Skocz do zawartości

Planetarne maszyny polerskie


JJZS.KAM

Rekomendowane odpowiedzi

@staniek - z wymienionych przez Ciebie maszyn Evoxa, mając dokonać wyboru tylko jednej maszyny (jedynej w arsenale), wybrałbym HDX8. Nie chodzi tu o różnicę w skoku, a o jej większą uniwersalność i wygodę - 8-mka posiada talerz 125 mm, a 5-tka talerz 75 mm, którym praca będzie wolniejsza na większych powierzchniach (czyli takich, jakie przeważają na karoserii), niż praca talerzem 125 mm. Tzn. jeżeli będziesz mógł poświęcić więcej czasu na pracę maszyną, której talerz "pokrywa" mniejszą powierzchnię - możesz brać 5-tkę, jednak ja wybrałbym 8-mkę.

7 godzin temu, staniek napisał:

Do polerki DA o jakim skoku można porównać sprawność małej hdx5 - da8mm, da10mm, da12mm?

Sprawność/efektywność maszyny planetarnej można bardziej porównać do maszyny rotacyjnej, niż do DA - planetarną naprawdę trudno zatrzymać pod naciskiem, nie zatrzymuje się na obłościach i przetłoczeniach tak, jak DA, więc pod tym kątem bliżej jej do rotacji. Jednocześnie maszyna planetarna jest "bezpieczniejsza" w niewprawionych rękach od rotacji, chociaż każdą maszyną można uszkodzić lakier. "Planetarką" łatwiej też jest uzyskać dobre wykończenie i rozprawić się z hologramami, niż w przypadku rotacji. Nie posiadam i nigdy nie posiadałem DA 21 mm, ale praca maszyną planetarną 8mm jest - wg mnie - efektywniejsza, niż DA 15 mm.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eidos71 dzięki za odpowiedź i zainteresowanie.

Obawiam się jedynie czy w przypadku talerza 125mm bez problemu zrobię takie miejsca jak przednie słupki, czy też część dachu po zewnętrznej stronie relingów, tylna klapa jeszcze mi do głowy przychodzi?

Auto nie ma zbyt wielu przetłoczeń, A4 B6 Avant.

Jednym słowem jak to u mnie zawsze problem z podjęciem ostatecznej decyzji 😉

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@staniek - słupki wypolerujesz (wymaga to minimum kombinacji z ułożeniem pada na powierzchni, ale skok maszyny jest niewielki, więc nie będzie to problem), wąskie powierzchnie tylnej klapy również ogarniesz. Pozostałe wymienione przez Ciebie przestrzenie, jeżeli nie dasz rady padem 125 mm, będziesz musiał polerować ręcznie - tutaj sprawdzi się Sonax P-Ball i odpowiedni pad, a sam uchwyt sprawdza się też z miękkimi padami do aplikacji wosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Ja osobiscie  nie uwazam ze planetarka 8mm dorównuje 15 DA ale to moje zdanie. Wracając do słupków czy klapy to bez problemu ogarniesz. Miedzy relingami to jak bys kupil nawet 75 to jej tam nie uzyjesz tam jedynie sprawdzaja sie male pady 50mm badz 30 mm albo jeszcze mniejsze i to na przedłużkach 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
25 minut temu, BiałyGTi napisał:

Ja osobiscie  nie uwazam ze planetarka 8mm dorównuje 15 DA

robiłem kiedys małe porownanie i HDX8 lepiej cieła niz DA15, wiec podzielam opinie @Eidos71 ze Planetarna 8mm lepiej tnie niz DA15 🙂 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, chyba przekonaliście mnie do hdx8

Z czasem pewnie się szarpnę na jakąś mniejszą maszynę typu hdx5, ewentualnie jakąś rotację, co chyba byłoby lepszym uzupełnieniem hdx8?

 

Jeszcze jedno pytanie, czy mając hdx8 zdziałam coś na przedniej szybie, czy nawet lepiej do niej z tą maszyną nie podchodzić 😉

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim planetarna maszyną się pracuje trochę inaczej niż na DA 🙂 trzeba sie przyzwyczaić. Wymaga więcej skupienia, DA prowadzi się "samo" 

Nie dług zrobie małe porównanie planetarna Flex XCE vs Evoxa HDD21 🙂 

11 minut temu, staniek napisał:

Jeszcze jedno pytanie, czy mając hdx8 zdziałam coś na przedniej szybie, czy nawet lepiej do niej z tą maszyną nie podchodzić 😉

zabawe z szybą odpuść. Kup klocek filcowy carpro + jakis glass polish  i ręcznie oczyścisz szybe 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, staniek napisał:

 

 

Jeszcze jedno pytanie, czy mając hdx8 zdziałam coś na przedniej szybie, czy nawet lepiej do niej z tą maszyną nie podchodzić 😉

 

 

Da 8mm potrafi coś tam zdziałać na szybie. Planetarką też pewnie coś ugrasz. Rysy od wycieraczek powinny zniknąć po kilku mocnych przejazdach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hdx8 zamówiona, jest teraz nawet na nią promocja w shiningcar

Mam nadzieję, że ogarnę prace ta maszyną.

