Skocz do zawartości

Opis prania tapicerki


kanar

Rekomendowane odpowiedzi

@buka to zależy jakiego typu materiał będziesz czyścić. Czasami potrzeba użyć na wkrętarkę takiej z włosiem twardym, a czasami trzeba ręcznie miękką. Najlepiej mieć kilka w różnych twardościach i rozmiarach, bo w aucie nie zawsze można każdą szczotką dojść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich 🙂

Mam takie pytanie do wszystkich na forum znających się na rzeczy :  jak po kolei prać tapicerkę w samochodzie  ??

Mam taki zestaw chemii

1. Proszek RM 760

2. Odplamiacz RM 769

3. STOCKMEIER KT22 

 Czym różni się preparat nr. 2 od nr.3  ??  Czy to w sumie to samo tylko inne firmy ?? Czy jednym i drugim osiągnę to samo ??    I jak ma się do tych środków Prespray TERSUS PR 101  ??  Czy warto mi dokupić ten środek czy nie ma takiej potrzeby ?? 

Prałem dawno temu swój samochód i wtedy najpierw pryskałem tapicerkę KT22 a następnie po kilku minutach odkurzaczem piorącym  spryskiwałem i wciągałem   środek RM760. 

Mam teraz na siedzeniu ciężką plamę od jakiegoś kleju i kupiłem do tego  odplamiacz RM 769.

 

Będę wdzięczny za wyjaśnienia i rozpisanie mi jak najprościej co i jak po kolei powinienem robić, oraz objaśnić użycie poszczególnych preparatów 🙂  

 Nie piorę tapicerki zawodowo więc proszę o wyrozumiałość 🙂

 

Pozdrawiam 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Kupiłem Numatic GVE 370 no i teraz pojawia się problem dobrania chemii i kilka moich wątpliwości.

W zestawie dostałem dwie butelki chemii Profi Novatep, ale to raczej zużyję na pranie mebli w domu.

Przyszła pora na pranie samochodów i teraz pytanie - jaki zestaw wybrać.

Na pewno prespray + oczywiście jakiś opryskiwacz do niego no i sam środek do ekstraktora.

Gdzieś mnie postraszono, że do George'a nie powinno się dawać środków w proszku, ale nie znajduję żadnego potwierdzenia na te słowa. Kto inny powiedział mi, że płyn nie zostawia zacieków, proszek zostawia. Gdyby chodziło tylko o moje auto to bym zaryzykował, ale będę też prać w najbliższym czasie pojazd znajomych i wolałbym nie zostawić po sobie brzydkiej pamiątki.

Czy niezależnie od wybranego środka powinienem kupić środek przeciw pienieniu? Jeśli tak to jaki będzie tani i wydajny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się produktami Maxifi, Tersus, Chemspec. Używam duetu Power Rinse + Master Prespray od pierwszej z tych firm. Wyprałem nim jak do tej pory dwa auta i działa OK, jestem zadowolony. Nie pieni się, nie trzeba niczego dodawać. Zresztą te środki generalnie zazwyczaj projektuje się tak, by nie powstawała piana. Nie słyszałem, by Numatic "nie lubił się" z proszkami, choć np. o Karcherach można przeczytać takie opinie. Środki dodawane do odkurzacza sobie odpuść, nie warto. Co do zacieków - tu większe znaczenie od chemii ma dokładne naniesienie a potem odessanie preparatów, ewentualnie potem można wypłukać wodą. Na własnej skórze się o tym przekonałem, ale przy starannej pracy żadnych zacieków nie powinieneś mieć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MMCzysci Rozumiem, że taki zestawik na spokojnie na start:
https://allegro.pl/oferta/maxifi-pre-spray-rinse-do-prania-tapicerki-2x500-8990894670

 

