Skocz do zawartości

Jaka maszyna polerska dla początkującego ?


nOx

Rekomendowane odpowiedzi

Uff, przebrnąłem przez temat - szukam prezentu gwiazdkowego dla siebie. Dłużej już nie mogę czytać forum i nie móc uczestniczyć w tej całej akcji "gwałcenia" lakierów ;)

 

Mam auto do testów (20-letni biały akryl) i waham się między kultową Makitą a orbitralnym Meg'sem. Zero doświadczenia, budżet w okolicach 700-1500 zł, potrzeby domowe (choć nie wykluczam regularnego stosowania na autach znajomych). Nie przeszkadza mi, że polerowanie maszyną orbitralną zajmuje trochę więcej czasu i zależy mi na kompaktowych wymiarach (tyle wyczytałem). Meg's będzie okej? Kupić go w polskim sklepie, czy poszukać gdzie indziej?

 

A możecie jeszcze napisać, czym różnią się te Festoole? Ten tańszy to podróbka?

 

=> http://www.allegro.pl/item825824865_szl ... nowka.html

=> http://www.allegro.pl/item832903710_szl ... stool.html

 

Dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dla mnie Festool RO 125 FEQ jest nadal nr.1 w śród szlifierek mimośrodowych (jest to moje osobiste zdanie i jest kwestią gustu i zamiłowań ;) ) i ciężko cokolwiek nią zepsuć.

Oczywiście nie jest tania, ale to tak jak z samochodami (albo woskami :P ).

 

PLUS oznacza, że jest z walizeczką SYSTAINER .

Walizeczki te są w różnej wielkości i różnych kolorach - Festool Shinex można również kupić z walizką Maxi, a także zestawy 3M są sprzedawane w systainer.

Mając parę takich walizek można bardzo łatwo zapanować nad porządkiem.

 

A możecie jeszcze napisać, czym różnią się te Festoole? Ten tańszy to podróbka?

=> http://www.allegro.pl/item825824865_szl ... nowka.html

=> http://www.allegro.pl/item832903710_szl ... stool.html

Mimo iż Systainer nie jast najtańszy, to mimo wszystko różnica w cenie wydaje mi się wysoka.

Ta tańsza (cena jest fantastyczna 8-) - wręcz niemożliwa :shock:) nie wygląda na podróbkę :good: , a systainer zawsze możesz dokupić ;)

 

 

RO 125 FEQ PLUS (w walizce SYSTAINER)

 

FestoolRO125FEQ.jpg

 

 

 

FESTOOL SHINEX w systainer MAXI

 

FestoolSHINEXRAP150.jpg

 

 

 

Od lewej: Makita, Shinex i 125FEQ w normalnych systainer

 

Systainer90.jpg

 

 

 

Na dole maxi a powyżej normalne SYSTAINER - wspaniale można we dwóch transportować ( na dole systainer MAXI)

 

Systainer70.jpg

 

 

wieża systainer oszczędza miejsce ;)

 

Systainer77.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny ten festool 125, a i te walizeczki niczego sobie. Ale nie kumam w jakich ona trybach pracuje, pnizej cytat z opisu:

 

"Pobór mocy 500 W

 

Prędkość obrotowa,

 

Ruch ROTEX 300-600 min-1

 

Ruchy mimośrodowe 3000-6000 min-1

 

Suw szlifujący 3,6 mm

 

Talerz szlifierski FastFix Ø 125 mm

 

Przyłącze do odsysania pyłu Ø 27 mm

 

Ciężar 1,9 kg "

 

To jakie ona ma w koncu obroty, pracowal ktos ta maszyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak Julek napisał.

Już mówiliśmy o tym - parametrem który nas interesuję w szlifierkach mimośrodowych jest prędkość oscylacji , np Megs G220 ma 2500-6800 i jeżeli chcemy znaleźć polerkę do lakieru wśród tych do zastosowań remontowych typu Bosch PEX to musimy szukać z takimi parametrami.

Powiem ,że szukałem i niestety nie znalazłem nic zbliżonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, kumam. szczerze powiem nie przebrnalem przez caly temat ;) czyli oglnie festool jest ok bo sie miesci w parametrach rozumiem?

a jakie pady do tej maszyny, megsowe z zaokraglonym rantem czy moga byc np 3m? wydaje mi sie (ale jestem amatorem w tym temacie), ze te z zaokraglonym rantem beda lepsze bo inne mogly by sie podwijac w czasie pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja natomiast na mojej DA zastosowałem cutting pad Meg'sa i niestety zaczął się rozwarstwiać, stawiam na to, że moja maszyna fabrycznie wychodzi pod 125, a pad Meg'sa ma 17, więc za duża siła dla maszyny i go zrywa.

Natomiast bawiłem się 125 Festool'a i Rupesem 18. Co mogę stwierdzic, to moja DA jest łatwiejsza w prowadzeniu, a Festool zachowywał się podobnie do rotacji, był bardziej wyrywny, tak jakby miał więcej rotacji w sobie niż moja DA. Takie moje spostrzeżenia.

