Skocz do zawartości

Kawa, Kawosze, Ekspresy Do Kawy


zibi-M

Rekomendowane odpowiedzi

Brita z każdym dniem coraz słabiej filtruje, co tydzień zmieniać wkład trochę bez sensu. Do alternatyw Brita jak najbardziej.
Używałem wkładów innych, nazwy nie pamiętam, bo zostawiłem w mieszkaniu po przeprowadzce. Może Bwt.


Na forum wok ktoś kiedyś robił pomiary skuteczności brity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2020 o 22:07, gromog napisał:

Brita z każdym dniem coraz słabiej filtruje, co tydzień zmieniać wkład trochę bez sensu. Do alternatyw Brita jak najbardziej.
Używałem wkładów innych, nazwy nie pamiętam, bo zostawiłem w mieszkaniu po przeprowadzce. Może Bwt.


Na forum wok ktoś kiedyś robił pomiary skuteczności brity

Testowałem wiele zamienników brity i każdy radził sobie gorzej - tego BWT nie znałem. Tam jest jakiś filtr z dodatkiem magnezu tylko - jak ma się to do minerałów w wodzie do ekspresu?
Udało Ci się odszukać czy było to BWT?
Mam u siebie tragiczną wodę (aż pomarańczową czasami) i jeśli w pojemniku na wodę w ekspresie woda postoi 1 dzień to wszystkie ścianki pod wodą są lekko śliskie - kiedyś tego nie miałem, podejrzewam, że woda się pogorszyła w ostatnich latach u mnie (wnioskuję organoleptycznie, po smaku i zapachu - choć kranówki, a nawet przefiltrowanej po bricie już nie piję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz taką paskudną wodę, to najlepszym rozwiązaniem będzie odwrócona osmoza. Oprócz ekspresu leję ją również do czajnika, po paru latach używania zero kamienia.
Wiem, co to jest mieć taką wodę. W domu posiadam studnię głębinową. Woda z niej śmierdzi szambem, pomimo iż wg badań nadaje się do spożycia. Zamówiliśmy zmiękczacz wody, który zmiękcza, odżelazia i jeszcze coś tam wodę. Jakość wody poprawiła się znacznie, jednak w łazience nadal wyczuwam ten smród w wodzie. Przy planowaniu jednak odwrócona osmoza nie była wzięta pod uwagę, a że zmiękczacza woda idzie na cały dom. Do automatu w domu leję więc wodę saugaro z Lidla. Ekspres zakamienia się, pojemnik śmierdzi glonami. Czas na czyszczenie. Nie przejmuję się, bo następca musi być kolbowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, gromog napisał:

Jeśli masz taką paskudną wodę, to najlepszym rozwiązaniem będzie odwrócona osmoza. Oprócz ekspresu leję ją również do czajnika, po paru latach używania zero kamienia.
Wiem, co to jest mieć taką wodę. W domu posiadam studnię głębinową. Woda z niej śmierdzi szambem, pomimo iż wg badań nadaje się do spożycia. Zamówiliśmy zmiękczacz wody, który zmiękcza, odżelazia i jeszcze coś tam wodę. Jakość wody poprawiła się znacznie, jednak w łazience nadal wyczuwam ten smród w wodzie. Przy planowaniu jednak odwrócona osmoza nie była wzięta pod uwagę, a że zmiękczacza woda idzie na cały dom. Do automatu w domu leję więc wodę saugaro z Lidla. Ekspres zakamienia się, pojemnik śmierdzi glonami. Czas na czyszczenie. Nie przejmuję się, bo następca musi być kolbowy.

Problem w tym, że odwrócona osmoza jest niewydajna do użytku "na bieżąco" i może być założona tylko na  zimną wodę.
Zimna daje chlorem, że chyba zamówię czujnik/miernik chloru.

Ciepła jest lekko pomarańczowa i właśnie daje błotem/kałużą.

