Skocz do zawartości

Garaż blaszak jako studio detailingu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jako,że w moim przydomowym garażu mam stanowczo za ciasno zacząłem rozmyślać nad postawieniem garażu blaszanego aby móc zacząć dorabiać sobie poza pracą na etacie 🙂

Pracuje ktoś coś więcej niż amatorsko w takim garażu?
Rozmiar na który mi pozwala miejsce które mógłbym na niego zagospodarować to 8x6.
Chciałbym na podłożu wylewkę betonową plus do tego oczywiscie ocieplenie całości aczkolwiek jestem całkowicie niezorientowany w temacie jak takie rozwiązania sprawdzają sie w praktyce.
Jak to ogrzać w porze zimowej?
Docelowo byłoby super jakby udało mi sie wygospodarować kawałek miejsca na mycie samochodu (myślałem o macie do mycia samochodów i odgrodzić kotarą tą część której nie chciałbym przypadkowo zmoczyć),tylko czy w takim wypadku nie bedzie problemu z nadmierną wilgocią?

Za wszelkie sugestie i wlasne doswiadczenia bede wdzieczny 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Orgazmus napisał:

to 8x6

Wiesz że bez pozwolenia to max 35m2? 

 

8 minut temu, Orgazmus napisał:

z nadmierną wilgocią

Wiesz też że z blaszanego dachu leci wręcz woda przy zimniejszych dniach . a jak jest ciepło, to ... garaż zamienia się w piekarnik!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeśli coś masz zamiar robić to rób to zgodnie z prawem i zgodnie z zachowaniem środków ostrożności by nie zaszkodzić przyrodzie. Mycie swojego auta na podwórku jest całkiem ok. Mycie aut dla klientów na swoim podwórku juz nie jest ok moim zdaniem. Więc zastanów się jak i gdzie gromadzić / odprowadzać zanieczyszczenia 

8x6 potrzebujesz pozwolenia na budowę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że przy tym metrażu konieczne już jest załatwienie pozwolenia.

Natomiast jesli chodzi o zanieczyszczenia to właśnie w tym celu jest mi potrzebna mata z której będę nieczystości odprowadzał do beczek które odbierze firma zajmująca się utylizacją takich rzeczy 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomas-sg z tym myciem swojego auta na swoim podwórku do końca nie masz racji, co jest dla mnie całkowicie niezrozumiale. Prawnie jest to zabronione, ale i tak kto chce to myje 🙂

@Orgazmus jeśli chodzi o skraplanie to obowiązkowo zrób dach dwuspadowy z większym spadem i skraplanie nie będzie już występować (sprawdzone na garażach u dwóch sąsiadów) ale latem jak świeci słońce w środku jest piekarnik. U sąsiada z jednostopniowym i lekkim spadem przykleiliśmy zwykły styropian i już też nic się nie skrapla i latem aż tak mocno się nie nagdzewa, dodam tylko że te garaże służą tylko do parkowania aut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dodam swoje 3 grosze.

Jeśli chodzi o blaszak i wykonywanie w nim jakichkolwiek prac, zwłaszcza zimą i związanych z detailingiem musisz mieć komfortową temperaturę. Blaszak jako obiekt zda egzamin ale:

- musisz go dobrze ocieplić aby nie wychładzał się za szybko: zarówno ściany jak i dach,

- koniecznie musisz ocieplić płytę, na której będzie stał bo goły beton strasznie wychładza pomieszczenia, a w szczególności zimą gdzie chłonie chłód z przemarzniętej ziemi,

- ogrzewanie garażu zaproponuję ci klimatyzator z funkcją grzania. Zimą szybko nagrzejesz pomieszczenie. Ewentualne podtrzymanie ciepła przez takie urządzenie, pomieszczenia które nie jest wychłodzone nie będzie generowało zbyt dużych kosztów. Latem znów klima schłodzi ci pomieszczenie jeśli będziesz tego potrzebował.

- garaż 8x6 sam w sobie jest ok ale: przy wjeździe na krótszej ścianie czy uda Ci się wygospodarować sensowne pomieszczenie do mycia? Nie wiem. Chyba, że wjazd zrobisz na dłuższej ścianie to miejscówkę do mycia w środku powinieneś spokojnie wygospodarować. W takim wypadku, jeśli jest to możliwe możesz pomyśleć o szerszej bramie aby było łatwiej autem wjechać do poszczególnych stref. Minimalna, komfortowa szerokość bramy wjazdowej to 3m.

