Skocz do zawartości

Kawa, Kawosze, Ekspresy Do Kawy


zibi-M

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, gromog napisał:

Marnie ta kawa wygląda.

To do mnie? 3 kawa z nowego ekspresu. Wiadomo że trzeba lepsze ziarno kawy doszukac i ustawienia 🙂

Pozdrawiam i milego weekendu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz ilość wody, skręć młynek jak najmocniej i zwiększ dozę kawy. Bratu kazałem tak podkręcić i za którymś razem już coś lokalnego naleciało, chociaż do espresso i tak daleko. No i kawa to podstawa. Kup świeżej, najlepiej z polskiej palarni, bo to co masz wygląda na zwietrzałe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gromog napisał:

Zmniejsz ilość wody, skręć młynek jak najmocniej i zwiększ dozę kawy. Bratu kazałem tak podkręcić i za którymś razem już coś lokalnego naleciało, chociaż do espresso i tak daleko. No i kawa to podstawa. Kup świeżej, najlepiej z polskiej palarni, bo to co masz wygląda na zwietrzałe 🙂

Nie lubie espresso 🙂 wole Americano 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce Dzień Ojca, tata lubi kawę ale chciałbym mu usprawnić system aby nie musiał pić tzw "plujki".
Ktoś coś stosuje zestaw tak do hmm 200/250pln aby mógł sobie mielić i pić normalną kawę

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, #kris napisał:

Wkrótce Dzień Ojca, tata lubi kawę ale chciałbym mu usprawnić system aby nie musiał pić tzw "plujki".
Ktoś coś stosuje emoji848.png zestaw tak do hmm 200/250pln aby mógł sobie mielić i pić normalną kawęemoji16.png

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

Jak do espresso to Bialetti Brikka. Do automatu mu daleko, coś trzeba przy nim zrobić. Ale espresso crema robi zacne. Plujka przy nim wysiada.

Do zwykłej czarnej wersję Moka.

Mam kilka Bialetti - w zależności od nastroju używam inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Moderator
1 minutę temu, Streat napisał:

7013855466 tego uzywałem, robi to co ma robić, ale osobiscie kupiłem w lidlu i jestem z niego bardzo zadowolony 😄 

Właśnie tego z Lidla - SilverCrest miałem w ręku przez kilka dni - mleczko zajebiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

@Domel naprawde mega piane robi z mleka, ale też trzeba wziąć poprawke na mleko. Bo to ma kolosalne znaczenie. Kupiłem Łaciate 3.2% to w ogole nie chciało sie smienić a np. MU juz bardzo fajnie sie pieniło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Domel miałem taki, firmy Camry. Dałem na allegro 60zl. Według mnie, to obojętnie który wybierzesz, bo to i tak ta sama konstrukcja. Filozofi nie ma. 

Używałem prawie rok i kupiłem ostatnio Ekspres Delonghi z dyszą ciśnieniowa więc ten spieniacz już leży w kartonie 🙂

Na pewno dużo zależy od mleka. Sam nie raz miałem za słabą pianke, albo piany pełno a mleko nie zdążyło się podgrzać... 

Byś mieszkał bliżej, to bym ci ten spieniacz przehandlował za litry jakiegoś Qdeka 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
7 godzin temu, david2888 napisał:

Używałem prawie rok i kupiłem ostatnio Ekspres Delonghi z dyszą ciśnieniowa więc ten spieniacz już leży w kartonie

Mamy ten sam ekspres i ta dysza daje rade, ale spieniacz mi zaimponował 😉

obraz.png.217ec3b66f43d7bdc2e7a0f4d0846e70.png

 

  • Okay 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakiś czas temu zakupiłem Melitte i na początku piana była super, po czasie jej jakość się pogorszyła.
Pojawił się przy okazji komunikat o czyszczeniu układu mleka i się poprawiło.
Teraz temat wraca i znów czyścić, mam wrażenie że przy okazji żonka zmieniła mleko i tu problem plus to że używa 0.5%
Jakich mlek używacie

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie tylko żeby nie przegrzać mleka (maks 65 stopni). Powyżej zmienia swoją strukturę i zmienia smak. Jest jeszcze mleko dla baristów (4%) ale chyba nie warte swojej ceny.  U mnie 3.2% bez laktozy spienia się najlepiej ręcznym spieniaczem lub french pressem. Największy minus elektrycznych spieniaczy to mycie ręczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak po jednej kawie rano jest pół zlewu mycia czy tam pół kosza w zmywarce.

To ja wkroczę w temat, mam aeropress i chciałabym kupić młynek który pozwolił by wejść poziom wyżej z kawą. Obecnie mam taki zwykły marketowy ale tam albo pył albo niezmielone ziarna. Od czego zacząć temat z ręcznym młynkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kepa416 Po jednej kawie może nie ale jak robisz kawę np. 4 razy w innym czasie, to 4 razy myjesz ręcznie. Chyba że, masz zmywarkę samobieżną, a to inna bajka jest 😉

 Z ręcznych do aero całkiem fajny jest Porlex mini. Żarna ceramiczne i przyzwoita cena. Dobry też będzie Xeoleo 45mm lub większy 57 mm z żarnami stalowymi (aliexpress). No i jest oczywiście Comandante, wzór mielenia wszystkich młynków. Dobre żarna stalowe są lepsze od ceramicznych jeśli chodzi o mielenie ale ceramiczne są łatwiejsze w czyszczeniu. Wszystko opiera się o cenę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Xeoleo 45mm na miejscu dość mały. Tzn. pozytywnie poręczny w sam raz na jedną kawę. Wykonanie za taki hajs (160zl) ok sprawia bardzo dobre wrażenie.

Poczytałem trochę o regulacji u mnie widzę 12 stopni regulacji a w instrukcji jest coś o 24.

Czy liczymy od maksymalnego wkręcenia i te kolejne 12 stopni to po przejściu skali? Czy to błąd w instrukcji. Rozumiem że 0-6 nie są wskazane do mielenia bo istnieje ryzyko uszkodzenia zużycia powierzchni z powodu tarcia elementów o siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kepa416 nie patrz na skale. Licz kliki od punktu zero. Punkt zero to miejsce gdzie żarna zaczynają się luzować. Np w moim xeoleo punkt zero jest na 9. Czyli jeśli chce zmielić kawę np na 18 klików to kręcę pełen obrót od 9 do 9 + kolejne 6 klikow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.