Skocz do zawartości

Polityka i tematy z nią związane


Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator

[ref]Qub@[/ref], nie wiem jaką masz wiedzę ekonomiczną ale to co napisałeś pochodzi z materiałów przedstawiających tylko jedną stronę medalu.

Zgadują że to co napisałeś pochodzi z bloga Pana Roberta Grunholza. Pan Grunholz (lub Ty) nie pokusiliście się o poszukanie przyczyn takiego a nie innego postępowania Pana Balcerowicza. Przeczytaj na spokojnie chociażby ten artykuł "bankiera:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Mija-25 ... 54605.html

Poczytaj w jakiej kondycji była Polska gospodarka, jaka była inflacja:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/c ... 1989-roku/

( w 1989 roku - 350%, w 1990 roku 680%) i przestaną Cię dziwić zarobki po 250% na złocie w kilka miesięcy. Polska waluta nie była wtedy nic warta i musiała przejść transformacje jaką przeszła.

Nie mówię że masz mi uwierzyć ani się ze mną zgodzić ale uważam że dobrze jest posiąść wiedzę z różnych źródeł nie tylko tak radykalnych jak Pan Grunholz. Szkoda życia żeby kogoś nienawidzieć nie mając pełnego obrazu jego poczynań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

a jakby statystyki pokazywały że ludzie żyją średnio 75 lat to bysmy mieli pracować do 75 roku zycia czy jak ? takie statystyki to można zrobić jakie sie chce, zweryfikujesz ich autentyczność ? musze krócej pisac bedziesz miał mniej cytowania :) mam małą działalność płace ponad 1000 zł co miesiąc na świadczenia, ludzie dostają śmieszną emeryture i jeszcze takie długi są. Widocznie durnie nie potrafią gospodarowac pieniedzmi, w Anglii świadczenia są śmiesznie niskie ludzie tam firmy zakłądają aby tu opłat nie robić i państwo funkcjonuje jakoś, tu jak będą kraść i zle gospodarowac to żeby podnieśli wiek do 80 lat to to nic nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

670603 mam małą działalność płace ponad 1000 zł co miesiąc na świadczenia

Temat był poruszany na co idzie ta kasa i jakie to są świadczenia, poszukaj sobie słów kluczowych "Fundusz Ubezpieczeń Społecznych" czy "składka emerytalna". Na wszelki wypadek, gdyby ci się nie chciało:

http://zus.pl/default.asp?p=1&id=35 - ubezpieczenia społeczne (ogółem) minimum 772,96 zł w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, dla których minimalną podstawę wymiaru stanowi kwota 2433 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na rok 2016), na które składa się:

474,92 zł na ubezpieczenie emerytalne

194,64 zł na ubezpieczenia rentowe

59,61 zł na ubezpieczenie chorobowe

43,79 zł na ubezpieczenie wypadkowe

 

I nagle z tysiąca robi się 474 PLN odkładane na emeryturę. Brawo TY.

 

670603 w Anglii świadczenia są śmiesznie niskie ludzie tam firmy zakłądają aby tu opłat nie robić i państwo funkcjonuje jakoś

Bo tam się nie opłaca nie płacić podatków - kwota wolna od podatków wyższa, a potem system jest na tyle jasny, że nie opłaca się kombinować, więc można płacić i podatki, i składki bez myślenia o tym, skąd wziąć na utrzymanie; bo nie mieli 45 lat najwspanialszego systemu na świecie; bo mieli kolonie, które przez połowę XX wieku golili jak się tylko dało; bo mieli napływ imigrantów, którzy jednak jakoś pracowali i odprowadzali składki i podatki; bo dzieciaki u nich idą do szkół nieco wcześniej i wcześniej zaczynają odprowadzać składki na ubezpieczenia.

U nas podniesienie kwoty wolnej od podatku było w hasłach wyborczych. Teraz nic z tego nie wychodzi, natomiast lekką ręką rozdaje się świadczenia i bonusy. Mało tego, zapowiada się podwyższenie podatków dla klasy średniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
a jakby statystyki pokazywały że ludzie żyją średnio 75 lat to bysmy mieli pracować do 75 roku zycia czy jak ?

Nie wiem czy 75 lat ale tak jak chce PiS to za duże obciążenie dla państwa. Chodzi o to że kiedy ludzie w 1960 roku dożywali średnio 67 lat to prawa emerytalne nabywali w wieku 65 i 60 lat. Dziś dożywają średnio 76 lat i na emeryturę też mają iść mając 65 i 60 lat?

