Skocz do zawartości

Opis prania tapicerki


kanar

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie nie nam odkurzacza piorącego ani nie mam od kogo pożyczyć, a boje sie oddać gdzieś autocae zrobią to na odwal i zostanie brud w tapicerce i po jakimś czasie wyjdzie. Kupiłem auto i właśnie podczas użytkowania zaczął wychodzić brud z foteli i boczków który wcześniej nie był widoczny. Doprowadzę to jakoś ręcznie do porządku ? Mam szczotkę miękka od tuningkingz do tapicerki, cały zasób mikrofibr. Jaki środek dokupić i jak sie za to zabrać żeby nie spieprzyć jeszcze bardziej ?

 

Takto mniej więcej się prezentuje, to tylko przykłady , na wszystkich boczkach jest podobnie i fotelach :

 

c2acac04e0ac56f3e8fad625d5e22446.jpg

 

ab048cf01ed563fed362ef54e8894a8f.jpg

 

392e5936183177f392a8b21c1b416b56.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny ręczny opryskiwacz taki jak masz w płynie do mycia szyb np. Tylko nie przemocz materiału, gąbki wchłoną wodę a potem będzie to wyłazić razem z brudem i będą takie efekty jak masz teraz. Lepiej powtórzyć niż przesadzić z moczeniem materiału za pierwszym podejściem.

 

Wysłane z mojego C5303 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok i jaka procedura ? Jakie kroki pokolei wykonać jeżeli odkurzacz w ogóle nie wchodzi w grę ?

Ja Ci powiem jak sam ogarnąłem podobne plamy w zeszłym tygodniu :) Może głupi sposób, ale działa :)

 

Nalałem do dwulitrowej Epoki Nielsena Nap Low Foam w stężeniu 1:20 i spryskałem fotele pianownicą. Trochę się syfu na plastikach zrobiło, bo pianownica nie jest zbyt precyzyjnym urządzeniem, więc wytarłem je wilgotną fibrą. Następnie wtarłem Nielsena rękawicą z mikrofibry i po chwili odciągnąłem odkurzaczem piorącym, ale bez ssawki (po prostu z pojemnikiem na wodę, jednak pianownicą tapicerki nie przemoczysz, więc nawet zwykłym, ale pełnym syfu który pochłonie wilgoć, dałbyś radę). Wyschło to w pół godziny (ale robiłem na ponad trzydziestostopniowym upale), jest mięciutkie i fajne. Podobnie potraktowałem domowy komplet wypoczynkowy z alkantary i nie pamiętam kiedy był ostatnio równie mięciutki i fajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o ręczne pranie tapicerki, ponieważ nie posiadam odkurzacza, to jaki sposób bedzie najlepszy ?

Myślałem nad rozrobieniem APC z woda i do butelki z atomizerem, plus czysta woda z mikrofibra, a szorowanie szczotka. Tylko czy zejdą mi takie jasne kreski które pozostawia np końcówka odkurzacza, jak za mocno docisne i ewentualnie wyblaknięta tapicerka na szaro przez promienie ? Czy moze polecacie jakiś preparat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć

 

Od niedawna mam odkurzacz piorący. Robiłem już pierwsze podejście do prania tapicerki, ale okazuje się, że niezbyt dobrze to wszystko robiłem. W dodatku załączony środek do prania nie ma podanego stężenia, więc muszę go dokupić. Kilka pytań:

1. Czy prespray jest konieczny, czy mogę tapicerkę spryskać środkiem piorącym, wyszorować, a na końcu wciągnąć odkurzaczem?

2. Jako prespray mogę wykorzystać APC. Mam APC ADBL, jakiego stężenia użyć? Może jak na początek lepiej kupić ADBL Pre Spray Pro (choć powiem szczerze, że wolałbym nie ładować się w koszty, jeśli APC wystarczy)?

3. Który środek do prania będzie najlepszy:

- ADBL Textile Rinse

- Koch Chemie Pol Star (nie mam w sumie pewności, czy to się do tego nadaje :D)

- Nielsen Nap Low Foam

- Shiny Garage Carpet Cleaner (można go wykorzystać też jako pre spray)

- ValetPRO Classic Carpet Cleaner - chyba faworyt, też może być wykorzystany jako prespray, ma dobrą cenę i opinię

4. Jakiej gąbki do podsufitki i boczków (nanoszenie środka piorącego) użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7273 Fotele i wykladziny:

 

Natryskujemy rozrobiony w cieplej wodze praspray (1 lyzka na 1 litr wody, wedlug dawkowania producenta konkretnego produktu) na jeden element/ panel /fotel i dokladnie wcieramy szczotka miekka. Czekamy 10 min (pracujcie w pomieszczeniu lub w cieniu, prespray nie moze wyschnac), po 10 min wcieramy dokladnie jeszcze raz i czekamy kolejne 5 minut. Jesli tapicerka jest bardzo brudna to po drugim wtarciu mozna natrysnac jeszcze raz prespray (nie duzo, tak zeby osiadla mgielka z opryskiwacza ale zeby sie nie lalo).

