Skocz do zawartości

IPA - używać czy nie używać? oto jest pytanie, zadawane 100 razy tygodniowo


ghost

Rekomendowane odpowiedzi

1. Czym się różni IPA od cleanera?

 

2. Jacy są konkurenci dla alkoholu izopropylowego (ipy) ?

  • Sylicone remover - mieszanka rozpuszczalników, bardzo silnie odtłuszcza, pozbywa się skutecznie resztek past po polerowaniu, sylikonów etc... Np. Novol znany w Polsce jako "zmywacz sylikonowy", niestety takie tłumaczenie się przyjęło. Mocniejszy i skuteczniejszy od ipy.
  • ADBL Wipe Out Pro - mieszanka rozpuszczalników do usuwania pozostałości po pastach polerskich, można stosować również do inspekcji.
  • CarPro Eraser - mieszanka alkoholu z dodatkami poprawiającymi skuteczność odtłuszczania, taka ulepszona ipa.
  • Gyeon q2m Prep - kolejny odtłuszczacz do wyboru.
  • Bilt Hamber Cleanser-Fluid - to mniej typowy produkt bo hybryda cleanera i odtłuszczacza. Cleaner chemiczny-nieścierny rozpylany atomizerem. Wg producenta skutecznie usuwa brud drogowy, stare woski, smołę i przede wszystkim zostawia powierzchnię odtłuszczoną dla lepszego wiązania LSP z lakierem.
  • Menzerna Control Cleaner - odtłuszcza i wymywa resztki past po korekcie, przydatne do inspekcji
  • Autobrite Wax Off - odtłuszcza i usuwa stare woski naturalne
  • Gtechniq Panel Wipe - mieszanka rozpuszczalników i alkoholi do usuwania pozostałości past polerskich, odtłuszczania i inspekcji
  • Shiny Garage Scan Inspection Spray 
  • Tac System Oil Zero
  • 4Nano Final Wipe Off
  • Nanolex Ex Pre Coat

 

 3. To stosować ipę? Jak tak to kiedy?

Skoro wiemy, że ipa nie robi za cleaner, a ma odtłuszczać. To musimy sami zastanowić się czy chcemy odtłuszczać.

 

A) Zrobiłem korektę, stosować ipę po?

TAK - chcę wymyć resztki pasty, zobaczę realny stan lakieru, ipa jest wygodna, mogę też zastosować sylicon remover, który jest skuteczniejszy, powierzchnia będzie jałowa, a lsp będzie lepiej wiązać się z lakierem

NIE - nie jest pełna korekta, część rys zostało, jeżeli producent pasty pozwala zostawię jej resztki na lakierze, fillery zamaskują część rys, a na to bezpośrednio wosk, np na Meg Ultimate Compound czy produkty typu AIO można (zwróć uwagę, że nie na wszystkie produkty można kłaść wosk bezpośrednio)

 

B) Chcę położyć powłokę, stosować przed?

Nie zaszkodzi, ale powierzchnia pod powłokę powinną być lepiej przygotowana niż typową IPĄ. Wybierz skuteczniejszy lub dedykowany preparat.

 

C) Wyczyściłem lakier cleanerem/aio - stosować ipę po?

TAK - cleanerem oczyściłem powierzchnię, ale nie chcę podbijaczy wyglądu/fillerów/olejków/substancji osłabiających trwałość, ipą wymywam cleaner, generalizując zwłaszcza sealanty lubią jałowy lakier

NIE - chcę zachować walory estetyczne cleanera np. maskowanie rys,  w przypadku klasycznych wosków najczęściej tę drogę wybieramy. Producenci wosków zazwyczaj nawet nie miewali ipy w ofercie.

Cleaner, wosk i gotowe 🙂

 

 

D) Konkretne przypadki - co poleca producent

Zymol, wymyć hdc przed woskiem?

NIE - HDC + wosk tworzą zestaw, nie powinno się wymywać ipą

Bilt Hamber (np Finis), producent pozwala wybrać 2 drogi, jakie?

Cleanser-Polish - podbija wygląd kosztem trwałości

Cleanser-Fluid - odtłuści powierzchnię, tylko w tym przypadku producent daje pisemną gwarancję długiej żywotności wosku na lakierze

 

Jeżeli zastanawiasz się czy użyć ipy przed LSP,  to na podstawie powyższych zastanów się, co chcesz osiągnąć.