Skąd na to brać pieniądze? Bo PiS własnie zaproponował obniżenie składek na ZUS większości społeczeństwu i podwyższenie kilku procentom.

 

takie statystyki to można zrobić jakie sie chce, zweryfikujesz ich autentyczność ?

Sugerujesz że GUS oszukuje? :mrgreen:

 

małą działalność płace ponad 1000 zł co miesiąc na świadczenia, ludzie dostają śmieszną emeryture i jeszcze takie długi są. Widocznie durnie nie potrafią gospodarowac pieniedzmi,

W tej kwestii zgadza się z Tobą w pełni. Utrzymanie ZUSu i NZFu kosztuje zdecydowanie za dużo.

Druga sprawa to za czasów PRLu pieniądze na emerytury nie były odkładane a przejadane na bieżące potrzeby państwa. Dziś tych pieniędzy nam brakuje. Jeszcze inna sprawa to że gdyby nawet te pieniądze były w ZUSie to po 89 roku i tak byłyby nic nie warte.

 

w Anglii świadczenia są śmiesznie niskie ludzie tam firmy zakłądają aby tu opłat nie robić i państwo funkcjonuje jakoś,

Nie można porównywać nas do Wielkiej Brytani pod wzgledem zamożności. My funkcjonujemy w zupełnie innych skalach.

 

jak będą kraść i zle gospodarowac to żeby podnieśli wiek do 80 lat to to nic nie da

Demokracja tworzy sytuacje w których parte polityczne obiecują ludziom cuda na kiju, tylko po to żeby wygrać wybory. Niestety w ekonomi pojęcie cudu nie występuje i kasa zawsze musi się zgadzać. Ludzie jednak chcą tych cudów i głosują na ludzi którzy im je obiecują.

W nawiązaniu do tego co napisałeś że "trzeba im dać jeszcze szansę, dopiero ćwierć kadencji za nimi", niestety ja nie mam tyle optymizmu. Żaden cud się nie wydarzy, PiS za trzy lata zostawi nas z olbrzymimi długami, ludzmi przyzwyczajonymi do "Państwo da" i małą grupką ludzi którzy będą mieli dość dojenia ich na zaspokojenie zachcianek socjalnych większości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policzmy na szybko mniej wiecej - przez 40 lat daj boże prowadzenia firmy daje 480 000 złotych na świadczenia. Wypłącą mi może z 1200 emerytury, pozyje może z 10 lat na tej emeryturze (może więcej bo statystyki są obecujące :mrgreen: ) państwo mi odda 120 000 złotych. Gdzie jest reszta ? nie ma i nie będzie. Na dodatek są długi jak h*j i pasowałoby pracowac dłużej żeby ten dług spłacać a ludzie dostawali krócej emerytury., Z takiej kwoty jakby ktoś odłożył na koncie to by z procentu żył a pół bańki leżało by i tak na koncie, a tak nie masz kasy i jeszcze dostajesz grosze co miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE!

 

Płacąc "ZUS" ponad 1100zł miesięcznie na emeryturę odkładasz około 250zł ( tyle jest teraz???), więc skąd wyszło Ci 480tys? Mi 250zł * 12msc * 40 lat daje 120tys :)

 

Reszta idzie na : szpital, w którym ktoś Cię wyleczy, na leki, które kupisz refundowane w aptece często nawet kilkadziesiąt razy taniej niż przy cenie bez refundacji, na ewentualny zasiłek na którym się możesz znaleźć i też na to, że będąc na emeryturze dłużej niż 10 lat będziesz dalej ją pobierał. Wolałbyś, żeby przy wykorzystaniu tych 120tys nagle zus przysłał Ci list - "Przykro nam, Pana środki odłożone na emeryturę właśnie się skończyły" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policzmy na szybko mniej wiecej - przez 40 lat daj boże prowadzenia firmy daje 480 000 złotych na świadczenia. Wypłącą mi może z 1200 emerytury, pozyje może z 10 lat na tej emeryturze (może więcej bo statystyki są obecujące :mrgreen: ) państwo mi odda 120 000 złotych. Gdzie jest reszta ? nie ma i nie będzie.

