Skocz do zawartości

Co mnie dziś wkurzyło 3


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane...

Chciałem być dobry, więc w październiku zarejestrowałem obywatelowi Gruzji sprowadzone auto. Koleś nie miał dokonanych żadnych formalności pobytowych, więc zgodził się na figurowanie w dokumentach inny Gruzin, jego kumpel. Ogarnąłem mu akcyzę, przegląd, tłumaczenia, wypisałem papiery, panowie formalnie dokonali transakcji pomiędzy sobą i git.

Tsaaa...

Poszliśmy dzisiaj (z tym, co sprowadził i jeździ, nie "właścicielem") wreszcie odebrać dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Wszystko gitara, dałem urzędnikowi pełnomocnictwo (wypisane jeszcze w październiku) i już miałem dostać dowód, ale okazało się, że akcyza jest niezapłacona.

Jak?

Złożyłem deklarację AKC-US przez PUESC za tego, na którego jest zarejestrowane, ale podpisałem ją swoim profilem zaufanym 🤦‍♂️ System to odwalił i mimo, że zrobiłem "przelew do US" w bankowości internetowej, podając, że to jest za AKC-US i jako identyfikator - numer PESEL "właściciela", to zapłacona akcyza nie jest skojarzona z VINem tego auta.

Na szczęście mam wydrukowany ten odrzucony AKC-US i kazałem (coś mi to podpowiedziało) podpisać to "właścicielowi", więc pozostaje mi to złożyć w papierze, niestety w Katowicach, bo nasze mądre inaczej państwo podzieliło sobie urzędy skarbowe wg jakiegoś klucza z dupy i jak ktoś nie ma możliwości załatwić czegoś elektronicznie, to nie załatwi tego też w "swoim" US. Jest jeszcze opcja, że deklarację będzie mógł złożyć ten użytkownik, bo on to sprowadził, ale to się jutro dowiem. W każdym razie "właściciel" jej nie złoży na innym formularzu niż ten który mam, bo jak wrócił na święta do Gruzji, to jego baba znalazła w jego telefonie zdjęcia z jakąś kobietą i zabrała mu paszport, więc tam został. 😂

10516825_1607360856189322_42893617021952

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło troszkę śniegu i znów są zablokowane drogi w mojej okolicy. Auta ciężarowe stoją pod każdym wzniesieniem, ale żaden z kierowców nie wyjdzie i nie posypie sobie pod koła piaskiem, który akurat jest na poboczu przygotowany na takie akcje. O założeniu łańcuchów już nie wspomnę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Slovak napisał:

Wystarczyło troszkę śniegu i znów są zablokowane drogi w mojej okolicy. Auta ciężarowe stoją pod każdym wzniesieniem, ale żaden z kierowców nie wyjdzie i nie posypie sobie pod koła piaskiem, który akurat jest na poboczu przygotowany na takie akcje. O założeniu łańcuchów już nie wspomnę. 

To też nie ich obowiązek.

Płacimy podatki żeby ktoś zadbał o drogę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukasz_byd, lepiej 10 godzin stać pod górkę i utrudniać innym życie, a także stwarzać zagrożenie w miejscu, gdzie nic nie widać przy omijaniu. Są pierwsi do narzekania, że spóźnią się z dostawą, nie dojadą na weekend do rodziny, jazdy na zderzaku w zabudowanym, wymuszania pierwszeństwa na drodze szybkiego ruchu i autostradzie, spychaniu przy wyprzedzaniu itd. Jak przychodzi do działania to siedzą w ciepłych kabinach i nawet tyłka nie ruszą. 10-20 minut po intensywnych opadach śniegu trudno oczekiwać, że droga natychmiast będzie odśnieżona i posypana. Mam znajomych kierowców, którzy jeżdżą z drewnem i nie mają problemu z założeniem łańcuchów, a także posypaniem piasku pod koła. Sami śmieją się z kierowców międzynarodowych i "wanien". 

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
  • Okay 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Slovak @AudiBlask Śmieją się tylko Ci co nigdy nie prowadzili zestawu, i nie mają zielonego pojęcia o tym, a zawodowy kierowca który siedzi i się śmieje z takich sytuacji to w d....e był i gó.. O widział , sorki musiałem toż napisać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie taki przykład jak by kilkoro z Was chciało przeczytać ale jak elektronik stoi na przejściu dla pieszych a żaróweczka się przepaliła to też nie w jego gestii jest jej wymiana.

 

Serio. Płacimy niezłe podatki. Nie przeszkadza Wam jak wszystko drożeje? 
To żeby była odśnieżona droga, czy posypana - jakiś xinski ma na to etat, dostaje kase - z naszych podatków. 

 

Jeśli nie będziemy upominać się o swoje (o coś, za co zapłaciliśmy, płacimy cały czas) to dalej w tym Państwie będzie - tak jak jest.

Polacy godzą się na wszystko, bez wyjątku.