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Czytelniku jakoś nie pytasz czy chcesz dziś zjeść schabowego czy pizzę. Wpis ten powstał by uniknąć codziennych pytań początkujących o ipę.

 

4. Jakie stężenie ipy?

Wiele osób tu stosuje eksperymentalne stężenia, często za duże, bo na pierwszy rzut oka "nic złego się nie dzieje".

W jakich proporcjach mieszać, zależy ilu-procentowy koncentrat zakupiliśmy.

Wg Mike'a Phillipsa przykładowo stężenie końcowe zalecane jest w przedziale 10-25%

Dodatkowe info o mieszaniu ipy: https://www.autogeekonline.net/forum/2009-2016-how-articles-mike-phillips/31183-how-mix-ipa-inspecting-correction-results.html

 

5. Dodatkowe rady

Usunąć taśmy zabezpieczające, które dokolejno podczas korekty, dopiero potem stosować ipę. Nie stosować ipy w miejscach gdzie nie może swobodnie odparować. Ipa nie powinna mieć zbyt długo kontaktu z lakierem, np. podczas stosowania mogłaby dostać się pod taśmę i tam się utrzymać znacznie dłużej zanim odparuje, co nie jest zalecane. 

 

#ipa #ipatoniecleaner #cleaner

 

  • Lubię to 10
  • Dziękuję 3
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
2 minuty temu, Crasher napisał:

idealnie pokrywajacych sie z ruchami mikrofibry

to nie wina płynu inspekcyjnego ale np:

- kiepskiej korekty

- mega wrażliwego lakieru

- słabych MF

 

Płyn inspekcyjny nie zrobi hologramów, no chyba że masz na myśli mgiełki nie odparowanego produktu.

 

Teraz, Crasher napisał:

idealnie pokrywajacych sie z ruchami mikrofibry

 

sam sobie odpowiedziałeś ;)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tani i efektywny odtłuszcz domowej roboty na kanale detailera z ponad 20 letnim doświadczeniem.

Do przygotowania około litra gotowego panel łajpa:

- 670ml wody demineralizowanej

- 300ml IPA

- 20ml SLES (Sodium laureth sulphate - SLES 27% - Sodium lauryl ether sulphate)

 

link:

Nadal wiele osób na forum stosuje przesadnie duże stężenie ipy, skuszeni mocniejszymi właściwościami odtłuszczającymi, niestety nie zastanawiają się nad konsekwencjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master
15 godzin temu, ghost napisał:

Tani i efektywny odtłuszcz domowej roboty na kanale detailera z ponad 20 letnim doświadczeniem.

Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnię chcemy uzyskać. Jeśli ma to być 'jałowy lakier', to moim zdaniem, zastosowanie SLES, wcale tego nie zapewnia, bo sam SLES nie odparowywuje i pozostaje na lakierze. Po takim wymyciu, trzeba by jeszcze wymyć np. samą wodą :biggrin:

39 minut temu, krakusek napisał:

to ja sie jeszcze spytam... czy użycie IPA 99% bez rozcieńczania, (jako przygotowanie po nałożenie wosku/selantu (Soft99 Fusso coat)) może uszkodzic lakier ?

nie ma takiej możliwości

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kecav napisał:

nie ma takiej możliwości

 

2 godziny temu, PRZEEMAS napisał:

Rozwiniesz?
Z ciekawości jakie to mogą być konsekwencje?

 

Rozwinięcie masz w pierwszym poście w linku z wypowiedzią Mike'a Phillipsa (punkt 4).

Wspomina, że duże stężenie może powodować plamy lub zmiękczenie lakieru bezbarwnego, czyli będzie bardziej poddatny na zarysowania.

Zaobserwował też, że długotrwały kontakt ipy o wyższym stężeniu spowodowało w jego przypadku pomarszczenie klaru.

 

Jak ktoś ma ochotę testować dokładnie jaka jest granica bezpieczeństwa zrobi to na własną odpowiedzialność, ja nie będę tego robił na swoim lakierze ;)

Poza tym z ipy i tak już prawie nie korzystam ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Master
4 godziny temu, ghost napisał:

Wspomina, że duże stężenie może powodować plamy lub zmiękczenie lakieru bezbarwnego, czyli będzie bardziej poddatny na zarysowania.

To tak teoretycznie

4 godziny temu, ghost napisał:

Zaobserwował też, że długotrwały kontakt ipy o wyższym stężeniu spowodowało w jego przypadku pomarszczenie klaru.

