Skocz do zawartości

Nasze małe Car Spa - czyli pokaż nam swój garaż!


Rekomendowane odpowiedzi

Zabrałem się trochę za garaż. Sezon idzie i chcę sobie przygotować miejsce do pracy, poprawić ergonomię i komfort.

Garaż murowany, jednostanowiskowy, dach z więźbą drewnianą, dwuspadowy. Nieogrzewany, bez konkretnej instalacji elektrycznej.

Pierwszym problemem z jakim się chciałem zmierzyć była ciasnota. Na ścianie czołowej ustawione miałem stare meble kuchenne, w których przechowywałem cały detailingowy stuff. Były brzydkie, a co gorsze zabierały cenne miejsce. Przy pracy z dłuższymi modelami musiałem często podjeżdżać tylnym zderzakiem pod sam port aby zająć się zderzakiem przednim i na odwrót. Wywalenie tych szafek dało drogocenne 60cm. Ściana wygląda tak:

4b838be4cd8825cc0f6d7b35ea372288.jpg

Po sprawdzeniu z czym się przyjdzie mierzyć, okazało się, że poza strukturami o kształcie piramidalnym istnieją także budowle zbliżone do odwróconych piramid! Wszystkie ściany w garażu rozszerzają się ku górze. Odchodzą od pionu jakieś 3cm na 2m.

f3786bbed826fad8d33bb7fbf218c5aa.jpg

Na ściany chciałem powiesić własnoręcznie zbudowane szafki z drzwiami z plexi, ścianki narzędziowe, jakieś półeczki á la Poka itp.
Zdecydowałem się na pokrycie jej płytą OSB dla ułatwionego montażu i rozwiązania "problemu" okna. Walka o lebensraum nie liczy ofiar. Zakołkowałem więc kantówki i nakręciłem płyty:

7f3a727d5b67c2850d6bac1e5426b3b6.jpg

Tu widać ile uciekają dłuższe ściany. Dramat.

9603a0238d4390ad3767a88c467a7290.jpg

Płyty na miejscach:

b94d03db7a69316b2f27db8e7f3bd25a.jpg

Szafki 2x120cm zawieszone. Jak ustabilizuje się temperatura nocna, chemia wróci na swoje miejsce.

77be0950b14cc35aac8954d275cb322c.jpg

Następny krok to "instalacja" elektryczna, która ze względów legalno-prawnych będzie na wtyczce podłączana do domu. Wykonanie tego w jedyny słuszny sposób jest nieekonomiczne. Garaż mam w planach wyburzyć i postawić prawilny dwu, dwu i pół stanowiskowy, więc rozrzutność nie ma sensu.


Pytanie do was (i tu pozwolę sobie zawołać przede wszystkim @KUBA46 ) o oświetlenie.

Lampy led na ścianach. Ile? Jakie? Poziomo czy pionowo? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoBee właśnie stoję przed wyborem lamp i o ile "naświetlacze" i "górne oprawy" mam wybrane to przy bocznych mam ZONK. Chciałem kupić PILA ( 12 szt) i zamontować je pionowo ale okazuje się, że wg instrukcji producenta akurat taki montaż "jest niedopuszczalny". Dzwoniłem na infolinię żeby dowiedzieć się z czego to może wynikać, po (nawet sympatycznej) rozmowie z konsultantką czekam na odpowiedź... ponad 2 tygodnie. Pytałem dystrybutorów ale za każdym razem byli bardziej tym zdziwieni niż ja 😉 

Natomiast co do montażu pionowo/poziomo - jeden woli tak drugi inaczej a każdy swoje chwali 😉 Jeśli masz możliwość zrób "prowizorkę" z jednej strony "chwilowo" zamontuj poziomo a z drugiej pionowo i zobacz co Ci bardziej pasuje. Przy oświetleniu dużą role odgrywa samo pomieszczenie i "kolory" ścian, sufitów i podłóg. 

