Skocz do zawartości

Budowa domu, garaż, kanał - kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator

[ref]stawek[/ref], aż takim specem od pieców nie jestem żeby Ci odpowiedzieć jak zrobić żeby piec jednofunkcyjny ogrzewał wodę do podłogówki i do użytku domowego :dontknow:

Zgaduję że w piecu jednofunkcyjnym woda jest podgrzewana przepływowo a w dwufunkcyjnym tak jak w termie - ale pewności nie mam.

Podpowiem natomiast że do pieca można dokupić specjalną pompkę która wymusza obieg wody "kranowej", dzięki czemu u mnie woda w dwóch łazienkach na piętrze, mocno oddalonych od pieca, zaraz po odkręceniu leci ciepła.

 

[ref]zmarcinz[/ref], na mniej więcej 2/5 powierzchni garażu mam podłogówkę. Dlaczego nie pod całym? Nie pytaj - kiedyś wydawało mi się że to dobra decyzja :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

A ma ktos moze garaz panelowy tynkowany ?

 

http://www.piotr.com.pl/

http://www.wawsystem.pl/

 

Tynkowany i ocieplany ?

 

Jesli tak to jaka temperatura utrzymuje sie w srodku ? Probowal ktos ogrzewać kozą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref]stawek[/ref],

[ref]zmarcinz[/ref], na mniej więcej 2/5 powierzchni garażu mam podłogówkę. Dlaczego nie pod całym? Nie pytaj - kiedyś wydawało mi się że to dobra decyzja :D:D

 

O ja pierdziu ... to ja do podłogówki brałem pod uwagę tylko powierzchnię użytkową domu, a garażu nie.

Czy takie miejsca również ogrzewa się podłogówka ? Jeśli tak to rozumiem, że pod samym autem tych "rurek" się nie puszcza ?

Daliście mi teraz do myślenia. Garaż to dość "przewiewne" miejsce. Czy taka podłogówka w ogóle będzie wyrabiać z ogrzaniem takiego pomieszczenia, gdzie przy jednorazowym uchyleniu tak dużej bramy wszystko idzie "w gwizdek" ? W dodatku myślałem nad garażem na dwa auta, ale oczywiście z jedną wspólną bramą gdzie ten "otwór" po jej podniesieniu będzie jeszcze większy, a z tego co wiem podłogówka musi trochę pracować aby nagrzać taką powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
No właśnie rozmyślam jak rozwiązać ogrzewanie w garażu przy podłogówce w całym domu i tak przyszło mi do głowy czy nie polecieć po całości ;)

 

Dziś na 100% położyłbym podłogówkę w całym garażu.

 

Dodane po 5 minutach 4 sekundach:

ziu ... to ja do podłogówki brałem pod uwagę tylko powierzchnię użytkową domu, a garażu nie.

Czy takie miejsca również ogrzewa się podłogówka ? Jeśli tak to rozumiem, że pod samym autem tych "rurek" się nie puszcza ?

Daliście mi teraz do myślenia. Garaż to dość "przewiewne" miejsce. Czy taka podłogówka w ogóle będzie wyrabiać z ogrzaniem takiego pomieszczenia, gdzie przy jednorazowym uchyleniu tak dużej bramy wszystko idzie "w gwizdek" ? W dodatku myślałem nad garażem na dwa auta, ale oczywiście z jedną wspólną bramą gdzie ten "otwór" po jej podniesieniu będzie jeszcze większy, a z tego co wiem podłogówka musi trochę pracować aby nagrzać taką powierzchnie.

 

Ja mam rurki od podłogówki położone na jakieś dwa metry od bramy wjazdowej. Garaż na dwa auta - jedna brama.

W garażu mam zaprogramowaną temperaturę 13 stopni i ogrzewanie które mam nie ma problemu z utrzymaniem takiej temperatury.

