Skocz do zawartości

ADBL APC - Pytania i Odpowiedzi


Chemik ADBL

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Bielutomek napisał:

Ale nie rozumiem, co ma logarytm tutaj do rzeczy?

No właśnie widzę :) Rozcieńczanie roztworów wodnych nie daje wyników wprost proporcjonalnych do stosunku rozcieńczenia. Nawet stosunkowo duże rozcieńczenie roztworu w niewielkim stopniu zmienia ph koncentratu.

Ph sprawdzałeś miernikiem, czy zwykłymi paskami za kilka złotych? Na ile jesteś pewien dokładności swoich wyników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Moderator
  • 4 tygodnie później...

Zaciekawiła mnie ta tabelka :

28277316_1230736670404602_51354950075605

APC dostało nowy zapach ? Bo chyba wcześniej nie miało ? Czy ktoś z użytkowników może potwierdzić że to zwykłe APC ma jakiś zapach ?

APC Pro miałem próbkę i pachnie dosyć chemicznie i dusi podczas pracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc tą tabelkę zdziwiłem się, bo bardziej bym nazwał zapach APC cytrusowym niż owocowym. No i fakt, jest dość duszący i nieprzyjemny w pracy, dlatego nie mogę się doczekać aż go nareszcie skończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2018 o 17:24, Bielutomek napisał:

Ale nie rozumiem, co ma logarytm tutaj do rzeczy?

bo pH to nic innego jak ujemny logarytm ze stężenia jonów hydroniowych a właściwie to z ich aktywności. dla zasad czyli jonów hydroksylowych będzie to pOH, korzystając z zależności 14 - pOH = pH można wyliczyć pH roztworów zasadowych.

 

W dniu 6.01.2018 o 17:24, Bielutomek napisał:

Gul javel natomiast przy koncentracie 14, w 1:5 robi się 14 nadal, natomiast przy 1:10 spada na 12. Wiec jednak są zdatne na rozcieczanie, i pH ulega "degradacji". A apc adblu, stoi w miejscu.

wszystko zależy od tego co jest źródłem jonów hydroniowych/hydroksylowych. to że rozcieńcza się roztwór nie oznacza że stężenie maleje, bo może być tak, że w wyniku rozcieńczania nasz związek coraz to w większej ilości ulega dysocjacji na jony, aby stała równowagi reakcji (dysocjacji) była nadal stałą. dzieje się tak, kiedy związek w roztworze nie ulega całkowitej dysocjacji tylko mamy cząsteczki związku niezdysocjowane w równowadze z jego cząsteczkami zdysocjowanymi (jonami). takie zjawisko zanika w przypadku, kiedy dysocjacji ulegnie cała ilość związku i nie ma już z czego uzupełniać deficytu jonów w roztworze. dopiero wtedy następuje "osłabienie" pH, bo ilość jonów jest stała, ale objętość nam rośnie, bo stężenie to nic innego jak ilość jonów podzielona przez objętość. działa to również w drugą stronę. usuwając wodę z roztworu (zatężając) np poprzez gotowanie go możemy spowodować zmianę wartości pH na "mocniejszą", ale tylko do pewnego momentu, kiedy równowaga reakcji dysocjacji, a właściwie jej odwrotność osiągnie wartość stałej dysocjacji, wówczas jony zaczynają się łączyć w pary, aby tworzyć cząsteczki niezdysocjowane związku.

generalnie ciężko to wszystko wyjaśnić bez wchodzenia w szczegóły procesów chemicznych i fizykochemicznych :) ale mam nadzieję że coś tam rozjaśniłem w waszych głowach

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
  • Okay 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Mam pytanie o stężenie APC firmy ADBL jakie najlepiej zastosować w aucie które ma elementy plastikowe, "ala drewniane" i skórzane (dokladniej BMW f10). Auto ma czarna tapicerke. Wnetrze nie jest jakoś bardzo brudne ale "uplakowane". Drugie pytanie to troche off ale czym najlepiej zabezpieczyć te elementy z lakierowanego drewna ? Zwykly dressing czy lepiej normalny wosk do lakieru ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie czy u każdego APC pro się nie pieni? Prędzej miałem zwykle APC i zawsze przy pędzelkowaniu coś tam się pieniło. Próbowałem już różnego stężenia pro i jakbym wodą malował.. Pędzle te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2018 o 06:00, krisbe napisał:

