Skocz do zawartości

Zestaw dla amatora.


GreQu

Rekomendowane odpowiedzi

Z dobrych i w miarę przystępnych szamponów mogę Ci polecić adbl albo jeszcze tańszy SG sleek&bubbly. Oczywiście mycie na dwa wiadra obowiązkowe. Tak jak kolega wyżej Ci napisał pod b2b przydałby się cleaner do opon, tutaj moim numerem jeden jest Excede tire and rubber. Excede ma również bardzo dobre apc. Do czyszczenia wnętrza na początek może być np: adbl interior qd.

 

Szampon kopiłem Sonaxa z woskiem, może z tydzień temu, więc na tę chwilę go wykorzystam. Czytałem o Excede i ma dobre opinie, jeżeli jest konieczne to trzeba również zapisać do listy zakupowej. Dodatkowo ADBL Interior QD. Pytanie jak go nakładasz? Do nakładania Excede też potrzebuję odpowiedni aplikator?

 

[ref=#ff3366]Cineos[/ref] - jeżeli rzeczywiście zarysowania lakieru nie wyglądają tak, jak na foto (tylko są delikatniejsze), możesz ręcznie (rozumiem, że nie masz maszynki) spróbować zminimalizować defekt UC Megs'a, oraz tricolorem, lub nawet aplikatorem z MF. Niestety - 30 pln na UC i tricolora nie wystarczy. Poza tym odnośnie pkt 3 Twoich planów zakupowych - jeżeli nie oczyścisz porządnie opony, dressing spłynie Ci z pierwszym deszczem. Dlatego wskazane byłoby, abyś kupił też dedykowany środek do czyszczenia opon, lub chociaż APC. A odnośnie samego utrzymania w czystości lakieru: samo mycie (w dodatku bez szamponu - a więc właściwie spłukiwanie wodą i tarcie gąbką) spowoduje, że już na etapie samego "mycia" i późniejszego osuszania lakieru Fluffym, a tym bardziej pracy QD, będziesz tworzył kolejne rysy, szorując po lakierze zabrudzeniami, których sama woda, a nawet woda z szamponem nie usuną. Poczytaj trochę o dekontaminacji lakieru - wtedy zrozumiesz, że utrzymanie lakieru w czystości i dobrej kondycji to nie tylko mycie wodą i wcieranie QD.

 

No tak, zdaję sobie sprawę, że glinkowanie jest jednym z głównych elementów prawidłowego czyszczenia. Jako amator muszę jednak to wszystko wprowadzać stopniowo. Dlatego na teraz budżet 150zł. UC Megsa z Tricolorem widzę za 85zł, jako, że samochód użytkowała wcześniej starsza Pani, która o samochód dbała jak zwykły użytkownik to oczywiście na całym lakierze są słoneczka. Może w takim wypadku lepszym rozwiązaniem byłoby oddanie samochodu do polerowania specjaliście, żebym ja jako amator nie zrobił nic gorszego?

 

Przy okazji pytanie, jak ściągacie zaschnięte ptasie odchody z elementów lakierowanych? QD, odczekanie chwili i starcie mikrofibrą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 931
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Excede zależnie od potrzeb rozrabiasz z woda demineralizowaną w proporcjach do 1:4, przelewasz roztwór do buteleczki z atomizerem i spryskujesz wczesniej opłukana oponę i pedzelkujesz. Kak opona wyschnie kladziesz b2b aplikatorem i gotowe Polecam kanał na youtube mxnowicki, tam masz wszystko opisane krok po kroku.

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pytanie, jak ściągacie zaschnięte ptasie odchody z elementów lakierowanych? QD, odczekanie chwili i starcie mikrofibrą?

 

Podstawa to usunięcie ptasiego guano jak najszybciej, gdyż te odchody - z uwagi m.in.na zawarty w nich kwas - powodują tzw. "wżery". Jeśli jednak zdążyło zaschnąć - wtedy, przed zdjęciem go z lakieru, należy je "nawilżyć", gdyż przyschnięta ptasia kupa usuwana na sucho spowoduje, podobnie jak każda "szorstka" substancja (szorstka, gdyż odchody ptasie zawierają też w sobie ziarna piachu/żwiru) związana z powierzchnią lakieru, uszkodzenia tej powierzchni. Przy w miarę bezpiecznym usuwaniu ptasich odchodów można się wspomagać wodą, QD, lub dedykowanym środkiem do usuwania takich "niechciałości".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Excede zależnie od potrzeb rozrabiasz z woda demineralizowaną w proporcjach do 1:4, przelewasz roztwór do buteleczki z atomizerem i spryskujesz wczesniej opłukana oponę i pedzelkujesz. Kak opona wyschnie kladziesz b2b aplikatorem i gotowe Polecam kanał na youtube mxnowicki, tam masz wszystko opisane krok po kroku.