  • Lubię to 2
  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę pelletem. Nie mam możliwości składowania więcej niż 20 worków.  Ceny mnie nie dziwią prosta sprawa-spekulacja, węgiel i gaz w górę to i pellet (trocina nie podrożała w ogóle a roboczna i prąd nie o tyle żeby finalny pellet kosztował 80% więcej niż rok temu.

Ale dostepność robi się komiczna, jade do Mrówki u mnie w mieście pelletu brak będzie kiedyś... Jade do innego składu gdzie jest pellet mówię, że chcę 20 worków a babka że limit 10 na osobę xD

Chyba całą trocina idize na płyty ,meblowe i nie  ma z czego pelletu robić...

Pellet w PL kosztuje więcej niż w Niemczech... fakt tam mają niższy vat na pellet niż u nas. Już teraz pojawia się sprowadzany z Białorusi ale także krajó Unii jak np. Włochy

kupiłem więc te 10 worków, i dobrze, że tylko tyle prasowana trocina za 1500zł/t... w środku dużo nieprzerobionego surowca i to dużych drzazg. Do tego jakiś dziwny kolor (chyba miks sosny z liściastym). Niby jest certyfikat A1 ale to najgorszy pellet pod względem zawartości worka jaki miałem. Zobaczymy jak będzie się palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, penkus5 napisał:

@zwirek03 Twoja wina,  czy "niespodzianka" po przyjściu? 

Niestety niespodzianka, gdybm sam to zrobił to zacisnął bym zęby i tyle, a tak mega wk....... E 😡, jutro idę zapytać o kamery bo jakieś są tylko pytanie czy co widać, jakie to zostaje casco. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, penkus5 napisał:

@zwirek03 Gdzie Ci się to stało jeśli to nie tajemnica? Z kamerami to literia niestety...

Pamiętaj,  że korzystając z AC będziesz miał zwyżki,  przekalkuluj czy się opłaca. 

Dopiero teraz zobaczyłem że te same okolice 😜, basen "Zaścianki" zniżek nie stracę bo mam zawsze ochronę zniżek i jedna szkoda jest bez konsekwencji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ziółas zastanów się czy jednak nie upchasz gdzieś pod ścianami tony pelletu bo za niecałe 1600zł masz tonę Barlinka (który wg mnie jest najlepszy).

Ja mam to szczęście, że prawie pod domem mam producenta i kupuję sobie po 10 worków raz na tydzień czy dwa (w zapasie mam zawsze około 30). We wrześniu płaciłem 12,5zł za jeden worek (15kg). Teraz 16zł/worek i zmieniła się dostępność... sprzedają tylko stałym Klientom i na eksport ze względu właśnie na opóźnienia w dostawach trocin.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, patol napisał:

@Ziółas zastanów się czy jednak nie upchasz gdzieś pod ścianami tony pelletu bo za niecałe 1600zł masz tonę Barlinka (który wg mnie jest najlepszy).

Ja mam to szczęście, że prawie pod domem mam producenta i kupuję sobie po 10 worków raz na tydzień czy dwa (w zapasie mam zawsze około 30). We wrześniu płaciłem 12,5zł za jeden worek (15kg). Teraz 16zł/worek i zmieniła się dostępność... sprzedają tylko stałym Klientom i na eksport ze względu właśnie na opóźnienia w dostawach trocin.  

1600zł tona Barlinka.

Na ile Wam to starcza?
Pytam jako użytkownik Pompy Ciepła.

Płacę 1200zł/2msc (całkowicie za prąd), za samo C.W.U z C.O. wychodzi 850zł/2msc. (140m2 z ogrzewanym garazem w bryle budynku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukasz_byd uśrednione spalanie ok 15kg na dobę (od 12 do 18 w zależności od mrozów). Co daje ok. 3ton pelletu na rok (ok. pół roku sezonu grzewczego i CWU. Dom po podłodze 125m2, (użytkowej 100m2) temp w domu salon ok 22,5, łazienki cieplej,

Jeżeli instalacja byłaby ciut inaczej zrobiona można by było to zredukować w jakimś stopniu, (brak bufora, brak sprzęgła hydraulicznego, na ten moment brak siłownika na zaworze 4d) Dom z 2019r, ocieplony 15cm styro, poddasze piana pur, okna standard tj. 3szyby 5 komór.

Przy obecnych cenach źródla tj kocioł pelletowy vs pompa i do tego cenie pelletu, pompa wygrywa. Jeszcze rok temu kocioł taki jak mam kosztował ok. 11tys dzisiaj jest to 17tys.  Ja akurat nie wybierałem źródła ciepła tylko zakupiłem dom z istniejącą już kotłownią

Dół 100% podłogówki, góra w sypialniach grzejniki, łazienka na górze podłógówka+ mały grzejnik.

 

@patol mi akurat Barlinek sprawdzał się średnio. kupiłem raz 15 worków na próbę i mimo zmiany ustawień itd. nie byłem zadowolony ze zużycia. Lepiej wypadał Sylva choć jesienią spadłą jej jakość. Z pelletów które testowałem najlepiej wypadał Sedar i jak tylko się pojawi robię zapas. tonę jakoś upcham.