Mieszkam w bloku i niestety nikt nie widzi problemu (dlatego postanowiłem się budować) - jak jestem u teściów, w basenach termalnych czy w hotelach widzę jaką mam tragiczną wodę aktualnie 😄 

Kiedyś pytałem o taką wodę z odwróconej osmozy lekrakę i powiedziała, że absolutnie nie wolno jej pić - teraz to już zgłupiałem 😄 

Ekspres mam kolbowy. Czyszczę co dwa tygodnie czyli co jakieś 50-60 kaw. Britę zmieniam co 2-3 tygodnie bo po tym czasie spada jakość wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do użytku kuchennego, to osmoza daje radę. Filtry wstępne usuną chlor.

Kiedyś osmozą auto płukałem.

Lekarze odradzają osmozę? A wodę z chlorem, czy metalami ciężkimi można pić?

 

Najlepiej, jak przejrzysz wątki o wodzie na forum wszystkookawie.pl

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gromog napisał:

Jeśli do użytku kuchennego, to osmoza daje radę. Filtry wstępne usuną chlor.

Kiedyś osmozą auto płukałem.

Lekarze odradzają osmozę? A wodę z chlorem, czy metalami ciężkimi można pić?

Najlepiej, jak przejrzysz wątki o wodzie na forum wszystkookawie.pl

Nie ma czasu czytać pół dnia forum 😄
Jaki to jest użytek kuchenny?
Lekarz też nie zaleca picia wody z chlorem metalami ciężkimi (osobiście takiego który bo to zalecał nie spotkałem) - odwracasz kota ogonem 😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest temat o wodzie, nie trzeba pół dnia siedzieć.
Chodziło mi o używanie wody do kawy, herbaty, gotowania.
O ile nie wypijasz kilku litrów wody osmotycznej codziennie, to nie powinno się nic złego stać. Woda ta jest pozbawiona minerałów, chociaż są wkłady mineralizujące montowane za membraną. Uważam, że tracimy znikomą ilość minerałów, które i tak przyjmujemy w jedzeniu. Poza tym piję więcej wody mineralnej, niż osmotycznej.
Pewnie o wiele bardziej szkodliwa będzie woda ze zmiękczacza kolumnowego, gdzie utracone minerały zastąpione są jonami sodu. (złoža płukane są solą w tabletkach) Tym nie mniej taką wodę polecam do domu, bo kamień nie osadza się na sprzętach agd, a kabinę prysznicową można szybko ogarnąć ściągaczką do wody i fluffym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest temat o wodzie, nie trzeba pół dnia siedzieć.
Chodziło mi o używanie wody do kawy, herbaty, gotowania.
O ile nie wypijasz kilku litrów wody osmotycznej codziennie, to nie powinno się nic złego stać. Woda ta jest pozbawiona minerałów, chociaż są wkłady mineralizujące montowane za membraną. Uważam, że tracimy znikomą ilość minerałów, które i tak przyjmujemy w jedzeniu. Poza tym piję więcej wody mineralnej, niż osmotycznej.
Pewnie o wiele bardziej szkodliwa będzie woda ze zmiękczacza kolumnowego, gdzie utracone minerały zastąpione są jonami sodu. (złoža płukane są solą w tabletkach) Tym nie mniej taką wodę polecam do domu, bo kamień nie osadza się na sprzętach agd, a kabinę prysznicową można szybko ogarnąć ściągaczką do wody i fluffym.

Dzięki, teraz jest konkret - widzę temat masz dobrze rozkminiony.
W domu właśnie chce mieć zmiękczacz wody i nie zakładałem, że w kuchni będzie inna niż zmiękczona woda - a tak to skrobnę do projektanta aby uwzględnił wodę osmotyczną w kuchni i drugi kranik z wkładem mineralizującym ew. (na szybko wyczytałem ze taka wodę można juz normalnie pic - i taka tez często stosowana jest np. w produkcji spożywczej)
Dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żony do dodatkowego kranu nie przekonałem, a nie wygląda on zachęcająco. Podobno są baterie, w których trzecie podłączenie można zrobić. Przy osmozie już trzy wstępne filtry robią robotę, co widać przy wymianie wkładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś tu preferuje alternatywne metody zaparzania kawy? Osobiście posiadałem parę ekspresów, ostatni to była jakaś jura, ale kiedy spróbowałem pierwszy raz dripa, pozbyłem się ekspresu i zmieniłem podejście. Jest to bardziej czasochłonne, ale lubię ten poranny rytuał.

