Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie do pomieszczenia ?


Gibon86

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko zależy od tego do czego ma być używane pomieszczenie. Zazwyczaj metalohalogen daje najlepsze oświetlenie przy wysokościach od około 4-5 metrów. Świetlówka zaś bardziej rozprasza światło, więc przy niższych pomieszczeniach sprawdzi się lepiej. Zalecam takie oświetlenie na wysokości do 3-4 metrów. Oczywiście może być zamontowana świetlówka również na wyższych halach ale wtedy można ją opuścić na łańcuszkach:

 

oswietlenie-obiektow-przemyslowych.jpg

 

1388437a0fc49b66.jpg

 

Znaczenie ma też oczywiście budżet :lol:

 

a7a7c56c0a03e4b9.jpg

 

Pozdr Łukasz

 

 

620405 Montaż lamp HQI do celów oświetleniowych (oświetlenie hali) zalecam na większej wysokości.

Od jakiej wysokości zalecasz montować HQI i do jakiej świetlówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Miejsce pracy możesz doświetlić lampami HQI150W na statywach. Montaż lamp HQI do celów oświetleniowych (oświetlenie hali) zalecam na większej wysokości. Na 3 metrach lepiej sprawdzą się dobrej jakości lampy świetlówkowe.

 

Pozdr Łukasz

No to mnie zasmuciłeś :( , planowanie 6 szt HQI, 4sztuki w narożnikach a 2 szt. pomiędzy bramami. Z samego górnego światła średnio jestem zadowolony, a jak zamontuje oprawy hermetyczne na ścianach to przy dwóch autach w środku, wewnętrzne strony auta, będą nie doświetlone :o:o , mam dwie lampy HQI wiec nie zostaje mi nic innego jak zamontowanie ich na próbę w narożnikach i ocenić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Miejsce pracy możesz doświetlić lampami HQI150W na statywach. Montaż lamp HQI do celów oświetleniowych (oświetlenie hali) zalecam na większej wysokości. Na 3 metrach lepiej sprawdzą się dobrej jakości lampy świetlówkowe.

 

Pozdr Łukasz

No to mnie zasmuciłeś :( , planowanie 6 szt HQI, 4sztuki w narożnikach a 2 szt. pomiędzy bramami. Z samego górnego światła średnio jestem zadowolony, a jak zamontuje oprawy hermetyczne na ścianach to przy dwóch autach w środku, wewnętrzne strony auta, będą nie doświetlone :o:o , mam dwie lampy HQI wiec nie zostaje mi nic innego jak zamontowanie ich na próbę w narożnikach i ocenić :)

 

Będziemy czekać na relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj w swoim garażyku (3x5) zainstalowałem świetlówki 2x36W. Do grubszych prac się nie nadaje (ale nie było to założeniem) jednak oświetla pomieszczenie jak dla mnie (póki co :D) odpowiednio. W przyszłości zapewne dojdzie dodatkowe oświetlenie w narożnikach na długiej ścianie.

15547qq.jpg

50mzbm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8szymon8,

 

Polecam ledy jarzeniowki w obudowie mlecznej z grenni 21w 1szt światło neutralne 60 zł za sztukę . Święci mocniej niż jarzeniowe 1szt36w ,mam 8 ledwo w garażu i rozświetla bardzo fajnie jak trzeba jutro mogę wrzucić foty ,mam dobre porównanie bo mam jeszcze jedna lampe do zrobienia na ledy bo są zwykle 2x36

 

[mod=Piotrek]Nie cytujemy postów ze zdjęciami. Naciśnij na nick użytkownika, pojawi się opcja wpisania jego nazwy do posta , w ten sposób możesz odpowiedzieć danej osobie ;)[/mod]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie a jakie oświetlenie polecacie do warsztatu (domowego, w weekendy coś dłubię przy autach i takie tam, ale raczej nic detalingowego bo jeszcze polerować nie mam co)

1. Pomieszczenie 4x4.5m wys. około 2.5-3m, bez okien, ze stołem warsztatowym z imadłem (nad stołem na 100% jedna lampa + jakaś lampka na zwykłą żarówkę co by oczu nie męczyć).

2. 4.5x6m wys, około 2,3-2,8m z bramą garażową ale również bez okien, i to jest garaż w którym robię najwięcej przy autach Bo w Pomieszczeniu nr 1, mam szlifierkę, wiertarkę i imadło i tam robię graty zdemontowane z auta. I tu chyba bym chciał z 4 lampy po 2 z każdej strony auta bo pomieszczenie jest niskie i robiąc centralnie 2 lampy mam przy kołach cień.

