Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie do pomieszczenia ?


Gibon86

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

Chciałbym się doradzić co i jak jeżeli chodzi o oświetlenie studia. Mianowicie mam mało światła dziennego, praktycznie zero, na hali jest 5 okien ale na tyle małych że żadnego z nich pożytku. Hala ma 80m, jest wysoka na 3m. Gdzie? Co? W jakiej ilości? Im taniej tym lepiej rzecz jasna :)

tdi5uq068r7i.png

zdbw8b07ditn.jpg

 

Mniej więcej tak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś doradzi coś w kwestii mojego pytania sprzed kilku postów? :roll:

A nie myślałeś o dołożeniu na środku jednego wiekszego halogena z LEDem którego odpalałbyś w razie potrzeby ?

Do 100 zł się zmieścisz a efekt będzie przyjemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie garaż 35m2, wysokość 2,6m potrzebuje jakieś fajne oświetlenie zrobić, ma być jasno z odpowiednią barwą żeby zdjęcia wychodziły dobrze, nie za żółto/niebiesko ;)

 

W tej chwili mam 6x 2x36W jakieś tam świetlówki zwykłe w takim ustawieniu.

 

Bez%20nazwy_zpszu8y61wo.png

 

Póki co propozycja jest taka : http://www.detailingcars.pl/oprawy-oswi ... 4000k.html

 

Pytanie czy to dobry wybór i ile ich wrzucić na sufit ? może coś innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do świetlówek LED nie potrzeba specjalnych opraw. W miejsce startera wkłada się zamiennik za 1zł ze zworką w środku i rura z Ledem normalnie świeci.

Wszystko zależne jest od producenta oprawy led. Trzeba pamiętać że można trafić na LED'y jednostronnie i dwustronnie zasilane.

 

A czy taki sam 30w (odpowiednik 220W ) 2700 lm by wystarczył na pojedynczym statywie czy jednak za słaby i lepiej wsiąść 50w ? Dodam iż prawie polowe tańszy wiec nie wiem czy dokładać do mocniejszego

2700lm to odpowiednik ok 160W (jeśli tak chcemy przeliczać). Natomiast wiele takich opraw ma dużo niższe parametry niż podaje producent. Często jest to nawet 1500lm czyli odpowiednik starej 100W żarówki. Jeżeli jesteś w stanie zainwestować większą kwotę na "dobrą firmę" to 30W jako doświetlenie (przy odpowiednim oświetleniu górnym) wystarczą. Jeśli nie to lepiej będzie zainwestować w 50W oprawę.

 

Jeśli chodzi o naświetlacze (typowe chińczyki marki krzak) warto już na samym początku wymienić pastę termoprzewodzącą. W większości takich opraw jest jej za dużo albo nie ma wcale co negatywnie wpłynie na jej trwałość.

 

Witam ponownie. Powiedzcie mi proszę czym różnią sie te naświetlacze od siebie . Oba 50w . Chodzi mi o diodę bo inaczej wyglada . Czy oba nadadzą sie do doświetlenia ?

Pierwsza dioda SMD druga wygląda na COB. COB oferuję nam "więcej światła". Jednak wymaga dobrego odprowadzenia ciepła, oraz odpowiedniej elektroniki. Natomiast SMD jest kilka typów dlatego ciężko powiedzieć co tam siedzi. Wszystko zależy od tego gdzie kupujesz i jakiej firmy produkty.

 

 

Panowie garaż 35m2, wysokość 2,6m potrzebuje jakieś fajne oświetlenie zrobić, ma być jasno z odpowiednią barwą żeby zdjęcia wychodziły dobrze, nie za żółto/niebiesko ;) W tej chwili mam 6x 2x36W jakieś tam świetlówki zwykłe w takim ustawieniu.

Jeśli chodzi o fotografie to światło naturalne w południe posiada ok 5500k. Według mojej oceny najlepiej byłoby wymieszać świetlówki 4000K z 6500K i zostać przy wspomnianych oprawach. Przy obecnych cenach nie warto inwestować w zamienniki LED które de facto dają taką samą ilość światła z 1W a koszt zakupu jest wielokrotnie większy.

Należy jedynie pamiętać że świetlówki się "wypalaja" czyli po określonym czasie zaczynają słabiej świecić. I wtedy warto je wymienić a nie gdy się przepalą.

 

Wracając do tematu. Udało Ci sie uzyskać ponad 1000lm na m2. Co w tym przypadku jest bardzo dobrym wynikiem. Na Twoim miejscu zastanowił bym sie jednak nad bocznym oświetleniem.

