Skocz do zawartości

Co dzisiaj zrobiłeś przy swoim aucie ? 2


AreK

Rekomendowane odpowiedzi

Wymiana taśmy wyświetlacza w zegarach mojego e39. Efekt nie jest osiągnięty w 100% ale o tym na samym końcu.

Generalnie moje pierwsze podejście do zmiany taśmy skończyło się tym, że na wyświetlaczu praktycznie nic się nie wyświetlało - niestety nie robiłem zdjęcia bo byłem wkurzony. Nie poddając się, zamówiłem kolejną taśmę oraz lutownicę ze specjalnie uformowanym grotem. Druga próba okazała się duuuuużo skuteczniejsza.

Początek roboty - skompletowanie narzędzi:

4JOeNbk.jpg?1

 

Pierwsze rozbiórki:

6M8o2gv.jpg?1

3D5VIob.jpg?1

 

Pierwszy, wymagający dużej precyzji krok - wywiercenie otworów odsłaniających łby śrub trzymających wyświetlacz (nie ma konieczności dość ryzykownego ściągania wskazówek):

CgyE73e.jpg?1

DHE1X22.jpg?1

apbUAS0.jpg?1

sCFasBs.jpg?1

 

Wyczyszczenie ścieżek ze starego kleju po oderwaniu starej taśmy - ciemniejsze ślady na ścieżkach:

shMZ2Pb.jpg?1

 

Po wyczyszczeniu ścieżek:

0J4tmc5.jpg?1

 

Lutownica w dłoń i przyklejenie taśmy do wyświetlacza:

dXm3i6X.jpg?1

 

To samo z płyta główną zegarów:

UEjzOZW.jpg?1

 

Efekt końcowy:

sVKbcRZ.jpg?1

 

Jak pisałem na wstępie efekt nie jest w 100% idealny gdyż czasem 3 ścieżki świecą trochę słabiej - jedna na literze W, jedna w przebiegu oraz jedna w temperaturze. Najwidoczniej klej nie chwycił idealnie i gdzieś taśma nie w pełni styka się ze stopkami. Póki co tego nie ruszam w myśl powiedzenia "lepsze jest wrogiem dobrego". Będę obserwował to czy się coś zmienia na gorsze czy z czasem się to ułoży. Jak się pogorszy to wiosną zamówię sobie jeszcze jedną taśmę i zrobię powtórkę z rozrywki.

Pierwsza próba była z użyciem taśmy anizotropowej ale po niej nic się nie wyświetlało stąd kolejna próba bez taśmy anizo a jedynie z użyciem samej lutownicy. Być może ta taśma anizotropowa jest faktycznie do ścieżek, w których jest większy odstęp niż tutaj.

Generalnie robota dość żmudna (o wiele łatwiej jak już otwory na śruby są powiercone), wymagająca opanowania nerwów i dokładności w tym co się robi. Jak tylko nerwy się podnoszą najlepiej przerwać robotę i zostawić na inną porę. :)

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robota zegarmistrzowska. :good: Jak się nazywa ten grot z tym bloczkiem do lutownicy. :o

Szczerze mówiąc to nie wiem bo szukałem takiego grota osobno ale nigdzie nie mogłem znaleźć - zwłaszcza, że do niego wsuwa się jeszcze ten silikonowy pasek, który ma bardziej równomiernie rozprowadzać ciepło. Dlatego kupiłem komplet razem z lutowniczką (około 75 pln). O tyle dobrze, że lutownica nie jakieś chińskie łajno tylko japońska Hakko.

 

Podziwiam grzebiących przy elektronice. Ja ostatnio lutowałem lampki choinkowe, do takich rzeczy bałbym się podejść :kox:

Wcześniej też jakoś nie grzebałem mocniej w elektronice. ;) Ale denerwowało mnie to, że od wiosny do jesieni kiedy jest ciepło mało co widziałem na wyświetlaczu (te taśmy fabryczne mają to do siebie, że jak się robi zimno to spora część pikseli łapie kontakt i świeci. Latem jest bida...

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie wiem bo szukałem takiego grota osobno ale nigdzie nie mogłem znaleźć - zwłaszcza, że do niego wsuwa się jeszcze ten silikonowy pasek, który ma bardziej równomiernie rozprowadzać ciepło. Dlatego kupiłem komplet razem z lutowniczką (około 75 pln). O tyle dobrze, że lutownica nie jakieś chińskie łajno tylko japońska Hakko.

 

Szwagrowi przekażę, wczoraj regenerował wyświetlacz w E39 w Markach, płacąc 180peelen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienione okropnie hałasujące łożysko w kole od sprężarki klimatyzacj w e60 :) Przy okazji namierzyliśmy jeszcze jedno źródło hałasu. Rolka od napinacza alternatora- już zamówiona. Po zmianie w końcu będzie silniczek pracował cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja hoduję brud, bo we wtorek jadę w odwiedziny do nowej miejscówki :kox:

 

Felgi przekładałem, bo za komplet 18 MB chciało 16k, wiec troche polecieli :mrgreen: To kupiłem za dużo mniej same opony 19, przełożyłem i spokój. Na wiosnę zobaczymy czy dokupię felgi, czy znow przekładka ;) Zawsze byłem przeciwnikiem przewazania, ale cóż ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.