Skocz do zawartości

Budowa domu, garaż, kanał - kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

https://scr.hu/0jlr/946k3
1.W ktorym miejscu polecacie zrobic kanal? Na srodku czy pod autem? Sprawa taka ze nie wiem jeszcze czy 2 auta beda parkowac
2.Jak zapezpieczyc/zamknac kanal by mozna bylo myc auto w srodku garazu
3. Ma ktos w garazu jakies zaslony podczas mycia auta by nie pryskala woda dookola na szafki itd
4. Czy projektowac kanal juz przed budowa czy pozniej mozna zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. chyba lepiej pod autembo tak na środku to lipa- tylko jedno auto na raz będzie mogło być w garażu jak będziesz coś robił szczególnie uciążliwe będzie to jak będziesz miał jakiś grubszy problem w zimę (latem to nie problem) jedno auto przez 2 dni na środku garażu a drugie pod chmurką zasypane śniegiem z zamarzniętymi szybami a tak to 2 auta stoją w środku a w jednym zmieniasz olej lub coś grzebiesz innego

2. ja bym zrobił spad posadzki od kanału i odpływy liniowe wkoło auta, lub spad do kanału a w kanale spad w jedno miejsce (na podłodze kanału ułożone np palety lub jakaś kratka tak by nie chodzić po śliskim) w najgłębszym punkcie zagłębienie wielkości np wiadra i po umyciu auta  włączasz pompkę brudnej wody i odpompowujesz tylko trzeba przemyśleć dobrze by mieć tylko przycisk a nie za każdym razem rozkładać składać pompę

4. chyba prościej zrobić to odrazu aby później nie kombinować zkuciem itp ale to najlepiej pogadać z projektantem

 

Czy garaż na pewno nie za mały na 2 auta i szafki? i swobodne robienie czegoś przy nim/mycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2018 o 00:19, pawelus668 napisał:

4. Czy projektowac kanal juz przed budowa czy pozniej mozna zrobic?

Na etapie budowy. Dodatkowo polecam zrobienie zakup lub zrobienie betonowej wanny, dobrze zaizolowanej od zewnątrz. Wstawia się taką "wannę" do wykopu i do tego wylewa posadzkę w koło. Można wylać kanał w wykopie, ale to tylko jak wody gruntowe są nisko.

(nie reklamuje tej firmy, film pierwszy z brzegu)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Orientuje sie ktos czy teren utwardzany (kostka) na etapie projektu zagospodarowania to musi byc dokladnie taka jak wykonam pozniej? Zaczyna mnie to wkurzac ze wymagaja takie rzeczy ktore chcialbym obmyslac po wybudowaniu domu jakie szerokosci sciezek, podjazdu, no chyab ze +- 0.5m moze byc roznicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


W przypadku domu tylko opinia, a nie badania


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Orientuje sie ktos czy teren utwardzany (kostka) na etapie projektu zagospodarowania to musi byc dokladnie taka jak wykonam pozniej? Zaczyna mnie to wkurzac ze wymagaja takie rzeczy ktore chcialbym obmyslac po wybudowaniu domu jakie szerokosci sciezek, podjazdu, no chyab ze +- 0.5m moze byc roznicy?

Na moja wiedzę tylko szerokość/ długość czyli wymiary bo trzeba policzyć współczynnik „zielonego” w całości metrażu :-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Koledzy potrzebna pomoc, a lepszego miejsca do zadania takiego pytania chyba nie ma.

Dzisiaj weszła mi do domu ekipa od hydrauliki. Chcę zrobić kran na zewnątrz za domem jak i przed domem. Wykonawca zaproponował, aby tego z przodu domu nie robić, a zrobić go wewnątrz garażu i z niego wpinać się z wężem itp. Wydaje mi się, że jednak kran przed domem będzie bardziej praktycznym rozwiązaniem bo w innym przypadku do umycia auta czy podlania czegokolwiek będę musiał otwierać bramę garażową. Czy Wy macie jakieś doświadczenia z tym związane ? Która opcja będzie wg Was korzystniejsza i jakie są ewentualnie minusy rozwiązania z kranem na zewnątrz (zakręcanie go na zimę?) ? Dodam również, że osobna umywalka w garażu i tak będzie zrobiona.

 

Drugi temat.

