Skocz do zawartości

Budowa domu, garaż, kanał - kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie szybkie pytanko. Grunt do ścian śnieżka ktoś przerabial? 

U siebie mam miesiąc temu zagruntowane ściany i strasznie śmierdzi w mieszkaniu starymi skarpetki. Pomalowanie ścian uratuje sytuację? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.06.2018 o 14:42, Tomas22 napisał:

Panowie szybkie pytanko. Grunt do ścian śnieżka ktoś przerabial? 

U siebie mam miesiąc temu zagruntowane ściany i strasznie śmierdzi w mieszkaniu starymi skarpetki. Pomalowanie ścian uratuje sytuację? 

Malowałeś starym gruntem albo grunt stał na słońcu? Bo wtedy wali niemiłosiernie. Jaki grunt położyłeś i co będziesz na niego dawał docelowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 30.06.2018 o 07:56, stawek napisał:

Koledzy kupię jakaś sensowną kosę spalinową do 1000zl ? Co myślicie na temat modelu Solo 120 ?

Kolego z mojej strony to polecam Sthil FS 56 mam ja już dobre pare lat i leje tylko mieszankę i wymieniam żyłke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, S3ci0r napisał:

a jaka ma być minimalna grubość oraz co lepsze kątownik czy profil? 🙂

Oczywiście, że profil dużo lepszy zwłaszcza kiedy garaż jest większych rozmiarów niż ten "standardowy" 3x5m.

Ja teraz organizuje blaszaka 5x5 na budowę i tam cała konstrukcja jest z profilu. Co do grubości blachy to zapytaj w kilku firmach jakie mają  i sobie porównaj bo szczerze mówiąc nie wiem jakie w Twoich stronach są na dzień dzisiejszy standardy, ale z obserwacji wiem, że z roku na rok stosują coraz cieńszą. Teść ma jeden garaż ponad 10 lat i tam była blacha o grubości bodajze 0,8mm, 4 lata temu dostawialiśmy następny i tam już do 0,7mm musieliśmy dopłacić bo normalnie stosowali wszędzie 0,6. Na swój garaż jak dzwoniłem po firmach, standard na dzień dzisiejszy to 0,45mm 😕 Także ... dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

a swój garaż jak dzwoniłem po firmach, standard na dzień dzisiejszy to 0,45mm 

Jak masz zdolności, sprzęt i miejsce to zawsze można zakupić profil i go pospawać/poskręcać i następnie zakupić blachę i zrobić z takich materiałów jakie chcesz. Może się okazać że będzie to cena zbliżona go garażu z blachy 0,45mm a a będzie zrobiona z grubszej blachy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Rozwalę sobie wentylację w garażu jak dam kolejną kratę wylotową na tej samej ścianie ale po prawej stronie?

 

Mam wrażenie, że mam minimalny przepływ powietrza i chciałbym go polepszyć. Problem jest taki, że jakieś 50cm za garażem stoi budynek i mam wrażenie, że przez to wentylacja nie może zaskoczyć bo ta ściana jakoś ogranicza przepływ.

 

Wygląda to tak:

 

e26df7ebfdbc21a6gen.jpg

======================================================================================

f72ba86db32f8c53gen.jpg

 

Na wlocie dołożyłem dwie duże kratki i teraz się zastanawiam czy na wylocie dołożyć drugie dwie obok istniejących  czy na tej samej ścianie i wysokości ale po prawej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to nic nie zmienić. Podciśnienie zapewniające cyrkulację wytwarza sie w pionie, 2 m różnicy to niedużo. Zeby rozwiązać problem Wymuś podciśnienie wentylatorem łazienkowym który bedzie wydmuchiwał powietrze na zewnątrz tworząc podciśnienie, które zassa powietrze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pojawił się mały problem w trakcie budowy, który wyłapałem nieco za późno.

