Skocz do zawartości

Budowa domu, garaż, kanał - kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam na samym poczatku przemyslal bym czy ten kanal jest ci potrzebny tak naprawde i czy bedziesz grzebal na tyle przy aucie zeby go wykorzystywac. Sorry za off ale piszesz ze z kasa sie liczysz a na kanal zawsze troche wydasz. Jestes dopiero na samym poczatku budowy wiec z iloscia wysatkow sie zdziwisz. Zwlaszcza z wykonczeniem. Te wszystkie wyliczenia i kosztorysy to o kant d..... potem idziesz do sklepu kupujesz drozsze plytki, kran bo zonie sie podoba i sama lazienka wychodzi x2 . Przemysl to dobrze jeszcze. Nie mowie ze kanal to zla rzecz jak ktos czesto sam grzebie przy aucie...

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref]ask[/ref], dziękuję również za takie opinie. Wiem,że muszę wziąć poprawkę na ewentualny kosztorys aby sie nie zdziwić, ale nie ukrywam ze chciałbym mieć na tyle zapasu aby nie stanąć z robotą w polowie budowy. Dodatkowym minusem jest fakt,iz za wiele przy takiej budowie nie zrobię ponieważ nie mam póki co wystarczającej wiedzy ani umiejętności choć roboty sie nie boję,choć czasowo też najlepiej to nie wygkada ze względu na pracę. Mam jeszcze kalka pytań.

 

1. Jaki rodzaj pieca zastosować nie majac połączenia z siecią miejską ? Dom 100-115m użytkowych.

 

2. Ogrzewanie tylko podłogowe ?

 

3. Jak działa pompa ciepła,jaki jest jej koszt i czy ma ona w ogole sens w takim domku ?opłacalna jest taka inwestycja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref]ask[/ref], dziękuję również za takie opinie. Wiem,że muszę wziąć poprawkę na ewentualny kosztorys aby sie nie zdziwić, ale nie ukrywam ze chciałbym mieć na tyle zapasu aby nie stanąć z robotą w polowie budowy. Dodatkowym minusem jest fakt,iz za wiele przy takiej budowie nie zrobię ponieważ nie mam póki co wystarczającej wiedzy ani umiejętności choć roboty sie nie boję,choć czasowo też najlepiej to nie wygkada ze względu na pracę. Mam jeszcze kalka pytań.

 

1. Jaki rodzaj pieca zastosować nie majac połączenia z siecią miejską ? Dom 100-115m użytkowych.

 

2. Ogrzewanie tylko podłogowe ?

 

3. Jak działa pompa ciepła,jaki jest jej koszt i czy ma ona w ogole sens w takim domku ?opłacalna jest taka inwestycja ?

 

1. Co masz na myśli pisząc, że nie masz połączenia z siecią miejską? Jeżeli masz gaz na działce to montuj kocioł gazowy kondensacyjny, mogę Ci polecić kotły firmy De Dietrich, bardzo solidne, dobry stosunek cena/jakość.

2. Ogrzewanie podłogowe to fajna rzecz ale, po pierwsze tylko tam gdzie płytki i zrobione z głową.

3. Jak szukasz niskich kosztów budowy odpuść sobie pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref]Michał126[/ref], W takim razie co Michale zielonemu w temacie radzisz ?

Żeby nie było. Ja też nie jestem żaden szpec. Po prostu studiuję architekturę i od dość dawna interesuję się budownictwem mieszkaniowym, będąc bardziej zainteresowanym technicznymi aspektami, niż wizualnymi.

 

Jeżeli o mnie chodzi, to uważam, że przegrody o świetnych parametrach uzyskuje się poprzez wykonanie warstwy konstrukcyjnej z bloczków betonu komórkowego i warstwy dociepleniowej z pianki poliuretanowej (PUR/PIR). Chodzi o to, że beton komórkowy ma doskonały (tzn. niski) współczynnik przewodzenia ciepła i w zasadzie można go używać do ścian jednowarstwowych - bez docieplenia w ogóle. Taka przegroda przy odpowiedniej długości ma szansę bowiem zmieścić się co do wartości współczynnika przenikania ciepła w wymaganiach stawianych przez normę, a oprócz tego beton komórkowy jest materiałem o wysokiej paroprzepuszczalności, a ściany stawia się szybko, bo są to rozwiązania systemowe - bloczki w poziomie łączy się na pióro-wpust, a w pionie używając specjalnej zaprawy, która ma podobne parametry cieplno-wilgotnościowe jak bloczki. Przy tym odradzałbym docieplanie takiej przegrody styropianem, który nie przepuszcza pary wodnej, więc de facto zabito by plusy wykonania warstwy konstrukcyjnej z betonu komórkowego. Tak jak napisałem, pianka jest the best, jak chodzi o parametry (korzystniejszy współczynnik przewodzenia ciepła niż styropian i wełna+paroprzepuszczalność+hydrofobowość). Poza tym jej natrysk to w kontekście całości trwania budowy moment. Trzeba tylko na etapie wykonywania docieplenia pomyśleć o sposobie wykończenia elewacji, bo warstwa pianki po natrysku na bank nie będzie równa, więc pod tynk czymś to trzeba wyrównać, albo po prostu wykonać stelaż z profili stalowych lub łat drewnianych o docelowej grubości pianki, przytwierdzić do warstwy konstrukcyjnej i do niego przytwierdzać deski elewacyjne, siding lub co tam sobie inwestor wymyśli.