Rozważam kupno najtanszego pelletu, mam palnik który spali wszystko i nawet spieki mu nie straszne. Palnik VG od kosztrzewy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, lukasz_byd napisał:

Płacę 1200zł/2msc

Aż się prosi o szybką decyzję i wrzucenie paneli na dach, by np. przy odpowiednio policzonej płacić tyko opłaty stałe  😉 No a szybko, by do 31 marca zdążyć zgłosić ! 

Pelletu Magma w sklepach Obi nie mamy (piszę tu o Śląsku) od ok 2 miesięcy i dopiero mam teraz dostać ale z innej firmy ...czytaj byleby mieć na stanie , to zmienili dostawcę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że straszą uwolnieniem cen prądu ( na razie nie podali daty)

Wgl. dziadostwo straszne jeżeli chodzi o ogrzewanie. PGNiG rozwija sieci prowadzą gaz wszedzie ALE nie zwiększyli budżetu na przyłacza i uwaga na ten moment nie wykonują nowych bo wykorzystali w 2021 budżet na 2022 i 2023....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę śledzę temat ogrzewania  i z tymi przyłączami nowych , to nie brak kasy na przyłącza, bo przecież to podłączający płaci za przyłącze lecz chodzi o to,  że obecnie cenami gazu steruje/zarządza URE , a że gaz podrożał na światowych rynkach , to by zmniejszyć straty wolą nie podłączać nowych odbiorców . Po 2024roku URE straci możliwość zawetowania podwyżek i wtedy nagle i cudownie  pieniądze na przyłącza się znajdą ale kto będzie się chciał podłączyć jak cena wzrośnie o np.500% ?  Obecnie firmy dostają 10x (słownie dziesięć razy) większe rachunki za gaz niż płacili rok temu , a osoby prywatne właśnie przez działania URE są pod ochroną i płacą "tylko" 2x więcej niż w grudniu 2021 ...zapowiadali "tylko" 54% podwyżki ale coś słabo z tą ich matematyką  , bo faktury ludzi z grudnia i stycznia mówią co innego . Nie muszę pisać co na kogo przeleje te podwyżki przedsiębiorca ...

 

Najlepsze że te ekoświry chcą od 2025r zakazać produkcji/sprzedaży kotłów na gaz i olej opałowy by przy żywotności takiego kotła policzonego na ok 25lat w roku 2050 całkowicie spalanie gazu (paliw kopalnych) znikło z UE .  Wszyscy się czepiają spalania w piecach i wskazują je jako sprawców smogu  ale nikt nie potrafi wytłumaczyć sensownie dlaczego  w takim Krakowie od dawna nie pali się w piecach , a smog jak był tak jest !  Nikt nie spojrzy na głupie samoloty w Balicach ,bo taki samolot to jest dopiero wytwórcą zanieczyszczeń powietrza , gdyż   przy jednym locie przez Atlantyk zużywa tyle paliwa co kierowca osobówki przez 50 lat ! Tylko samoloty, to korporacje, a takiego Kowalskiego łatwiej  nacisnąć i zmusić do zmian za które musi sobie sam zapłacić 😉

Kiedyś jaskinie ogrzewano ogniskami i coś mi się zdaje że historia zatoczy koło ... 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, powalla napisał:

 

Aż się prosi o szybką decyzję i wrzucenie paneli na dach, by np. przy odpowiednio policzonej płacić tyko opłaty stałe  😉 No a szybko, by do 31 marca zdążyć zgłosić ! 

Pelletu Magma w sklepach Obi nie mamy (piszę tu o Śląsku) od ok 2 miesięcy i dopiero mam teraz dostać ale z innej firmy ...czytaj byleby mieć na stanie , to zmienili dostawcę. 

 

Teoretycznie wiem,

Jednak nie jestem jakoś tak zwolennikiem paneli.

 

A czemu przed 31 marca zdążyć? Chodzi o tą zmianę że instalacja po 31 marca już nie będzie tak się opłacać bo będzie inaczej liczona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@powalla co do kosztów przyłacza to nie jest to tak, że 5k płaci PGNiG a 2k konsument?

 

Miasta to jeszcze historia pod tytułem zabudowa w korytarzach przewietrzania miasta.... Problem zwłaszcza jeżeli miasto jest położone poniżej okolicznych miejscowości lub nawet osiedli

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie coś dopłacają ale przy tak dużych firmach i to jeszcze państwowych  , to koszt marginalny , nie to co dla "Kowalskiego" , dla którego kilka tysięcy złotych , to miesięczna wypłata . No i nie zapominajmy że każdy przedsiębiorca chcący zarobić musi zainwestować , tyle że teraz to im się nie opłaca ale od 2024r  nagle się pieniądze znajdą i będą wydzwaniać do ludzi z propozycjami podłączenia jak obecnie boty z ofertami fotowoltaiki 😉 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.