Skocz do zawartości

Dywagacje na temat zimowego płynu do spryskiwaczy


Wesol

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio prawie codziennie klienci pytają o recepturę zimowego płynu do spryskiwaczy

Możesz się podzielić tym przepisem? :roll:

Wiedza tajemna to nie jest więc ... :D

25-30% etanolu

około 3% glikolu etylenowego

około 0.5% środka powierzchniowo czynnego

barwnik, zapach i dopełnić wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można się zaopatrzyć w glikol etylenowy?

Może Allegro?? Teoretycznie powinien być też dostępny w sklepach motoryzacyjnych lub przemysłowych bo to przecież główny składnik płynów do układów chłodzenia.

 

[ Dodano: 11 Grudzień 2010, 23:46 ]

R0N1N, a czy to prawda że glikol pozytywnie wpływa na gume wycieraczek ?

Hmmmmmmm, dobre pytanie. Podejrzewam (nigdy tego nie sprawdzałem), że w wyższym stężeniu i przy dłuższym czasie kontaktu może uszkadzać gumę/tworzywa. Natomiast przy tych kilku procentach w płynie do sprysków będzie bezpieczny. Ale trzeba pamiętać, że jest to surowiec bardzo toksyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to moze nie glikol, ale pamiętam że na płynie który ostatnio wlewałem bylo napisane że któryś składnik pozytywnie wpływa na wycieraczki :idea:

Niektóre firmy np. Autoland dodają do receptury glicerynę - może to o nią chodzi?? W porównaniu do glikolu etylenowego to balsam. :D Ale - moim zdaniem - więcej w tym marketingu.

 

Arkusz danych składników Psik Psik zimowy (gotowy do użycia) - gliceryna na 6 miejscu.

 

I jeszcze tekst marketingowy "4. Konserwacja – zawartość gliceryny ma zbawienny skutek dla gumowych elementów (pióra wycieraczek, uszczelki). Poprzez natłuszczenie poprawia ich elastyczność, co przedłuża ich żywotność. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

To był Autoland, czyli pewnie gliceryna,nie glikol. :P Ostatnio zauważyłem też jedna rzecz - im mocniejszy robię koncentrat, czyli taki który zamarza w nizszej temperaturze, to wtedy wycieraczki zaczynaja przeskakiwać i słabo zbierać. A im słabsze stężenie, tym pracują lepiej :idea: Jest to jakoś wytłumaczalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości sprawdziłem sobie jeszcze arkusz danych składników koncentratu. Wygląda w zasadzie identycznie jak arkusz dla płynu gotowego do użycia więc nie bardzo się przydał. :) Moje podejrzenie - ale tylko podejrzenie - jest takie, że przy mniejszym rozcieńczeniu w płynie jest wciąż na tyle dużo dodatków np. gliceryny, że zamiast szybko odparować z szyby po prostu sie po niej maże i stąd wrażenie, że wycieraczki słabo zbierają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można się zaopatrzyć w glikol etylenowy?

 

Jezeli sie na da to moge Ci dac glikol polipropylenowy z juz domieszana mala czescia gliceryny i niestety a moze stety - w sumie co kto lubi nikotyny :) a i niewielka iloscia waniliny.... owa nikotyna nie powinna miec specjalnie wplywu na dzialanie jako domieszka do plynu do spryskow ale nie wiem jak to sie ma do zdrowia osob ktore ew. mialyby kontakt z taka substancja... mimo ze stezenie bedzie dosc nieznaczne - w roztworze owego glikolu jest 1,8% czystej nikotyny

 

Mam prawie litra tego i obecnie nie specjalnie wiem co z tym zrobic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ezeli sie na da to moge Ci dac glikol polipropylenowy z juz domieszana mala czescia gliceryny i niestety a moze stety - w sumie co kto lubi nikotyny a i niewielka iloscia waniliny

Rozumiem, że to coś w stylu płynu do e-papierosów?? Nie nada się. Lepiej wlać więcej alkoholu. :)

witol, a denaturat nie będzie za bardzo śmierdział??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witol, a denaturat nie będzie za bardzo śmierdział??

