Skocz do zawartości

BMW E36 Touring Cosmosschwarz 1997r.


paperson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Ostatnie piękne dni pozwoliły na wykonanie pierwszej korekty na 21-letnim BMW. Lakier nie był mocno zaniedbany, lecz wraz z nadejściem wiosny postanowiłem przywrócić mu swoją świetność.

Lakier to wdzięczna czarna perła z ziarnem (cosmosschwarz) :) Tutaj stan wyjściowy:

stanprzed.jpg.7772320be0b9aa31484f5b8e1f147d2f.jpg

Jak widać stan dla przeciętnego zjadacza chleba "na pięć". No ale bycie członkiem forum KA do czegoś zmusza :D Dla mnie: słabe trzy :lol:

Zacząłem tradycyjnie od pełnego przygotowania pod korektę.

Na suchy lakier poszła piana ADBL Yeti o zapachu cherry ice z ręcznej pianownicy Kwazara. Fajnie pachnie, choć leży i domywa słabiej niż moja ulubienica Magifoam (baniak 5l był wtedy w fazie zamówienia).

piana.jpg.8d37fda436b59450f51b5254169e014b.jpg

Pianę spłukuję i zabieram się za kolejne etapy. Umyłem auto na dwa wiadra szamponem odtłuszczającym, który ma pomóc ściągnąć pozostałości wosków. W tej roli ADBL Shampoo PRO. 

A co tu mamy? Mimo umycia lakieru podwójną dawką szamponu zimowy wosk trzyma się dzielnie na dachu:

resztkicollidach.jpg.cda70ada3b6f0cbe29502c554356fb72.jpg

 i słabiej na masce:

resztkicolli.jpg.7e2e30dd133dfb8bf6d50ab7d67e4635.jpg

Reszta nadwozia - upragniona tafla. No nic, potraktowałem nadwozie opryskiem z pianownicy ręcznej Shiny Garage Pre-Wash Citrus Oil w dawce "setka na litr". Dla wzmocnienia efektu po czterech minutach przetarłem całość rękawicą. Łukasz - Zimowy Wosk 1:0 :cool:

Po dokładnym opłukaniu i osuszeniu auta ruszył do dzieła znany "odsmalacz":

prick.jpg.3c0be7d8f9a178b91859af458131f07b.jpg 

Po kilku minutach na całe nadwozie dołączył deironizer ADBL Vampire Liquid:

pricknalakierze.jpg.88e4e0c89567c187ecfef04fda9f4acf.jpg

Lakier, jak wspominałem jest zadbany, w dodatku czarny, więc efektownego krwawienia nie było.

I znowu płukanie. Teraz chwyciłem w dłoń średni pędzelek od Work Stuff i ExceDe Advanced APC w rozcieńczeniu 1:10. Pędzelkujemy wszystkie zakamarki:

apc.jpg.9421d356e8a28c69251fef05a537a510.jpg

apcwlew.jpg.afa36d75d0167937be3a5c51884b1dcc.jpg

Płukanko, i ruszam z glinkowaniem ValetPRO Orange Mild Clay Bar. Jako lubrykantu użyłem kilku ml szamponu rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Auto znowu opłukane i wysuszone ręcznikiem Gyeon Q2M Silk Dryer. Polecam :good:

Uzyskany na tym etapie efekt już cieszył oko:

poglince.jpg.188615ab55d223cd7c67bf01d851942c.jpgpoglince4.jpg.4b462a46c09a4f181408dfebde1483de.jpg

Zbliżał się wieczór, ale nie wytrzymałem i zrobiłem 2-etapową korektę na masce Da 15mm (Koch Heavy Cut i biały Flefipads oraz Koch Hochglanz Antihologramm i czarny Booski Pads):

poglince2.jpg.21c2ebc32e022f27cc3cacf619a0c7c6.jpgpoglince3.jpg.0f433f59191d68cc3f64bfcca3c07385.jpg

Wyszło dobrze, choć maska kwalifikuje się do ponownego malowania (była niedbale pomalowana, lakier odgazował i posiada wiele odprysków :(). Trochę się z nią namęczyłem, gdyż nieoryginalny lakier okazał się miękki, trzeba było pokombinować i się przyłożyć, żeby go dobrze wykończyć. Ufff!