To z doświadczenia, ale o ile efekt był pewnie prawdziwy, to wniosek wg. mnie błędny. To nie IPA reagowała z clarem, a pewnie klej tej taśmy zareagował z IPĄ i ta mieszanka spowodowała problem.

Uważam, że demonizowanie szkodliwości IPY w mocnych stężeniach jest zdecydowanie na wyrost w stusunku do możliwości jakichkolwiek uszkodzeń claru. Tym bardziej, że kontakt IPY z clarem podczas przecierania jest zwykle chwilowy, a IPA szybko odparowywuje.

Oczywiście czym innym jest wogóle problem i sens stosowania IPY w wysokich stężeniach. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.09.2017 o 17:08, ghost napisał:
  • Bilt Hamber Cleanser-Fluid - to mniej typowy produkt bo hybryda cleanera i odtłuszczacza. Cleaner chemiczny-nieścierny rozpylany atomizerem. Wg producenta skutecznie usuwa brud drogowy, stare woski, smołę i przede wszystkim zostawia powierzchnię odtłuszczoną dla lepszego wiązania LSP z lakierem.

Czyli coś w stylu McKee's 37 Coating Prep?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paperson Ale na opakowaniu BH pisze że to pre-wax cleaner.

A w opisach Mckee's z kolei też pisze, że eliminuje potrzebę używania IPA, czyli w zasadzie opisy podobne (brak potrzeby użycia IPA, czyste, nic po sobie nie zostawiają, czyszczą, nie ścierne etc.).

 

cleanser_fluid_1_1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@paperson Z kolei BH jest to spray. Raz, że pewnie szybko się tym pracuje. Dwa, że producent daje pisemną gwarancję trwałości wosku (więc raczej nie czyści gorzej od "normalnego" Cleanera), w przeciwieństwie do tradycyjnego Cleanera ze swojej oferty, który podbija wygląd. Trzy, jeżeli ktoś wymywa Cleaner np. IPĄ to raczej nie ma sensu, żeby walczył z maszyną, a potem cały efekt stracił (no chyba, że Cleaner ścierny i zakrył kilka mikrorysek). Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tryhp3 napisał:

@paperson Z kolei BH jest to spray. Raz, że pewnie szybko się tym pracuje. Dwa, że producent daje pisemną gwarancję trwałości wosku (więc raczej nie czyści gorzej od "normalnego" Cleanera), w przeciwieństwie do tradycyjnego Cleanera ze swojej oferty, który podbija nieco wygląd. Trzy, jeżeli ktoś wymywa Cleaner np. IPĄ to raczej nie ma sensu, żeby walczył z maszyną, a potem cały efekt stracił (no chyba, że Cleaner ścierny i zakrył kilka mikrorysek). Dobrze kombinuję?

Każdy cleaner musisz wypracować... Nie ważne czy jest to spray, czy mleczko czy aerozol 😉 więc żadna przewaga. A maszyna idzie sprawniej. (Chociaż i BH też na maszynie można. Ja proböemu nie widzę ) 

Ad.2 jeśli masz na myśli Cleanser Polish to jest to AiO 😉 pisemna gwarancja nic nie warta 😉

Ad 3. Maszyna oszczędzasz i czas i swoje ręce 😉 wymywanie to już twoja decyzja. Woskowanie jest zbyt przyjemne by skupiać się jedynie na trwałości 😁

 

 

  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2019 o 22:43, paperson napisał:

@tryhp3 fakt, zostały stworzone w podobnym celu, jednak Mckee's ma bardziej gęstą konsystencję i można go aplikować maszynowo co wg mnie stawia ten produkt zdecydowanie wyżej w hierarchii 🙂

Jeśli nie Mckee's to odpowiednikiem BH może być Fireball Ultimate Paintwork Cleaner - tutaj też aplikacja ręczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.06.2019 o 14:03, tryhp3 napisał:

Jeśli nie Mckee's to odpowiednikiem BH może być Fireball Ultimate Paintwork Cleaner - tutaj też aplikacja ręczna. 

Kupiłem Bilt Hamber Cleanser-Fluid ale to bardziej zamiennik IPA niż Cleaner. Po opryskaniu szybko zasycha. Nie potrafił nawet usunąć białych plam po TENZI CLAY SPRAY - powstały bo nie wytarłem go ręcznikiem i przez noc auto czekało na dalsze działania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.