Skocz do zawartości

Budowa domu, garaż, kanał - kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, arturf napisał:

@stawek Ten garaż masz w bryle domu czy osobno? Jak w bryle to wg mnie nie ma sensu oszczędzać tych paru złotych na ociepleniu (ja w projekcie mam 20 cm pod całym domem ale dom ma być w miarę energooszczędny, bez piwnicy), podobnie jeśli chodzi o ogrzewanie, wpierw planowałem nie ogrzewać, potem były 2 grzejniki a teraz po porównaniu cen wyszło mi, że nie wiele większym kosztem ładuje ogrzewanie podłogowe w garażu.

Garaż jest w bryle domu. Właśnie ze względów na energooszczędność chce zredukować grubość styropianu. Mając nieogrzewany garaż mamy pod posadzką podobno zawsze 8 stopni, które przenika do wnętrza garażu. Robiąc szczelny termos z garażu, który od wnętrza nie jest ogrzewany dłużej trzyma on tą niską temperaturę, dlatego ludzie "odchudzają" warstwę ocieplenia.

Druga rzecz. Jeśli nie jesteś mechanikiem i nie przesiadujesz ciągle w garażu to odradzam wykonywanie tam ogrzewania. Ludzie piszą, że przy największych mrozach mają po 7-8 stopni w środku co wg mnie jest wystarczające do "przechowywania" auta, a od czasu do czasu kiedy coś grzebiemy można włączyć jakąś farelkę na chwilę. Poza tym przy coraz gorszej jakości karoserii podobno szybciej zawita rdza na aucie mając podgrzewany śnieg z solą w garażu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, pierwszy raz słyszę o tym co piszesz (a dość mocno rozeznawałem temat żeby już na etapie projektu przewidzieć wszelkie problemy) ale ma to jakiś sens. U mnie sprawa z ogrzewaniem będzie bardziej złożona bo planuję dość mocno iść w inteligentne systemy w domu (ile się uda to zobaczymy), kilka stref ogrzewania, rekuperacja itd. Plus dochodzi do tego fakt, że coraz mocniej jako hobby ciągnie mnie do grzebania przy samochodzie, nie tylko detailing a również mechanika i chciałbym mieć pewien komfort w garażu (teraz w domu rodzinnym to jest tragedia, garaż tak mały, że obecnym autem nawet nie wjadę, zimno, więc chyba dlatego mam takie uprzedzenie). Z tą rdzą to się zgadza, jak nie masz dobrego obiegu powietrza w garażu to wilgoć atakuje autko 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, pierwszy raz słyszę o tym co piszesz (a dość mocno rozeznawałem temat żeby już na etapie projektu przewidzieć wszelkie problemy) ale ma to jakiś sens. U mnie sprawa z ogrzewaniem będzie bardziej złożona bo planuję dość mocno iść w inteligentne systemy w domu (ile się uda to zobaczymy), kilka stref ogrzewania, rekuperacja itd. Plus dochodzi do tego fakt, że coraz mocniej jako hobby ciągnie mnie do grzebania przy samochodzie, nie tylko detailing a również mechanika i chciałbym mieć pewien komfort w garażu (teraz w domu rodzinnym to jest tragedia, garaż tak mały, że obecnym autem nawet nie wjadę, zimno, więc chyba dlatego mam takie uprzedzenie). Z tą rdzą to się zgadza, jak nie masz dobrego obiegu powietrza w garażu to wilgoć atakuje autko

Osuszacz przemysłowy i po kłopocie, koszt okolo 1 tys.
Jak masz rekuperacja to puść obieg tez na garaż zeby był wymuszony obieg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem na etapie wyboru projektu.

Tutaj garaz: http://scr.hu/0jlr/946k3 38m2 do tego jakies 20cm bedzie poszerzony dom

Jak myslicie 2 auta segment c i d wejda do srodka zeby dalo sie swobodnie drzwi otwierac czy raczej garaze 2 stanowiskowe sa z reguly tlyko z nazwy i stoi 1 auto plus jakies rowery obok, szafki itd?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejść wejdą. Ale 3m szerokości to jest dojechanie do jednej ściany i otwarcie drugich drzwi na 2/3 szerokości. Ty masz 35cm więcej na auto... ale nadal bez szału. Do swobodnego wsiadania i wysiadania wystarczy ale do prac przy aucie lepiej 1 autem wjechać. Wtedy masz luzik 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szukam porad jam fajnie nie najwiekszy kosztem ogarnac sobie garaz, wiadomo na kanal kraty, bedzie mozna smialo wtedy na nie najezdzac? Posadzka wylewka od nowa, jaka farba na to? Czym pomalowac sciany? Oświetlenie mysle do okola w poziomie, doly scian czarne gora biala? Jakie swietlowki kupic w dobrej cenie i ile ich? Pozniej rozmieszczenie regalow zeby zachowac jak najwiecej miejsca. Pomoze ktos?IMG_20181205_154627.jpg.c7427e44fc338627f156e249582bd2a0.jpgIMG_20181205_154648.jpg.b75453c72d689691cffd6d31753a7616.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was zainwestował w swoim domu w pompę ciepła? Planuję ruszyć z budową w 2019 i zastanawiam się pompa ciepła czy standardowo piec na ekogroszek. Wiem, że instalacje pompy ciepła jest nieco droższa niż w przypadku pieca na ekogroszek, ale czytałem, że nie są to aż tak spore różnice, a koszty ogrzewania pompą ciepła są niższe. Jakie macie doświadczenia? 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was zainwestował w swoim domu w pompę ciepła? Planuję ruszyć z budową w 2019 i zastanawiam się pompa ciepła czy standardowo piec na ekogroszek. Wiem, że instalacje pompy ciepła jest nieco droższa niż w przypadku pieca na ekogroszek, ale czytałem, że nie są to aż tak spore różnice, a koszty ogrzewania pompą ciepła są niższe. Jakie macie doświadczenia?  