Z optymizmem zaczynam kolejny dzień mimo, że czeka mnie całodniowa korekta :ad:

No to ruszamy z takim oto zestawem (po kilku próbach na dachu biały Flexipads zamieniłem na pad z mf tej samej firmy - tnie lepiej i nie zostawia bałaganu na twardym oryginalnym lakierze BMW; zestaw finishowy bez zmian):

korektazestaw.jpg.c50a333b4e5e9fc18c0fdbf1449e19e8.jpg

No i końcowy rzut oka po korekcie (dosłownie kilka zdjęć, gdyż żona niecierpliwiła się z kolacją :D). Efekt "kozak" po 10h mozolnej pracy :good:

Już wiem, co znaczy stwierdzenie, że: "dobrze wykonana korekta, to dziewięćdziesiąt kilka % looku, a dopiero za pozostałe kilka odpowiada wosk/powłoka" ;)maskapokorekcie.jpg.fbebde2af3302e8a9b9b67e6cedeac03.jpgpodrugiejwosk.jpg.1c41feb4263301d1171032abd5e850a6.jpgpodrugiejwosk2.jpg.d7e316d7c845768c2b5fc3002b8ea237.jpg

A tu resztki pada ;):D

konieckorekty.jpg.529afe3922335a5ec5b251939f2667fa.jpg

Po kolacji udało mi się jeszcze położyć Cleaner Zymol HDC za pomocą polerki DA.

Żeby nie mieć problemów z jego docieraniem, aplikujcie na pad po 2-3 małe groszki na element (maskę i dach dzieliłem na 3-4 pola), zaś gdy pad będzie po kilku elementach nasiąknięty - po 1 groszku :)

Tak prezentował się "turas" na koniec dnia:

pohdc.jpg.663a1259f565a7bd8bcba9c000713c12.jpgpohdc2.jpg.96aa1f55c9bd226bfde4b91dcd5452dc.jpg 

Zaczynam trzeci dzień :acute:Do boju rusza wosk Zymol Titanium:

zestawdowoskowania.jpg.916f74f194c3e99dd28cf72f8efd0326.jpg

Zapach i łatwość aplikacji: poezja. Nie ma co porównywać do trudnych i śmierdzących syntetyków ;):D Rozprowadzam go słoneczkiem i dosłownie po 3-4 minutach poleruję grubą mf. Całość zajęła mi równą godzinę :)

Autem wyjeżdżam na słońce, żeby wosk się wygrzał. W ten sposób wypacają się olejki zawarte w woskach naturalnych, a powłoka "scala się" z lakierem, tworząc trwalszą ochronę. Plażowanie trwa 4h :-] 

wygrzanie.jpg.d75d134b77741e36fa8e85960dc0b05c.jpgwygrzanie1.jpg.9e728b6c377b7c2663cc75f99020fc43.jpgwygrzanie3.jpg.9758ddd50ae2c9df7f8e78c3b68d677f.jpg

Powtórny wjazd do garażu i na wszystkich elementach plastikowych (klamki, listwy, lusterka, klosze lamp), słupkach, ramionach wycieraczek, dołach zderzaków i progach ląduje CarPro Cquartz DLUX - aplikacja i docieranie banalne :)

Czorne sićko!

podlux.jpg.39deb2859b4ff38cdaa8b40411cef4f5.jpgpodlux2.jpg.0db38c17daed1e51991132ce3e009e69.jpg

I znowu garaż! Może to i przerost formy nad treścią , ale tak mi się spodobała aplikacja zymolka, że położyłem drugą warstwę :D

podrugiejwosk.jpg.1c41feb4263301d1171032abd5e850a6.jpgpodrugiejwosk2.jpg.d7e316d7c845768c2b5fc3002b8ea237.jpg

Lustro, luuuustro :D

Umęczony trzema dniami pracy przy aucie, wyjeżdżam na popołudniową sesję. Choć w krzyżu skrzypi, to powiem Wam, że warto było :)

