Skocz do zawartości

Test LITE powłok. (Moonlight, CanCoat, Cquartz Lite, FX Protect C-12, Tenzi Quartz Coat, K2 Gravon Lite, MR.FIX, Fusso Coat)


rudi0018

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na początku podziękowania dla użytkowników forum @Rzemo za możliwość wymiany próbkami powłok (CarPro CQuartz Lite oraz FX Protect Vision C-12), oraz @smerf91 za udostępnienie powłok do aplikacji na potrzeby testu (Tenzi Quartz Coat oraz K2 Gravon Lite).
Reszta powłok została zakupiona przeze mnie, część nowa, a część używana od użytkowników tego forum. 😉 
Na wstępie zaznaczam, że do testu najpopularniejszych lite powłok dodałem najbardziej trwały wosk jakim jest Soft99 Fusso Coat. 😉 

Data aplikacji: 09.01.2020r.
Przebieg: 184490km

5H9oX4C.jpg

Przygotowanie lakieru odbywało się niestety na dworze (temp około 6-7*C), na początek piana ProElite Neutral AC Foam, następnie mycie ręczne szamponem ValetPro Concentrated Car Shampoo.

Później osuszanie i aplikacja Tar&Glue Removera od Vasco Prewash Tixotrop, aplikacja na fibrę i rozprowadzenie po masce, a następnie czas na zapracowanie produktu i ponowne przetarcie.
fLVoVOb.jpg

Kolejnym krokiem było płukanie, kolejne osuszanie i aplikacja deironizera od Tenzi Krwawa Felga, po kilku minutach spłukanie środka z maski. 
PkOyLtM.jpg

Następnie glinkowanie maski glinką żółtą od ValetPro.
SvRrxJE.jpg

Tafla wody na masce po procesie dekontaminacji:
158G47x.jpg

Kolejny raz mycie ręczne i osuszenie lakieru i wjazd do garażu. Auto stało 3 godziny, aby temperatura lakieru wzrosła. Kolejny etap to "szybki one step", czerwonym padem od NAT'a oraz pastą 3D CarCare AAT502 na maszynie DA(15mm).
7sGXyeM.jpg

Następnie pasta usuniętą fibrą i wymyta Wipe Out'em od RRC.
j9iVr6a.jpg

Maska została podzielona na dwie części, na mniejszą z nich została położona (powłoka/cleaner) CarPro Essence za pomocą czarnego NAT'a i maszyny DA.
4ztkpcP.jpg
GIlK00H.jpg

Na drugą część maski podzieloną na mniejsze pola zostały położone powłoki.
m752y2T.jpg

Dodatkowo pole z bazą CP Essence, na które było położone Fusso, zostało podzielone na pół, aby sprawdzić również radzenie sobie CP Essence jak właściwej powłoki.
iHFZuKY.jpg

Po około 4h, przyszedł czas na aplikację powłok na części maski, na której był położony CP Essence jako baza. Dodatkowo część maski z jedną warstwą powłok została dodatkowo podzielona na dwie części, w celu położenia 2 warstwy każdej z powłok na jednej z nich i sprawdzenia jakie efekty przynosi warstwowanie powłok. 
mb61vaQ.jpg

Aplikacja powłok przebiegała w ogrzewanym garażu, jednak ze słabym oświetleniem. Powłoki były nakładane płatkami kosmetycznymi, a docierane takimi samymi fibrami. Podczas aplikacji powłok temperatura wynosiła 18-19 *C.  Samochód stał w garażu 40h w temperaturze 15-20*C. 
Tak wygląda maska po wyjechaniu na zewnątrz, niestety różnice między powłokami są słabo widoczne.
E3wggJN.jpg

Dziś powłoki po 40h od aplikacji drugiej warstwy zrobiły 30 km w deszczu.