 

Aplikator rozumiem ten: http://www.shinygarage.pl/shiny-garage- ... -opon.html?

Pędzelkowanie zwykłym pędzlem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#ff3366]Cineos[/ref] - pędzelkiem możesz czyścić felgi, a nie opony. Do czyszczenia opon (tak APC, jak i dedykowanym środkiem do czyszczenia opon) używa się szczotki - albo dedykowanej, np. Mothers'a, albo każdej innej - byle z w miarę twardym włosiem; środek do czyszczenia opon nanosi się na opłukaną, ale suchą oponę. Pędzelkiem można potem nanosić na czystą oponę dressing (choć czasami, zależnie od konsystencji produktu, lepiej sprawdza się aplikator piankowy, lub gąbka - nawet taka do naczyń). To, co wrzuciłeś w linku, to właśnie aplikator do dressingu do opon, jednak mi osobiście równie dobrze sprawdza się w tej roli gąbeczka do naczyń..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

706675 mi osobiście równie dobrze sprawdza się w tej roli gąbeczka do naczyń..

Gabka do naczyn niestety bardzo sie wyciera przy nakladaniu dressingu. Sam kiedys probowalem ale uwazam ze szkoda nerwow. Porwane kawaleczki zostaja na oponie a zrobic 1 gabka caly komplet to wyczyn. 10pak aplikatorow od adbl wychodzi tez tanio a zapewne gabka nie bd sie tak kruszyc jak ta do mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Mam już wstępne rozeznanie. Odstawiam na ten moment produkty do dressingu, czyszczenia opon i felg. To będzie kolejny etap zakupowy.

Jak wcześniej, budżet 150zł, na produkty do mycia, osuszania i pielęgnacji lakieru. Po przygodzie z ptasim guano skupie się wstępnie na tym.

 

Dziś przejechałem lekko pastą tempo lekko ścieralną. Głębsze ryski zostały, białe slaby zarysowań zeszły, jednak w miejscu przetarcia lakier lekko zmatowiał. Dlatego właśnie chcę poczynić zakupy do odnowienia tej powłoki wierzchniej lakieru.

 

Meguiar's Ultimate Compound 450ml + Tricolor + mikrofibra - 82zł,

Meguiar's Quik Detailer 473ml - 46zł,

WaxPRO Fluffer Fluffy 90x60cm - 33zł.

 

We wcześniejszym poście wspominałem, że mam już z Sonaxa: Szampon z woskiem, gąbkę oraz dwie mikrofibry.

Dobry wybór jak na powyższe zastosowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#ff3366]Cineos[/ref] - zostałeś członkiem :D forum DA i dalej stosujesz Tempo do lakieru...? :wallbash: To pasta, która wypełniając rysy na lakierze (robi to na krótko) tworzy nowe rysy. Żadne "słabe" rysy Ci nie zeszły - jedynie uległy wypełnieniu, które zniknie po 1-2 myciach. Zamiast pomóc lakierowi, pogłębiłeś jego uszkodzenia. Wywal Tempo, nim narobisz więcej szkód. Zamiast gąbki do mycia kup nawet tańszą gąbkę z MF, np. gąbkę z MF Madness - to zakup na długi czas, więc warto wydać te 50 pln (a w wersji budżetowej Liquid Elements Monster Pad - Fluffy Sponge za 30 pln). Nie dokonując dekontaminacji lakieru, zwykłą piankową gąbką możesz narobić dodatkowych szkód na lakierze - używając gąbki z MF takie ryzyko minimalizujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#ff3366]Eidos71[/ref] - to jest pasta taty. Użyłem jej tylko aby zniwelować te białe ślady po ptasich odchodach. Nie było mocno tarte, przetarte wodą i osuszone mikrofibrą. Zdaję sobie sprawy, że od tego rysy nie zeszły. Widzę też, że na wierzchniej warstwie zrobiła się taka jakby mgła (lakier lekko zmatowiał), którą widać pod odpowiednim kątem.