2022-03-19_155250.jpg

pila.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CarlosBlack póki co czytam i myślę. Z jednej strony chciałem iść w LED, bo to trwałe i energooszczędne rozwiązanie. Z drugiej strony najlepsze RA/CRI uzyskamy na "jarzeniówkach" T5 965- RA>90. Niestety oprawy do tychże to jakiś kosmos cenowy- 250-400pln szt. Wybiorę więc chyba portfelem.

Te które wybrałeś mają CRI80. Nie boisz się, że przy spadku wydajności zaczną przekłamywać barwę?

Co do położenia, to chciałbym jednak pionowo ALE po bokach jest ciasno. Garaż jest na tyle wąski, że nie da się w pełni otworzyć w nim drzwi. Dodawanie tam pionowych elementów mogłoby jeszcze pogorszyć ten stan. Chyba że ich rozmieszczenie wykalkuluję tak, aby do takich kolizji nie dochodziło- i to może się udać. Przemyślę to, bo wydaje mi się to korzystniejszym wyborem niż u góry poziomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie wąsko to oświetlenie liniowe zrobione na paskach ledowych z jakąś malutką oprawą powinno być okej. Są i kilkanaście watów z metra. I tak nie obejdzie się bez dodatkowego oświetlenia. Żeby nie zajmowało dużo miejsca to floodlighty jak u mnie i jako podstawowe oświetlenie nic więcej nie trzeba. Te oprawy ala jarzeniówka to rozkminiałem mając jak dobrze pamiętam 4,5 szerokości w miejscu gdzie stoi auto wciąż uważałem że będą to zahaczal i będzie mnie wkurzać 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie moja rozkminka jest taka, że ze względu na tą niewielką szerokość mam problem ze statywami do lamp roboczych. Ich przenoszenie, przestawianie, ustawianie, kable to wrzód na D! Gdybym ogarnął te dwa zagadnienia w jednym rozwiązaniu, to byłbym bardzo content.

Teraz sobie myślę czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem oświetlenie hybrydowe, które mógłbym wieszać pionowo podczas pracy w danej strefie, a następnie odwieszać na bezpieczną wysokość do codziennych zastosowań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoBee popatrz na te floodlighty. Nie zajmuje miejsca, jest tanie, ma 5lat gwarancji. Świeci jak głupie.

Zdjęcia zrobione w trybie manuał.

2xok 20w plafony LED na suficie

20220320_194045.jpg

Odpalone 4 floodlighty po 50w kazdy

20220320_194105.jpg

Taka lampa kosztuje 100 zł 🙂

20220320_194123.jpg

I każdą można włączyć indywidualnie.

20220320_194129.jpg

 

Tutaj dla porównania 20 watowa lampa LED z boku. Bardzo fajny patent bo jak po robisz sobie haczyki czy przyciągniesz nawet sznurek to takie lampy możesz przesuwać tam gdzie pracujesz. Dla formalności na tym zdjęciu włączył się jeszcze trzeci plafon.

20220320_194233.jpg

20220320_194243.jpg

20220320_194252.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analyzator jest jasno, ale nie w tym rzecz. LED daje od wuja lumenów, a przy takiej małej powierzchni jaką dysponuję nie martwię się, że nie będzie nic widać. Bardziej chodzi mi o jakość tego światła, bo to jest przy pracy rzecz najważniejsza. Ogólny zarys tego już mam w głowie i zrobię tu updejt jak się ruszę z tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoBee kumam. Tu jest raptem dobrze tj nie chiński led a osram, ale oficjalnie ra>80. Jak chcesz wyżej to są jeszcze paski ledowe z ra/cri90+ chyba do 20w/m.  Wychodziło mi drogo i wciąż potrzebowałbym takie floodlighty jako podstawowe światło jak coś robię. U mnie 4,5m szerokości, 2,5 wysokości to jedna taka nitka dookoła auta 400+pln.. Do studia bardzo spoko do hobby overkill. Wolałem też coś bardziej dyskretnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mały updejt.

