Skocz do zawartości

Flex xce v xfe


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Czy ktoś z Was używał flexa xfe i przesiadł się na xce? Potrzebuje dokupić coś na pady 125mm i mocno się zastanawiam którą wybrać . Maszyna nie będzie miała ciężko..raczej do weekendowych prac. Mam rotację,mam małego flexa pxe 80 i stare lare duala które właśnie chce zastąpić nowym flexem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
2 minuty temu, wojtecki napisał(a):

Cześć. Czy ktoś z Was używał flexa xfe i przesiadł się na xce? Potrzebuje dokupić coś na pady 125mm i mocno się zastanawiam którą wybrać . Maszyna nie będzie miała ciężko..raczej do weekendowych prac. Mam rotację,mam małego flexa pxe 80 i stare lare duala które właśnie chce zastąpić nowym flexem.

@D@ViD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ciężko będzie Ci się przyzwyczaić do XCE. Kultura pracy, moc, wszystko na plus. Jednak początkowo naprawdę ciężko się przestawic i nie łatwo mi opisać czemu. Pewnie z faktu że dawno brakuje czasu na zabawę maszynami.

  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tomas-sg napisał(a):

Ogólnie ciężko będzie Ci się przyzwyczaić do XCE. Kultura pracy, moc, wszystko na plus. Jednak początkowo naprawdę ciężko się przestawic i nie łatwo mi opisać czemu. Pewnie z faktu że dawno brakuje czasu na zabawę maszynami.

Może dlatego, że kręci się w przeciwnym kierunku co typowe dualki?

Godzinę temu, wojtecki napisał(a):

Potrzebuje dokupić coś na pady 125mm i mocno się zastanawiam którą wybrać

XCE. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obie. XCE na aku, XFE na kablu. Faktycznie DA trochę latwiejsza od planetarnej, ale nie jest to jakaś kosmiczna różnica. Sporo zależy od pasty i pada i operatora, ale dla zobrazowania to jak robię dwa etapy do tnę na XFE a wykańczam XCE. XCE mam na aku więc idealnie się sprawdza właśnie do takich szybkich akcji, cleanerów, one stepów itp. XCE ma też mniejszy skok wiec jest precyzyjniejsza i naturalnie nie staje na przetłoczeniach więc w zależnosci od kształtu karoserii to też jest często niewątpliwy plus. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, lukeu napisał(a):

Mam obie. XCE na aku, XFE na kablu. Faktycznie DA trochę latwiejsza od planetarnej, ale nie jest to jakaś kosmiczna różnica. Sporo zależy od pasty i pada i operatora, ale dla zobrazowania to jak robię dwa etapy do tnę na XFE a wykańczam XCE. XCE mam na aku więc idealnie się sprawdza właśnie do takich szybkich akcji, cleanerów, one stepów itp. XCE ma też mniejszy skok wiec jest precyzyjniejsza i naturalnie nie staje na przetłoczeniach więc w zależnosci od kształtu karoserii to też jest często niewątpliwy plus. 

Czyli xfe wytnie więcej?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wojtecki napisał(a):

A do one stepa którą byś wybrał? 

Jest trochę różnic więc ciężko powiedzieć. Np. przy XCE dłużej można pracować na paście, to jest plus do wykończenia, ale za to np na XFE ogólnie szybciej się pracuje. Wydaje mi się, że jednak DA 15 mm czyli XFE jakbym już miał wybierać, ale tak jak pisałem - nie jest to jednoznaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wojtecki napisał(a):

Czyli xfe wytnie więcej?  

Niekoniecznie. Na przetłoczeniach lepiej spisuje się XCE, bo nie staje. Poza tym siłę cięcia regulujesz chociażby padami. 

@lukeu pisał, że ma XCE na aku. Pamietam, że w przypadku XFE wersja aku była nieco słabsza od kabla i w dodatku pod koniec pracy na aku jeszcze wyraźniej słabła. Wydaje mi się, że w przypadku XCE może byc podobnie ale to niech się wypowiedzą Ci co mogli doświadczyć XCE na aku i na kablu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtecki dokładnie jak @xadamx powiedział, wyregulujesz moc pastą i padem - to oczywiste. Dla mnie one step to szybka akcja zwykle i DA 15 mm mam wrażenie, że szybciej zrobię robotę, dlatego ją wskazałem. Jednak ostatnio robiłem polish/finish nowego Q5 dojechanego od szmat w salonie i XCE na aku zrobił robotę wyśmienicie. 