W czasie wjazdu / wyjazdu, temperatura spada tylko trochę. Temperatura dość szybko wraca do zadanych 13 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wszedles na forum muratora i zadales pytania jak tu, to nie dziw sie, ze nikt Ci nie odpowiedzial. Musisz duzo czytac i zadawac konkretne pytania. Tu tez jak napiszesz, chce super umyc samochod co mam kupic i jak uzyc to tez za wiele sie nie dowiesz. Po prostu czytaj, glównie dzienniki budow i dzienniki samorobow. Rob jak najcieplejszy dom, beda mniejsze koszty ogrzewania i nie sluchaj lokalnych fachowcow, bo wg nich to 15cm na sciany to przesada, o 20 czy 30 nie wsponimajac. Wentylacja mechaniczna to wlasnie rekuperator. Mozna zrobic bez, ale to musialbys samemu, bo wybor central bez rekuperatora jest praktycznie zaden, bo szkoda coeplo wywalac z domu. Nie bardzo jestem sobie w stanie wyobrazic jakim cudem mozna uzyskac chlod jak w piwnicy samymi wymianami powietrza, no, ale internet przykmie wszystko. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj, a pozniej pamietaj, ze pierwszy dom buduje sie dla wroga;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc :)

Czytam dalej, jak mi coś przyjdzie do głowy to napiszę. W sumie to juz mam dwa pytania.

 

[ref=#00aa00]Eryczek[/ref], zastosował byś u siebie wentylacje mechaniczna czy raczej nigdy sie nad tym nie zastanawiałeś ?

Pytam bo to popularne ostatnio, a nie wiem czy jest sens się w to pchać.

 

Dom swoj stawiales z bloczków z betonu komórkowego czy pustak ceramiczny?

 

Dzięki silver200 za rady.

Odnośnie tego ostatniego zdania to właśnie o to mi chodzi aby jednak na tyle sensownie wszystko zrobić aby później przez te wszystkie lata nie żałować, choć i tak pewnie cos z czasem wyjdzie nie teges.

 

Swoją drogą, czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć ile w przybliżeniu procentowo podlogowka jest drozsza w montażu od kaloryferów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze podczas uzytkowania wyjdzie, ze to czy tamto zrobilbys inaczej, kwestia jak duze to beda rzeczy i czy bedzie mozna je przerobic/zmienic. Co do wentylacji mechanicznej, to kazdy kto jej nie ma, odpowie, a po co? przeciez mam grawitacyjna i tez dziala. Spytaj sie tych co mechaniczna maja i czy zrobili by ponownie. Ja mam i codziennie ciesze sie, ze ja mam i nie zaluje ani jednej zlotowki na nia wydanej i to nie jest moda, mamy 21 wiek;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rob jak najcieplejszy dom, beda mniejsze koszty ogrzewania i nie sluchaj lokalnych fachowcow, bo wg nich to 15cm na sciany to przesada, o 20 czy 30 nie wsponimajac.

To jest przesada. Abstrahując od faktu, że przy wentylacji mechanicznej jej skutki są ograniczone (a przy grawitacyjnej - opłakane).

 

Poza tym mieszkać w bunkrze to nic fajnego (głębokość posadowienia okien w stosunku do lica przegrody zewnętrznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos lubi placic duze rachunki za ogrzewanie i smarzyc sie latem to moze i jest przesada, ale co kto lubi. W jakim bunkrze? akurat glebokosc posadowienia okien, to zaden problem, z reszta mozna wysunac okna w warstwe ocieplenia i juz jest duzo lepiej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko musi być zbilansowane i jest łatwe do podliczenia. Do prostych obliczeń współczynnika przenikania ciepła są gotowe aplikacje, np. Architerm. Przegrodę w pełni zgodną z normą (która i tak jest już dość restrykcyjna) można uzyskać bez stosowania izolacji termicznej o przesadzonej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre ocieplenie i dobrze obliczona wentylacja to podstawa. Do teoretycznego sprawdzenia co nam wyjdzie ekonomicznie dobrze można korzystać z dostępnych w internecie kalukatorow przenikalnosci cieplnej , ale lepiej jak zajmie się tym odpowiedni architekt który będzie miało tym pojęcie.