- koniecznie pamiętaj o konkretnym zakotwieniu blaszaka do posadzki. Widziałem już kilka latąjacych blaszaków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się w to nie pchał. Temat już nie raz poruszany, blaszak do trzymania auta to jeszcze ok, ale jako miejsce pracy? Problem ze skraplaniem będzie duży tym bardziej jak będziesz podnosił wilgotność myjąc w środku w zimie. W lato robi się piekarnik w środku. Zakup blaszaka wydaje się tani, ale późniejsze dostosowanie tego nie jest ani tanie ani łatwe. Doszczelnienie szczelin, ocieplenie, wzmocnienie konstrukcji bo te tanie blaszaki na wietrze ledwo się utrzymują, zawsze jakieś kombinacje żeby głupią półkę do ściany przykręcić. Z drugiej strony garaż z płyty warstwowej czy murowany wyjdzie drożej, ale to już solidna konstrukcja.

Zastanawiałem się nad zakupem maty, ale wygoda tego jest dla mnie mocno dyskusyjna, biorąc pod uwagę że mały separator można kupić za równowartość dwóch czy trzech mat dodając wygodę obsługi, mniejszą ilość odpadów do magazynowania i późniejszej utylizacji... Ja raczej wezmę separator.

Ale to tylko moje gadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Romanek11 napisał:

@Tomas-sg z tym myciem swojego auta na swoim podwórku do końca nie masz racji, co jest dla mnie całkowicie niezrozumiale. Prawnie jest to zabronione, ale i tak kto chce to myje

Prawnie wiem. Ale jako rozsądny człowiek powinienes rozumieć to że ktoś raz góra dwa w tygodniu umyje sobie auto na własnej posesji. To jest całkiem zrozumiałe. Ale kilka razy dziennie używać Tarow, deironow kilka razy w tygodniu to już przegięcie 😉

Bym był pierwszym który by poinformował odpowiednie służby. Z szacunku do przyrody i do chłopaków którzy zainwestowali grube pieniądze żeby wyrządzać jak najmniej szkód i robić wszystko zgodnie z prawem i sumieniem 😉 dlatego ja nawet nie otwierając studia a dbając tylko o swoje auto a czasami rodziny i znajomych zainwestuje w separator. Dla świętego spokoju 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

stawiałem ostatnio blaszak i powiem tyle jak juz chcesz blaszany to podwójny dach i nie masz problemu ze skraplaniem sie. Ocieplenie to podstawa a kotwiczeniem tez tu chlopaki maja racje chociaż mój wazy ok 1 tony wiec ja na ta chwile nie kotwiczyłem ale na wiosnę na pewno to zrobie dla spokoju głowy. Dowiedz sie ile cie wyniesie blaszak a ile np z drewna badz murowany bo różnica moze byc mała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, BiałyGTi napisał:

Dowiedz sie ile cie wyniesie blaszak a ile np z drewna badz murowany bo różnica moze byc mała. 

Murowany? W 100tys. powinien się zmieścić zakładając, że nie będzie tego robił osobiście. 😃

18 godzin temu, MirekGTS napisał:

Doszczelnienie szczelin, ocieplenie, wzmocnienie konstrukcji bo te tanie blaszaki na wietrze ledwo się utrzymują, zawsze jakieś kombinacje żeby głupią półkę do ściany przykręcić.

To przyznaję rację. Blaszak jako blaszak jest tani w zakupie ale przystosowanie go do komfortowego użytkowania pociągnie dodatkowe, niemałe fundusze. Ja jeżeli już zdecydowałbym się na taki krok, to od wewnątrz wykończyłbym go płytą OSB.

Alternatywą może być garaż z płyt warstwowych. Ktoś na forum dostawiał warstówkę do domu. Są chyba zdjęcia w dziale "Pokaż swój garaż".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wiem, że odbiegam od tematu troszkę, ale... 

Na lato chce postawić garaż z płyt betonowych. 

Co myślicie o takim pomyśle? Ktoś coś slyszał? Wie na ten temat? 

Myślałem o 6x5m + wiata, żeby zmieścić się bez pozwolenia...

Nie chcę w nim jakoś ogromnie dużo grzebać, ale też nie chce aby była to jakaś lipa.

Mam na garaż około 10 tysięcy. Myślałem o blaszaku całkowitym, ale coś nie jestem go pewny i z płyt betonowych wydaje mi się solidniejszy... Ktoś z Was miał z czymś takim do czynienia? Jakieś polecenia z Waszej strony? A może to totalne dno i lepiej kupić blaszak?