Auto odzyskało dawny blask. Jako podsumowanie zacytuję tutaj @Pajko, który kiedyś kładł Titanium na Mondeo: "look czacha dymi - rwie suty" :D:D:D

Oceńcie sami :)

fina.jpg.6edf43e9f06eec881372e4a76708c646.jpgfina2.jpg.f156f170934ce6cbb0fdcab9f02c5a0d.jpgfina3.jpg.a0e49dee748a9efbc56489834ddbf0be.jpgfina4.jpg.6437a49008ea28c305d3befa0edeed88.jpgfina5.jpg.d3a287f1899be199af1be4ba06526736.jpgfina6.jpg.f90c34df0f34735445fb05ee7e10a7a6.jpgfina7.jpg.62fd59693df132b8d09739d6bd14c218.jpg

W czasach, gdy rządzi moda na jak najtrwalsze syntetyczne woski, ssw, czy szybkie woski w płynie, warto się zatrzymać i sprawić sobie taką przyjemność, zakończoną mizianiem swojej "fury" woskiem naturalnym.

Przecież w amatorskim detailingu chodzi głównie o przyjemność, oderwanie się od codzienności, no i oczywiście ...o rwanie sutów ;) , czego Wam życzę.

blotnik.jpg

bok.jpg

wygrzanie3.jpg

  • Lubię to 5
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paperson Oj mega fajnie ci to wyszło sam dziś smarowałem element w sluzbowce Pete's 53 ten zapach:D. I łatwość aplikacji i docierania:mrgreen:. Dobrze że piszesz o aplikacji Hdc Zymola sam pomalutku przymierzasz się do samplerków marki na Z:D. A jak Ci się pracowało ta DA MJJC?. @KapselK Będzie pekał z dumy jak zobaczy w jak dobrze ręce sprzedał swoje  już ex BMW:mrgreen:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qlimaxss sam zastanawiałem się nad Pete's53 lecz wygrał Titanium. 

Jak nie masz jeszcze DA, to tą mogę Ci polecić z czystym sumieniem. Super się nią pracuje, ma ergonomiczny kształt podobny do tych ze znanych marek i co ważne dobrze umieszczone pokrętło zmiany prędkości. Nie widzę różnicy między MJJC, a Rupesem. Cieszę się, że wziąłem tą ze skokiem 15mm, bo przy 8mm korekta trwałaby wieczność :D

Obiecałem @KapselK, że zrobię korektę na BMW :) Ciekawy jestem jego reakcji. 

Szkoda tylko, że zdjęcia nie oddają pełni rzeczywistości, szczególnie w dość małej regulaminowej rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tutaj nie można kliknąć reakcji SUPER?! :wub: Świetna robota @paperson , łezka się w oku kręci. :cry: Super uczucie, kiedy widzisz, że Twoje byłe auto, które tak kochałeś ma u nowego właściciela lepiej niż u Ciebie. :D Mimo, że drzwi hałasowały, plastiki gadały podczas jazdy, silnik klekotał jak stado bocianów i nie jechał to tęsknie za ta Babcią. Sentyment pozostanie jeszcze na długo, te nowe niby też są fajne, ale ta linia, wnętrze.. to już nie to samo. ;) Nadal się oglądam na ulicy za E36, mam nadzieję, że kiedyś będę miał możliwości na trzymanie dwóch aut, chciałbym takie mieć w garażu, a ostatnie zmiany w życiu dają taką nadzieję. Widzę, że prawe lusterko w kolorze zamontowałeś. ;) Letnie koło wrzuć to będzie jeszcze lepiej, Styling 15 świetnie tutaj pasują. Wlepka "oldie but goldie"  to najlepszy komentarz. :) Ciesze się, super radochę mi zrobiłeś, dzięki! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KapselK wynagrodziłeś mi swoją opinią trzy ciężkie dni roboty przy turasie :wub: Dzięki!!!