To nie smród, to specyficzny, ale w sumie dość miły zapach. :D "Szlachetniejsza" forma etanolu będzie jednocześnie, niestety, odpowiednio droższa. :/

 

Rozumiem, że to coś w stylu płynu do e-papierosów??

Mając taką mieszankę w pojemniku spryskiwaczy można zostać oskarżonym o kontrabandę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szlachetniejsza" forma etanolu będzie jednocześnie, niestety, odpowiednio droższa.

Hahahahaha, nikt nie mówił, że będzie łatwo. :)

Mając taką mieszankę w pojemniku spryskiwaczy można zostać oskarżonym o kontrabandę

Prędzej wpadniesz w nałóg "wdychacza" płynu do spryskiwacza. A mówiąc zupełnie poważnie to glikol propylenowy niespecjalnie się nadaje - nie ma tak dobrych właściwości jak glikol etylenowy jeśli chodzi o wpływ na temperaturę zamarzania wody. Jego plusem jest to, że nie jest surowcem niebezpiecznym dlatego jest bardzo powszechnie stosowany choćby w kosmetyce czy farmacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej kupić po prostu dobry gotowy płyn??

tia, stare czasy gdzie ciezko bylo w PL dostac i szla domowa produkcja

Teraz mamy już na szczęście inne czasy i takie kombinejszon nie są chyba potrzebne. Wy chyba macie za dużo wolnego czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej kupić po prostu dobry gotowy płyn??

no właśnie od kiedy widzę ten temat zawsze zadaje sobie to pytanie, po co tak kombinować? Jak już kilka zim używam PsikPsik Autolandu i prawdę mówiąc nie wiem co jeszcze mozna wymyslić w tej dziedzinie...nie zamarza, nie smuży, nie pozostawia "ala tłustego" nalotu i nienachalnie pachnie

"Szlachetniejsza" forma etanolu będzie jednocześnie, niestety, odpowiednio droższa. :/

podobno przefiltrowanie przez wydłubaną dupkę chleba uszlachetnia ten trunek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej kupić po prostu dobry gotowy płyn??

Wy chyba macie za dużo wolnego czasu...

 

Pewnie, że prościej, ale to sztuka dla sztuki

 

O to, to! :)

 

PS: Za to oszczędzam czas woskując - używam AIO zamiast oddzielnie cleanera, politury i wosku. A wolny czas przeznaczam na tworzenie i testowanie różnych mikstur :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej kupić po prostu dobry gotowy płyn??

 

Prosciej napewno ale czy to bedzie skuteczniejsze? czy da tyle samo frajdy? czy cenowo wyjdzie tak samo?

To tak samo jak zapytac po co sam robisz polerke, nie prosciej pojechac do dobrej firmy ktora zrobi to za Ciebie?

 

Teraz mamy już na szczęście inne czasy i takie kombinejszon nie są chyba potrzebne. Wy chyba macie za dużo wolnego czasu...

 

W sumie jak wyzej z tym ze tutaj chodzilo o fakt ze domowa roota byla 5x tansza i 2x lepsza nie mowiac o czystosci skladnikow - moje zamawiane w poch'u, w wiekszosci na zlecenie robione byly cale roztwory a liquidy sprzedawane w sklepach internetowych byly z chin...i dalej sa... samakowo zawsze loteria, nigdy nie byly w 100% powtarzalne, tak samo proporcje skladnikow zawsze mialy gigntyczne odchyly miedzy soba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, za 23zł(do 1.01.2011 19,10zł!!) macie 303 Washer Tablets - 5x5L płynu, który świetnie, delikatnie pachnie, nie maże się... wystarczy rozpuścić z wodą, na mrozy dolać trochę IPY i założę się że w tej cenie nie znajdziemy lepszego rozwiązania(i tańszego).

Ostatnio byłem zmuszony kupić 4L płynu na Shellu za 30zł!!!... i przy ostatnich mrozach zupełnie mi zamarzał - dopiero po wyjeździe rano z garażu płyn był rozpuszczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.