Skocz do zawartości

Budowa domu, garaż, kanał - kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy ktokolwiek z Was ocieplał garaż lub poddasze materiałem innym niż wełna? Stoję przed wyborem materiału na drugą warstwę (pierwsza z wełny 15cm) i chyba nie chcę już się paprać z wełną i iść w folię warstwową jak Alufox, Baufol, Isobooster, a najlepiej Onduterm 11SP (Alutermo Quattro niestety za droga). Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie i może się podzielić swoimi odczuciami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Qukie napisał(a):

Hej, czy ktokolwiek z Was ocieplał garaż lub poddasze materiałem innym niż wełna? Stoję przed wyborem materiału na drugą warstwę (pierwsza z wełny 15cm) i chyba nie chcę już się paprać z wełną i iść w folię warstwową jak Alufox, Baufol, Isobooster, a najlepiej Onduterm 11SP (Alutermo Quattro niestety za droga). Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie i może się podzielić swoimi odczuciami?

Ja mam poddasze isoboosterem, spoko jest, jestem zadowolony, ale i tak mam troche wełny bo raz że mi troche jej zostało i miałem miejsce to wydaje mi sie że wełna lepiej izoluje dźwięk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Qukie napisał(a):

Hej, czy ktokolwiek z Was ocieplał garaż lub poddasze materiałem innym niż wełna?

Moja mama robiła ocieplanie poddasza pianką, komfort akustyczny jest na świetnym poziomie, pomimo blachy na dachu, w pokojach bez okien dachowych, ciężko się zorientować czy pada deszcz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gozdziu23 @lol19pl Dzięki za info. Mam już jedną warstwę wełny 15cm, szukam materiału na drugą warstwę i celuję w Onduterm 11SP, która w teorii zastępuje 20cm wełny.  Isobooster ma sąsiad, ale mam pewne wątpliwości co do jakości tego połączenia alu folii z folią bąbelkową. 

Piany nie chcę i nie mogę ponieważ dach nie jest cały deskowany i nie byłoby żadnej wentylacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

@lol19pl tak. Długi sezon. Ja jeszcze coś dosadzam. Podłej. A jak już spanie do kilka c w dzień to podsyp mocno granulowanym obornikiem. Na wiosnę wjeżdżasz z Yara a jeszcze wcześniej możesz puknąć czystymmazotem np n44, tak z tydzień po przymrozkach. I tak serio to zacznie rosnąć w kolejnym roku ale miło będziesz zaskoczony już w pierwszym. 

Mam jakieś wiśnie takie kolumnowe. Internet mówi że przyrosty 20cm w rok. Moje podskoczyły o minimum metr 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analyzator aż tak grubo nie potrzebuję, będę trzymał max 2m, bo to ogródek w bloku.

Wlasnie z tym podlewaniem jest największy problem, bo nie jestem pewny, ale na 90% nie ma kranu zewnętrznego, a pewnie do końca remontu, będę max 2-3 dni w tygodniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, analyzator napisał(a):

@lol19pl a to tyle podlewania nie trzeba jak posadzisz to podlej od razu solidnie bardziej żeby ziemia siadła

Jak ma być malemto bym olał thuje podasz sobie ładny cis

Już widzę, jakby się młody tych "śliwek" objadł. 

Idealnie chciałbym ścianę zieleni bez prześwitów, bo blisko jej chodnik, ale bazując na moich doświadczeniach, gdzie obecnie z 11 thui jedna już wymieniona, jedna wycięta i że 3 usychają, to cienko to widzę. Nie jest dbane jakoś specialnie, ale w tym roku podlewane raz na jakiś czas (4,5 roku od za sadzenia, ok 120cm jak sadziłem), ale i nawóz dostały dwa razy (no niby wg ulotki powinno być 3x, ale już po 1 razie jedna uschła). 