Co do słabnięcia na AKU to odcina pod koniec baterii jeden lub dwa górne biegi, trzeba pamiętać aby wymienić baterię po prostu. Na kablu XCE nie pracowałem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojtecki napisał(a):

Dzięki wszystkim. Raczej w moim przypadku zostanę przy kablu no i chyba wybiorę xfe jednak. Albo rzucę monetą 😀

Nie masz opcji gdzieś podjechać i przetestować ? Może tutaj na forum ktoś z twoich okolic kto ma chociaż xce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim. Raczej w moim przypadku zostanę przy kablu no i chyba wybiorę xfe jednak. Albo rzucę monetą
Miałem da 21mm mam flexa xce.. jakbym miał jeszcze raz kupować wybrałbym dual action że skokiem 21 lub 15
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtecki mam obydwie maszyny,xfe bodajże od 2018 a xce od 2021 , xce kupiłem z myślą o one step na twardszych lakierach i sprawdza się do tego idealnie:) jeśli przesadze z doborem pasty i narobię bałaganu to wtedy wpada xfe:) obydwie maszyny są idealne pod względem ergonomii i wyważenia,obydwie śmiało poprowadzisz jedną ręką, jeśli nikt Ci nie powie to nawet nie zwrócisz uwagi na to że xce kreci się w drugą stronę:) miękkie lakiery,cleanery ,finishe itp to idealne będzie xfe bo jednak przy cięciu, docisku i na oblosciach ruch obrotowy dosyć łatwo spowolnić:) od siebie dodam jeszcze że mam ciesnie nadgarstka i np praca na evoxie po godzinie powodowała ból,a w przypadku maszyn z czerwonym kablem nie mam takich objawów nawet po całym dniu walki. I w jakiej cenie możesz zakupić owe maszyny?

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
W dniu 13.02.2024 o 13:40, wojtecki napisał(a):

Dzięki wszystkim. Raczej w moim przypadku zostanę przy kablu no i chyba wybiorę xfe jednak. Albo rzucę monetą 😀

Wpadnij do mnie na szkolenie. Po nim wybierzesz XCE ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym XCE? On ma 8mm skok talerza i radzi sobie dobrze przy OneStepie? Nie jest to za mało wiedząc, że optymalnie DA15 to świetny stosunek cięcia do wykończenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zeea napisał(a):

Jak to jest z tym XCE? On ma 8mm skok talerza i radzi sobie dobrze przy OneStepie? Nie jest to za mało wiedząc, że optymalnie DA15 to świetny stosunek cięcia do wykończenia? 

Nie, bo skok to nie wszystko. Chodzi o ruch obrotowy. W XCE jest spowodowany mechanicznie poprzez zębatkę. Nie spowodujesz, że maszyna na nierównych powierzcniach stanie w miejcu tak jak ma to miejsce w przypadku typowych maszyn DA. Talerz XCE się po prostu kręci non stop, jak w rotacji, a nieduży skok powoduje, że nie ma problemu z wykończeniem lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to planetarna maszyna. Chodzi mi bardziej o sile cięcia na płaskiej powierzchni, załóżmy maski samochodu. DA 15 w takim miejscu nie ma zbytnio oporów, kręci jak szalona i wycina dzięki skoku 15mm. Teoretycznie ma większe szanse na wycięcie rys niż taki XCE ze skokiem 8mm??? 

Na przetłoczeniach, różnych kształtach karoserii przewagę posiada jak najbardziej XCE. 

Dobrze rozumie? czy jednak wyprowadzić mnie z błędu 😁😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwykłej dualce ruch dodatkowy - mimośrodowy wywoływany jest za pomocą dodatkowej masy powodującej "niewywarzenie" talerza. Siła mimośrodowa powodowana taką masą jest ograniczona i może zostać zachamowana względem ruchu rotacyjnego. W planetarne ruch ten jest przenoszony na "sztywno" za pomocą przekładni więc zatrzymanie ruchu mimośrodowego lub jego zmniejszenie musiało by zachamować całą polerkę lub zerwać przekładnie. Dla mnie planetarka flexa ma dwa minusy przyciski - bo jestem leworęczny i ograniczenie do stosowania z pad washerem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, zeea napisał(a):

DA 15 w takim miejscu nie ma zbytnio oporów, kręci jak szalona i wycina dzięki skoku 15mm. Teoretycznie ma większe szanse na wycięcie rys niż taki XCE ze skokiem 8mm???

Teoretycznie, bo siłę cięcia poza padem i pastą możesz też zwiekszyć dociskiem maszyny. XCE pod tym wzgledem wypada lepiej bo nie stanie w miejscu. Jak wspomniał @AreK - i tak wybierzesz XCE 😉  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadnij do mnie na szkolenie. Po nim wybierzesz XCE ;-)
Też bym mi się chyba przydało bo tak jakoś nie mogę się w 100% przekonać do tego xce. da 21 lepiej mi "siedziała". No i też kwestia pad washera.. Jak odwirować pada? Już tak sobie kombinuje, że rozkręcić ile się da, a później wycisnąć w jakiś ręcznik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.