Skocz do zawartości

Likwidacja szkody z OC sprawcy - samochód zastępczy, Nasze prawa...i co dalej ?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Znajomy kupił około 4 mies temu samochód audi a6 c6 2008 rok .(posiada również wycenę auta z grudnia 2016 z ASO)

Przy zakupie dostał informacje jedynie o wymianie zderzaka przód (dostał foto, jedynie lekkie puknięcie słupka na parkingu)

Natomiast teraz gdy sprawca wjechał mu w tylne drzwi, gdy przyjechał rzeczoznawca okazało się iż ma malowany drugi bok auta(nie ten akt. uderzony)

1.Co może teraz zrobić ? Sprzedawca twierdził (osoba prywatna), iż tylko w/w szkodę miało auto, a okazuje się inaczej (na tylnym nadkolu szpachla m.in)

 

Kolejna sprawa - wjechał w niego starszy Pan, który został ukarany mandatem karnym przez Policję na miejscu zdarzenia.

(Kolega ubezpieczony w PZU, sprawca w LINK4)

Rzeczoznawca(PZU) zrobił oczywiście śmieszną wycenę(nie ujął wszystkich elementów, śmieszne roboczogodziny oraz ZAMIENNIKI) i teraz pytania:

 

2. czy przysługuje mu już auto zastępcze (szkoda zaistniała przedwczoraj), pomimo, że ma dopiero wycenę od wczoraj wieczór na mailu

i nie wybrał jeszcze warsztatu, który ma mu naprawić auto ? dodam, że auto potrzebuje codziennie na dojazd do pracy....

 

3. czy jeśli elementy które zostały uszkodzone były oryginalne, nie naprawiane, to czy przysługuje mu naprawa w ASO bezgotówkowo na 100%?

oczywiście na nowych i oryginalnych podzespołach z gwarancją wykonanej usługi ?

 

4. czy przysługuje mu darmowa laweta do najbliższego ASO (ok 80km) ?

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi, ponieważ w moim kręgu nikt nie miał podobnej sytuacji i nie mamy za bardzo jak doradzić Koledze :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Nic chyba, ze udowodni sprzedawcy, ze celowo to zataił.

 

Ad.2 Tak przysługuje auto zastępcze od razu.

 

Ad.3 Jesli wartość naprawy nie przekracza wartości auta to jak najbardziej przysługuje.

 

Ad.4 Darmowa laweta to nie ale jak weźmie na nią fakturę to dostanie zwrot poniesionych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref]Pływak[/ref], wielkie dzięki :good:

autem zastępczym już lata, ale do serwisu aso audi nie mógł się w piątek dodzwonić. może zarobieni :o

Jak ktoś ma jakieś rady jeszcze/informacje, to śmiało może na przyszłość się komuś przyda .

Można zrobić z tego temat ogólny dot. OC - śmiało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A jak to jest z wartością auta? U mnie pzu wycienilo pojazd bardzo nisko. Wartość naprawy zbliża się do wartości ich auta bo robione w aso. Czy mogę brać rzeczoznawce i próbować im udowodnic ze auto jest warte więcej? Bo ja mam faktury na części za ostatni rok na kwotę wartości auta.

 

Kolejna sprawa miałem korozję na listwie która została uszkodzona podczas kolizji. Odmówili mi całkowicie naprawy tej części. Ja rozumiem 100% nie jest fair, ale czemu ja mam brać całość na siebie czy jest możliwość naprawy np. po 50%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref]kepa416[/ref],

 

1. Oczywiście, ale jeżeli szkoda jest likwidowana z OC i nie przekracza wartości auta przed szkodą, to sensu to nie ma.

2. Nie powinni odmówić - kontaktuj się z likwidatorem, względnie odwołuj, jeżeli to pierwsze nic nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Panowie jak wygląda sytuacja w momencie, gdzie spisałem oświadczenie z sprawcą kolizji. Mam uszkodzony przedni zderzak i jego osprzęt (mpakiet) który dołożył poprzedni właściciel auta. Czy naprawa będzie polegać na przywróceniu auta do stanu fabrycznego ( tu mam na myśli oryginalny zderzak który wyposażyła fabryka) czy naprawa do stanu sprzed kolizji czyli de facto naprawa mojego m pakietowego zderzaka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Donik napisał:

Panowie jak wygląda sytuacja w momencie, gdzie spisałem oświadczenie z sprawcą kolizji. Mam uszkodzony przedni zderzak i jego osprzęt (mpakiet) który dołożył poprzedni właściciel auta. Czy naprawa będzie polegać na przywróceniu auta do stanu fabrycznego ( tu mam na myśli oryginalny zderzak który wyposażyła fabryka) czy naprawa do stanu sprzed kolizji czyli de facto naprawa mojego m pakietowego zderzaka ?

Zazwyczaj do stanu w jakim auto było ubezpieczone, czyli w czasie kolizji. Nie jest zabronione doposażenie auta, ani nie trzeba o tym informować ubezpieczyciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Donik, TU nie ma prawa w tym przypadku forsować standardowego zderzaka. Nieco inaczej w przypadku AC, bo wówczas (przynajmniej w teorii) adnotacja o dodatkowym wyposażeniu/zmianach powinna zostać uwzględniona w polisie i jej wycenie (jakkolwiek rzeczoznawca i tak dokonuje ponownej oceny wartości pojazdu na dzień zaistnienia szkody), więc może się uprzeć przy standardowym przy braku takiej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bierz od razu bezgotówkowa naprawę w aso wtedy dostaniesz nowy zderzak z mpakietu. Chyba że auto budżet i chcesz zrobić i coś wyrwać. Z wyceną dostaniesz zamiennik za marne grosze. A jednak rzeczy spod znaku M są trochę warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jak zaniżona wycena to mówisz że ma to serwis naprawić. Ew. można próbować odwołanie od wyceny btw. PZU należy do BLS więc szkodę mogłeś zgłosić do swojej ubezpieczalni żeby oni to likwidowali i sobie ściągnęli od Ubezpieczyciela sprawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.