Do tego oczywiście jakiś opryskiwacz + miękka szczotka.
Pytanie - czy do aut, które nie są bardzo brudne, nie będzie to zbyt mocna chemia? Chodzi mi o pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styknie na start, ale to oczywiście nie wszystko. Są różnego rodzaju odplamiacze, środki enzymatyczne (czy jakoś tak) do trudniejszych zabrudzeń - przekonasz się po wdrożeniu w to głupie hobby
Co do pH - nie jestem chemikiem, ale nie słyszałem, żeby komuś ta chemia zrobiła kuku.
Szczotki kup różnej twardości, najlepiej na wkrętarkę (ja kupiłem a potem zorientowałem się... że nie mam sprawnej wkrętarki ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MMCzysci Powiem ci, że na start chyba wolę kupić szczotki ręczne. Nie chcę wydawać za dużo kasy, jak nie będę miał chętnych, by czyścić im auta odpłatnie, to nadmierne inwestycje nie będą potrzebne. Na ten moment mam tylko zwyczajnie brudne auta do zrobienia, niektóre nawet nie są brudne a po prostu nigdy nieprane. Potem będę szukał konkretnych środków do konkretnych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Bishuun napisał:

mebli takim zestawem

Ja prałem narożnik takim zestawem i wszystko zeszło bardzo ładnie, trzeba pamiętać o tym że są różne rodzaje zabrudzeń. Dlatego nie zawsze ten zestaw może wszystko do końca usunąć😉. Próbuj będziesz zadowolony.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MMCzysci @keza Zastanawiam się nad techniką prania. Wyprałem swoje autko, wyszło trochę nie tak jakbym chciał, ale wiem na czym polegał mój błąd, w jednym fotelu niedobrze wypłukałem całość, bo się pospieszyłem.

Pytanie jest takie - ile razy przesuwacie ssawką podając płukankę w jednym miejscu? Robicie to powoli czy szybkimi ruchami? Jeden twierdzi, że warto przesuwać powoli i odsysać i podawać płukankę tak długo, jak długo wychodzi z fotela brud. Inni mówią, że lepsze szybkie ruchy, przesunąć po powierzchni "dwa razy", raz wzdłuż, raz w poprzek i odsysać, żeby nie przemoczyć materiału do gąbki. Co o tym sądzicie? Zastanwiam się czy nie podawałem za mało cieczy i dlatego może efekty nie są jakieś cudowne. Bałem się przemoczenia gąbki. Wtedy zabrakłoby mi dnia na dopranie tych siedzeń 😄
 


Dla przykładu facet tu wykonuje bardzo powolne ruchy. Czy takie pranie nie przemoczy mi gąbki? Jak to się ma do podgrzewanych siedzeń? Nie wzrasta ryzyko uszkodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Ja po presprayu najpierw natryskuję płukankę, potem jednocześnie natrysk i odsysanie (czyli przejazdy szybkie, żeby nie przemoczyc foteli), na koniec odsysanie wody (im wolniej, tym dokładniej - i tak do momentu, gdy nie będzie pojawiać się woda w ssawce).
Grzane stołki - nic nie powinno się stać, tylko musisz tym bardziej uważać na przemoczenie. Ponoć nie można włączać grzania zaraz po zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MMCzysci @RoBee a ile razy robicie przejazdy z opryskiem? Tak długo, jak długo wychodzi brud, czy z jakimiś przerwami, żeby nie zalać za mocno materiału, nawet jeśli odsysacie wodę dokładnie po każdym mokrym przejezdzie? 
To nie opryski rozpuszczają brud, a prespray. Opryski pomagają wyciągnąć brudną zawiesinę z tkaniny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bishuun ja robię dwa przejazdy podczas płukania, tempo utrzymuje płynne aby dobrze odessać zawartość i jednocześnie nie przemoczyć tapicerki😉. Jakie tempo będzie najlepsze to musisz działać i obserwować jak sytuacja wygląda. Większość z nas ma inne odkurzacze i nie które elementy prania się troszkę różnią.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@keza a zapytam - jak zweryfikować po fakcie czy jest dostatwxnie dobrze wypłukane? 
+ bonusowe pytanie - welur należy traktować jakoś inaczej niż normlana tapicerkę? 
Podczas odsysania będziesz widział czy woda w ssawce się jeszcze pieni. Jak przestanie i będzie czysta to osusz i fajrant.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.