 

Oczywiście nie ma róży bez kolców i beton komórkowy, ponieważ jest mocno porowaty, ma skłonność do podciągania kapilarnego - prościej mówiąc, ciągnie wilgoć od spodu (gruntu/fundamentów). Dlatego trzeba zadbać o porządną izolację przeciwwodną fundamentów, żeby sobie nie zrobić problemu.

 

Ale pamiętaj - jeżeli masz zamiar rozważyć powyższe, przeanalizuj to jeszcze pod kątem kosztów i oczekiwań - bo tak na sucho to łatwo się gada, ja to wiem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was,

statystyki strony mojej firmy pokazały że pojawiła się dyskusja na temat mojego towaru - cieszy mnie to bardzo i dlatego też zarejestrowałem się na forum aby w razie potrzeby odpowiedzieć na parę pytań:

 

@KHOT - Główne założenie to takie aby nie było konieczności murowania samemu, bo na pewno nie jest to tańsze rozwiązanie, policz cenę bloczka, cementu, piasku, cemplasta o pracy i dostępności murarza w dzisiejszych czasach nie wspomnę. Może na upartego będzie trochę taniej szczególnie jeśli ktoś mieszka w miastach oddalonych pow. 400km od Radomia, ale główną zaletą jest to że kanał monolityczny jest szczelny.

 

Drabinka? Czemu nie, zawsze można uspawać taką jak schody z podestów i takie widziałem, świetne.

Schodki wymurowane z bloczka? Na upartego 30 sztuk bloczka na nazwijmy to palisady, środek wypełniony piaskiem i zalany wylewką.

Schody lane raczej nie wchodzą w grę.

 

Kanał świetna sprawa bo nawet jak nie majsterkujesz to zawsze to dobry schowek na opony czy meble ogrodowe.

 

Obiecuje że w przyszłym miesiącu będzie do kupienia kanał z wycięciami na lampy, wiele osób o to pyta a i dla mnie inwestycja się zwróci ponieważ w górnych partiach kanału nie ma takiego ciśnienia wody gruntowej więc nic się nie stanie jeśli odchudzę w tym miejscu o 2-3 cm.

 

@Buka jak już chcesz robić kanał samemu to z bloczka bo jak zrobisz szalunek, (pamiętaj o zbrojeniu) jak wlejesz beton to wszystko Ci rozsadzi...

My mamy stalowe formy, dodatkowo skręcane przez środek śrubą stalową o średnicy 16mm a i raz na miesiąc po prostu ją potrafi upier* - takie cuda wianki się dzieją na kanale 7m - tu na prawdę od groma betonu wchodzi i ścianka 12cm, dodatkowo wibratory które wibrują beton aby pozbawić beton powietrza... Nie jest taka sprawa jak ktoś myśli że zrobi szalunek i zaleje betonem...

 

No i jak tu jestem promocja dla Was, powołajcie się na hasło kosmetyka aut będziecie mieć taniej kanał 4m od 100zł

 

 

Mam kanał 3,5m ale teraz w ofercie też ten 4m akurat żeby to 30cm na schodki :)

Pozdrawiam

 

Jak by ktoś chciał pogadać na temat kanałów - 690 493 500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę ciepła alpha innotec wzs i jestem bardzo zadowolony. Urządzenie jest bezobsługowe, tej zimy koszt grzania to około 300-350 zł miesięcznie dom 240m, temperatura w domu 22 C.

Ogrzewanie tylko podłogowe w wylewce anhydrytowej, znacznie wyższe przewodnictwo cieplne.