Jestem na etapie wyboru rozwiązań do domu i pompa grzewcza jest spoko jak preferujesz niższe temperatury typu 19-20 domu.
Ja mam w ziemi gaz i ide w piec gazowy i w rekuperacja z odzyskiem ciepła z dodatkowa przystawka działająca jak klima.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma u mnie gazu w ziemi. 
Nie no 20 stopni to za mało, tak 22-23 jest optymalnie w zimie. 

To z rozmów osób ktore zdecydowały sie na pompę to często w zimie dogrzewanie grzałka która jest w pompie zjada te oszczędności.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nie jest tak kolorowo. No cóż, temat do przemyślenia i obliczenia póki jest czas.  

No ja dlatego szukałem działki z gazem - dobra pompa gruntowa na podwójnym odwiercie z dobrą automatyką to koszt ~50k
Same pompy nadają sie tez tylko do instalacji niskotemperaturowych jak podlogowka. Kaloryfera, który potrzebuje juz tej 40-50C temperatury nie zasili samą kondensacją, bedzie musiała dogrzewać z prądu.
Ja zanim znalazłem działkę to rozważałem jeszcze gaz w butli/baniaku zakopanym w ziemi.
U mnie w gminie w mpzp są dozwolone tylko pompy, olej, fotowoltaika lub gaz który jest w ziemi. Takze za dużego wyboru nie miałem finalnie :D



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem PC jest ok do podłogówki a z grzejnikami może być taki problem że będą większe niż w przypadku ekogroszku.  

z gruntową pompą ciepła nie powinno być problemu z dogrzewaniem w niższych temperaturach co innego przy powietrznej w nocy przy niższych temperaturach może być problem.

Decydując się groszek a pompa musimy policzyć wszytko kominiarza, budowę komina, czyszczenie pieca, składowanie gdzieś groszku, rozładowanie go.

Gaz możesz mieć w dużej butli (1000l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o gruntowej właśnie, a że podłogówka to wiem, i tak planuję ogrzewanie podłogowe. Plusem pompy jest też to, że nie bawisz się potem z węglem itd. ustawiasz sobie temperaturę jaka ma być w domu i nic Cie nie obchodzi. 🙂 Jest wygoda nie da się ukryć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KapselK jeśli nie masz możliwości podłączenia do sieci gazowej to bierz pompę ciepła powietrzną, koszt około 20-22tys, w zależności od ilości obiegów, fajna jest też hybryda gaz+pompa...

w zależności od powierzchni ogrzewanej, pompa powietrzna przy rekuperacji i mrozach w granicy -10 to ok 400 zł za msc  za prąd razem z zużyciem prądu na oświetlenie itd....

pompa gruntowa to duzy koszt i jego sens stosowania powoli traci sens...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompę powietrzną  aristona. Świeżo odpalona.  Na razie super, bardzo szybko wygrzała po pierwszym włączeniu do 22.5st, gdzie na dworze było koło zera. Koszt to 16200zł. Teraz mam ustawione na 20.5 I jest dosc ciepło . Przy takich temperaturach jak teraz pobiera 6-7kWh, ale to raczej samo grzanie co, bo jestem na etapie przeprowadzki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lawapiotr napisał:

Ja mam pompę powietrzną  aristona. Świeżo odpalona.  Na razie super, bardzo szybko wygrzała po pierwszym włączeniu do 22.5st, gdzie na dworze było koło zera. Koszt to 16200zł. Teraz mam ustawione na 20.5 I jest dosc ciepło . Przy takich temperaturach jak teraz pobiera 6-7kWh, ale to raczej samo grzanie co, bo jestem na etapie przeprowadzki

Jednak nie jest tak kolorowo, po tygodniu pracy wykresy się zaktualizowały. Narazie średnia wychodzi ok 30kWh. Myślę, że biorąc pod uwagę,  że chata musi się wygrzać, to chyba nie jest źle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Birkhof napisał:


Masz więcej info na ten temat?
To sa piece ktore ciągną ciepło z dwóch źródeł czy połączone automatyką?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Automatyka steruje wszystkim, możesz nawet podać koszt wyprodukowania energii to sama w zależnosci od warunków wybiera gaz lub pompę.

Immergas fajne robi w rozsądnych pieniądzach... np https://www.immergas.pl/Wsparcie-techniczne/warto-wiedziec/Hybrydowa-pompa-ciepla

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.