 

 

Oczywiście nie wymagam światła jak przy korektach, Ma być tanio w rachunkach, oraz eksploatacji. Obecne lampy mam jakieś dziwne i startery padają często i kosztują 20zł. No i przy zakupie też bym chciał jak najtaniej bo kupić 8lamp + kable i inne to już trochę kasy jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

To ja się pochwale.

Zrobiłem sobie customowy statyw na "niskie"roboty" ze starej lampy.

Wygodny, maly, solidny z ciezka ale mala podstawa.

 

IMG_20160529_223616.jpg

IMG_20160529_224544.jpg

 

Nie przeszkadza podczas pracy w malym garazu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie szybkie pytanie robie oświetlenie w garażu gdzie czasami będę robił jakąś korekte i teraz pytanie mogą być świetlówki led (jeśli tak to 4000K czy 6000K) czy zwykłe lepiej? Bo wiadomo na ledach nedzie dość troche oszczędniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli garaż do detailing-u ja bym poszedł w stronę świetlówek Philips Graphica na sufit/ściany lub led-ów które mają współczynnik oddawania barw mają większy od 95% będzie oszczędnie a światło nie zniekształci kolorów. plus jakiś halogen lub porządna lampa led na statywie do oświetlenia miejscowego (też ra większe od 95%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Lepszym rozwiązaniem od powyższego będzie zastosowanie świetlówki Osram LUMILUX DE LUXE T8. Dostępne są w wersji 18W, 36W oraz 58W.

Oznaczenie świetlówki to 940 gdzie:

- 9 oznacza stopień oddawania barw, im wyższy tym lepiej. (najpopularniejsza i najczęściej spotykana świetlówka ma wskaźnik 8)

- 40 oznacza barwę światła 4000K - najlepszą dla wzroku przy tym zastosowaniu.

 

Pozdr Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy takie światło nie męczy zanadto oczu?
Męczy to światło złej jakości i nieodpowiedniej barwie światła. Męczyć też może migoczące światło świetlówki pracującej na starym stateczniku magnetycznym przy stateczniku elektronicznym ten efekt nie występuje. Przy niskim współczynniku oddawania barw kolory są przekłamane i to w znacznym stopniu.

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=192044#192044 - porównanie rożnych barw i współczynników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam opraw 2x36W i świetlówek z oznaczeniem barwy "cool daylight". Jest jasno, oczy się nie męczą i jest wrażenie światła dziennego także....

 

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast skorzystałem z tego, że moim drugim hobby są rowery :) Użyłem stojaka rowerowego z lidla jako statywu z możliwością w każdej chwili zmiany go na stojak rowerowy :D Przymierzam się tylko do dorobienia przeciwwagi, aby uchwyt nie był obciążony takim momentem w chwili jak wysunę rurę :PKLIK

Lidl-Stojak-Rowerowy-07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie, kupiłem właśnie pierwszą polerkę, więc zaczynam przygodę z detailingiem na serio, jednak po przemyśleniu kilku spraw pukłem się w głowę, ponieważ zapomniałem całkowicie o oświetleniu miejsca pracy :wallbash:

 

Wymiary garażu to 2,7 x 5,14 x 1,85 [m] więc jeśli chodzi o wysokość to nie jest wesoło.

Na dzień dzisiejszy wiszą mi na suficie dwie jarzeniówki.

Niestety mój budżet jest aktualnie trochę ograniczony, więc co polecacie do jak najlepszego oświetlenia miejscowego pracy? Czy jednak lepiej dokupić kilka opraw hermetycznych i zawiesić na ścianach?

Dodam, że ma to być bardziej rozwiązanie przejściowe :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
664228 Dodam, że ma to być bardziej rozwiązanie przejściowe

jak przejsciowe to halogenik.

Ja swoj postawilem na podstawie ze starej lampy. Mobilne,malo miejsca zajmowie, zarowkikupilem od 100W do 500W z tego co pamietam.

 

IMG_20160529_223616.jpg

IMG_20160529_224544.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domel, bmwsrc, dzięki :) Zakupiłem halogena na statywie w pobliskiej hurtowni, jestem z niego bardzo zadowolony, jednak żarówka dołączona do zestawu (400W) strasznie się nagrzewa...

Są jakieś żarówki które wydzielają mniej ciepła? Jak to jest z metalohalogenami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.