Wcześniej padło pytanie czy projekt gotowy czy może rysowany pod wymiar :)

Osobiście uważam ze koszt wyjdzie podobny bo chyba nie zdarza się że trafi nam się projekt który nam idealne będzie pasował , zawsze coś trzeba zmienić dla siebie a niejednokrotnie wymusza zmiany zapis o warunkach zabudowy. A jak wiadomo każda zmiana kosztuje.

 

Co do pieca i ogrzewania to po 1 trzeba sprawdzić czym możemy palić w danej lokalizacji.

Po 2 czy chcemy mieć ładnie czysto bezobslugowo czy może jednak nie będzie nam przeszkadzać dokładnie ekogroszku itp...

Co do ciepłej wody latem. Warto zorientować się jakie dofinansowania są w okolicy , wtedy można by się zainteresować instalacja solarna lub mała pompa ciepła napowietrzna tylko do ogrzania cwu .

Jest od groma wariantów i każdy woli co innego. Czy to beton komórkowy czy ceramika każdy musi podjąć decyzję sam najlepiej po konsultacji z architektem . I nie oszczędzać na materiałach czy nawet zaprawie. Jeśli ma być bloczek fundamentowy B20 to taki stosować. Budowa domu to decyzja na lata . wiec trzeba się do niej przygotować. Dla laika jest to trudne wiec warto podzielić sobie planowanie na etapy. Np fundamenty i roboty z nimi związane i czytać i notować , bo wszystkiego człowiek nie zapamięta :) . Następnie ściany , kominy , stropy , dach , piec, wybór ogrzewania , wylewki itd itd. Zejdzie spokojnie cały zeszyt A4 notatek ale kilka miesięcy i człowiek zacznie łapać co i jak. Wtedy dopiero warto iść z kimś rozmawiać żeby nas w butelkę nie nabijali ;).

 

Sam dopiero będę zaczynał budowę domu, projekt się szykuje :) ale plan jest , wiem co chce , większość materiałów wybrana , tylko pozostał mi wybór sposobu ogrzania domu. Gazu u mnie na razie brak , wiec pozostaje pellet, ekogroszek lub pompa ciepła. Co wybiorę , sam jeszcze nie wiem ;)

Faktycznie murator tu się zrobił i sam się do tego przyczyniam ale co tam w końcu to luźne rozmowy :)

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu u mnie na razie brak , wiec pozostaje pellet, ekogroszek lub pompa ciepła.
zawsze można postawić zbiornik na gaz.
Warto zorientować się jakie dofinansowania są w okolicy ,

to zawsze warto bo można dostać dofinansowanie na fotowoltaikę. Wtedy jednak powstaje kolejny dylemat fotowoltaika czy solary do grzania wody :D .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylacji mechanicznej, to kazdy kto jej nie ma, odpowie, a po co? przeciez mam grawitacyjna i tez dziala. Spytaj sie tych co mechaniczna maja i czy zrobili by ponownie. Ja mam i codziennie ciesze sie, ze ja mam i nie zaluje ani jednej zlotowki na nia wydanej i to nie jest moda, mamy 21 wiek;)