Na wsi to się wsadzał taką thuje i sama rosła. U wujka szpaler thui po 4-5m bez problemu (ale to raczej nie szmaragd, tylko inny gatunek) i bez podlewania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lol19pl @lol19pl

Kwestia jaką masz ziemię, czy tak nie ma betonu. Kopales w tej ziemi? Wymieniałes cześć ziemi? Może być beton gruz albo jak u mojego sąsiada glina twarda jak kamień

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analyzator

To jest ogólnie jedna wielka doniczka o głębokości 60cm, bo pod spodem jest garaż. Tu było 10cm ciemniej ziemi i reszta ziemia wymieszana z gruzem, więc zdjęliśmy darń, wykopaliśmy wszystko do na całej długości na 30cm głębokości i jakieś 40cm szerokości, bo to pomiędzy tarasem a płotem. Wysadziliśmy thuje, do okoła i pod poszła ziemia do iglaków i reszta tej ciemniej ziemi co była. Na górę włóknina i kora. Przez 3 lata rosło fajnie, po zeszłej zimie jedna kompletnie zardzewiała i uschła. A za nią kolejne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jestem na etapie szukania domu z garażem. Garaż z podjazdem żeby mieć miejsce na pieszczoty swojego auta. Uparłem się że garaż musi być natomiast nie buduje domu tylko szukam deweloperki.

Garaż 292 cm szerokości w bryle domu. Z doświadczenia Waszego wystarczy? Tzn da się zrobić dookoła pojazdu coś? Mycie przed garażem ale jakikolwiek „zabieg” woskowania lub ceramiki w środku?

nie mam możliwości sprawdzenia bo dom jest w trakcie budowy dlatego tak nie mogę wjechać…

a może dać sobie spokój i wziąć bez garażu - taniej a kasę odznaczyć na wiatę przed domem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@janekbossko od zawsze garażuje dwa samochody + 1 lub 2 pod wiatą. Już nie z punktu detailingowego a praktycznego to podczas zimy wejście do samochodu, który stał w garażu to czasem +15 stopni względem tego pod wiatą. Przekłada się to mocno na żywotność Aku i komfort podróży.

 

Przy 3m zrobisz spokojnie korektę lakieru pod warunkiem, że zrobisz jedną stronę i przestawisz auto bliżej drugiej strony.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież szerokość samochodu to 1,8-2m, plus lusterka to daje ok 2,1-2,2 m szerokości. Zostaje ci ok 0,8-1m do pracy. Moim zdaniem bardzo mało. Inspekcja dolnych części samochodu przy polerowaniu czy ceramice będzie niewygodna. O komfortowych wchodzeniu/wychodzeniu z samochodu z obu stron zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sztefan24 napisał(a):

Przy 3m zrobisz (...) korektę lakieru

Zrobisz...

13 godzin temu, sztefan24 napisał(a):

spokojnie

Nie 😄 to będzie gimnastyka.

Też mam 3m szerokości garażu i zmiana kół jest mało komfortowa nie mówiąc o polerowaniu. Myślę, że 4m to taka optymalna szerokość, pod warunkiem, że najpierw ogarniesz 1 potem 2 stronę auta. Jeśli chcesz polerować całe auto dookoła to musiałaby być szrokość taka, żeby otworzyć drzwi na max po obu stronach + kilkanaście cm. Wtedy jest komfortowo.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam Panowie,

Minęło kilka lat od momentu utworzenia tego tematu, ceny się diametralnie zmieniły.

Jestem na etapie projektowania domu i garażu. Chciałbym się poradzić na temat garażu. Garaż dwustanowiskowy, wymiary min 6-6,5 x 8-8,5, wysokość bramy min 2-2,2 żeby wjechało auto terenowe. Jedno stanowisko ma służyć bieżącym naprawom, wymianom części eksploatacyjnych w własnych samochodach, drugie "czyste" do prac detailingowych. Oba oczywiście do garażowania samochodów gdy żadne prace nie będą przeprowadzane.
Jaki kanał byście polecali? Czy te gotowe w cenach od 2,5 k do 4 k PLN są warte uwagi? Ponoć nieprzesiąkalne. Wymiary standardowe lub indywidualne. Jaką głębokość, szerokość i długość garażu byście polecali? Czy lepiej z bloczków i betonu? Rozważam też zakup podnośnika za np 8-12 k PLN, ale wówczas garaż musiałby być wyższy, więc koszta też rosną. Wzrostu mam 1,8 m. Chętnie wysłucham porad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, CrisAGC napisał(a):

Witam Panowie,

Minęło kilka lat od momentu utworzenia tego tematu, ceny się diametralnie zmieniły.

