Skocz do zawartości

Jak będzie wyglądała motoryzacja przyszłości?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderator
7 minut temu, xadamx napisał(a):

Ale oczywiście. W pełni się z Tobą zgadzam. Jest jeszcze trochę czasu na dopracowanie tego. Ale lobby petro i elektro jest chyba zbyt silne aby wodór w dość szybkim czasie stał się popularny. Niestety. 

W Łodzi kilka lat temu był testowany autobus z napędem wodorowym. Komunikacją miejską nie jeżdżę ale kolega ustalił trasę, czas dojazdu i się "zaczailiśmy" na niego. Wrażenia z jazdy bardzo pozytywne. Jak widać technologia jest dopracowana ale jak by miało wyglądać w samochodach osobowych to przyznaję że brak mi wyobraźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Eryczek napisał(a):

W Łodzi kilka lat temu był testowany autobus z napędem wodorowym. Komunikacją miejską nie jeżdżę ale kolega ustalił trasę, czas dojazdu i się "zaczailiśmy" na niego. Wrażenia z jazdy bardzo pozytywne. Jak widać technologia jest dopracowana ale jak by miało wyglądać w samochodach osobowych to przyznaję że brak mi wyobraźni.

Toyota Mirai

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
3 minuty temu, przemas.p napisał(a):

U mnie w mieście są 2 ładowarki pod Tesco i to wszystko emoji1787.png. Także dyrektywa unii a rzeczywistość......jedno państwo unii drugiemu nie równe. Będzie trzeba zakupić konia i cygańską furmankę emoji1787.png
 

Nigdy nie byłem w Irlandii ale miło posłuchać że są aspekty pod którymi nie jesteśmy w ogonie Europy:)

W zeszłym miesiącu przeczytałem artykuł:

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/biedronka-wchodzi-w-ladowarki-do-elektrykow-beda-w-calej-polsce/2ztgh6j

Biedronka postawi 1600 ładowarek👍

2 minuty temu, xadamx napisał(a):

Toyota Mirai

Fura wygląda zacnie. Nie wiedziałem o jej istnieniu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xadamx dokładnie .
Jakiś czas temu czytałem że toyota wraz z Yamaha pracowali nad silnikiem wodorowym v8 do Lexusa RC F.
Gdzieś widziałem też (może był to automaniak) test Lexusa na wodór. Są przecież stacje na których można tankować wodór więc auta są na ulicach........są ?
Tak jak z hybrydami lata temu toyota miała ambitny plan co do samochodów na wodór. Cała czas głośno o elektrykach które trzeba ładować ale o tym się nic nie mówi .

Nadałem z mojego fona przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autami wodorowymi nie ma problemu. Problem jest z wodorem. Są dwie metody jego produkcji - w trakcie przetwarzania ropy naftowej i w wyniku elektrolizy. W pierwszym przypadku jest to tzw. brudny wodór, bo przy jego produkcji mamy taką samą emisję jak w przypadku produkcji paliw kopalnych. Drugi przypadek - wodór zielony. O ile fajnie powstaje w warunkach laboratoryjnych to ta metoda jest mało opłacalna na wielką skalę. Ilość energii jaką trzeba zużyć na produkcję 1 kg wodoru znacznie przekracza energię jaką z tego 1kg uzyskamy. To jest główny powód dla którego technologia wodorowa jest wstrzymywana. Auta już są, ale to wciąż nisza (Toyota Mirai, Hyundai Nexo)

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Eryczek napisał(a):

 

Fura wygląda zacnie. Nie wiedziałem o jej istnieniu.

We Francji jeździ ich sporo na taksówkach, zarówno I jaki II generacji. W Polsce zarejestrowanych jest 30 szt. Wszystkie zostały sprowadzone przez Toyotę na specjalne zamówienie Soloża. Ma chłopak swoją prywatną stację ładowania wodoru.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt wymiany baterii w TESLA MODEL 3 to około 150 tysięcy złotych nowe auto około 200 tysięcy złotych taka ciekawostka 🤭, moim skromnym zdaniem elektryk się nie przyjmie, mam nadzieję że się sprawdzi moje założenie , zakazy wjazdu do garaży podziemnych itp. itd, wierzę w to że będzie dalej jedyna prawilna motoryzacja spalinowa 💪

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kto wymienia baterię??? Wymiana silnika w spalinówce też kosztuje krocie. Baterie się regeneruje, za drobny ułamek kwoty jaką podałeś. Najczęściej sprawa sprowadza się do wymiany jednego z ogniw. Niestety, ale spalinowa motoryzacja odchodzi do lamusa, nie ma co zakłamywać rzeczywistości. Czy skończy się na elektrykach bateryjnych, czy wodorowych czas pokaże, może jeszcze coś innego powstanie...?

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zwirek03 napisał(a):

wierzę w to że będzie dalej jedyna prawilna motoryzacja spalinowa

To poczytaj trochę o historii samochodów to się dowiesz, że elektryczne już raz górowały nad spalinowym. Pierwsze licząc się samochody były elektryczne, pierwszy 100kmh osiągnął elektryk. 

Więc nie wiem co jest bardziej "prawilne". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, lol19pl napisał(a):

Więc nie wiem co jest bardziej "prawilne". 