Panowie czy u każdego APC pro się nie pieni? Prędzej miałem zwykle APC i zawsze przy pędzelkowaniu coś tam się pieniło. Próbowałem już różnego stężenia pro i jakbym wodą malował.. Pędzle te same.

mam to samo, ale zauważyłem że trzeba mieszać opryskiwaczem. ale brak piany strasznie irytujące. ktoś zna na to patent?

generalnie ratio takie: 100ml/litr zew. oraz 50ml/litr wew. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam to samo, ale zauważyłem że trzeba mieszać opryskiwaczem. ale brak piany strasznie irytujące. ktoś zna na to patent?
generalnie ratio takie: 100ml/litr zew. oraz 50ml/litr wew. 
I jak wam to myje w rozcienczeniu 1do20? Elegancko domywa jasne plastiki? Ja zamówiłem zwykle adbl i tak się zastanawiam czy nie pracować nim w środku 1do5. Kiedyś używałem Nielsen i tam przy mega zapuszczonych jasnych plastikach w mercedesie trzeba było właśnie pracować 1do5 bo 1do10 nie brało tego brudu.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jakim stężeniem najlepiej pracować z ADBL APC zwykłe? Jest wiele wersji,dlatego pytam. Planuję do wnętrza 1:10 a na zewnątrz 1:4. I teraz czy dobrze rozumiem..Mam butelkę 250ml czyli do wewnątrz robię 25ml APC i 225ml wody? Na zewnątrz 62,5 ml APC i 187,5 ml wody? Z góry dzięki za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem jak ja to liczę. Weź sobie ilość wody jaka chcesz rozrobić podziel na stopień rozcienczenia. Np: chcemy rozrobic 300ml (1do10) APC to ja wbijam na kalkulator 300ml dzielę na 10 i wychodzi że do 300 ml muszę dolać 30 ml APC. Jak np 1do5 no to analogiczne wychodzi że trzeba dolać 60 ml APC do 300 ml wody.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, alexander.p napisał:

mam to samo, ale zauważyłem że trzeba mieszać opryskiwaczem. ale brak piany strasznie irytujące. ktoś zna na to patent?

generalnie ratio takie: 100ml/litr zew. oraz 50ml/litr wew. 

Patent bardzo prosty,uzywam atomizera pianujacego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, patryyyk26 napisał:

Mam pytanie. Jakim stężeniem najlepiej pracować z ADBL APC zwykłe? Jest wiele wersji,dlatego pytam. Planuję do wnętrza 1:10 a na zewnątrz 1:4. I teraz czy dobrze rozumiem..Mam butelkę 250ml czyli do wewnątrz robię 25ml APC i 225ml wody? Na zewnątrz 62,5 ml APC i 187,5 ml wody? Z góry dzięki za pomoc 

Wersje są dwie i z dwoma się spotykalem nawet na instrukcjach rozcieńczania różnych środków. Jedni twierdzą, ze 1:10 to litr koncentratu na 10 litrów gotowego roztworu, a druga, tak jak wspomnieli koledzy wyżej litr koncentratu rozcienczony w 10 litrach "rozpuszczalnika" w tym przypadku wody. Skąd się w internetach biorą na przemian dwie wersje nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pływak z niewiedzy. zawsze stosunek objętościowy, bo tego dotyczy omawiany zapis, odnosił się do ilości poszczególnych składników a nie składnika do roztworu, bo wtedy to już jest stężenie, pomnożone przez % daje nam stężenie procentowe w tym przypadku stężenie procentowe objętościowe. poza tym takie coś jest bardziej uciążliwe w obliczaniu i łatwiej o błąd. przy stosunku objętościowym nie trzeba zbytnio myśleć bo obliczenia są podstawowe. 1:10 procentowe oznaczałoby stężenie 10% r-r natomiast 1:10 objętościowe wychodzi ~9,1%, ktoś powie że to żadna różnica, a ten 1% potrafi być znaczący, a im mniejsza druga wartość w stosunku tym ta różnica jest już większa. w przypadku 1:5 wynosi to już 3% (20% vs ~17%).

podsumowując - prawidłowe przygotowanie roboczego roztworu w stosunku objętościowym xX:yY będzie polegało na zmieszaniu x części składnika X z y częściami składnika Y

 

 

  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.