Koszt pompy + odwierty do takiego domu jak planujesz to około 30 tyś czyli dokładamy do tradycyjnego pieca około 15-20 tyś. ale trzeba wziąć pod uwagę, że rezygnujemy z komina i tu jest oszczędność kilku tyś.

Warto się zorientować czy w okolicy Krakowa niema dopłat do ekologicznych rozwiązań.

Ewentualnie można zastosować pompę powietrzną, która jest bardzo wydajna powyżej zera a poniżej jej wydajność spada i wtedy dogrzewać kominkiem z płaszczem wodnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na podstawie doświadczeń z prowadzeniem budowy po stronie inwestora: koniecznie pamiętaj o porządnej wentylacji całego domu, jeżeli to tylko możliwe/opłacalne, to wentylacja mechaniczna na grubych przekrojach wszystkich pomieszczeń, a nie będzie potrzeba żadnej klimatyzacji latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wszystkim dziękuję za wszystkie rady. Mam jednak nadzieję, że temat jeszcze bardziej się rozkręci :)

Jestem na bardzo wczesnym etapie (jutro jadę oglądać działkę) więc wszelkie wskazówki są dla mnie bardzo cenne, zwłaszcza że nie interesowałem się nigdy budowlanką, a i budowanie domu jeszcze dwa tygodnie temu nawet mi przez myśl nie przeszło.

 

Pokolei. Jeśli chodzi o materiał to wstępnie rozważałem dwie opcje, pustak ceramiczny porotherm lub bloczki z betonu komórkowego. Z każdym dniem skłaniam się ku pierwszemu. Pierwszą wada b.komorkowego jest właśnie to o czym pisał Michał126, czyli skłonności do "naciągania" wody i jej długie magazynowanie. Druga sprawa... ceramika podobno dłużej trzyma ciepło, ale z drugiej strony wolniej się nagrzewa.

 

Projekt... wiecie może jaka jest różnica w cenie między indywidualnym projektem, a takim z katalogu?

Oczywiście nie mam na myśli Krakowa czy Warszawy z oczywistych względów.

 

Pompę ciepła wstępnie wykluczyłem. Droga inwestycja i niezbyt ekonomiczna nawet w perspektywie lat. A jeśli miałbym wybór między kotłem na ekogroszek z podajnikiem,programatorem itp. a kotłem zasilanym gazem to które rozwiązanie tańsze w praktyce? Przepraszam, że tak uwziąłem się na ten temat ale żona jest straszny ciepłolub i boję się o rachunki w sezonie grzewczym :)

 

Centralne centralnym ale czym ja będę podgrzewać wodę kiedy kocioł/piec nie będzie pracować? Chodzi mi poza sezonem grzewczym kiedy to są one nieużywane.

 

Jeśli działka nie będzie mieć kanalizacji to jest sens pchać się w szambo czy tylko przydomowa oczyszczania?

 

Mechaniczna wentylacja czyli chodzi o te rekuperatory?

Jeśli tak to jakie firmy są godne uwagi i jaki jest w przybliżeniu koszt owej wentylacji juz kompletnej?

 

Jeśli decyduje się na 100% podłogówki w całym domu to w każdym pomieszczeniu gdzie będę miał ta instalacje musze mieć płytki na podłodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechaniczna wentylacja czyli chodzi o te rekuperatory?

Nawet nie. Zwykła centrala wentylacyjna i do każdego pomieszczenia osobno nawiew i wywiew grubymi rurami. Oczywiście jeżeli w projekcie jest taka możliwość, np. przy suficie podwieszanym.

 

Z doświadczenia: budynek biurowy zbudowany w zeszłym roku. Środek lata, żar z nieba, gołe ściany jeszcze bez izolacji, wielkie przeszklenia od podłogi do sufitu, brak jeszcze wtedy zainstalowanej klimy, ale już działająca centrala wentylacyjna i rury 100mm nawiew plus wywiew do każdego pomieszczenia. W środku chłodek jak w dobrej piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie pchał w paliwa stałe przy nowym domu. Pamiętajcie o jednej rzeczy: każdy kocioł na paliwa stałe wymusza zawarcie w projekcie pomieszczenia na kotłownię, pomieszczenia na paliwo i komina. Ekogroszek jest świetny, jeżeli modernizuje się kotłownię i wyrzuca zasypowego kopciucha, zastępując go takim kotłem. Wtedy mamy pełną infrastrukturę i jest to "plug and play". Poza tym wdrażając takie rozwiązania trzeba myśleć perspektywicznie i nawet jeżeli kupi się kocioł piątej klasy (najbardziej ekologiczny), to w przyszłości może się okazać, że np. wejdzie zakaz ogrzewania budynków paliwami stałymi (nie za 5 lat, ale za 25).