Jeszcze jakieś pady zamówię i będzie można pomyśleć o odświeżeniu lakieru.

Ewentualnie proszę jeszcze o poradę jakie pady kupić do UC, które mam na stanie i chciałbym wykorzystać. Pomarańczowy/średnio twardy NAT czy też jakiś typowo do one step'a?

Czy Koch antyhologram byłby wskazany po UC? Do Koch'a pad finiszowy miękki będzie OKi jak sądzę?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, staniek napisał:

Ewentualnie proszę jeszcze o poradę jakie pady kupić do UC, które mam na stanie i chciałbym wykorzystać. Pomarańczowy/średnio twardy NAT czy też jakiś typowo do one step'a?

Kupuj pady Evoxa. Poza tym, że są bardziej wytrzymałe od NAT i ADBL to tną lepiej. Dodatkowo zauważyłem, że z uwagi na ich mniejszą wysokość maszyna HDX8 lepiej się prowadzi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, takie pytanie. Czy waszym zdaniem milimetr różnicy/fajtnięcia talerza polerki na pół obrotu talerza jest OKi/akceptowalne? Mam świadomość, że przy pracy na gąbkach nie będzie pewnie to miało większego znaczenia, ale czy przy pracy na twardych padach np. Pad filcowy bez amortyzacji czy też papier ścierny bez przekładki nie będzie to powodowało jakichś perturbacji?

Sam talerz w tej hdx8 którą kupiłem jest cienki i dość twardy.

Zastanawiam się czy jej nie zwrócić dopóki jeszcze jej nie używałem i nie minęło 14 dni 😞

Ogólnie z tą polerką to od początku przeboje. Zaraz po odbiorze z ciekawości chciałem odkręcić talerz i spojrzeć gdzie tego smaru dołożyć po pierwszych kilku godzinach pracy, tak jak zaleca producent. No i jedna z sześciu śrubeczkek mocujących talerz wykręciła się z gwintowaną mosiężna tulejką 😞 śrubki były wkręcone na klej do gwintu i tego kleju ktoś dał sporo za dużo.

Napisałem do producenta, kazali wysłać do serwisu, spoko naprawili w ramach gwarancji, wymieniono piastę talerza. Dziś odebrałem i patrzę ten talerz fajta (talerz jest oki,płaski i ma jednakową grubość).

Sam nie wiem co robić?

Tak to wygląda

 

 

AB01992F-4B13-4723-96E0-4BDA5270000D.jpeg

D67A6A30-F5E1-434A-B9B2-FE51BB61A328.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKi, sprawdziłem i w egzemplarzu który mam za "fajtanie/falowanie" talerza góra dół odpowiada tylko i wyłącznie piasta talerza. Przy precyzyjnym wykonaniu piasty falowania by nie było.

 

Mam jeszcze prośbę do posiadaczy flex'a xce. Gdyby ktoś był uprzejmy i rzucił okiem czy w xce podczas pracy ten talerz również faluje góra dół?

 

Jeśli nie to może sprawię sobie flex'a  🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, staniek napisał:

OKi, sprawdziłem i w egzemplarzu który mam za "fajtanie/falowanie" talerza góra dół odpowiada tylko i wyłącznie piasta talerza. Przy precyzyjnym wykonaniu piasty falowania by nie było.

 

Mam jeszcze prośbę do posiadaczy flex'a xce. Gdyby ktoś był uprzejmy i rzucił okiem czy w xce podczas pracy ten talerz również faluje góra dół?

 

Jeśli nie to może sprawię sobie flex'a  🙂

U mnie nic takiego nie występuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2021 o 14:04, staniek napisał:

OKi, sprawdziłem i w egzemplarzu który mam za "fajtanie/falowanie" talerza góra dół odpowiada tylko i wyłącznie piasta talerza. Przy precyzyjnym wykonaniu piasty falowania by nie było.

 

Mam jeszcze prośbę do posiadaczy flex'a xce. Gdyby ktoś był uprzejmy i rzucił okiem czy w xce podczas pracy ten talerz również faluje góra dół?

 

Jeśli nie to może sprawię sobie flex'a  🙂

Witam,
Ponieważ to ja rozmawiałem z @staniek o tym konkretnym egzemplarzu to niejako zostałem wywołany do tablicy

1. Kwestia przeciągniętej tulejki gwintowanej w piaście talerza została sprawnie załatwiona czyli wymieniona została piasta w ramach gwarancji.

