Skocz do zawartości

Odgrzybianie


aro_77

Rekomendowane odpowiedzi

W niektórych przypadkach pewnie tak jest - trzeba się dobrać do parownika. Tyle tylko, że ma to sens, jeśli parownik jest w miarę dostępny po zdemontowaniu kilku osłon itp. Ja mam w swoim samochodzie o tyle problem, że dostanie się do parownika w e39 wiąże się z totalną rozpierduchą wnętrza auta - całą deskę rozdzielczą trzeba wywalić i potem jeszcze połowę plastików/tuneli w środku tak więc opearacja niezbyt zachęcająca do działania. Dziś właśnie jadę na ozonowanie ale prawdopodobnie jest to raczej taki amatorski ozonator. Zobaczymy jakie będą efekty. Wczoraj zaaplikowałem w tunele w okolicy parownika preparat Kent (na licencji Knechta) do czyszczenia klimy - liczę na to, że wspomoże on dzisiejszy efekt ozonowania. U mnie generalnie najbardziej czuć woń starego mopa kiedy włączę nawiew bez funkcji klimy - wtedy czuję tą woń oraz takie jakby ciepłe/wilgotne/duszne powietrze.

Niedługo podjadę jeszcze do jakiegoś zakładu na przegląd klimy bo być może trzeba też wymienić czynnik lub np osuszacz klimy.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manolito77, nie tylko u Ciebie w Octavia 1 i 2 też trzeba rozebrać całą deskę rozdzielczą, zabawa na dwa dni z czyszczeniem oczywiście jak ktoś wie jak się za to zabrać bo wbrew pozorom nie jest to łatwe. Dodam robiłem to a przyczyną są pianki które czyszczą cały syf ale ściekają w zakamarki nawiewów i tam robi się maź która później strasznie capi, nie wspominając o oklejonych innych elementach podczas spływania pianki. Warsztaty zajmujące się naprawą klim chcą za rozebranie deski od 500 do 700 zł, właśnie w jednym z warsztatów otrzymałem info aby nie stosować pianek, robią więcej szkody niż pożytku.

Otrzymałem również odpowiedź co do ozonu a mianowicie jest dobry ale do aut zadbanych, jeżeli już śmierdzi to jest to zabieg kosmetyczny który pomaga na jakiś okres bo grzyb znajdujący się na parowniku moment odnowi się, niestety ozon nie umyje ani nie wyczyści narostów grzyba, trzeba usunąć go mechaniczno-chemicznie. Oni używają oczywiście po dostaniu się do parownika pary która też zabija grzyb oraz go namacza, usuwają go mechanicznie szczotką następnie spryskują chemią nie wiem co to jest ale strasznie wali. Niestety nie wszystko da się wyczyścić, pozostaje wtedy wymiana parownika a to też nie mały koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yesfan, bzdury piszesz, jak nie wiesz to nie pisz miałem O1 i mam O2, w O1 rozbierałem to i wiem jaki jest dostęp poza tym poczytaj na forum OCP. Po rozebraniu schowka masz dostęp tylko do jednej strony i w dodatku nie jest aż taki super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZYBI68, ale ja piszę o przyzwoitym dostępie, który wystarcza do aplikacji środka dezynfekującego (używam Wurtha), a nie o dokładnym czyszczeniu parownika. Robię tak znajomemu już kilka lat i nie ma żadnych problemów z nieprzyjemnym zapachem z klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZYBI68, gdyby firmom zajmującym się dezynfekcją chciało się docierać bezpośrednio na parownik (chociaż w ograniczonym zakresie), kłopotów z zapachem byłoby o wiele mniej. A ozonowanie stało się modne, bo jest wygodne, co za problem podłączyć urządzenie do gniazda zapalniczki? Wygodnie, prosto, a kasa płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nie wiem. U mnie w busie jak się klimę włączy to tak daje skarpetami że przez pierwsze 5 min muszę mieć otwarte okno :) , chciałem jechać na ozon ale pomyślałem sobie że najpierw wymienię filtr tylko problem w tym że nigdzie go nie ma :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze gdzies byc powinien ten filtr, ale ktos go usunal i nie zalozyl nowego, przez co we wlotach i na parowniku nabilo sie tyle syfu i smieci ze az zdazylo zgnic? widzialem taka akcje w pasacie b5 jak szukalem samochodu dla siebie - filtru nie bylo bo poprZedni wlasciciel stwierdzil ze jest on niepotrzebny i z wlotu powietrza tam gdzie filtr byc powinien bylo czuc nawet juz nie plesn ale zgnilizne... :(

 

Filtr kabinowy znajduje sie zazwyczaj pod maska w okolicach podszybia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to auto dokładnie ?

