Skocz do zawartości

Poradnik dla początkujących - wersja rozwojowa


kuflik

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Myjkę mam dość mocno, spróbuję najpierw samego płukania. Deiron i odsmalanie mogę łączyć, czy najpierw jedno, potem drugie (na grafice są niby razem, ale czytałem, że niektórzy je rozdzielają).

 

Najbardziej podobałaby mi się konfiguracja: piana, splukanie, dekontaminacja, mycie, splukanie, suszenie. Można tak?

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no fakt  🙈 czyli do wszystkiego i do niczego 😲

Z racji tego że  od niedawna złapałem bakcyla na pucowanie fury z zewnątrz i jestem w trakcie kompletowania  chemii i zabezpieczenia przed zimą fusso coat Soft 99 lub coolinite 476  ciemnej granatowej perły mam pytanie bo przeczytałem już wiele ale mimo to mam wątpliwości :

1-pianownica PA czy ręczna np. Gloria Foam Master Fm 10 ?

2-proszę o podanie przykładu ale dobrej chemii  chodzi mi o piane aktywną potrzebuję dwie np. taką która posłuży rzadziej  i wstępnie usunie stare woski chyba że takiej nie ma i drugą taką której będę używał częściej ale będzie łagodna i nie naruszy wosku fusso  i czy w obu przypadkach muszą mieć neutralne PH?

3- to samo co w punkcie 2 tylko chodzi mi o szampony bardziej agresywny i łagodny proszę o 2 przykłady tzn konkretny produkt ii także czy oba muszą posiadać neutralne PH

4-czy jeśli nie zamierzamy robić korekty wolałbym to odstawić na lato to nie należy samochodu glinkować nawet jeśli niebył nigdy glinkowany? wg porady hover1995 glinka zostawia mikro ryski  myślę że to rzeczywiście można by było pominąć przy lakierze w dobrym stanie ewentualnie po glince politura ale wolałbym jej nie używać aby nie osłabiać wosku . Proszę o przykład ewentualnie agresywnej glinki zastosuję ją latem przed korektą i bardziej delikatnej . Ewentualnie jeśli po glinkowaniu nie da się uniknąć mikro rys mogę przelecieć sam. lekko ścierną pastą bez zabawy w wieloetapową korektę.

Z grubsza to tyle mam braków w wiedzy jeśli chodzi o skompletowanie chemii  i do roboty 😀 ewntualnie sklep z szerokim asortymentem internetowy lub stacjonarny krakow.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie  ze nie chce mi się czytać chciałbym przyspieszyć swoje decyzje co do zakupu a przykładowo jaka piana abym przeczytał od deski  do deski a to 242 str. szampon to samo i tak kolejno więc trochę mogło by to zająć 😂  skróciłem swoje pytania do minimum nie pytam jaka piana  jaki szampon itp. tylko pytam o podanie 2 konkretów z każdego pytania dzięki temu porównam oba produkty i ich skład przeznaczenie i mniej więcej zakumam . Poto raczej też  jest ten poradnik aby się czegoś dowiedzieć. Co do sklepu dzięki za namiar jest to jakaś alternatywa ale  ceny mają średnie zresztą nie da się mieć wszystkich produktów w najlepszej cenie . W dalszym ciągu będę wdzięczny jakiejś dobrej głowie  za odpowiedź na moje skromne 4 pytanka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maybach_exelero Może na początku powiesz jakie wiek auta i cokolwiek o nim  
1. PA
2/3 Ani szampon ani piana nie usuną wosku, mogę jedynie co lekko podgryzać. Do usuwania wosków służą cleanry albo specjalnie przeznaczone do tego produkty np Autobrite Wax, Detailink Wax Off.  Obejrzyj film MX nowickiego o prewashu wszystko będziesz wiedział. Dobre produkty - Magi, BH. PH nie jest wyznacznikiem bezpieczeństwa aczkolwiek można przyjąć, że z PH neutralnym będą odpowiednie to regularnego mycia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Kamil3km napisał:

@maybach_exelero Może na początku powiesz jakie wiek auta i cokolwiek o nim  
1. PA
2/3 Ani szampon ani piana nie usuną wosku, mogę jedynie co lekko podgryzać. Do usuwania wosków służą cleanry albo specjalnie przeznaczone do tego produkty np Autobrite Wax, Detailink Wax Off.  Obejrzyj film MX nowickiego o prewashu wszystko będziesz wiedział. Dobre produkty - Magi, BH. PH nie jest wyznacznikiem bezpieczeństwa aczkolwiek można przyjąć, że z PH neutralnym będą odpowiednie to regularnego mycia. 