Łatwość aplikacji/docierania:
Aplikacja każdej z powłok za pomocą płatków kosmetycznych, nie sprawiała żadnych problemów i wszystkie powłoki rozprowadzały się taką samą łatwością. Kwestia docierania już jednak pozostaje różna. W kolejności od powłok, które najłatwiej się docierały, to najciężej docierających się:
1. TS Moonlight - mimo oleistej konsystencji powłoka docierała się bajecznie, nadmiar dał się bardzo łatwo usunąć bez mazania i smug.
2. Gyeon CanCoat - konsystencja inna niż w Moonlight, jednak również docieranie bez żadnych problemów
3. CQuartz Lite - nadmiar powłoki łatwo się usuwał fibrą, jedna trzeba było chwilę poświęcić na usunięcie pojedynczych smug
4. Tenzi Quartz Coat - usunięcie nadmiaru powłoki wymagało większej ilości przesunięć fibrą i delikatnie się mazała
5. K2 Gravon Lite - trudno było zebrać nadmiar powłoki, powstawały smugi, mimo wielokrotnego wycierania
6. FX Protect Vision C-12 - mazał się masaktycznie, nie mogłem go dotrzeć (nie wiem czy ta powłoka tak ma, czy jednak to, że była otwarta i używana wcześniej, źle na nią wpłynęło)
7. 9H MR.FIX - czuć wyraźny opór przy docieraniu i trzeba przyłożyć więcej siły, przez co powstają rysy, jednak nie trzeba tylko razy wycierać co K2 i FX

Zapach (porównywałem zapachy z butelek, podczas aplikacji, intensywność mogła być zupełnie inna, a druga kwestia, że każdy z nas może mieć inne odczucia do zapachów):
Najmniej drażniący dla mnie - 9H MR.FIX
Drażniące - K2 Gravon Lite, Tenzi  Quartz Coat, FX Protect Vision C-12
Najbardziej drażniące - Gyeon CanCoat, TS MoonLight, CP CQuartz Lite

Przyciemnienie:
1. Soft99 Fusso Coat - to tam gdzie jest druga warstwa ma po prostu super przyciemnienie na tle powłok, a po drugie maskowanie rys na najwyższym poziomie
2. Gyeon CanCoat - niewiele mniej ustępuję Fusso, duży plus dla tej powłoki za przyciemnienie lakieru
3. FX Protect Vision C-12 - przyciemnienie jest dość dobrze widoczne, druga warstwa daje jeszcze większe przyciemnienie
4. CP CQuartz Lite - przyciemnienie jak u FX dobrze widoczne, na podobnym poziomie.
5. TS Moonlight - przyciemnienie widoczne
6. K2 Gravon Lite - przyciemnienie widoczne, ale mniej niż u MoonLight.
7. Tenzi Quartz Coat - trzeba się dobrze przyjrzeć aby zobaczyć przyciemnienie
8. 9H MR.FIX - w kwestii przyciemnienia nic nie wniósł do wyglądu

Cena:
1. 9H MR.FIX - 18zł/30ml - 0,6zł/1ml (sprzedawca Vicky sprawdzony na tym forum i od niego mam powłokę)
2. TS Moonlight - 170zł/250ml - 0,68zł/1ml (200zł/250ml - 0,8zł/1ml)
3. Gyeon CanCoat - 170zł/200ml - 0,85zł/1ml
4. K2 Gravon Lite - 30zł/30ml - 1zł/1ml
5. CP CQuartz Lite - 160zł/150ml - 1,07zł/1ml 
6. Tenzi Quartz Coat - 120zł/100ml - 1,2zł/1ml (cena całego zestawu)
7. FX Protect Vision C-12 - 90zł/30ml - 3zł/1ml
8. Soft99 Fusso Coat - 150zł/200g - 0,75zł/1g (ceny puszki wosku nie ma co porównywać do ceny butelki powłok)