Garaż ma być na auto + pierdoły (kosiarka, rower, taczka)

Detalingowo używany sporadycznie latem. Nie jestem na tyle zapalonym detailerem, żeby dłubać zimą po  nocach 😉 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DZIADZIA Szefunciu powiedz coś więcej na temat swojego garażu 😛 

Jak tam u Ciebie z rozmiarem? Jakimś ociepleniem? Jaki mniej więcej koszt? Jak ogarnąłeś z wylewką? Najpierw garaż i potem legancka wylewka, czy może odwrotnie?

Raczkuje w temacie, info w necie jest tak sobie, bardzo pomieszane. Dla laika ciężko się połapać ocb😉 

@powalla mógłbyś cyknąc fotkę jak to mniej wiecej wygląda? szukam inspiracji 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 16.03.2021 o 14:47, Karbo napisał:

@DZIADZIA Szefunciu powiedz coś więcej na temat swojego garażu 😛 

Jak tam u Ciebie z rozmiarem? Jakimś ociepleniem? Jaki mniej więcej koszt? Jak ogarnąłeś z wylewką? Najpierw garaż i potem legancka wylewka, czy może odwrotnie?

Raczkuje w temacie, info w necie jest tak sobie, bardzo pomieszane. Dla laika ciężko się połapać ocb😉 

@powalla mógłbyś cyknąc fotkę jak to mniej wiecej wygląda? szukam inspiracji 😉 

Chętnie zobacze i dowiem się więcej w  tym temacie panowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DZIADZIA ODBIÓÓRRRR 😮 

Z tego co ja się dowiedziałem to właściwie mogę się podzielić: 


- U mnie w Kaliszu, aby zrobić to bez kierownika budowy i ogółem bez papierów związanych z prawem budowlanym, muszę być odsunięty od granic działki 3m (jeśli nie ma okien) 4m (jeśli chce okna) i wtedy buduje do 35m2
- Długość garażu przy granicy nie może być większa niż 6m 
- Koszt postawienia 6x6 samych betonowych elementów (słupki, sprzęsła) to mniej więcej 3500 zł 

Ocieplenie tego nie jest łatwe, wiele miejsc w których będzie uciekać ciepło. 

No i ogółem to nic więcej nie wiem. Na chwilę obecną szukam projektanta, który zgodnie z mapkami rzuci mi parę pomysłów co i jak mogę zrobić, aby w miarę możliwie ucinać koszta. 

Wraz z wyrównaniem terenu, drzwiami, bramą, dachem i wylewka liczę, że zmieszczę się w 25 tysiącach. 

Chociaż ciekaw jestem ile policzy mnie projektant i ile będą kosztowały mnie dalsze tematy związane z pozwoleniami, kierownikami, gruntami itd. 

Jak nie znajdzie się możliwość postawienia garażu do 35m aby ominąć pozwolenie to będę chciał postawić już coś większego np. 6x8. 

Zobaczymy co pokaże czas, chwilowo ceny materiałów przez zablokowany kontenerowiec poszybowały mocno w górę. 

Panowie co macie doświadczenie w temacie, dajcie info 🙂 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

@Karbo a nie lepiej kupić konstrukcje szklarniową, słupy metalowe do tego kratownica chyba sa 6m z tego co pamiętam, na to płyta warstwowa, 40mm powinno wystarczyć (w Kaliszkowicach masz gościa co tanio załatwia takie płyty), skręcić to i masz gotowe. Taką płytę na taki garaż to podejrzewam sam byś położył, tam wystarczy wpiąć sie w zamek i wkręty wkręcić i się trzyma. Ocieplenie masz z głowy wystarczy później obróbkę zrobić i jest garaż jak się patrzy 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Streat Nie bardzo mam wyobraźnię żeby to jakoś poskładać w całość 😄

Z tego co szukałem, czytałem, dowiadywałem się to właśnie takie "błache" z perspektywy tematy są ciężkie do zrealizowania, albo kosztowne.

Nie mam za bardzo sprzętu, ani zdolności manualnych aby wiedzieć czy "sam" to ogarnę. 


O jakiej kratownicy mówisz, kto takie rzeczy ogarnia jak te płyty itd. daj znać 😛 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • Moderator

@Detalista kiedys szło kupic w dobrych pieniadzach uzywane konstrukcje szklarniowe teraz moze być cieżko ale musisz szukac pod hasłem "Venlo" takie sprawdzą sie najlepiej. 
Coś takiego: https://www.olx.pl/d/oferta/szklarnia-venlo-nawa-6-4m-wysokosc-3-5m-konstrukcja-stalowa-CID628-IDWhHBU.html

szkiele ze szklarni i okłądasz to płytą warstwową, aczkolwiek rozmawiałem ostatnio z murarzem to podobno taniej teraz nawet wychodzi wymurować garaż ocieplić niż z 10 płyty robić bo płyta poszła do góry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.