Dzięki za zainteresowanie autobrite wax choć wiele przeglądałem tego się nie doczytałem dzieki .Pacjent to mercedes clk lat 20 10 lat temu odnawiany lakier i przez ten czas fareclowany 😂 dlatego z korektą wstrzymam się do lata choć nie wymaga wielkiej  aczkolwiek muszę obaczaić miernikiem czy nadaje się do jakiej kolwiek korekty progi i doły błotników  sciachane od kamieni i wody prędzej do lakierowania niż  korekty aczkolwiek zawsze coś tam można uratować. Samochód już bardzo długo czeka na mycie węc trochę dojechany . Skoro Ph nie jest wyznacznikiem bezpieczeństwa to czym się sugerować najlepiej ? opiniami testami własną próbą ? Zaraz obyczaje mx nowicki z pianą i znów zarwana nocka 😂 wstępnie coś tam pojąłem co po kolei itp. pora zamówić graty i wziąć się do roboty prawie za 2 tyg. urlopik. a co jęśli chodzi o punkt 4? możesz polecić fajną glinke która jest łagodna a doczyści w miarę lakier a taka co jest bardziej agresywna i lepiej będzie jej użyć przed korektą aby się niemeczyć z łagodną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maybach_exelero odnawiany lakier? fareclowany? I Ty się o glinkę boisz? Co do glinki to byle nie najtańszą, klasyka to BH albo valetpro. 
Wyznacznikiem bezpieczeństwa to jest skład chemiczny danego produktu 😄 a tak na poważnie najlepiej kupować sprawdzone produkty o których możesz dużo przeczytać na forum. Najważniejsze jest używanie zgodnie z opisem producenta i nie zostawiać do wyschnięcia. Jak poświęcisz trochę czasu na poczytanie to sam będziesz wiedział czy dany produkt będzie Ci się podobał czy nie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kamil3km napisał:

@maybach_exelero odnawiany lakier? fareclowany? I Ty się o glinkę boisz? Co do glinki to byle nie najtańszą, klasyka to BH albo valetpro. 
Wyznacznikiem bezpieczeństwa to jest skład chemiczny danego produktu 😄 a tak na poważnie najlepiej kupować sprawdzone produkty o których możesz dużo przeczytać na forum. Najważniejsze jest używanie zgodnie z opisem producenta i nie zostawiać do wyschnięcia. Jak poświęcisz trochę czasu na poczytanie to sam będziesz wiedział czy dany produkt będzie Ci się podobał czy nie.  