W kwestii detailingu jestem amatorem, a powłoki to dla mnie nowość i test jest jednocześnie nauką o nich. Jeśli popełniłem Waszym zdaniem jakieś błędy, to oczywiście będę wdzięczny za rady na przyszłość. Sposób aplikacji każdej powłok (mam tu na myśli po jakim czasie miały być docierane) był zgodny z zaleceniem każdego z producentów, a ilość warstw i czas aplikacji kolejnej warstwy zostały ustalone dla każdej z powłok w takiej samej ilość, aby pokazać jak powłoki sobie radzą przy takim samym nakładzie pracy i ilość produktu. Sposób aplikacji i docierania powłok również chciałem, aby został taki sam dla każdej z nich. Jednak mam nadzieję, że testy pokażą Wam zalety i wady każdej z powłok. 😉 

  • Lubię to 21
  • Super 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rudi0018 super fajna sprawa! Nie było jeszcze porównania tyłu powłok. 

Fajnie jak będziesz wrzucał zdjęcie z beadingu na brudnym/ czystym lakierze. 

Filmiki ze zrzutu wody na myjce. 

Ale to tylko moje wolne sugestie. 🙂

Trzymam kciuki i czekam na updaty! 

ps: powłok nie niuchaj prosto z butli haha ;D

  • Lubię to 1
  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rudi0018 napisał:

Zapach (porównywałem zapachy z butelek, podczas aplikacji, intensywność mogła być zupełnie inna, a druga kwestia, że każdy z nas może mieć inne odczucia do zapachów):
Najmniej drażniący dla mnie - 9H MR.FIX
Drażniące - K2 Gravon Lite, Tenzi  Quartz Coat, FX Protect Vision C-12
Najbardziej drażniące - Gyeon CanCoat, TS MoonLight, CP CQuartz Lite

Tej sekcji w ogóle nie powinno być. Nie szkoda Ci zdrowia? 

W idealnych warunkach powłoki powinny być aplikowane w maskach np z filtrami 3M. Od biedy w mocno wentylowanych pomieszczeniach. Przynajmniej kilka z powyższych zawiera mocno szkodliwe składniki i wsadzanie nosa do butelki to proszenie się o problemy zdrowotne, które wyjdą po latach.

 

Za resztę testu i wkład plus, będę obserwował.

  • Lubię to 2
  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rudi0018 Zacytuje Cię „jestem amatorem” 

badz nim, i ciesz się ze „jesteś” bo narażając swoje zdrowie (nie, to nie będzie przeziębienie) możesz po prostu w pewnym dniu żałować tego, co nosem wąchałes.

MrFix jest z tej ekipy największym zagrożeniem, bo jest produkowany na rynek chiński, tam nie ma takiego wymagania bezpieczeństwa jak w Europie. Dlatego jego zapach jest najmniej drażniący, ale najbardziej obfity w związki chemiczne, które dla naszego nosa, są zapachowo „neutralne” jednak dla organizmu, maja największy negatywny wpływ. Niestety, to nie jest chemia, która spotykamy na codzień, w innych produktach. Jest to chemia zbudowana z tych najbardziej szkodliwych pozycji z tablicy Mendelejewa...

Maska 3m, nie jest droga - nie jest jednorazowa, na wiele lat Ci będzie służyć, filtry są tanie, ogólnodostępne, także zamiast kolejnej powłoki, poświęć gotówkę na zabezpieczenia zdrowia 🙂 

  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Domel trochę nie rozumiem twojego podejścia do kasowania postów, szczególnie tych, które uprzedzają osobę testujaca, oraz oglądających, żeby nie powielali błędów... czyli jak ktoś wrzuca test, który może być inspiracja do zakupu produktów, i samodzielnie ich użycia, może tez narażać innych na sposób użycia tych produktów, w sposób nie zdrowy? Mam nadzieje ze @rudi0018 nie popełni błędu kolejny raz, i wyciągnie wnioski mimo usunięcia komentarzy 😉 

ps. @rudi0018 czekam na relacje z testu i na Twoje spostrzeżenia 

  • Lubię to 2
  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data: 13.01.2020r. - 4 dni
Przebieg: 184593km - 103km

Auto niegarażowane 30km zrobione w deszczu. Zdjęcia kropel na każdej z powłok. 