Już sobie wyjaśniliśmy na pw, generalnie intencję mamy współbieżną: "nie daj sobie @stawek wmówić, że wentylacja mechaniczna to kaprys", nie słuchaj fachowców starej daty którzy zaczną Ci wmawiać "Panie, ta cała wentylacja to uja warta, wincyj rzeczy do psucia sie tylko byndzie, tylko Ci bendo ciepło z domu wywiewać te wentylatory", a jak trafisz na takiego "chłopka roztropka", który buduje dzisiaj tak samo jak budował za komuny, to Ci wciśnie każdy kit żeby tylko nie wyjść poza strefę komfortu tego co robi od wielu lat. To jest identycznie jak z mechanikami starej daty: panie, po dwustó tysioncach to jurz tylko minerala lej, bo u szczelnienia nie te, płókanki też nielej bo ci nagar wypłócze z silnika i będzie olej leciał". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki.Czy ktoś z was przerabiał temat wiaty garażowej na samochód ? Wykonałem taką o wymiarach 6,7x5.5 i zastanawiam się czy nie zabudowac boków płytami osb bądź bloczkami betonowymi oraz dorobić stelaż na drzwi garażowe. Przerabiał ktoś podobny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej dom będzie energooszczędny tym będzie tańsze i bardziej komfortowe życie w nim, warto czasem wziąć na siebie wyższą rate kredytu lub rozłożyć wykończenie w czasie ponieważ gdy zrezygnujemy w trakcie budowy z dobrego ogrzewania czy wentylacji odbije się to później wyższymi kosztami. Później każda zmiana tych instalacji jest znacznie bardziej kosztowna niż zrobiona od razu. co również ważne, domy wykonane w wyższym standardzie energetycznym znacznie łatwiej spieniężyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ogrzewania podłogowego-kolega buduje dom. Nie zna się na tym kompletnie i bazuje jedynie na wszelkiej maści fachowcach. Jeden z nich powiedział mu, że jeżeli ma być ogrzewanie podłogowe i deska na podłodze to takie combo nie da rady. Deska się "wypaczy" :mrgreen: . Kolega nie chciał plytek więc zaradny spec poradził mu, że ogrzewanie podłogowe puści mu na ścianach :mrgreen: I tak też zrobił. Później przyjechali elektrycy (moi kuzyni) - jakoś dali radę w tych rurkach coś porobić ale śmiali się niemiłosiernie. Na końcu tynkarz powiedział, że jak chce to on mu to otynkuje ale po pierwszych dwóch sezonach grzewczych na ścianach będzie miał ciemne szlaczki od instalacji. No i zapytał się kolegi czy rozrysował sobie te rurki, porobił zdjęcia jakby np. chciał coś wieszać na ścianach :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za tak liczne rady.

Codziennie staram się chłonąć coraz to nowsze informacje z różnego typu for, ale natłok tego i "fachowców" jest tak duży, żę im więcej czytam tym wcale mądrzejszy nie jestem :/ Zdaję sobię sprawę, że wszystkiego nie dopilnuje i nie ogarnę w tak któtkim czasie, ale przynajmniej duczyć się trzeba na tyle aby końcowy efekt nie był opłakany.

 

Na początek już mi się nasuwa jedno pytanie. [ref]Michał126[/ref], dlaczego wg Ciebie styropian 15 jest przesadą ?

Wszystkie te "energooszczędne" domy z gotowych projektów mają przeważnie na ścianie bloczek z betonu komórkowego 24 + ocieplenie stryropian 20 + ogrzewanie podłogowe + mechaniczna wentylacja. Taki bym powiedział standard na tą chwilę. Bardzo dużo widuje takich rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ogrzewania podłogowego:

- kocioł mniej spali paliwa

- jest bardziej estetyczne

- komfort cieplny większy

 

I tak , na OP można kłaść gres, panel winylowy, panel klasyczny,deska warstwowa, deska lita. W takiej kolejności. Chodzi o przepuszczalność cieplną i komfort. Są na rynku deski pod OP które dają rade bez zająknięcia. Kwestia ceny.

 

I Geno : ogrzewanie podłogowe można wyciągać na ściane. Żadna magia. Sprawdzone, działa.

 

 

Do autora:

Zainwestuj w ocieplenie. Styropian o dobrej izolacji, wełna na poddasze, okna 3szyby. Rekuperacja.

 

Na start troche wiecej $ ale szybko Ci sie zwróci i docenisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora:

Zainwestuj w ocieplenie. Styropian o dobrej izolacji, wełna na poddasze, okna 3szyby. Rekuperacja.

 

Na start troche wiecej $ ale szybko Ci sie zwróci i docenisz.

 

No właśnie taki mam zamiar tylko co to znaczy "zainwestuj w ocieplenie".

Przyznam szczerze, że też wstępnie "na chłopski rozum" założyłem że dam pustak ceramiczny bodajże 24-25cm i do tego styropian 20cm, ale na poprzedniej stronie już widziałem odpowiedź, że dokładanie coraz większej grubości styropianu na ściany wcale nie jest dobrym pomysłem :/

W takim razie jak jest właściwie wg was ? Tyle co wiem na dzień dzisiejszy, to to że na 100% będę budował z pustaka porotherm 24-25cm, tylko co dalej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.