Jestem na etapie projektowania domu i garażu. Chciałbym się poradzić na temat garażu. Garaż dwustanowiskowy, wymiary min 6-6,5 x 8-8,5, wysokość bramy min 2-2,2 żeby wjechało auto terenowe. Jedno stanowisko ma służyć bieżącym naprawom, wymianom części eksploatacyjnych w własnych samochodach, drugie "czyste" do prac detailingowych. Oba oczywiście do garażowania samochodów gdy żadne prace nie będą przeprowadzane.
Jaki kanał byście polecali? Czy te gotowe w cenach od 2,5 k do 4 k PLN są warte uwagi? Ponoć nieprzesiąkalne. Wymiary standardowe lub indywidualne. Jaką głębokość, szerokość i długość garażu byście polecali? Czy lepiej z bloczków i betonu? Rozważam też zakup podnośnika za np 8-12 k PLN, ale wówczas garaż musiałby być wyższy, więc koszta też rosną. Wzrostu mam 1,8 m. Chętnie wysłucham porad.

Do większości prac zdecydowanie wystrczy podnośnik nozycowy podnoszący do 1m. Do aut osobowych (nie SUVy) przy takim podnośniku nie musisz rezygnować ze stropu. Do wiekszych możesz po prostu nie wykonywać stropu. Pamietaj też, że przy podnośniku nie możesz mieć bramy segmentowej bo jej konstrukcja będzie cię ograniczała. Wówczas bramę przemysłową, rolowaną z ociepleniem lub normalną dwyskrzydłową.  ogólnie jesli masz mozliwośc rezygnacji ze stropu to idź w tym kierunku.

Ja mam u siebie kanał ale na dzień dzisiejszy już bym go nie robił tylko właśnie taki podnośnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś na etapie rozmyślania , to moim zdaniem (mam kanał i podnośnik nożycowy) lepiej trochę podnieść garaż niż kopać kanał. Kupujesz podnośnik podposadzkowy ( nie leży na podłodze lecz w zagłębieniu 10cm) i masz prawie płasko (u mnie są najazdy 10cm na podłodze) , a podniesiesz auto na max metr (lub jak tam potrzebujesz mniej np. przy zdejmowaniu koła) , czyli siedząc pod autem ogarniesz podstawowe rzeczy (olej, wydech , nie mówiąc już o odkurzaniu , praniu itd) , no może tylko wymianę progów , czy tak konserwacja progów ciężko ogarnąć na nożycowym (najazdowym) . 

Ja z kanału korzystam baaardzo rzadko , a podnośnik chodzi co robota . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ja mam garaż jakieś prawie 7x7 i szczerze gdybym mógł to bym go zwęził do powiedzmy 5 metrów a wydłuzył o znacznie więcej czyli jakieś 12x13. Ograniczał mnie budżet wiadomo ale  gdybym miał stworzyć garaż marzeń to tak by to mniej więcej wyglądało 😉

Jeśli nad garażem miałby być dach to ja osobiście zrezygnował bym że stropu ( ja będę miał taras nad garażem )

Kanał mam bo zawsze marzyłem o nim i chłopaki mi go wymurowali z bloczków betonowych 1000 zł za murowanie i chyba 300 albo 200 zapłaciłem za bloczki ekstra. Czyli 1300 kanał vs 10000 dobry podnośnik. Nie wykluczam zasypania i zrobienia podnośnika ale to zobaczymy co z czasem wyjdzie. 

 

Nie wiem jaka jest twoja sytuacja z budżetem i ogólnie miejscem gdzie takie coś robisz więc myślałem opisać swój garaż marzeń 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz kanał lub podnośnik to domyślam się, że już przy autach nie raz robiłeś. To teraz sobie odpowiedź w jakiej sytuacji najlepiej Ci się pracowało. Dla mnie kanał to najsłabsza opcja. Ciasno, często jak trzeba się wspomóc metrową rułą to brakowało miejsca, bywają problemy z wodą. Podnośnik nożycowy bardzo fajna opcja, czasem też przeszkadza, jak robisz pod spodem, ale trochę gimnastyki i idzie to jakoś przeżyć. Jak bym miał osobiście wybrać to brał bym kolumnowy. Komfort pracy bajeczny i tu już nic więcej pisać nie będę 😁 pytanie tylko czy faktycznie tak często z niego będziesz korzystać by wykorzystać jego plusy. W standardowym garażu, nie zarobkowo, typu wymiana kół, lekkie naprawy, Detailing itd...moim zdaniem podnośnik nożycowy ukryty w posadzce to również bardzo fajna opcja do przemyślenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.