Tu zdjęcie mojej najnowszej zabawki- gabi:

kawa.jpg.f1fbaa13734158c913ad52aa1db7b501.jpg

Napar podobny jak z dripa, ale cały proces jest bardziej powtarzalny i pozwala z większą precyzją dobierać poszczególne parametry (grubość ziarna, temperatura i ilość wody). Jedyny minus w porównaniu z tradycyjnym dripem to konieczność umycia 3 elementów po zaparzeniu zamiast jednego, ale da się przeżyć 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ter napisał:

Czy ktoś tu preferuje alternatywne metody zaparzania kawy?

kiedys szukalem niewielkiego, z racji limitu przestrzeni w kuchni, ekspresu, skonczylo sie na tym, ze uzywam na codzien drip Hario v2, czasem kawiarki oraz, jak jest chec na gesta czarna, french press od Bodum-a 🙂

do tego okazalo sie, ze 300m obok mam palarnie kawy, swiezo mielona w drip-ie.. nigdy nie smakuje tak samo 😄 (no jakos mi nie idzie powtarzalnosc) ale zawsze swietnie ☕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sposobów jest wiele, tylko trzeba mieć gdzie to wszystko trzymać.. U mnie jedna z szafek w kuchni jest zawalona zabawkami do parzenia kawy i powoli przestaje się domykać ;). Chciałbym kupić syfon, ale to dopiero zajmuje dużo miejsca..

@piotr13, ja zauważyłem znaczną poprawę jeśli chodzi o powtarzalność kiedy kupiłem czajnik z tą śmieszną długą szyjką. Wcześniej uważałem go za fanaberię ale teraz ciężko byłoby mi wrócić do zalewania dripera ze zwykłego czajnika

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze bardzo: https://eurocafe.com.pl/

wydaje mi sie, ze dosc znana, przynajmniej na forum o kawie 🙂

 

hariov2.jpg.c3faea5e4a19008721548f21a50f3802.jpg

3 minuty temu, ter napisał:

czajnik z tą śmieszną długą szyjką

tak, mlynek (ale raczej entry level :D), czajniczek z szyjka i termometrem, waga kuchenna bardzo sie przydaja 🙂

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie Żonka zagaduje na temat ekspresu do kawy i po przeczytaniu tego tematu chodzi mi po głowie Nivona z serii 7 tylko nie mogę się zdecydować który. Wchodzą w grę one touch latte cappuccino itp.
Pozdrawiam.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@#kris juz 756 bedzie latwo robilo cappucino i latte. Latwa obsluga. Sam osobiscie uzywam nivony z serii 7xx i polecam. Moja zona jest zadowolona

Ogolnie jesli mnie pamiec nie myli roznia sie tylko kolorami i wyposazeniem. 756 nie posiada w zestawie filtra do wody.

 

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PiterG z tego co widzę po katalogu to najwyższy z serii ma rolki, pojemnik, większą ilość kaw do zapamiętania i podświetlenie filiżanki.

Mowa o modelach z końcówką ....9

Pewnie będzie to 759 z racji kolorów... Żonka

Jeszcze coś takiego jest na tapecie:

https://mediamarkt.pl/agd-male/ekspres-de-longhi-ecam-350-55b-dinamica

 

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model 759 znów ma tylko trzy stopnie mielenia, nie wiem jakie to ma znaczenie w użytkowaniu...

Na tapecie jest też Melitta:

https://www.konesso.pl/product-pol-3558-Ekspres-do-kawy-Melitta-F63-102-Caffeo-CI-Touch-czarny-GRATIS-4kg-kawy.html

 

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.