Odpływ w garażu (40m2) robić czy nie ? Dużo osób się decyduje, ale słyszy się zdania, że te ilości wody są tak małe, że szkoda się w to bawić. Możecie coś doradzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno opcja kran tylko w garażu to nieporozumienie bo co jak w garażu będzie auto a będziesz chciał podlać coś/umyć coś itp? Latem to nie ma problemu ale jak będzie chłodniej to co?  Jak już to kran przed i w garażu. Te krany na zewnątrz można tak rury poprowadzić że woda będzie sama schodzić- kran za zewnątrz najwyżej a rury po skosie schodzą się do jednego miejsca a tam 2 zawory i trójnik i elegancko spuszczasz wodę z kranów zewnętrznych do wiadra lub do kanalizy i mrozy ci nie straszne i prawie bez obsługowe tylko należy pamietać przed mrozami o zamknięciu jednego zaworu a otwarciu drugiego no i o otwarciu kranu aby woda szybciej zeszła. Ludzie na działkach rod mają krany na wewnątrz i jakoś nic im nie pęka ani nic no chyba że się nie spuści wody z kranu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stawek nie słuchaj ekipy, która chce po linii najmniejszego oporu zrobić. Moim zdaniem kran na zewnątrz jest obowiązkowy, a co więcej dzisiaj robiąc sam, dałbym na bank dwa: ciepły i zimny. Tylko pamiętać, żeby wewnątrz był zawór odcinający wodę do kranów zewnętrznych, żeby na zimą można było zamknąć wodę w budynku, otworzyć na zewnątrz żeby spuścić resztkę z rur i nie ryzykować rozsadzenia instalacji od mrozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największa zaleta kranu na zewnątrz , to zainstalowanie drugiego licznika wody , czyli idziemy do "wodociągów " mały rysunek techniczny , opis instalacji i już mamy o połowę tańszą wodę  "do podlewania ogródka" 😉 , bo nie doliczają odprowadzenia ścieków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, powalla napisał:

Największa zaleta kranu na zewnątrz , to zainstalowanie drugiego licznika wody , czyli idziemy do "wodociągów " mały rysunek techniczny , opis instalacji i już mamy o połowę tańszą wodę  "do podlewania ogródka" 😉 , bo nie doliczają odprowadzenia ścieków. 

A to ciekawe co mówisz. Muszę się dowiedzieć czy u mnie w Austrii również jest coś takiego bo ścieki kosztują 2xwięcej niż sama woda :-/. Kran na zewnątrz już mam... w garażu kazałem założyć ekstra 🤗 nie wyobrażam sobie nie mieć wody w garażu jeśli chcemy coś przy aucie "kosmetykować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, powalla napisał:

Największa zaleta kranu na zewnątrz , to zainstalowanie drugiego licznika wody , czyli idziemy do "wodociągów " mały rysunek techniczny , opis instalacji i już mamy o połowę tańszą wodę  "do podlewania ogródka" 😉 , bo nie doliczają odprowadzenia ścieków. 

Potwierdzam. U mnie w mieście jest to samo 🙂 Co prawda ja tak nie mam, bo na zewnątrz kran mam podłączony do hydroforu(do mycia auto i podlewania ogrodu) i pobieram wodę ze studni, ale jakbym nie miał studni, to bym na pewno to zrobił. Nazywa się to chyba tzw. Liczniki ogrodowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Zeby licznik ogrodowy sie opłacał musisz używać ok 10m wody miesięcznie. Jak wyciągasz na mycie 1m bądź 2m to sie nie opłaca bo dochodzą opląty za licznik itd wiec bardziej sie opłaca wyciągnąć 2m na główny licznik i zapłacić razem z kanaliza niz założyć licznik ogrodowy i zapłacić za te 2m + oplaty za licznik

 

przynajmniej u mnie , ale musisz dopytać u siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby licznik ogrodowy sie opłacał musisz używać ok 10m wody miesięcznie. Jak wyciągasz na mycie 1m bądź 2m to sie nie opłaca bo dochodzą opląty za licznik itd wiec bardziej sie opłaca wyciągnąć 2m na główny licznik i zapłacić razem z kanaliza niz założyć licznik ogrodowy i zapłacić za te 2m + oplaty za licznik
 
przynajmniej u mnie , ale musisz dopytać u siebie


Potwierdzam. U nas w budynku mieszkalnym chcieliśmy na ogródki osobne liczniki to po wyliczeniu przez wspólnotę kosztów zwrot najszybciej po 12 latach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz normalny zakład wodociagow. Ale u nas był wymóg takiego projektu wg takich norm itp. Koszt ok 10k na budynek. Rysunek od pana Henia i nas nie przejdzie. Same pieczątki to ponad 1k


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, dareme89 napisał:

Rysunek od pana Henia i nas nie przejdzie

U nas niedawno założono dopiero instalację ściekową i może przez to promocja była? No, a samym rysunku dowiedziałem się od pani w okienku  gdy wniosek pojechałem zawieźć ale  dała mi kartkę , narysowałem kilka linii (rysunek techniczny nie jest mi obcy) , pani pomogła z oznaczeniami (kurek, zegar,zawór) i oddałem . Cała wizyta , max  10 min , potem razem z gościem co odpisywał wtedy licznik (obecnie jest odczytywany radiowo)    przyjechał gość który sprawdził czy instalacja jest OK , zapieczętował dodatkowy  licznik i po sprawie.  Mało tego , normalny licznik odczytywany teraz jest drogą radiową , a ten dodatkowy co jakiś czas dalej jest odczytywany przez człowieka z ZIMu i odliczają od odczytów z licznika głównego . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.