1. Soft99 Fusso Coat
2qkz899.jpg

2. 9H MR.FIX
c6Q7mSc.jpga

3. FX Protect Vision Coating C-12
5GksHhe.jpg

4. Tac System MoonLight
qLUXc9Z.jpg

5. Gyeon CanCoat
4qdWkWk.jpg

6. CarPro CQuartz Lite
O6cc83m.jpg

7. Tenzi Quartz Coat
jdlDdKE.jpg

8. K2 Gravon Lite
Fia8bOM.jpg

Najgorsze krople mają moim zdaniem Mr.fix, K2 Gravon Lite oraz Tenzi Quartz Coat, kolejny jest CQuartz Lite, a w czołówce Moonlight, CanCoat, Fusso oraz FX Protect C-12. 😉 

  • Lubię to 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@damiano2007 Moim zdaniem położenie drugiej warstwy danej powłoki więcej wniosło do wyglądu niż aplikacja jednej warstwy powłoki na Essence, chyba, że źle położyłem Essence, bo czytałem, że część osób aplikuje twardszymi padami, ja użyłem czarnego Nat'a, ze względu na miękki lakier. Impregnacja pada, a następnie 3 małe groszki na połowę oddzielonego panelu, przejazdy krzyżowe, na początek rozprowadzenie na 1 biegu, kolejny przejazd 3 bieg, kolejny 4 bieg i kolejny 5 bieg, aż do wypracowania, a nadmiar usunięty fibrą. 😉 Aplikacja powłok na Essence tak samo bezproblemowa jak na jałowy lakier. 😉 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 słowa ode mnie,być może tak zrobiłeś ale nie napisałeś tego,essence powinno się wymyć pod powłokę.Co do Fx visiona -aplikacja nie sprawia problemu jak nakładasz i praktycznie od razu ścierasz z panelu.......A poza tym-fajnie ze Ci się chce przeprowadzać taki test i informować na bieżąco co dzieje się z powłokami.

@Domel Co do szamponu to może ,zółty FX? albo Reset .........?

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marco80 napisał:

wymyć

Jak to? A on nie jest takim jakby "primerem"?

10 minut temu, marco80 napisał:

zółty FX? albo Reset

Żółty FX jak najbardziej. Można jeszcze 4detailer yellow candy. 

Reset nie za bardzo hard?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Domel napisał:

Wiem, że nie na temat ale co byś polecił do tego testu ? Jaki szampon ?

Autor napisał mi w wiadomości, że posiada VP CCW, więc powinno być ok.

Nadadzą się też Bilt Hamber Autowash czy CP reset.

Ogólnie pH neutralne szampony bez dodatku wosku, boosterów połysku, hydro itp...

Żadnych też kwasowych, zasadowych agresorów.

Godzinę temu, marco80 napisał:

2 słowa ode mnie,być może tak zrobiłeś ale nie napisałeś tego,essence powinno się wymyć pod powłokę.Co

 

15 minut temu, marco80 napisał:

@damiano2007 Z tego co ja wiem, to albo się go wymywa po ok 6 h albo aplikuje powłokę, ale po ok 12 h

Nie ma ani na pudełku produktu ani na stronie CP w instrukcji użycia informacji o wymywaniu. 

Primerów ogólnie się nie wymywa ale jak widać zawsze są nadgorliwe osoby więc padła na oficjalnej odpowiedź w sekcji Howto:

 

"Do I have to use Eraser between Essence and CQuartz?  

 

If your using Essence by machine and you wait until the vehicle is finished then you can apply Reload or CQuartz after you finish the vehicle starting in the same direction you polished. If you want to be ultra safe you can still Eraser but in our testings to date we have not seen any failure when we skipped Eraser.If your using Essence by hand then we recommend you use Eraser before coating"

 

Jak widać tylko przy aplikacji ręcznej jest o tym wspomniane. Pewnie dlatego, że dużo osób nie potrafiło równomiernie nałożyć czy wypracować.