Pomalowałem ściankę i powiesiłem panele narzędziowe. W najbliższych dniach postaram się rozmieścić to co chcę tam mieć. Jak tylko przebiję się przez te pudła...

Następny krok, to organizacja pojemników zawieszonych między krokwiami na cały stuff.

60f0fe9b7727496fe2184d8e20d92a19.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MlodyKoguT  Niestety mam tylko taki projekt, ale tutaj można sobie zobrazować jak będzie wyglądać.

Chodzi Ci pewnie o płyte warstwową, drogo wychodzi w porównaniu ze mam dużo drewna które wykorzystuje do budowy ścian jak na zdjęciu poniżej.

Ogólnie to płaciłem tylko za beton na płytę i drewno na więźbę bo wszystko inne mam, więcej kasy mi pójdzie na wyposażenie garażu niż w sam garaż, chociaż ze jeszcze trochę mnie pociągnie po portfelu ocieplenie ścian bo wstępnie ma tam być pianka pur, gość rok temu na oko wycenił na 6 tys więc w tym roku pewnie będzie z 8-9 tys.

Beton około 2 tysięcy, drewno około 3 tysięcy,(drewno i beton kupowane w tamtym roku :)) słupy mialem z odzysku bo gości chciał sie pozbyć garażu, tylko musiałem pociąć na wymiar i stopy pospawać, dachówkę mam bo wcześniej tam stała wiata, zewnątrz będa opalane deski które tez mam, a wewnątrz płyta osb. W sobotę kupiłem 2 okna w kolorze i rozmiarze które mi pasują za 200 zł, więc staram się jak najwięcej wykorzystać to co mam i jak najmniej lądować kasy, więc kombinuje. Dużo mam w głowie jak to będzie wyglądać ale czasami coś zmieniam przy budowie. Przykładowo brama miała być nie w osi jednak przy mocowaniu słupów wyszło ze chyba tak będzie lepiej.

Szczerze na początku miałem wszystko liczyć żeby później to wszystko ładnie wrzucić na YouTube, jadnak chyb to nie wyjdzie bo teraz już nawet nie pamietam ile dałem dokładnie za materiały z tamtego roku 😛

 

Zrzut ekranu 2022-05-9 o 18.50.43.png

IMG_4772.jpg

Pytanie do osób które już posiadają swoje małe studia albo garaże w których robią korekty, lepiej białe ściany czy bardziej ciemne kolory, bo widzę ze niektórzy maja jasne, a niektórzy ciemne kolory, mogę prosić o podpowiedz jaki kolor lepszy?

@RoBee czemu zakryłeś jedyne okno jakie miałeś w garażu?

Wiem ze średnio dobrze mieć okna w garażu pod korekty ale zawsze można je jakoś zakryć czy zasłonić, bo jadnak dla oka lepsze naturalne światło.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad kolorem ścian do garażu, wstępnie "szary 18%" - białych nie chcę. Natomiast często na zdjęciach czy filmikach widać, że ściany są robione na czarno. Ma to jakieś znaczenie oprócz kwestii gustów kolorów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, CarlosBlack napisał:

Zastanawiam się nad kolorem ścian do garażu, wstępnie "szary 18%" - białych nie chcę. Natomiast często na zdjęciach czy filmikach widać, że ściany są robione na czarno. Ma to jakieś znaczenie oprócz kwestii gustów kolorów? 

W jasnym jest jaśniej,  a w ciemnym ciemniej 🙂

  • Lubię to 2
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@penkus5 proszę się nie śmiać z administratora bo polecą ostrzeżenia 🙆‍♂️

Efekt końcowy miazga. Druga warstwa. Poszło 0.6litra na 80+M2 chociaż producent coś mówił że 1l na 35m warstwa.

Chyba na lakier położę. Deklarowana trwałość to rok

 

 

20220531_191403.jpg

16540175201378389511883265805536.jpg

16540175548313197994785146781626.jpg

16540175842712779244220327997165.jpg

  • Lubię to 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.