 

Po 15 minutach dzialamy odkurzaczem pioracym (ja robie najpierw oparcia a potem siedziska). Zaglowki wyciagamy bedzie latwiej operowac. Do ekstrakcji moze byc karcherowski rm 760, lub inne produkty. Uwazajcie zeby nie przemoczyc fotela bo wtedy zaczniemy wciagac brud z gabki i kaplica (jeden fotel robi sie wtedy 40 min dobrym sprzetem). Koncowka natryskujaco-ssaca wykonujemy w miare dynamiczne ruchy, lepiej przejechac kilka razy szybko w danym miejscu niz raz bardzo powoli..

 

Tu jest wsio wyjaśnione . ADBL musiał byś kupić pre spray i textile rinse . Valvet ma dobre opinie :good: Carpet Cleaner od SG mam fotel prany ręcznie i dobrze wypadł :) Spróbuje go kiedyś jak będzie działał z odkurzaczem piorącym :kox:

 

DSC_0004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gesiu_15, Tak, czytałem to, moje wątpliwości co do presprayu spowodowały filmy na YT, na których opryskiwano fotel, wypracowywano środek i wyciągano odkurzaczem.

 

Kupię pewnie VP, skoro nada się do jednego i drugiego.

 

Nadal jednak nie wiem, jakiej gąbki użyć do podsufitki i boczków, by nie zachlapać wszystkiego wokół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gesiu_15, Tak, czytałem to, moje wątpliwości co do presprayu spowodowały filmy na YT, na których opryskiwano fotel, wypracowywano środek i wyciągano odkurzaczem.

 

Kupię pewnie VP, skoro nada się do jednego i drugiego.

 

Nadal jednak nie wiem, jakiej gąbki użyć do podsufitki i boczków, by nie zachlapać wszystkiego wokół.

Proponuje miękka szczotkę do czyszczenia boczków i podsufitki a do "płukania" wilgotną MF. - mikrofibre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do bezzapachowych środków do ekstrakcji (typu rm770, rm760) mogę dodać jakiegoś środka o ładnym zapachu, np płyn do płukania tkanin w bardzo małym stężeniu? Chciałbym wykorzystać tą chemię, która mam ale wolałbym żeby auto po praniu czymś jednak pachnialo niż pachnialo "bezpłciowo" :)

Macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie prania tapicerki , wypozczylem odkurzacz Kärcher puzzi. Robię wszystko presprayem jak w opisie na 1szej stronie. Mam pytanie o samo używanie juz odkurzacza , mam środek rm760 używam na każdym eleemenfie raz z natryskiem a potem juz tylko wyciągam wodę od razu po natrysku z rm760 tak? Czy po natrysku odczekać na wciąganie końcowe ?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię to troszkę inaczej :)

 

Używam ADBL Pre Spray i proszek Karcherowski. Ekstrakcja Karcher Puzzi 10/1

 

Podsufitka

 

1. Leję do wiadra ciepłą wodę.

2. Leje do pianownicy Pre spray + wodę (1:5, 1:20 max)

3. Pryskam na fibrę roztworem z pianownicy i doszyszczam.

4. Jeszcze jeden przejazd suchą MF.

 

Boczki i słupki tak, jak podsufitkę

 

Fotele

 

1. Szczotkuję i odkurzam auto

2. Pre spray i wcieranie MF (taka moja asekuracja, jakby materiał miał się zmachocić)

3. Rozcieńczam proszek z wodą 40 stopni (jeśli sam welur, to możesz dać więcej)

4. Najpierw oprysk, potem wsysanie, potem parę przejazdów, gdzie i pryskam i od razu zasysam.

5. Jak już skończę, to szybkie płukanie. ZAWSZE coś jeszcze zganiam, więc warto samą ciepłą wodą poprawić.

6. Suszonko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich forumowiczów :)

 

Mam takie pytanie do tych którzy piorą tapicerki samochodowe, mianowicie :

 

Znalazłem w ofercie odkurzacz piorący Zelmer Aquawelt 919.0 SP, ze względu na dosyć dobre opinie zwrócił moją uwagę.

 

Pytanie teraz do was, żeby wyczyścić nim tapicerkę w samochodzie to mogę do niego kupić polecany przez was proszek Karcher RM 760 lub Karcher RM 519 ??

 

Który lepiej wybrać ten 760 czy 519 ??

 

Samochody to Audi A4, Renault Scenic.

 

Odkurzacz ten głownie będzie służył jako zwykły odkurzacz, a gdzieś raz w roku wypiorę tapicerkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.