@alexander.p dzięki za uznanie. Mam w zanadrzu kilka planów wobec mojej e36, tak więc sprzedaż wykluczona ;) 

Znajoma dziś zobaczyła turasa na firmowym parkingu i od razu spytała: czy szykuję pod sprzedaż? Nie zrozumiała, gdy odpowiedziałem jej, że szykuję ... ale pod siebie :D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega robota :) strasznie żałuję odmówiłem sobie kupna titaniuma w dobrej cenie...

Autko kozak, lakier kozak, bralbym :)

W ogóle podziwiam ludzi co mogą robić zdjęcia i detailing :) ja zaraz albo zapomnę zdjęcia zrobić, albo zrobię zdjęcie w połowie czegoś i zapomnę czego :D

@KapselK ojj jak ja zazdroszczę uczucia... Też miałem E36 tylko sedan i też 97r. Pewniak po zmarłym wujku który miał od nowości...  Dbał jak my teraz i na ile tamte czasy pozwalaly. Sprzedałem z nadzieją że się dorobię i odkupie no ale nadzieja matka glupich. 3 miesiące później silnik się rozleciał bo "zięcie" dorwali auto i upalali a kolejne pół roku później przyszła zima, wariacje z RWD skończyły się rozbiciem... Tutaj to się łezka kręci :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Tomas22 w E36 jest wielki wachlarz możliwości doposażenia. Dostępność części też bardzo dobra, chociaż fajne bajerki coraz droższe. Mi udało się zrobić tylko kilka rzeczy, dbałem jak mogłem, plany były, ale życie zweryfikowało. ;) Widząc jak jest o Nią dbane teraz, ta sprzedaż boli trochę mniej. :)  Lampki podświetlenie nóg z instalacją jeszcze mi zostały w szufladzie i regulowana kolumna kierownicza też gdzieś leży. :D Nawet turbina na podmiankę by się znalazła. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomas22 dzięki. Mam nadzieję, że niedługo razem podłubiemy przy jakimś projekcie ;) Wiesz relacja i w moim przypadku mogła być bogatsza o mnóstwo fotek, lecz gonił mnie ograniczony weekendem czas :/

@Karbo powiem w odpowiednim czasie, w odpowiednim temacie :biggrin::

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KapselK  od czasu do czasu chodzę spać z myślą gdyby tak cofnąć czas :D

@paperson powiem Ci że mam w pracy takie cacko które kiedyś odkupie tylko zostaje kwestia transportu :) coś stoi dosyć długo i historii tego nie znam ale kurcze jak się zadba to też suty urwie :)

Jutro cykne jakąś fotkę i podrzucę :)

Możne zna ktoś trochę historię francuskiej motoryzacji i będzie mi w stanie pomóc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota ;) aż miło patrzeć na tak zadbane auto których niestety w takim stanie coraz mniej na naszych drogach ;) ja mam młodsza siostrę Twojej :) nie długo pojawi się jakaś relacja i temat w dziale mój pieszczoch :) Super, że auto trafiło na pasjonata a nie na " zięcia " jak to mówi @Tomas22 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paperson Jak byś chciał przesmarować którąś z furek Pete's 53 pisz śmiało na Pw wyśle ci i sobie posmarujesz;D i porównasz z Zymolkiem:mrgreen:. Przymierzam się do tej maszynki i czekałem za twoją opinia na jej temat. Tak pracowałem Vanderkiem ze skokiem 8 mm . I dlatego też myślałem nad skokiem 15 mm żeby samemu w domowych warunkach pobawić się w korekty :happy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Qlimaxss dzięki Adam :) Jak coś odezwę się na PW. W maju planuję korektę i woskowanie drugiego auta. Maszynkę bierz śmiało, w tych pieniądzach to mega okazja :good:Przesyłka dotarła do mnie w 7 dni wliczając sobotę i niedzielę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paperson Także do spisania na Pw w tej sprawie. Będę pekać z dumy ze mam maluteńki wkład w lśniącego Seata:wub:. W tej cenie to tym bardziej :mrgreen:. Dłużej będzie trwać przekonanie Mojej Narzeczonej do zakupu maszynki:D na użytek własny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.