 

Nie mam zwykłej piankowej gąbki. Jest to gąbka z mikrofibry, dokładnie taka: https://www.sonax.pl/Wyszukiwarka-produktow/(node)/13071/428100-SONAX-Gabka-z-mikrofibry.

 

Rozumiem, że wspomniany wyżej zestaw będzie odpowiedni do wstępnego zadbania o lakier? Czy jednak samo zakupienie UC nie zda rezultatu bez cleanera oraz wosku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam.

Do ogarnięcia 2 auta:

Audi a4 2008 ciemny granat metallic

Alfa romeo 147 2004 grafit metallic

 

1. Szampon

SHINY GARAGE ORANGE CAR WASH 5L

 

2. Cleaner

ValetPRO Cleaner Achilles Prep 500ml

 

3. Glinka

Shiny garage lakier fine 100g

 

4. Wosk

Collnite 476

 

Co sądzicie na temat takiego zestawu, jestem otwarty na wszelkie inne propozycje danych produktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#ff3366]Cineos[/ref] - jeżeli co mycie będziesz aplikował QD na lakier (a mył będziesz co tydzień), to samo QD w jakiś sposób zabezpieczy Ci lakier i doda trochę efektu optycznego. Jednak, aby dbać o lakier, musisz w najbliższej przyszłości zaopatrzyć się w cleaner, wosk i środki do dekontaminacji lakieru. UC na pewno przyda się - co prawda namachasz się trochę ręcznie, aby uzyskać widoczny efekt odświeżenia lakieru, ale sam się przekonasz, ile frajdy da uzyskany efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#ff3366]Eidos71[/ref] - czyli zakup IPA nie ma sensu, jeżeli namacham się, potem i tak to wymyję i nie nałożę wosku. Zakup cleanera też nie ma sensu skoro samochód nie będzie odsmolony, wyglinkowany i nie pokryty woskiem. Co w takim wypadku robi się po nałożeniu UC i jego wytarciu mikrofibrą?

1. jeszcze raz umycie i osuszenie?

2. czy od razu nałożenie QD?

Dziękuję [ref=#ff3366]Eidos71[/ref] za wyrozumiałość, być może jako amator wchodzę już w zbyt zawiłe tematy, ale im szybciej to ogarnę to będę wybierał świadomiej. Próbowałem posiłkować się tym: viewtopic.php?f=6&t=9479&view=unread#unread , ale wciąż nie bardzo rozumiem, co zrobić po samym polerowaniu UD, jeżeli nie będzie potem nakładany wosk i inne preparaty.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniam zestaw dla amatora - nie chcę wydawać dużych pieniędzy. Ręczna aplikacja-duży wysiłek, ale satysfakcja jeszcze większa :D .

Pacjent: Lancer -srebrny metalic

Do tej pory korzystam z:

1. Glinka (zapomniałem producenta)

2. MENZERNA Final Finish FF3000

3.COLLINITE 476S

4. CCS Red Padami ogarniam FF i 476

Zestaw chcę uzupełnić poniższymi produktami (budżet 200 zł).

1. PRESTA SUDZZ CAR WASH

2.TENZI ALUX

3. NIELSEN FINESSE

4. NIELSEN BRILLANCE

5. FUNKY WITCH Botox Quick Detailer

Proszę o info ten skromny zestaw ma sens, a może jakiś produkt podmienić ? Z góry dzięki za info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#ff3366]Karol211[/ref] - brakuje IPA, lub dedykowanego środka do wymywania lakieru, oraz talerza 75 mm i padów 80 mm do pracy w miejscach, gdzie standardowy pad 135/150 mm będzie miał za mało miejsca. Do tego zapas MF... A w ogóle lepiej, gdybyś osobno kupił maszynę, a osobno pozostałe elementy "zestawu startowego" - pasty Menzerna "trochę" pylą, są suche i na początek przygody z detailingiem lepiej pracować na pastach Scholl, lub Koch. A jeżeli nie chcesz robić pełnej korekty, tylko odświeżyć lakier, to może lepiej ogranicz się do "one step-u", np. Scholl-em S20...?