 

Odmawiasz przyjęcia do wiadomości wysokości składki emerytalnej (474PLN) dla osób prowadzących działalność. Reszta to składki rentowe (z przeznaczeniem na wypłaty rent), chorobowa (na wypłaty zasiłku chorobowego czy świadczeń związanych z macierzyństwem), wypadkowa (z wypadków przy pracy czy chorób zawodowych). Czyli mówimy nie o 480 kpln tylko o max 240 kpln. Biorąc pod uwagę, że średnia długość życia uwzględnia zgony przed rozpoczęciem odprowadzania składek, wiek 77 wcale nie jest taki nierealny, obecnie dla Polski średnia długość życia to 77,40.

Jeśli uważasz, że małą dostaniesz emeryturę pomimo odprowadzania 474 miesięcznie na FUS, to pomyśl o ile mniej odprowadza się składek od najniższej krajowej, przecież to nawet nie 400 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz kasiorka ze śmigłowców poleci na 500+, bo przecież nowego przetargu szybko nie będzie, a z drugiej strony to na cholerę nam te 50 maszyn skoro będziemy mieli super eskadry szybowców Antoniego :D

Tylko zdaje się nikt ze "specjalistów" przy korycie nie bierze pod uwagę, że Francuzi upomną się o kary umowne za zerwanie kontraktu (z reguły każdy ma takowe zapisy i są to kary idące w miliony euro). No ale lepiej wyborczej gawiedzi powiedzieć, że takich kar nie będzie a jak przyjdzie co do czego i o kasę się upomną to zawsze można powiedzieć, że to spisek UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref]Manolito77[/ref], no i tutaj jesteś w błędzie, cyt. "Wiceminister obrony Bartosz Kownacki przekonywał dziennikarzy, że Polska będzie zabiegać o rekompensatę od koncernu zbrojeniowego. " Mam wrażenie, że Airbus od początku negocjował w złej wierze i nie chciał zrealizować tego offsetu na warunkach, które wcześniej deklarował".- tłumaczy wiceminister obrony." No i jak? Ja tego nie ogarniam, ale co tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

670590 Wiek 65 i 60 lat do przejścia na emeryturę został ustanowiony pół wieku temu. Poszukaj w internecie o ile w tym czasie wydłużyła się średnia życia w Polsce i wyciągnij wnioski.
670594 Przeciętne dalsze trwania życia w latach 1950-2015

W 1950 roku, wieku 60 lat dożuwało 15,2% mężczyzn a wieku 75 lat - 6,9% mężczyzn.

Na podstawie tych danych przyjęto wiek emerytalny mężczyzn (i obliczono składki) na 65 lat

W 2015 roku, wieku 60 lat dożuwało 19,0% mężczyzn a wieku 75 lat - 10% mężczyzn. Jak widzisz ilość osób dożywających emerytury zwiększyła się o 30 - 40%. Jak w takiej sytuacji ma działać system emerytalny którego założenia demograficzne pochodzą sprzed ponad pół wieku.

Więc teraz do tych co uważają, że usuwanie DPF i EGR jest złe- co roku coraz więcej śmieci wprowadzamy w atmosferę, multum chemii w rośliny i co? Ludzie dłużej żyją niż pół wieku temu :D . Najlepsze są reklamy produktów "BIO"- czemu nie wspominają (o ile tak jest) że uprawy są nawożone gnojowicą czy obornikiem? Miastowe się przestraszą że gównem jest oblepione?

 

Co do składek etc, żona musiała dziś pojechać do szpitala, o to co dostała o godzinie 17.30 (kolacja), kobieta w ciąży:

min_102f5c5f891d7f35b6253c3fcb304e.jpg Uploaded with fotem.pl

 

I to nie są jaja? Za co ja oraz żona płaci składki na NFZ? Za szajsowatą serdelkę? A pracownice szpitala też nie lepsze- stare biurwy które nie potrafią pisać choćby 2-3 palcami na klawiaturze (jedzie po jednym wskazującym), do tego ma takie ruchy że aż rzygać się chce, odzywki takie jakby chciała a nie mogła a najlepsze jest to, że podczas obsługi pacjenta odbierają prywatną komórkę nawet bez słowa "przepraszam". Widać myślą, że są nietykalne ale mam nadzieję że kiedyś to się skończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i 'aborcja' została schowana do szafy, żeby tumanić i przestraszać gdy tylko zajdzie potrzeba przepchnięcia czegoś po cichu, tak jak CETA dzisiaj.