 

Moje pytanie brzmi czy w kwocie około 100 zł (bo tyle ten zestaw może mnie kosztować) znajdę coś bardziej wydajniejszego by zawiesić po środku sufitu (tam gdzie brakuje mi światła) czy jednak nic lepszego nie znajdę i warto zainwestować w jeszcze jeden taki zestaw? Dodam, iż z obecnego światła jestem zadowolony, tylko chodzi mi o ten brak po środku sufitu.

 

W tej kwocie najprościej i najtaniej będzie wybrać oprawę hermetyczną 2x36W i odpowiednie świetlówki. Spokojnie jesteś w stanie zamknąć się w kwocie 60zł w lokalnym markecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
http://allegro.pl/lampa-przenosna-halogenowa-camry-cr-1027-halogen-i6606350676.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=plasma-camry

 

Czy taka lampa się nada do prac przy aucie w garażu? Wystarczy światła czy za mało?

Do tego 3 lampy ścienne, ale czasem brak światła od dołu.

 

Za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/lampa-przenosna-halogenowa-camry-cr-1027-halogen-i6606350676.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=plasma-camry

 

Czy taka lampa się nada do prac przy aucie w garażu? Wystarczy światła czy za mało?

Do tego 3 lampy ścienne, ale czasem brak światła od dołu.

 

Za mało.

A na jakie wartości światła patrzeć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/lampa-przenosna-halogenowa-camry-cr-1027-halogen-i6606350676.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=plasma-camry

 

Czy taka lampa się nada do prac przy aucie w garażu? Wystarczy światła czy za mało?

Do tego 3 lampy ścienne, ale czasem brak światła od dołu.

 

Za mało.

A na jakie wartości światła patrzeć?

 

W tym wypadku za mało dotyczy mocy. 10W to stanowczo za słabe światło. Do prac przy aucie to raczej od 30W w górę. Barwa światła 4000-4500 Kelwin.

 

Pozdr Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10W to stanowczo za słabe światło. Do prac przy aucie to raczej od 30W w górę. Barwa światła 4000-4500 Kelwin.

Dzięki, będę szukał czegoś w moim budżecie ;)

 

PS. A taki naświetlacz będzie odpowiedni?

 

http://allegro.pl/naswietlacz-slim-led- ... 5#imglayer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10W to stanowczo za słabe światło. Do prac przy aucie to raczej od 30W w górę. Barwa światła 4000-4500 Kelwin.

Dzięki, będę szukał czegoś w moim budżecie ;)

 

PS. A taki naświetlacz będzie odpowiedni?

 

http://allegro.pl/naswietlacz-slim-led- ... 5#imglayer

 

 

Barwa neutralna będzie lepsza...

 

http://allegro.pl/naswietlacz-slim-led-30w-165w-2750lm-nw-halogen-i6754422618.html?fromVariant=6754423705

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Panowie nie pamiętam czy w tym temacie czy w innym widział, że ktoś modyfikował jakoś statyw ;>? Mi podczas 1wszego składania od razu ukręcił się gwint w tym plastiku na, który mocujemy metalohalogen na trzpień statywu ;/ I jeszcze sama oprawa metahalogenu nie dała się obrócić w dół na statywie musiałem rozginać te boczne uchwyty oprawy ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Panowie nie pamiętam czy w tym temacie czy w innym widział, że ktoś modyfikował jakoś statyw ;>? Mi podczas 1wszego składania od razu ukręcił się gwint w tym plastiku na, który mocujemy metalohalogen na trzpień statywu ;/ I jeszcze sama oprawa metahalogenu nie dała się obrócić w dół na statywie musiałem rozginać te boczne uchwyty oprawy ;/

 

Za dużo stejków ;) to trzeba w wyczuciem...

 

W tej chwili musisz poszukać "motylka" z dłuższą śrubą i przewiercić statyw na wylot. Śrubą zabezpieczysz po drugiej stronie i będzie ok.

 

Pozdr Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

My mamy led i muszę powiedzieć że bardzo dobrze się sprawuje. Światło jest intensywniejsze od tego standardowego. Poza tym odczuwalne jest to w niższych rachunkach. Może na początku koszt jest większy, ale szybko się zwróci w niższych rachunkach. Za 10 czy 20 lat to będzie standard.

Przykład lampy sufitowej LED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja polecam od siebie statyw jak do oświetlenia scenicznego/dyskotekowego. Ja mam coś takiego: 5361899393 (aukcja allegro). Jest na prawdę mega stabilny i solidnie wykonany. W sumie do samego garażu można też kupić coś tańszego. No i możesz przypiąć sobie do 4ech reflektorów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.