Zresztą badania w działaniu pokazuja, zeten Festool bardziej się zachowuje jak rotacja (mocno pościnana maska, moja zebrała zmatowianie w czasie, gdy festool ściągał już głebsze rysy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co polecacie w klasie very-low budget (do 400-500zl) ???

to nie taka very low ;) za 600zł możesz kupić nową celmę :)

 

Celmy sa podobno ciezkie starasznie .

 

Za 500zl widze na alllegro uzywana makite ale to wciaz troche duzo ...wolalbym szczerze cos za max 400zl ..

 

A co sadzicie o tej Porter Cable 7424 lub podobnych jej ? Czy mozna ja kupic w europie , czy jest to chinski produkt ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co polecacie w klasie very-low budget (do 400-500zl) ???

to nie taka very low ;) za 600zł możesz kupić nową celmę :)

 

Celmy sa podobno ciezkie starasznie .

 

Za 500zl widze na alllegro uzywana makite ale to wciaz troche duzo ...wolalbym szczerze cos za max 400zl ..

 

A co sadzicie o tej Porter Cable 7424 lub podobnych jej ? Czy mozna ja kupic w europie , czy jest to chinski produkt ??

 

porter podobno bardzo fajna maszyna .. szczególnie na rynku amerykańskim bardzo popularna i cenowo przystępna w granicach 100$ , tyle że jest na 110V i jest orbitalna ,a nie rotacyjna więc to miej też na uwadze ;)

 

[ Dodano: 6 Grudzień 2009, 14:36 ]

a do Celmy, znajomy lakiernik ma i sobie chwali .. tyle co mówi nią przerobił i nawet żadnego problemu nie miał ,a waga nie jest dużo cięższa od Makity .... zaledwie o jakieś 0,8kg , robisz przerwy w czasie pracy i dalej ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do Celmy, znajomy lakiernik ma i sobie chwali .. tyle co mówi nią przerobił i nawet żadnego problemu nie miał ,a waga nie jest dużo cięższa od Makity .... zaledwie o jakieś 0,8kg , robisz przerwy w czasie pracy i dalej ... ;)

 

0,8kg przy pracy z polerką a jest jest jednak duza róznica w komforcie pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas, ta różnica w wadze to tylko teoretycznie wydaje się być bez większego znaczenia. Zrób 3 auta jedno po drugim na przestrzeni kilku dni, to doskonale będziesz wiedział, czemu zacząłem zbierać ma festool'a. Waga ma znaczenie, zdecydowanie. a 0,8KG to przy wadze całkowitej rzędu 3KG to zasadnicza różnica!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wiadomo cena ma bardzo duże znaczenie w wyborze maszyny. Ja jednak proponuję każdemu początkującemu odłożyć trochę grosza i zainwestować w lepszy sprzęt. Nie ma nic bardziej wkurzającego jak psująca się polerka w trakcie pracy, albo późniejsze zwalanie winy na maszynę. A to że za ciężka, a to że nie można takiej czy innej gąbki założyć.

Myślę, że jeśli chodzi o polerki rotacyjne to idealnym rozwiązaniem dla początkującego była jest i na razie będzie Makita 9227CB. Może waży te swoje 3 kilo (wbrew wszystkiemu ta waga nie będzie przeszkadzała żadnemu amatorowi) jest ona za to baaaardzo dobrze wyważona co sprawia że praca nią jest komfortowa. Ma do tego bardzo świetny uchwyt i dlatego inne firmy poszły w tym samym kierunku.

Festool shinex to rewelacyjna sprawa, ale ja bym odradzał zakup tego sprzętu jako pierwszej polerki. Tu na prawdę trzeba się przyzwyczaić do innego uchwytu, mniejszej wagi i niskich obrotów. Używam go praktycznie 5 dni w tygodniu od maja tego roku i teraz nie zamieniłbym go na żadną inną maszynę, ale droga przez celmy i makity była nieunikniona.

Nie wypowiadam się na temat maszyn typu DA, bo po prostu nie potrafię nimi pracować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak :)

maszyna rewelacyjna, ale nie dla początkującego.

 

Gdybym zaczynał całą zabawę od początku to zdecydowałbym się jednak na Makitę.

Wystarczy spojrzeć na ofertę jednego z forumowiczów:

http://forum.kosmetykaaut.pl/viewtopic. ... 3183#13183

 

Maszyna praktycznie nowa, sprawdzona, z gwarancją...

Różnica w cenie pomiędzy tą maszyną, a jakimś jarmarkowym produktem to ok. 200zł, a dostajesz za to sprzęt na którym możesz polegać i co najważniejsze sprawdzony i nadal wybierany przez 90% profesjonalistów na całym świecie.

To chyba coś znaczy :idea:

 

PS a te linki z alledrogo to można wklejać? :song:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.