Skocz do zawartości

Generator ozonu


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

czy generator ozonu 800 mg wystarczy do samochodu ? czy brac takie przemysłowe 24 g ?  szukam czegoś do 200 zł solidnego i bezobsługowego, znalazłem takie coś

 

https://allegro.pl/oferta/bass-generator-ozonu-ozonator-samochodowy-800mg-h-9425908165

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym innym jest obieg zamknięty a czym innym wyłączona klimatyzacja podczas obiegu zamkniętego. Klimatyzacja powinna być wyłączona ponieważ powoduje to skraplanie, wtedy ozon działa mniej skutecznie.

Obieg zamknięty i wentylator na 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób pytało mnie na priv jak sprawuje się ozonator z ali (https://a.aliexpress.com/_dTiCwFa).

Jestem już po kilku akcjach ozonowania. Na front poszły auta prywatne, sąsiadów i klientów.

Deklarowana wydajność 28g/h i wyłącznik czasowy robi robotę.

Wedle moich wyliczeń na auto typu sedan wystarczający czas pracy to około 20min (porównywane z danymi takich sprzętów na rynek europejski).

Podczas pracy odniosłem wrażenie, że 15min to za krótko- może deklarowana wydajność jest zawyżona?

Przy szczurach (dym papierosowy, długotrwałe wożenie psa) konieczne było zastosowanie zabiegu 30min.

W każdym przypadku auto gubiło niepożądany odór i przez dość długi czas dawało się wyczuć (imho) dość agresywny zapach ozonu. FE Mademoiselle aplikowany 3-4h po zabiegu ozonowania tracił zapach w ciągu 1-2h od aplikacji. Zapach ozonu jest wyczuwalny nawet kilka dni po zabiegu dlatego na około 24h po nim aplikowałem CG Zesty Lemon&Lime scent, który pięknie go tłumił i nadawał fajnego efektu rześkości.

Niestety, powyższą metodę zastosowałem dopiero na dwóch ostatnich autach gdzie nie bardzo mogę liczyć na info zwrotne co do jakości i trwałości zabiegu. W przypadku pierwszych prób na autach "rodzinnych" gdzie zabieg nie był konieczny, zapach ozonowania był obecny przez kilka dni.

Zabiegi przeprowadzałem przy włączonym nawiewie (AC off), średnia prędkość, nawiew na środek. Ozonator umieszczałem w pobliżu wentylatora, filtr wyjęty na czas zabiegu i wymieniony po.

Maszyna kosztowała mnie ~260pln. Dwie ostatnie faktury za zabieg opiewają na ~320pln. W PL skala zwrotu może być inna ale myślę, że warto.



powoduje to skraplanie


Jakby się nad tym zastanowić to ozonator ma najlepszą skuteczność w niższej wilgotności i niższej temperaturze. Klimatyzacja osusza powietrze więc możliwe, że przy włączonej AC na powiedzmy 18°C, skuteczność wzrośnie.

Wszystkie źródła podają, że należało by ją wyłączyć, ale mało jest info dlaczego.

Chyba to przetestuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zapach utrzymujący się kilka dni to nie zapach ozonu (ozon ze względu na okres półrozpadu już po paru godzinach jest w śladowej ilości). Do ozonowania (zamiany w ozon) "używacie" powietrza który posiada tylko ok 21% tlenu, który jest częściowo zamieniany w ozon, głównie natomiast powstają różne związki i pochodne azotu którego najwięcej jest w powietrzu - to one odpowiadają za smród po ozonowaniu. Wg mojego doświadczenia dla takiej wydajności (ok. 28 g) ozonowanie nie powinno wynosić więcej niż 10 min, ozonator ustawiony jak najwyżej, obieg zamknięty, wydajność nadmuchu ok 50%, klima włączona na niską temperaturę. Czyszczenie wnętrza warto przeprowadzić dopiero po ozonowaniu - przetarcie tapicerki i plastików znacznie ogranicza smród po ozonowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Wg mojego doświadczenia dla takiej wydajności (ok. 28 g) ozonowanie nie powinno wynosić więcej niż 10 min,


Na początku wyliczyłem ten czas na 15min, ale rezultaty były niezadowalające. Potwierdza to jedynie, że deklarowana wydajność jest z czapki i należy taki ozonator przetestować na kilku autach aby ustalić czas pracy zależny od danego przypadku.

Pierwsze auto czyściłem ADBL Interior Cleanerem przed zabiegiem ozonowania, drugie po. Mogę potwierdzić, że czyszczenie po zabiegu sprawiło, że zapach znikł szybciej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RoBee napisał:


 

 


Na początku wyliczyłem ten czas na 15min, ale rezultaty były niezadowalające. Potwierdza to jedynie, że deklarowana wydajność jest z czapki i należy taki ozonator przetestować na kilku autach aby ustalić czas pracy zależny od danego przypadku.

Pierwsze auto czyściłem ADBL Interior Cleanerem przed zabiegiem ozonowania, drugie po. Mogę potwierdzić, że czyszczenie po zabiegu sprawiło, że zapach znikł szybciej.

 

Ile generatorów jest w środku, ile mają płytek, czy płytki są jedno czy dwustronnie pokryte elektrodami do wyładowania koronowego? Warto co jakiś czas  przemyć ipą powierzchnie elektrod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chat napisał:

Liquy Moly to grzybobójcza chemia nie ozon.  Swoją drogą jeden z najlepszych, jak nie najlepszy środek tego typu na rynku.

No ja wiem że LM to nie ozon (bardzo dobry wg mnie również) ale robiąc LM też wyłaczać AC ?  bo producent twierdzi co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile generatorów jest w środku, ile mają płytek, czy płytki są jedno czy dwustronnie pokryte elektrodami do wyładowania koronowego? Warto co jakiś czas  przemyć ipą powierzchnie elektrod.
Generator jest chyba jeden. 2 dwustronne płytki, 3x18 komórek każda. Wyglądają dokładnie jak ta:
https://a.aliexpress.com/_Bf8Qo48K

I w sumie deklarowana wydajność by się zgadzała zakładając, że to ta płytka z linku (4x7=28).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RoBee napisał:

Generator jest chyba jeden. 2 dwustronne płytki, 3x18 komórek każda. Wyglądają dokładnie jak ta:
https://a.aliexpress.com/_Bf8Qo48K

I w sumie deklarowana wydajność by się zgadzała zakładając, że to ta płytka z linku (4x7=28).

W moim  są dwa generatory 3 płytkowe i po wielu próbach, ozonowaniach i porównaniach szacuje ich łączną rzeczywistą wydajność na 28g/h. Dla konfiguracji którą opisujesz rzeczywista wydajność będzie oscylować ok. 10-12 g/h - można ją zwiększyć przez powiększenie dystansu między płytkami dla lepszej cyrkulacji i opływu powietrza. Dla bardzo nie zasmrodzonych aut przy większej wydajności chwilowej, ozowanie o długości 4-4,5 min załatwia sprawę i krótkie wietrzenie nie pozostawia smrodu w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.