Każdy ma swoje wizje, dla mnie jazda samochodem elektrycznym sprawia taką samą frajdę jak lizanie lizaka przez szybę 😂, jeszcze jest szansa że wszystkie auta elektryczne spłonął zanim zostaną sprzedane 🤭😂🥳

41 minut temu, AndrewZS napisał(a):

Tylko kto wymienia baterię??? Wymiana silnika w spalinówce też kosztuje krocie. Baterie się regeneruje, za drobny ułamek kwoty jaką podałeś

I tu się mylisz, wymieniane są bardzo często z ubezpieczenia po szkodzie, dla mnie to absurd ale jest to praktykowane, wymiana silnika w Volvo XC60 II, to ok 20 tysięcy a auto zapewne ok 250-300, także rzeczywiście kwoty podobne 🥴👍

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, zwirek03 napisał(a):

Volvo XC60 II, to ok 20 tysięcy a

Dobre :-D Chyba sama robocizna, albo używka

https://allegro.pl/oferta/silnik-b4204t31-volvo-xc60-s60-v60-s90-v90-14066947945

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AndrewZS na tym portalu dużo części jest droższych używanych niż nowych w serwisie, nic wymyślonego u kolegi padł motor gwarancja skończyła się, wymiana silnika 2.0 w węglu 18.900 zł polskich cebuljonów, dodam że przebieg nie całe 80 tys. Wracając do kosztów baterii, może poszukasz i wrzucisz ile kosztuje używana bateria do elektryka 🥴

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nowy w ASO? Jeśli porównujemy to na tych samych zasadach. a nie że w elektryku to nowe z ASO, a w spalinówce to używka u Henia w garażu. Za 20 tysi to i baterię w Tesli zregenerujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jedynie ciekawi czy na tę "ogólną elektryczność" zgodzą się "producenci ropy na dalekim wschodzie" , bo od lat ciągle się pojawiał slogan "samochód na wodę" i za chwilę projekt znikał ... 

Myślicie że "oni" pozwolą na światowy brak zapotrzebowania na ich ropę?  aaa zapomniałem że ta ekologia i "elektryczne auta", dotyczy tylko malutkiej Europy , bo reszta świata ma to w ... głębokim poszanowaniu 😉 

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jedynie ciekawi czy na tę "ogólną elektryczność" zgodzą się "producenci ropy na dalekim wschodzie" , bo od lat ciągle się pojawiał slogan "samochód na wodę" i za chwilę projekt znikał ... 
Myślicie że "oni" pozwolą na światowy brak zapotrzebowania na ich ropę?  aaa zapomniałem że ta ekologia i "elektryczne auta", dotyczy tylko malutkiej Europy , bo reszta świata ma to w ... głębokim poszanowaniu  
I śmiesznie to wygląda kiedy spojrzysz na mapę świata i tylko Europa będzie elektryczna .

Nadałem z mojego fona przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, przemas.p napisał(a):

I śmiesznie to wygląda kiedy spojrzysz na mapę świata i tylko Europa będzie elektryczna .

Niby tak, ale z drugiej strony, jednak to jest spora część, przecież w Afryce czy Ameryce Południowej nie sprzedają nawet małej części tego czego w Europie. 

Chiny same się przerzuciły na tanie rodzime elektryki, a USA jeszcze walczy. 

Pozostaje bogaty bliski wschód, gdzie wiemy, że na razie nic z tego, oraz Indie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszłość motoryzacji już kształtuje rynek leasingu. Nikt nie chce już sprzedawać solidnych aut bo klient w salonie bierze w leasing i mu lata wszystko koło 4 liter. Weźmie czwartego już suva za 400tyś na firmę z wszystkimi pakietami, płatnymi abonamentami za podgrzewanie foteli itp (w pracy powie wszystkim ze kolejny miesiąc dokłada do interesu i tak od 10 lat). A że to zabezpieczenia antykorozyjnego nie ma ani też nie bardzo będzie jak się tym nacieszyć po leasingu to nikogo nie obchodzi bo każdy zadowolony. Czasy gdy etatowiec wchodził do salonu już dawno minęły więc rynek się dostosowuje. Co do aut elektrycznych to nic do nich nie mam ale wciskane są na siłe, infrastruktury sieciowej nie ma i nie będzie bo pis przeżarł cała kasę za sprzedaż emisji co2 a nic nie poprawili w tej kwestii, oraz w naszym systemie energetycznym są nieekologiczne. Cała nagonka na drogie elektryki ma w większości pozbawić ludzi biednych prawa wjazdu do centrum a w dalszej perspektywie posiadania samochodu. Póki co śmigam swoim 9-3 z normą euro4 i się nie przejmuję.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DaV napisał(a):

Czasy gdy etatowiec wchodził do salonu już dawno minęły więc rynek się dostosowuje.

Fakt, od 2 lat jest kiepsko, przedsiębiorcy mogą sobie podnosić stawki w nieskończoność i ich to mało obchodzi, że samochody drożeją, bo wychodzą na zero, ale z drugiej strony, przez duży wzrost branży IT, jeszcze nigdy nie było tyłu "etatowców" ilu jest teraz, których stać na nowe auto. A to, że u nas jest kult b2b, to w statystykach tego nie widać, bo sprzedaż i tak zaliczana jest na firmę. I oczywiście nie mówimy tu tylko o programistach, ale wszyscy menadżerzy, analitycy, czy głupi scrum master teraz zarażają 20+ brutto, może za to nie kupią auta za 400 tysięcy, ale nadal mnóstwo kupuje nowe samochody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.