 

  • Lubię to 1
  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test bomba i czekamy na więcej. @rudi0018 skąd jesteś ?? może wpadniesz do kogoś na gloss meter?

O zdrowie zbamy i rzeczy opartych na ceramice nie wąchamy a tych w spreju staramy się nie wdychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, analyzator napisał:

może wpadniesz do kogoś na gloss meter?

Po fakcie nie ma to już sensu. Element samochodowy w każdym miejscu ma inną wartość.

Dlatego żeby zobaczyć różnicę zazwyczaj zaznacza się mały obszar, dokonuje serii odczytów. Wyciąga średnią.

Następnie można po aplikacji i utwardzeniu powłoki znów wykonać serię na tym obszarze i porównać średnie.

 

Sam pomiar "po" na tą chwilę dałby fałszywy obraz o aplikowanych produktach niestety.

Tym bardziej, że różnice w produktach są dość małe na powierzchniach o wysokim połysku, stąd łatwo o błędne wnioski.

 

W PDF, który linkowałeś ostatnio różnice połysku między woskami sięgały TYLKO 6%. Brytyjczycy żeby lepiej zobrazować różnice i zwiększyć ich wartość, zmatowli panele testowe papierem P3000, wtedy różnice przekroczyły 30%. Jednak i takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacji dotyczy utrzymania czystości powierzchni maski przez powłoki. 😉

Data: 18.01.2020r. - 9 dni
Przebieg: 184800km - 310km
Auto nie myte od aplikacji, niegarażowane przez ten czas. Pogoda była różna: deszcz, słońce, mocniej też wiało któregoś dnia. Jeżdżone w mieście i poza miastem trasy 30 kilometrowe. 

Całość:
sLKNtvj.jpg
00f3IQA.jpg

Maska od strony pasażera od lewej do prawej (Soft99 Fusso Coat/CarPro Essence[lewy górny róg maski], 9H MR.FIX, FX Protect Vision Coating C-12. TacSystem MoonLight)
ZoAACOi.jpg

Maska od strony kierowcy od lewej do prawej (Gyeon CanCoat, CarPro CQuartz Lite, Tenzi Quartz Coat, K2 Gravon Lite)
bIzCvVJ.jpg

Fusso, Mr.Fix, FX Protect C-12
YL7YlGT.jpg

Mr.Fix, FX Protect C-12, Moonlight, CanCoat
2Wz31Wc.jpg

Moonlight, CanCoat, CQuartz Lite, Tenzi Quartz Coat
wpSa9Wg.jpg

CQuartz Lite, Tenzi Quartz Coat, K2 Gravon Lite
2vM0e7X.jpg

Kolejność od najmniej brudzących się powierzchni do najbardziej.
1. FX Protect Vision Coating C-12
2. Gyeon CanCoat
3.  K2 Gravon Lite
4. CarPro CQuartz Lite
5. Soft99 Fusso Coat
6.  Tenzi Quartz Coat
7.  TacSystem MoonLight
8. 9H MR.FIX
9. CarPro Essence 

Zdjęcia mogą troszeczkę przekłamywać w porównaniu do tego co widać w rzeczywistości, przy tej pogodzie bardzo trudno było mi uchwycić brud na masce. 😉 

EDIT:

W dniu 13.01.2020 o 18:54, marco80 napisał:

2 słowa ode mnie,być może tak zrobiłeś ale nie napisałeś tego,essence powinno się wymyć pod powłokę.Co do Fx visiona -aplikacja nie sprawia problemu jak nakładasz i praktycznie od razu ścierasz z panelu.......A poza tym-fajnie ze Ci się chce przeprowadzać taki test i informować na bieżąco co dzieje się z powłokami.

Każda z powłok była aplikowana wedle zaleceń producenta, co napisałem na początku, więc FX Protect Vision była nakładany płatkiem i od razu ścierany i napisałem jak to u mnie wyglądało. 😉 
A co do Essence nie był wymywany i ja wywnioskowałem ze strony producenta, że nie ma takiej konieczności. 😉 

  • Lubię to 6
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.