Skocz do zawartości

Pianownica i aktywna piana


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

695845 Shiny Garage Fruit Snow Foam

tego nie moge powiedzieć bo też ją w tym tygodniu zamówiłem :D ale na YT jest konkret

 

 

hehe no to testujemy :o:P

 

Koledzy,

Jestem po pierwszych testach i niestety kompletna klapa.

Zachęcony pozytywnymi opiniami na forum oraz po obejrzeniu filmików na youtube'ie do swojej myjki Karcher K5 Compact zanabyłem zestaw PA + 5L Shiny Garage Fruit Snow Foam. Od wielu lat korzystam z myjni automatycznych na orlenie więc moje doświadczenia z myjkami i tego typu zestawami są zerowe. Auto nawet nie było specjalnie brudne ale podjarany nową myjką oraz pianownicą zabrałem się do testów. Samochód tak z miesiąc nie myty, w zasadzie bardziej przykurzony z zaciekami po topniejącym śniegu niż brudny. O żadnym błocie itp nie ma mowy.

 

-pierwsze podejście - 50ml piany rozrobiłem z 500ml ZIMNEJ wody. Piana na auto (ustawiłem na pianownicy maksymalną ilość piany), jakieś 5-7min odczekałem, spłukałem i totalna porażka. Auto brudne jak przed myciem poza luźnym kurzem który spłynął z wodą.

 

-drugie podejście - po ok 20min jak auto trochę przeschło rozrobiłem 75ml piany w 500ml GORĄCEJ wody (zgodnie z opisem na baniaku piany). Piana na auto, 5-7min czekania, spłukuję i dalej to samo....

 

Jakieś rady? Gdzie popełniam błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie popełniłeś błędu ta piana po prostu ma neutralne ph i bardziej by coś zmyła gdybyś miał auto zabezpieczone np. woskiem, a poza tym to aktywna piana jest wstępem do mycia ręcznego, ma za zadanie zmiękczenie brudu na aucie i łatwiejsze usunięcie go właśnie podczas mycia ręcznego, oczywiście są "agresywniejsze" piany niż SG :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

696810 czy piany o agresywnym PH są bezpieczne dla lakieru?

 

Jeżeli coś jest agresywne to z natury trzeba z tym bardziej uważać, samochód to nie tylko lakier ale i chromy, plastiki. Nie mówię, że agresywne piany to zło bo tak nie jest, ale potrafią zrobić krzywdę. Moim zdaniem nie ma sensu lać na samochód mocnej piany co mycie. Masz już neutralną pianę od Shiny, dokup sobie jakiś tani, budżetowy szampon, budżetowy rękawicę z frędzelkami za kilka złotych, Unique Irisa i butelkę Sonaxa BSD. Po umyciu szamponem, Irisem psikniesz dla rozproszenia tafli, wytrzesz, na to BSD. Przy następnym myciu samą pianą zobaczysz, że domywanie będzie dużo lepsze. Raz na miesiąc dwa zrobisz mycie ręczne z Irisem i BSD i efekty będą dużo lepsze niż po samej pianie, przy małym nakładzie środków i pracy. Nie ma potrzeby wydawania dużej gotówki, jeżeli to ma być tylko trochę ulepszone zwykłe mycie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
696824 Jeżeli coś jest agresywne to z natury trzeba z tym bardziej uważać

Post chyba już skasowano, ale kolega pisał że jego auto stoi 365 dni pod chmurką i tylko czasem trzeba je wymyć więc raczej nie rozumiem

po co sie przejmuje czy piana jest "agresywna" czy nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś rady? Gdzie popełniam błąd?

Nigdzie :) Stężenie nawet przesadzone.

 

Niektórzy wmawiają (np. u mnie jest taka myjnia "ręczna"), że mycie bezdotykowe wystarczy. Nie wystarczy. Na szczotach też masz przecież spryskanie pianą aktywną i praktycznie natychmiast mycie mechaniczne, dość zresztą agresywne (niestety). Jeżeli lakier posiada własności hydrofobowe, tzn. jest na nim wosk czy powłoka, to brud siłą rzeczy się go tak nie czepia i wtedy rzeczywiście można powiedzieć, że auto tak ubrudzone jak napisałeś jest czyste. Chociaż dziwnym trafem jak spianuję i potem spłuczę nawoskowane auto, to przy późniejszym myciu na dwa wiadra i tak mam brudną wodę w tym, w którym płuczę rękawicę. ;) Piana jest po to, żebyś piachu nie miał, błocka i wszystkiego tego, czym sobie ten lakier zniszczysz, a samą wodą pod ciśnieniem niekoniecznie to usuniesz.