 

Renault Master 2008r

 

 

a moze gdzies byc powinien ten filtr, ale ktos go usunal i nie zalozyl nowego

 

Mało prawdopodobne, bo mam go od nowości

 

Kurde strasznie mnie to denerwuje,bo zapach naprawdę jest okrutny.

Dzisiaj sprawdzałem w necie czy taki filtr można kupić i nic nie znalazłem :/

Może po prostu nie montowali fabrycznie ? I teraz nie wiem czy odgrzybianie klimy ma sens, bo bez filtra pewnie chwila moment i będzie to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Renault Master 2008r

 

Master nie ma filtra kabinowego. Dopiero nowe modele po 2010 mają aż dwa :)

Sam przerabiałem ten smród. Dbaj o czystość parownika. Swoją drogą baaardzo wygodny bus.

 

Ja chciałem was zapytać czy ozonowanie lepiej przeprowadzić przed czy po praniu tapicerki ? Czy ma to w ogóle znaczenie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dupa, kurde żeby głupiego filtra nie zamontować :?

W takim razie trzeba będzie się wybrać na czyszczenie klimy :)

 

 

 

Ja chciałem was zapytać czy ozonowanie lepiej przeprowadzić przed czy po praniu tapicerki ? Czy ma to w ogóle znaczenie ....

 

Ja bym ozonował po praniu to już taka wisienka na torcie by była ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chodzi o pianki do własnoręcznego odgrzybiania to polecam środek CRC Airco Cleaner. Smrodek w większej części zniknął, a po aplikacji przez pewien okres z nawiewów leciał ładny zapach ;) Aplikowałem w rurkę z której wylatują skropliny. Najpierw połowa puszki, a po tygodniu reszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja natomiast odradzam "oczyszczacz" KleenAir czy jakoś tak bodajże z CarPlan'u. Dałem się raz namówić na taki wynalazek zamiast ozonowania i żałuję. Efekty były - prowizoryczne przez około godzinę, później wróciło wszystko do stanu sprzed użycia produktu. Skończyło się na ozonowaniu + Meguiar's Odor Neutralizer i teraz jest tak jak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

proponuje prosty zabieg ktory stosuje od 2 lat (zalecany zreszta

przez poprzedniego wlasciciela ktory byl dosc pedantyczny): ostatnie

minuty lub kilometry jazdy, przed odstawieniem auta na parking,

wylaczam klimatyzacje a wlaczam troche szybszy nawiem powietrza,

ma to na celu osuszenie kanalow wentylacyjnych z wilgoci ktore zawiera

powietrze z klimatyzatora

 

naturalnie nie zlikwiduje to grzyba ktory sie zadomowil ale skutecznie

opoznia jego przyrost

 

oczywiscie przeglady klimatyzacji robione sa co rok w profi zakladach

a przedwczoraj udalo mi sie nabyc na 'grouponie' dezynfekcje klimy z jej

nabiciem czynnikiem R134a, z 75% rabatem w ASO VW

wole upolowac taki rabat niz wydawac kase na scpecyfiki watpliwej jakosci

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ emilus100, przede wszystkim sa wykonywane profesionalna 'chemia' a

nie srodkami z marketu,

dezynfekcja polega na wprowadzeniu specjalnej sondy i podaniu srodka

bezposrednio na parownik oraz wzdluz calych kanalow wentylacyjnych

gdzie sadowi sie grzyb

marketowe zestawy posiadaja czasem plastikowa rurke ale sadzac po jej

dlugosci, przez kratke wylotu powietrza na pewno jej konca nie

dostarczysz nad parownik

 

BTW stereotypowe powiedzenie 'dobic klime' nie jest tylko

uzupelnieniem czynnika R, dobrze wykonany zabieg polega na odessaniu

czynnika z ukladu, wyczyszczeniu ukladu i jego kontrolii szczelnosci,

ponownym napelnieniu ukladu czynnikiem z olejem smarujacym i gazem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.