Małe sprostowanie odnawiany miałem na myśli powtórnie malowany  w profesjonalnym warsztacie nic nie wyszło przez ten czas jedynie ptasie wredoty zostawiły mi 2 pamiątki na dachu 😤 . Dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich,
wczoraj pucowałem swoje autko pierwszy raz od nałożenia powłoki Tenzi Quartz Coat. Od aplikacji minęły 2 tygodnie, auto garażowane, ale kilka dni spędziło pod chmurką. Do tego pogoda jaka jest każdy widzi 😉 Nie robię specjalnie dużych przebiegów, ale zdążyło się już porządnie ufajdać.
Zacząłem od aktywnej piany firmy ProElite - DETAILING ALKALINER FOAM. Korzystałem z pianownicy do karchera K7, stężenie 1:5. Odczekałem 4 minuty i powiem szczerze, że po spłukaniu efekt był niewielki. Progi dalej bardzo mocno zabrudzone, linia drzwi również. Następnie wyczyściłem nadkola, felgi i opony szczotkami i dedykowanymi preparatami. Tenzi Czysta Felga początkowo nie poradziło sobie ze wszystkimi zabrudzeniami, więc postanowiłem spłukać i wyczyścić je ponownie Aluxem (na inne preparaty czekam, zamówiłem na BF 😉 ). Drugie czyszczenie dało pożądany efekt, więc postanowiłem jeszcze raz pianować auto, tym razem o stężeniu ok 1:15. Piana była dużo bardziej wodnista, chyba aż za bardzo. 
Spłukałem i przeszedłem do mycia właściwego. Wczoraj akurat przyszły mi gąbki MF z aliexpress i bardzo pozytywnie się zaskoczyłem, dobrze pienią, nie robią się "glutowate" po namoczeniu - fajnie się nimi czyści, polecam 😄 Następnie już w garażu wziąłem się za osuszanie auta.
Posiadam 2 ręczniki fireball pin towel i powiem Wam szczerze, że na swoje auto zużyłem obie sztuki. Absolutnie nie mogę sobie wyobrazić, jak jednym ręcznikiem miałbym dac radę... ?
Przy okazji pytanie - jak takim ręcznikiem osuszać pionowe powierzchnie typu drzwi/progi itp? Nie ma o co "zaczepić" ręcznika, by go rozłożyć i docisnąć - jak Wy to robicie?
Następnie osobno osuszyłem felgi i przeszedłem do aplikacji powłoki 4 nano rims protect - o efektach będę pisał w odpowiednim dziale. Na koniec nałożyłem QD Tenzi Quartz spray i dotarłem fibrą.

Podczas moich wczorajszych przygód przyszło mi do głowy kilka kwestii, o które chciałbym zapytać bardziej doświadczonych użytkowników 😉

1. Czy to normalne, że efekt wizualny przy nieco większych zabrudzeniach po aktywnej pianie będzie niewielki (tak wiem, że jej główne działanie, czyli zmiększanie brudu, jest niewidoczne 😉 )?
2. Sprawa związana z osuszaniem, poruszyłem w poście.
3. Czy do aplikacji takiego QD i późniejszego polerowania może być ta sama MF (ale różne strony). Oczywiście mam tu na myśli fibry o grubości przynajmniej 600. Jeśli nie, to czym wcieracie takie preparaty, a czym je polerujecie?

To chyba póki co na tyle, jak coś mi jeszcze przyjdzie do głowy, to na bieżąco zapytam.
Z góry dzięki za naukę! 🙂
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sinus napisał:

1. Czy to normalne, że efekt wizualny przy nieco większych zabrudzeniach po aktywnej pianie będzie niewielki (tak wiem, że jej główne działanie, czyli zmiększanie brudu, jest niewidoczne 😉 )?

Normalne. Różne piany posiadają różną agresywność/skuteczność i przy jednych pianach efekt ogranicza się tylko do zluzowania/namoczenia wierzchniej warstwy brudu, przy innych efekt będzie lepszy. Jednak żadna piana tak naprawdę nie oczyści lakieru - zawsze pozostaje "film" na lakierze, który (zwłaszcza po przeschnięciu) jest wyraźnie widoczny.

 

6 minut temu, Sinus napisał:

2. Sprawa związana z osuszaniem, poruszyłem w poście.

Elementy pionowe osuszasz poprzez delikatne przecieranie ręcznikiem. Tak samo możesz osuszać poziome powierzchnie - przykładanie ręcznika i jego dociskanie, lub przesuwanie ręcznika poprzez ciągnięcie go za rogi - to technika "dmucham na zimne". 

 

9 minut temu, Sinus napisał:

3. Czy do aplikacji takiego QD i późniejszego polerowania może być ta sama MF (ale różne strony). Oczywiście mam tu na myśli fibry o grubości przynajmniej 600. Jeśli nie, to czym wcieracie takie preparaty, a czym je polerujecie?

