy, czyli jak najlepsze światło, jak najtańszym kosztem, myślałem o zwykłych świetlówkach a do korekty miejscowo halogen. Garaż 6,5x6,5x 3, co możecie polecić z wersji budżetowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, prześledziłem cały temat, ale konkretów wg mnie brak. Mam garaż w którym aktualnie brak żadnego światła, przede mną rozprowadzenie kabli, ale przede wszystkim wybór lamp. Na początek podstawy, czyli jak najlepsze światło, jak najtańszym kosztem, myślałem o zwykłych świetlówkach a do korekty miejscowo halogen. Garaż 6,5x6,5x 3, co możecie polecić z wersji budżetowych?

 

Na takiej wysokości jedynie oprawy świetlówkowe. Moim zdaniem minimum to 6 lamp 2x36W.

 

W naszej hurtowni takie lampy można kupić za około 60 zł więc nie najgorzej chyba... Do tego jakaś dobra świetlówka i powinno być wystarczająco jasno.

 

Poza tym, tak jak piszesz, do korekty metalohalogen 150W.

 

Pozdr Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To zależy ile sztuk tych opraw i na jakiej wysokości. Rastrowe świecą bardziej w dół i jak będą za nisko to oświetlą tylko podłogę do tego bardziej się kurzą (tzn ciężej je czyścić ) i są za delikatne do garażu :thumbdown:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro rastrowe świecą bardziej w dół to odpadają, bo 2 pójdą na sufit na wysokości 2.5 metra i 4sztuki na ściany na wysokości np. 2metrów zamontowane pionowo. Garaż o wymiarach 7.5długości na 5szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Sucre, dam gdzie masz okna to możliwe, że jedna świetlówka styknie.

A tak na ścianie do ja mam podwieszone poziomo po jednej na stronie i jest ok.

W sumie możesz też HQI w narożnikach posadowić i masz przód plus boki doświetlone ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak widzicie oświetlenie w tym garażu?? Myślałem o czterech świetlówkach na sufit ( po dwie na stanowisko ), i po dwie/trzy świetlówki na ścianach ( lepsze zamontowane poziomo czy pionowo )??

Obrazek

 

Wszystko zależy od tego jak planujesz wyposażyć ten garaż. We wnęce po prawej stronie, w której prawdopodobnie będzie jakieś stanowisko robocze lub blat, również przydało by się jakieś oświetlenie np. świetlówka 2x18w opuszczona na łańcuszku.

 

Z tego co piszesz to garaż jest na dwa auta, więc ja proponuję 4 sztuki 2x36W na sufit oraz po dwie na lewą i prawą ścianę zamontowane w poziomie. Plus 1 która oświetli ewentualne stanowisko we wnęce.

 

Pozdr Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sucre, pomyśl nad rozdzieleniem włączników/obwodów - zrobiłem tak u siebie.

Lampa tylna i przednia na jednym obwodzie, lampy boczne na drugim, możesz łatwo regulować ilość światła.

Dodatkowo halogeny również osobno.

Plus jest taki że czasem nie potrzebuję zapalać wszystkich lamp i mogę robić półcień w garażu, co w szczególnych wypadkach sie przydaje.

Właśnie zastanawiam się nad rozmieszczeniem dodatkowo halogenów LED np 20W w narożnikach pomieszczenia lub nad stanowiskiem pracy.

20W LEDy oświetlą sensownie z wysokości 2,5 metra np maskę lub dach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak widzicie oświetlenie w tym garażu??

 

IMHO tylko MH Philips CDM-TD 942 + jakaś świetlówka czy nawet żarówka zwykła jako oświetlenie na 10 sekundowe wypady do garażu. Lampy wyładowcze potrzebują trochę czasu na rozbudzenie a po wyłączeniu nie od razu można je włączyć więc dobrze mieć dodatkowe awaryjne światełko.

Jednak jeśli chodzi o sprawność i barwę światła to ciężko o konkurencję dla wyżej wymienionego Philipsa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20W LEDy oświetlą sensownie z wysokości 2,5 metra np maskę lub dach?

 

W TYM TEMACIE na 18 stronie porównałem MH150W do halogena LED 50W dobrej firmy.

 

Wnioski wyciągnijcie sami... Zależy kto potrzebuje ile światła.

 

Ciekawe rozmieszczenie lamp w garażu pokazałem na 19 stronie w powyższym temacie na temat lamp HQI.

 

Pozdr Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

(pisze z konta kolegi, dostep mam ograniczony). Niestety czyszczenie, pranie środka w jakim kolwiek świetle sztucznym jest poprostu ciężkie, można nie wiadomo ile sie... a i tak, wyjeżdzając z garażu w słoneczny dzień, schwycisz się za głowe.

 

Sam chciałem doświetlić garaż i nie idzie, ogolnie zostawiłem świetlówki, metahalogeny leżą gdzieś, bo niby są lepsze a jakoś srodek i lakier zdecydowanie gorzej mi sie robiło bo, patrząć na strumień światła gdzieniegdzie jest inna barwa, dyskfalifikuje to już w praniu, bo nie wiem czy to plama czy nie i musz eprzesuwać lampe.

 

Mam MH75 i uważam że sie dość grzeje, choć nei tak jak halogen.

 

Ledy super, bo w aucie mogą leżeć, nic nie potopią, ale są już wyjątkowo abstrakcyjną barwa do pracy.

 

NIestety zabawa z lakierem i papierem byłaby też najlepsza na dworze...

Tak jeszcze, można dostać obłędu przy polerce, robisz tak jak zawsze, odpalasz mocna lampe i znów zonk, bo widać tyle że odechciewa sie:):) Przerost formy nad treścia, dodatkowa praca, która w świetle dziennym jest nie widoczna..

 

ALe koledzy ja ide na ilość, a wy na jakość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam "dużych" Ledów przy pracy dla ogólnej inspekcji bo taką miałem na myśli, oczywiście kiedy robię korektę np pod powłokę to wspomagam się led lenserem że świeżo naładowanymi akumulatorkami i wszystkimi źródłami światła jakie posiadam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.