Michał Kamiński z trybuny sejmowej dziś wg mnie trafił w punkt.

http://memnews.pl/img/10008/kaminski-za ... ipokryzje/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

670726 I to nie są jaja?

No to są jaja... A tłumaczenie niektórych, że to szpital a nie hotel, czy "że trzeba się trzymać diety" na patologii ciąży są śmieszne, bo taki serdelek podejrzewam, że jest mocno nafaszerowany chemią :zly:

 

Najlepsze jest to, że człowiek w więzieniu dostaje lepsze jedzenie niż w szpitalu bo jak nie, to skarga do naczelnika.

 

Co do CETA ;)

 

01BScVx_rAIDjYwTU1K2RkAp7c5WO23EdDGlojKJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

670745 No to są jaja... A tłumaczenie niektórych, że to szpital a nie hotel, czy "że trzeba się trzymać diety" na patologii ciąży są śmieszne, bo taki serdelek podejrzewam, że jest mocno nafaszerowany chemią :zly:

 

Najlepsze jest to, że człowiek w więzieniu dostaje lepsze jedzenie niż w szpitalu bo jak nie, to skarga do naczelnika.

Chciałbym poznać zdanie dietetyka, co sądzi o takim żarciu (bo to nie jedzenie a żarcie i to śmieciowe), po prostu istna bomba witaminowa. Kiedyś mama przywiozła szpitalne jedzenie to nawet pies nie chciał jeść mielonki serwowanej w naszym szpitalu. I masz rację- patologię w pierdlach karmi się zapewne lepiej. Jutro zrobię foto ile cenią się za dodatkowe porcje jedzenia oraz będę miał foty co dają dla żony do jedzenia. Osobiście to mnie dziwi postawa takiej instytucji- to nie XX wiek gdzie fotografia była dla nielicznych i majętnych. Teraz można wszystko udokumentować jakie parodie dzieją się w naszym pięknym kraju.

 

670747 Polityka polityką , ale zdrowie najważniejsze. Mam nadzieję, że z żoną i potomkiem wszystko ok.Pozdrawiam.

Nie chcę tu zapeszać ale początkowe badania wychodziły w porządku- z tego należy się cieszyć. Lecz 3-4 dni trzeba kobietę dokarmiać hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to składki są takie same w całym kraju (odnosząc się do zarobków). Jeżeli pozwala się ludziom (czyt. personelowi) aby terroryzować szefostwo to jest tak jak jest. Był już plan prywatyzacji tego szpitala gdzie moja luba leży i nic z tego nie wyszło bo wielki personel bał się o swoje tyłki. I bardzo dobrze- połowa to na zbity ryj powinna wylecieć bo myślą że są ponad prawem. Jak można wytłumaczyć fakt, że pielęgniarka wypisała w karcie ciąży termin wizyty 5 października, żona przychodzi tego dnia a pielęgniarka z mordą że "A to pani nie wie, że ginekolog przyjmuje tylko w poniedziałki? Czemu pani nie dzwoniła wcześniej?". No do jasnej cholery- to ona jest z założenia specjalistą w swoim fachu, ona wie co pisze a nie że moja kobieta ma się czegoś domyślać. Miała jasno napisany termin a ona chciała swój błąd zwalić na moją żonę. Jeszcze zarzucała, że to nie ona wpisała termin i godzinę wizyty. Akurat tej babie nie podaruję i jak nie dyrektor nie wyciągnie konsekwencji to uderzę do starosty. Bo jak ja w pracy coś powiem/się umówię to staram się tego dotrzymać, jeśli coś nie wyjdzie to przeproszę, pogadam etc a nie z takim chamskim zachowaniem. Z naszych podatków bierze hajs co miesiąc więc niech nie będzie taka pewna swojej doli. Będzie mi tu kobietę w ciąży stresować, która jeszcze płakała wieczorem. A że kontakty pewne zostały to z przyjemnością pójdę do kilku osób.

 

I sorry za taki komentarz ale uważam, że właśnie ta polityka która jest uprawiana w służbie zdrowia jest najbardziej patologiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to składki są takie same w całym kraju (odnosząc się do zarobków).

 

Korekta: składka naliczana jest od każdego źródła przychodu. Był okres, że płaciłem składki od trzech źródeł. Szlag mnie trafiał, zwłaszcza gdy musiałem korzystać z opieki odpłatnej, bo terminy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wyborcza.pl/1,75398,20796881,pro ... sator.html

Czyli jak będą karać kogoś z "gangu około-PiSowego lub Rydzykowego, znajomych, rodzinę itp" to minister Zero będzie mógł sobie taki wyrok skasować. Ba! Będzie miał wtedy uprawnienia większe niż Prezydent wedle Konstytucji.

Świetne! Genialne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.