Jak najbardziej. Co prawda niektóre QD, lub QW wymagają (przez swoją naturę) polerowania dodatkową MF, ale do aplikacji i polerowania większości tych "prostych QD" wystarczy jedna MF. Z tym, że warunkiem jest nie przemoczenie MF - jeśli staje się ona wilgotna z obu stron, w 90 % potrzebna jest do polerowania druga MF. Poza tym - subiektywnie - uważam, że MF o tak wysokiej gramaturze (500-600 g i więcej) nadaje się tylko do polerowania - do aplikacji lepiej sprawdzi się taka o gramaturze 350-420 g (i takie MF są właśnie najbardziej uniwersalne, bo również w polerowaniu QD/wosku sprawdzają się świetnie). MF o wysokiej gramaturze bardzo często "kleją się i haczą" podczas aplikacji i polerowania QD i wosków - za to bardzo dobrze nadają się do dopolerowywania zaaplikowanego i wstępnie wypolerowanego QD/wosku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eidos71Bardzo dziękuję za odpowiedź! 🙂
Czyli z większością kwestii się zgadzamy, dobrze wiedzieć. Wezmę poprawkę na wybór MF do aplikacji.

Przy okazji nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie - czy jeśli mam położoną powłokę, to preparaty typu T&G, Bug off itp odpadają? Są zbyt agresywne i mogą uszkodzić powłokę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, a ja mam takie głupie pytanie: np. Gentelman z GS ma dwa rodzaje włosia: dłuższe i krótsze. Które do czego się lepiej nada?

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Sinus napisał:

czy jeśli mam położoną powłokę, to preparaty typu T&G, Bug off itp odpadają? Są zbyt agresywne i mogą uszkodzić powłokę?

Nie uszkodzą, jeśli nie będą to "wynalazki", tylko uznane i sprawdzone produkty, oraz jeśli będziesz się trzymał wskazań producenta. Dekontaminacja chemiczna to jeden z procesów oczyszczania powłoki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MMCzysci krotkie do rozprowadzenia qd obracasz na dlugie i docierasz. Dlugie wlosie na docieranie woskow. Duzo ludzi robi inaczej ale ja docieram pasty tylko fibra z 'dluzszym wlosiem' takie jak to dluzsze od gentleman

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, MMCzysci napisał:

Gentelman z GS ma dwa rodzaje włosia: dłuższe i krótsze. Które do czego się lepiej nada?

Krótsze włosie lepiej się nadaje do polerowania wosku, wycierania resztek past, docierania powłok (jeśli chodzi o prace na lakierze), oraz do pracy wewnątrz auta. Dłuższe włosie jest lepsze do dopolerowywania, do polerowania "bezproblemowych" QD itd. Jednak - wg mnie - Gentelman ma zbyt dużą gramaturę, aby dobrze docierać powłoki - nawet tą krótszą stroną...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dystrybutor
W dniu 1.12.2019 o 12:00, Sinus napisał:

Posiadam 2 ręczniki fireball pin towel i powiem Wam szczerze, że na swoje auto zużyłem obie sztuki. Absolutnie nie mogę sobie wyobrazić, jak jednym ręcznikiem miałbym dac radę... ?

Ciekawa sprawa, bo wiemy z własnego doświadczenia oraz słyszymy od naszych klientów, że jednym ręcznikiem można nawet kilka samochodów osuszyć. Jeden Pin Towel powinien spokojnie wystarczyć na cały samochód, nawet jeśli był wcześniej wielokrotnie prany. Ręcznik był nowy czy używany wcześniej? Może został wyprany z płynem zmiękczającym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
W dniu 1.12.2019 o 12:00, Sinus napisał:

Posiadam 2 ręczniki fireball pin towel i powiem Wam szczerze, że na swoje auto zużyłem obie sztuki. Absolutnie nie mogę sobie wyobrazić, jak jednym ręcznikiem miałbym dac radę... ?
Przy okazji pytanie - jak takim ręcznikiem osuszać pionowe powierzchnie typu drzwi/progi itp? Nie ma o co "zaczepić" ręcznika, by go rozłożyć i docisnąć - jak Wy to robicie?

A jaki masz rozmiar tego ręcznika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fireball napisał:

@Sinus 72x95cm to nasz standardowy rozmiar. Nie powinno być żadnego problemu z osuszeniem całego samochodu za pomocą tego ręcznika. Tym bardziej jeśli lakier jest zabezpieczony. 

Hmm, to może jestem jeszcze zbyt mało doświadczony (choć wielkiej filozofii w tym nie ma 😉).
No nic, przy następnej wizycie na działce znów podejmę wyzwanie 😉  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.