2. Wyjaśniałem też klientowi że śruby talerza nie są wkręcane na klej. Są dokręcane kluczem ze sprzęgłem i jednakowym momentem. Charakterystyczne zerwanie śruby (trzask) przy odkręcaniu wynika z tego że przy dokręcaniu podczas montażu, łeb śruby wciska się w płytę konstrukcyjną talerza która wykonana jest z laminatu poliestrowego i się w nim "zakleszcza" a  przy odkręcaniu wydaje ten dźwięk który przypomina zerwanie kleju do gwintów.

3. "Problem 1 milimetra" czyli różnicy którą klient pokazał na zdjęciach. Piasta talerza jest wykonana z tworzywa konstrukcyjnego i precyzyjnie wtryśnięta na wtryskarce. Absolutnie nie to jest przyczyną tej różnicy. Talerz jak stwierdził klient też jest prosty więc to nie to.

Rozwiązanie tej zagadki tkwi w mechanice przekładni planetarnej którą trzeba zrozumieć. W skrócie jest to przekładnia mimośrodowa podobna do tych które są w zwykłych DA ale dodane są do niej dwa elementy: ruchoma zębatka talerza i zębatka stała zintegrowana z korpusem. W starej wersji HDX8 mkI, podobnie jak we Flexie VRG zębatka ruchoma była zintegrowana z talerzem. W mkII jest oddzielna i mocowana do talerza tymi śrubami o których była mowa wyżej.
I teraz co się dzieje podczas pracy. Wyobraźcie sobie wałek rozrządu z silnika, tam też są krzywki które symulują ruch mimośrodowy. Różnica jest taka że wałek rozrządu podparty jest łożyskami na obu końcach a przekładnia planetarna w polerce podparta jest na jednym końcu. Są tam oczywiście dwa łożyska osadzone szeregowo aby zwiększyć sztywność osi mimośrodu jednak wszystkie łożyska mają jakiś luz fabryczny który ręką może nie być wyczuwalny ale on tam jest. Do wałka mimośrodu zamocowana jest na kolejnych łożyskach ta piasta o której mówił klient. Czyli dochodzi kolejny mikro-luz na kolejnych łożyskach. Podczas pracy zębatka piasty napiera na stałą zębatkę w wyniku czego piasta wraz z talerzem zostaje wprawiona w ruch. Niestety żeby nie wiem jak idealnie wykonane były obie zębatki to podczas ich pracy ujawnia się ten luz na obu układach łożysk i cały układ wpada w delikatną niecentryczność rzędu dziesiątek milimetra. Te dziesiątki milimetra łożyskowanych wałków o średnicy ok 8mm po przełożeniu na średnicę talerza na jego krawędzi dają już kilka dziesiątek niecentryczności. Ot i tajemnica "1 milimetra" rozwiązana

Ja rozumiem że są klienci którzy muszą mieć wszystko idealnie spasowane bo wydają swoje niemałe pieniądze na zakup ale w przypadku przekładni planetarnej tego problemu uniknąć się nie da i tyle.... Kilka osób dało komentarze że u nich w planetarnych nie ma tego problemu a ja mam wrażenie że nie zrozumieli o którą różnicę chodzi.

Wystarczy poszukać takich filmów z maszynami planetarnymi i odpowiednimi zbliżeniami kadru żeby zrozumieć o co chodzi.
Niecentryczność pracy talerza w polerkach planetarnych objawia się w praktyce takim "kołysaniem" maszyną. Można to spokojnie zaobserwować bo ruch talerza wokół swojej osi obrotu nie jest duży. To jest kilkadziesiąt do stu-kilkudziesięciu obrotów na minutę. 
Popatrzcie sobie na ten film od minuty 3.15 do 3.45 Tam jest fajne zbliżenie i nawet zwolnienie tempa. Idealnie jak na dłoni widać o co chodzi.

Mam nadzieję że wyjaśniłem problem "1 milimetra" 😉
 

 

A tutaj kolejny film gdzie ładnie widać jak maszyna się kołysze.
Podobne kołysanie można zaobserwować w zwykłych DA które mają krzywe talerze.
 

 

  • Lubię to 2
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

@Kristof En bardzo ładnie wyjaśnione 👏 i faktycznie może zle to zrozumialem i napisałem ze u mnie jest ok, ale taki efekt występuje zarówno na DA jak i planetarnych wiec potwierdzam ze tak jest. Moja rada mniej sie przejmowac wiecej pracowac 😄  zawsze mamy gwarancje 2 czy 3 a nie raz nawet 5 lat 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.