 

Podpisuję się pod tym, co napisał Piotrek - jeżeli po uprzednim dokładnym oczyszczeniu lakieru nałożysz nań coś co nada mu własności hydrofobowych (a wosk ze szczot tu odpada, bo to taka ochrona, jak z koziego tyłka trąba - jeszcze np. ten Shine Tecs ze Statoila to się trzyma, ale nigdy jak się wjedzie na myjnię bardzo brudnym autem - niestety kiedyś byłem po ciemnej stronie mocy ;)), to potem będziesz miał prościej. I po to to zasadniczo jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek, @Michał126,

Dzięki za konkretne i rzeczowe odpowiedzi. Jak nadejdzie lepsza pogoda to zajmę się trochę lakierem i z tego co piszecie z myciem powinno być trochę łatwiej. Z racji dużej wiedzy i doświadczenia jakie piany z tych nieco "mocniejszych" polecicie? Chętnie potestuję aby mieć porównanie nim jeszcze nie zacząłem się bawić w woskowanie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "zasadę", to Tenzi Truck jest mocarny. Skutecznie oczyściłem nim nawet podwozie i nadkola pod położenie kolejnej warstwy konserwacji. Tylko pieni się tak se. Ja zalecam miksturę takiej piany i piany neutralnej, każda w stężeniu, którego użylibyśmy solo. Np. 1:30 Trucka i 1:30 SG, którą masz. Wtedy masz spore pole do popisu, bo siła ogromna, a dzięki właściwościom piany neutralnej taki miks poleży na lakierze wystarczająco długo, by związać brud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "zasadę", to Tenzi Truck jest mocarny. Skutecznie oczyściłem nim nawet podwozie i nadkola pod położenie kolejnej warstwy konserwacji. Tylko pieni się tak se. Ja zalecam miksturę takiej piany i piany neutralnej, każda w stężeniu, którego użylibyśmy solo. Np. 1:30 Trucka i 1:30 SG, którą masz. Wtedy masz spore pole do popisu, bo siła ogromna, a dzięki właściwościom piany neutralnej taki miks poleży na lakierze wystarczająco długo, by związać brud.

 

OK, dzięki.

Przyszło mi jeszcze do głowy pytanie o temperaturę wody podawanej przez myjkę podczas nakładania piany. Czy ma ona znaczenie w kwestii jej skuteczności? Kranówa ma góra kilkanaście stopni a na niektórych filmikach widziałem że ludzie końcówkę węża od myjki wkładają do wiaderka z wodą czyli można użyć wody która ma 40-60 stopni (zależnie od możliwości myjki). Czy to ma jakieś znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A woda którą podajesz do Karchera? Wąż masz podłączony do zimnej wody czy ciepłej?

Pianownica ma regulację ilości podawanej piany. Ja mam ustawione na max piany ale wiadomo że piana zasysana ze zbiornika miesza się z wodą która idzie z myjki więc siłą rzeczy mieszanka lecąca na karoserię będzie zimna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam do zimnej wody, dlatego w taki sposób dbam o jako-taką temperaturę roztworu. Niestety kran z ciepłą wodą z końcówką do węża mam tylko w piwnicy, a na placu mam dwa z zimną. Czy jest zimna? Letnia taka. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam postanowilem pobawic sie troche i sporo czytalem, na poczatek zakupilem shiny garafge fruit. W domku mialem taki spryskiwacz cisnieniowy:

 

http://market-lakierniczy.pl/mobile/pl/ ... NER-1L/628

 

Efekt jaki uzyskalem nie byl zadowalajacy robila sie lakka piana ktora po prostu splywala zaraz po naniesieniu. Moje pytanie do Was to czy taki spryskiwacz nada sie do pa i co mozne byc powodem niezadowalajacego efektu. Pozdrawiam

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem pianownicę od techkar, przestawiałem chyba na wszystkie sposobny, ale ciągle leci mi mleko zamiast gęstej piany. Co robię źle?

Myjka nilfisk 140, piana dimer

Mam to samo tylko z myjką K5.200.Jak się zrobi ciepło będę jeszcze próbował z proporcjami chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem pianownicę od techkar, przestawiałem chyba na wszystkie sposobny, ale ciągle leci mi mleko zamiast gęstej piany. Co robię źle?

Myjka nilfisk 140, piana dimer

Pianę złą stosujesz. Bo to nawet piana nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.