 

Jak ma być prosto, wcale nie tak drogo i tanio w realizacji, to tylko gaz.

 

Co do przegród - potem jeszcze coś dopiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja głupi myślałem ze to temat o kanałach samochodowych.

 

Fakt temat bardziej na forum muratora...

Proponuje keledze wejsc na forum muratora i tam poczytac troche. Znajdziesz tam wiele odpowiedzi na Twoje pytania. A co do ogrzewania to ja jestem zwolennikiem gazu o ile jest tylko taka mozliwosc, komfort nieporownywalny. Jedziesz na dwa tygodnie ferii i nie myslisz o ogrzewaniu. Nie jest to moze najtansze ale tez z drugiej strony palenie weglem tez kosztuje i kilka ton na sezon trzeba spalic. Nie mowiac juz o calym tym syfie jaki sie robi.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że dzień w dzień przeglądam ww forum, ale powiem szczerze, że lepsze rady póki co otrzymałem tutaj niż na forum muratora.

Owe forum robi się coraz bardziej reklamą dla różnych firm i oczywiście pomogą Ci, doradzą itp. ale jak podpiszesz z nimi umowę ;/

Zarejestrowany jestem tam może 2 tygodnie. W tematach, które założyłem aktywność "publiczna" bardzo mała, a na PW już ponad 10 wiadomości z ofertami pomocy :/

Wiadomo, że są jeszcze życzliwi ludzie, którzy Ci pomogą, ale niestety jest to nieliczne grono.

W każdym bądź razie bardzo dziękuję wszystkim za chęć pomocy i przy okazji mam szybkie pytanko.

 

Wstępnie nastawiłem się na piec kondensacyjny (gazowy) + 100% ogrzewanie podłogowe, ale z tego co wiem wtedy na podłogę pasowało by położyć ceramikę. Oczywiście żona stwierdziła, że w całym domu płytek nie będzie. W takim razie jakie jest rozwiązanie problemu ?

Jest opcja mieszana (podłoga + grzejniki) ale to trochę problematyczne chociażby ze względu na różnicę temperatur wody jakią trzeba dostarczyć na jedno i druge. Są jakieś mieszalniki itp. ale to znowu nie jest podobno zbyt dobre rozwiązanie.

Z tego co wiem kładą i panele na ogrzewanie podłogowe, ale wtedy jest to niezbyt praktyczne ze względu na to, iż panele nie utrzymują temperatury tak długo jak ceramika. Jak dla mnie na dzień dzisiejszy albo 100% podłogówka, albo 100% kaloryfery, ale być może jeszcze mało wiem na ten temat :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
Wstępnie nastawiłem się na piec kondensacyjny (gazowy) + 100% ogrzewanie podłogowe, ale z tego co wiem wtedy na podłogę pasowało by położyć ceramikę. Oczywiście żona stwierdziła, że w całym domu płytek nie będzie. W takim razie jakie jest rozwiązanie problemu ?

Rozwiązaniem jest "deska wielowarstwowa". Ja mam w całym domu podłogówkę - na dole płytki, na górze deskę wielowarstwową. Tam gdzie są deski jest średnio 0,8 stopnia chłodniej niż tam gdzie są płytki. Możesz więc przyjąć że deska powoduje straty w ogrzewaniu na poziomie 1 stopnia Celsjusza.

 

Jest opcja mieszana (podłoga + grzejniki) ale to trochę problematyczne chociażby ze względu na różnicę temperatur wody jakią trzeba dostarczyć na jedno i druge. Są jakieś mieszalniki itp. ale to znowu nie jest podobno zbyt dobre rozwiązanie.

Trochę bez sensu. Temperatura w rurkach w podłogówce która ogrzewa mi dom, ma średnio 28 - 32 stopnie. Żeby kaloryfery grzały musisz nagrzać wodę do 65 stopni. Nagrzanie wody do 65 stopni jest znacznie droższe niż do 30.

 

Z tego co wiem kładą i panele na ogrzewanie podłogowe, ale wtedy jest to niezbyt praktyczne ze względu na to, iż panele nie utrzymują temperatury tak długo jak ceramika.

Ogrzewanie domu podłogówką działa trochę inaczej niż przez utrzymywanie temperatury przez podłogę.