Mam przyjęte w projekcie grubość ocieplenia w garażu 15cm, wszyscy dookoła mówią, że 5cm w zupełności wystarczy. Czy wystarczy czy nie to już inna kwestia. Zastanawiam się co teraz zrobić gdybym rzeczywiście chciał dać mniej ocieplenia (5-10cm) bo w założeniu ma być w garażu brama o wymiarach 5000x2250 i nie chciałbym jej zmieniać ponieważ jest to typowy wymiar dla dużych bram w garażach dwustanowiskowych co oczywiście przekłada się na cenę. Tutaj moje pytanie. Czy jest fizycznie możliwe zmniejszyć warstwę ocieplenia do 5 czy 10cm bez zmiany wymiaru bramy garażowej ? Jeśli tak to jakie widzicie rozwiązanie w tej sytuacji ? Garaż nieogrzewany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnośnie ciepłej wody. Jak wygląda u was sprawa bojlera, tzn ile osób, ile litrów i jaki bojler? Piec gazowy C.O. to jakiś junkers z końca lat 90 i do niego będzie ten bojler podłączony. Docelowo w domu mają być 2 łazienki. Jedna z wanną druga z prysznicem. Pytanie jaki bojler wybrać aby spokojnie 4 osoby jedna po drugiej mogły bez problemu wykąpać się w wannie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
10 godzin temu, Fredi88 napisał:

A ja mam pytanie odnośnie ciepłej wody. Jak wygląda u was sprawa bojlera, tzn ile osób, ile litrów i jaki bojler? Piec gazowy C.O. to jakiś junkers z końca lat 90 i do niego będzie ten bojler podłączony. Docelowo w domu mają być 2 łazienki. Jedna z wanną druga z prysznicem. Pytanie jaki bojler wybrać aby spokojnie 4 osoby jedna po drugiej mogły bez problemu wykąpać się w wannie? 

ja mam 140L  (rowniez 2 łazienki) tyle ze piec na drewno

rodzinka 3 osobowa  wiec u ciebie takie 140-200 powinien wystarczyc spokojnie

z zasobnika C.W.U rzadko korzystam (grzeje go sporadycznie) bo mam w domu pompe ciepła powietrzna ktora mi grzeje wode tam mam 110 L i w zupełnosci wystarcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stawek Ten garaż masz w bryle domu czy osobno? Jak w bryle to wg mnie nie ma sensu oszczędzać tych paru złotych na ociepleniu (ja w projekcie mam 20 cm pod całym domem ale dom ma być w miarę energooszczędny, bez piwnicy), podobnie jeśli chodzi o ogrzewanie, wpierw planowałem nie ogrzewać, potem były 2 grzejniki a teraz po porównaniu cen wyszło mi, że nie wiele większym kosztem ładuje ogrzewanie podłogowe w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stawek napisał:

@Fredi88pewnie to nie to samo, ale np do pieców gazowych z zasobnikiem przeważnie stosuje się takie o pojemności 120-150l.

Jak dla mnie to dobiera się to raczej do ilości członków rodziny. Fakt faktem nas jest tylko dwoje. Ale nie chciałbym sytuacji że przyjadą teście czy znajomi i braknie ciepłej wody :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fredi88 napisał:

Jak dla mnie to dobiera się to raczej do ilości członków rodziny. Fakt faktem nas jest tylko dwoje. Ale nie chciałbym sytuacji że przyjadą teście czy znajomi i braknie ciepłej wody :wallbash:

Ja mam zasobnik 150 l do kotła gazowego. Zasobnik dobierany był na 4 osoby, ale póki co są 2. Jak do tej pory nie było problemu. Okazjonalnie zdarzało się, że były łącznie 4 osoby, które kąpały się jedna po drugiej i też nie było problemów z brakiem ciepłej wody. Jest też kwestia do jakiej temperatury grzejesz wodę, im większą tym bardziej mieszasz ją później z zimną, czyli zużywasz mniej tej ciepłej. Na początku testowałem ustawienia i nawet przy 45 C była wystarczająca ilość (chociaż myślę, że dalsze obniżenie już pogorszyłoby komfort), nawet przy jednoczesnej kąpieli wanna + prysznic. Potem ustawiłem na 55 C, ale to też trochę ze względu na to, aby bakterie się nie mnożyły.

Druga kwestia to ustawienie kotła - u mnie priorytet ma zasobnik wody nad ogrzewaniem, więc w razie, gdy zaczyna brakować, to kocioł całą moc daje na podgrzew wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.