 

Dodane po 2 minutach 42 sekundach:

[ref=#ff3366]Cineos[/ref] - UC nie nakładasz, tylko wypracowujesz na lakierze. Dopiero po wypracowaniu wycierasz pozostałości MF. Potem wymywasz go IPA, lub dedykowanym produktem. Choć słyszałem, że bez wymywania ktoś kładł wosk, traktując UC jak cleaner... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za podstawowe informacje. Wydało mi się, że ten zestaw z linka jest dość korzystny cenowo dlatego nad nim myślałem. Nie chce przeznaczać bardzo dużych pieniędzy na wszystkie zabiegi, ale kraussa chce kupić bo wychodze z założenia że jest to sprzęt na kilka lat i polecany na forum więc uważam, że warty kupna. Zastanawiam się się teraz nad tym jakie pasty wybrać i pady, żeby były w miare uniwersalne i żebym mógł je wykorzystać na tych samochodach o których mówilem czyli Czarny Schwarz II z BMW, toyota yaris i biały alpejski z BMW. Na Bmw czarnym mam głownie drobne rysy, kilka większych i dużo swirli, widać, że lakierowi jest potrzebne odświeżenie, żeby nabrał głębi koloru. Swoją drogą naczytałem się sporo o trudności w polerowaniu tego lakieru i zastanawiam się czy sam dam sobie radę z tym. Toyota jest dość mocno zużyta bo starsza, ale tam z kolei czytałem że lakiery są dość miękkie więc powinno pójść. Istnieje jakis uniwersalny zestaw past polerskich które wykorzystam z powodzeniem zarówno w przypadku BMW jak i Toyoty i ewentualnie innych past ? Nie oczekuje usunięcia 100% rys. Jestem zwykłym zjadaczem chleba i chciałbym, żeby po prostu kolory znowu nabrały swojej prawidłowej głębi i połysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji zbliżającego się długiego weekendu mam parę pytań odnośnie zabezpieczenia ręcznego mojej hondy :)

 

1) mycie na dwa wiadra (szampon sonax)

2) preparaty na lotną rdze i smołę (nielsen tar & glue remover)

3) mycie na dwa wiadra (szampon sonax)

4) glinka (valetpro+woda z szamponem jako lubrykant)

5) mycie na dwa wiadra (szampon sonax)

6) SSR (nakładanie stroną żołtą aplikatora tricolor) (polerowanie microfibra ADBL Puffy Towel 840G/m2)

7) Odtłuszcznie (Tenzi IPA)

8) soft99 (nakładanie stroną czarną aplikatora tricolor) (polerowanie microfibra Fat Rubs - Fluffy Towel - 40x40cm 1200 GSM)

 

 

I mam pytanie jesli chodzi o tar & glue remover rozumiem że po naniesieniu odczekać chwilę i spłukac tak ?

I jeśli chodzi o IPA mogę po prostu nanieść preparat na ściereczkę i przetrzeć lakier ?

 

Mógłby ktoś mnie poprawić jesli coś pominąłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co sądzicie o takim zestawie? Do tej pory korzystałem z mniej "ekskluzywnych" (Turtle Wax, K2 itp.) kosmetyków szczególnie na zewnątrz auta.

Jest sens kupować SwissWax'a Onyx zamiast tego Collinite? Cleaner nie będzie wtedy również do wymiany? Nie mogę znaleźć nigdzie o nim większych opinii. Chętnie kupiłbym też Zymola Carbon, ale nigdzie nie mogę znaleźć testera.

Coś dodalibyście jeszcze do tego zestawienia?

Lakier na aucie ciemny.

 

APC - RedDevil (posiadam)

Aktywna piana - ADBL Yeti Chemical Berry i Tenzi Truck (do komory silnika)

Szampon - ADBL Shampoo 500ml

Glinka - VALETpro YELLOW

Cleaner - DURAGLOSS 652 PRE CLEANER

Wosk - Collinite 476

Quick Detailer - Poorboy's World Spray & Gloss

Plastiki - Poorboy's Natural look Dressing (posiadam)

Szyby - DURAGLOSS 755 NU GLASS

 

Mikrofibry, wiadra, pady do nakładania kosmetyków itp. posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.