Podłogówka w odróżnieniu od kaloryferów działa przez 24 godziny na dobę - ma tak wielką bezwładność że nie ma sensu jej wyłączać. Ona po prostu działa cały czas i cały czas oddaje ciepło. Wyłącza się dopiero kiedy osiągnie zadaną w pomieszczeniu temperaturę. Wtedy zawór odcina obieg wody co powoduje powolne wychładzanie pomieszczenia. Kiedy temperatura spada, zawór się podnosi i znów płynie pod podłogą ciepła woda.

 

Polecam gorąco to rozwiązanie - koszty ogrzewania w ten sposób domu, mnie osobiście wprowadziły w osłupienie (w pozytywnym tego słowa znaczeniu ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe smialo mogą isc ze sobą w parze. Ja mam w kuchni, jadalni, korytarzu i lazience podlogowe. Ale w kazdym z tych pomieszczen mam tez grzejnik. Jesli nie ma jeszcze duzych mrozow grzeję w domu tylko kaloryferami. Kiedy wlacze ogrzewanie podlogowe zauwazalnie wzrasta spalanie. U mnie temp na piecu to zawsze 63stopnie aby w piecu nie robila się smoła. Podstawa to dobry ekogroszek. Miewalem taki, ze z pełnego podajnika groszku (150) zostawala mi 60 litrowa beczka popiolu a teraz mam taki, że wynosze tylko popiołu 10 litrowe wiadro.

Wada ekogroszku to kurz i syf w kotłowni. Pellet zabierze tyle samo miejsca ale jest czysciutko. Gaz to juz w ogole wygoda. Obsługe pieca na ekogroszek mozna mocno zminimalizowac. Ja dzieki regulatorowi pokojowemu zagladam do kotłowni raz na tydzien.

 

Co do dławienia temperaturu wody na potrzeby zasilania podłogówki warto zalozyc zawór 4 drożny. Wtedy schłodzona woda z powrotu z grzejników trafia do układu podłogówki. Dodatkowo zakłada się zawór termostatyczny aby woda w podłogowce nie przekraczala ok 35stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za cenne rady.

Jeśli jest taka opcja jak pisze [ref=#00aa00]Eryczek[/ref] to oczywiście skłaniałbym się ku tej opcji :)

A powiedz mi jeszcze [ref=#00aa00]Eryczek[/ref], czy ciepłą wodę w kranie też masz podawaną z tego pieca z którego ogrzewana jest podłoga ?

Jaką temp. utrzymujesz w domu ? Posiadasz może mechaniczną wentylację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

A powiedz mi jeszcze [ref=#00aa00]Eryczek[/ref], czy ciepłą wodę w kranie też masz podawaną z tego pieca z którego ogrzewana jest podłoga

Ja akurat mam piec gazowy - dwufunkcyjny kondensat ze 130 litrowym zasobnikiem c.w.u. Piec przez pół roku ogrzewa wodę w podłogówce oraz ciepłą wodę w kranie a przez drugie pół roku tylko ciepłą wodę.

 

Jaką temp. utrzymujesz w domu ? Posiadasz może mechaniczną wentylację ?

Mam w domu wentylacje grawitacyjną. Każde pomieszczenie w domu ma swój osobny komin wentylacyjny, zakończony czymś takim:

https://www.ecofanet.com.pl/minivent-15 ... oCi5Dw_wcB

U mnie spisuje się to wyśmienicie i nigdzie poza garażem nie potrzebuję niczego więcej. W garażu planuję latem dołożyć wentylator z czujnikiem wilgotności. Normalnie nie jest potrzebny ale jeśli zimą kilka razy umyje się w garażu auto to wentylacja grawitacyjna nie radzi sobie z nadmiarem wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jaka jest różnica między piecem jednofunkcyjnym, a dwufunkcyjnym i oba z zasobnikiem na wodę ? Bo nie rozumiem tego.

Wstępnie z tego co wyczytałem to z dwufunkcyjnego można zasilać ogrzewanie podłogowe i mieć ciepłą wodę w kranie, ale z tego co czytam to taka funkcja również jest w jednofunkcyjnym jeśli ma zasobnik na wodę. Dodatkowo, czemu niby w dwufunkcyjnym woda do kranów jest nagrzewana wolniej niż w jednofuncyjnym ? tzn. podobno im dalej kran od źródła (pieca) tym więcej wody zimnej musi upłynąć nim pojawi się ciepła. Dzisiaj wyczytałem takiego newsa, ale nie wiem czym to jest spowodowane. Bo w jednofunkcyjnym podaje od razu tą zagrzaną wodę z podajnika, a w dwufunkcyjnym dopiero ją podgrzewa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.