Skocz do zawartości

Komputery


Roko

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, Barista napisał:

@Pavlik Komp na lata, pododnie jak i jego spłata na lata ;-)  

Procesor dorwałem w bardzo ale to bardzo promocyjnej cenie, dlatego jest taki a nie inny. Grafika GTX1060 to złoty środek, 1070Ti wciąż za droga i nie było sensu dokładać 😉 RAMu tylko 8GB ale to też wystarczająco i tak, liczę że będzie to komp na lata. Jak nie to skorzystam z zalety stacjonarki i zmienię grafikę, dołożę RAMu, podkręcę procka...będzie hulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązkowo tego ramu drugie 8GB i będzie można to nazwać maszynką na lata.

GTX 1060 o ile wersja 6GB to jeszcze z 5 lat będzie z palcem w tyłku ogarniała wszystkie gierki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
2 godziny temu, Strus napisał:

16 październik napisałeś to samo. Post pod postem

Błąd edycji postu :-) W tym pierwszym była inna treść, ale po dodaniu kolejnego coś się odwaliło i zdublowalo ten najświeższy. Dziękuję @Pływak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - mam problem, nad którym teraz nie bardzo mam czas główkować. Kupiłem synowi nowy komputer (Lenovo Cube) pod choinkę - procesor Intel Core I5 3 GHz, karta Radeon RX 480, 8 GB RAM. Miał być odpowiednikiem lekko gamingowego laptopa. Zainstalowany system Win 10 wyrzucę w weekend i zainstaluję Win 7 (nienawidzę Win 8 i 10). Jednak jest problem: przy niektórych grach (np. Crisis 3, Star Wars Battlefront II) komputer wyłącza się (nie restartuje) w momencie, gdy pojawia się ekran startowy gry do rozpoczęcia rozgrywki (przy demo wszystko hula), a przed chwilą wyłączył się przy uruchomieniu YT. Nie nagrzewa się, nie wydaje żadnych pisków diagnostycznych, nie wyświetla po restarcie żadnych komunikatów... Czarny scenariusz - to zasilacz (pod obciążeniem nie daje rady), lub wadliwa pamięć RAM, ale trochę nie chce mi się wierzyć, że w nowym komputerze byłby uszkodzony zasilacz, lub kość RAM... Żadnej diagnostyki jeszcze nie uruchamiałem (święta=brak czasu). Mam nadzieję, że to kwestia oprogramowania/sterowników (chociaż częściowo je uaktualniłem, m.in. zainstalowałem nowy sterownik grafiki)... Tym postem liczę na jakieś wskazówki (chciałbym oszczędzić sobie zbędnych czynności i nerwów w weekend, związanych ze sprawdzaniem wszystkich możliwych opcji) - może ktoś spotkał się z podobnym problemem i jego rozwiązanie okazało się nie związane z samym osprzętem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eidos71 sprawdź sterowniki , przeinstaluj system, Jaka to i5ka ? od 7 gen Intela jest problem z instalacją W7 na kompie. Sprawdź kod błędu jaki występuje przy wyłączeniu komputera w zdarzeniach niestandardowych. Często występuje Kernel Power (41) i może on oznaczać właśnie problemy z zasilaczem / skokami napięć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eidos71 Wyskakuje blue screen? Powinny być jakieś oznaki, jeśli nie, to znaczy, że pada zasilanie. Co by nie było, kupiłeś gotowy komputer = oddaj na gwarancję.

ps. nie instaluj starej 7 na nowym komputerze do grania, szkoda go ograniczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie jest to pamięć RAM to prawdopodobnie dysk twardy nie jest kompatybilny z procesorem, płyta główna i ramem. W takich wypadkach tylko zmiana dysku twardego pomaga na innego producenta. Czasami się zdarza takie cos.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Patryk14 napisał:

Jeżeli nie jest to pamięć RAM to prawdopodobnie dysk twardy nie jest kompatybilny z procesorem, płyta główna i ramem.

Pierwsze słyszę. To jest niemożliwe.  Wszystko jest robione w tak ścisłym standardzie, że nie ma takiej opcji aby dysk był niekompatybilny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę. To jest niemożliwe.  Wszystko jest robione w tak ścisłym standardzie, że nie ma takiej opcji aby dysk był niekompatybilny. 
Uwierz mi że jest możliwe. Miałem kilka takich przypadkow i nawet kilka miesięcy temu w swoim nowym komputerze. Dysk Goodram nie chciał współpracować z płytą główną od msi. Obie rzeczy z najwyższej półki można powiedzieć. Średnio co 5-10min wywalało blue screen albo komputer sam się resetowal od tak.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Patryk14 napisał:

Jeżeli nie jest to pamięć RAM to prawdopodobnie dysk twardy nie jest kompatybilny z procesorem, płyta główna i ramem. W takich wypadkach tylko zmiana dysku twardego pomaga na innego producenta. Czasami się zdarza takie cos.

W jaki sposób sobie wyobrażasz, żeby komputer od producenta miał niekompatybilne części? 😳

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, FilipO napisał:

Jaka to i5ka ?

I5 7400.

 

9 godzin temu, FilipO napisał:

Sprawdź kod błędu jaki występuje przy wyłączeniu komputera w zdarzeniach niestandardowych. Często występuje Kernel Power (41) i może on oznaczać właśnie problemy z zasilaczem / skokami napięć. 

No właśnie dopiero w weekend dam radę pogrzebać...

 

7 godzin temu, lol19pl napisał:

Wyskakuje blue screen?

Brak blue screenów, brak diagnostycznych dzwięków/pisków. Po prostu - znika obraz z monitora (czarny ekran), wyłącza się dzwięk, komputer pracuje jeszcze 2-3 sekundy (świeci się dioda zasilania) i się wyłącza...

 

9 godzin temu, barto125 napisał:

Sprawdzałeś temperatury, czy tylko organoleptycznie, że się nie przegrzewa?

Tylko organoleptycznie - obudowa chłodna, powietrze wypychane przez wentylator chłodne... 

 

7 godzin temu, lol19pl napisał:

Co by nie było, kupiłeś gotowy komputer = oddaj na gwarancję.

Szkoda tylko "młodego" - dostał nowy komputer, który zaraz potem pójdzie na x-czasu do serwisu...? Dlatego próbuję rozkminić, czy może to być wina softwaru...

 

8 godzin temu, lol19pl napisał:

nie instaluj starej 7 na nowym komputerze do grania, szkoda go ograniczać.

8-ka i 10-tka dobijają mnie swoją "nieintuicyjnością" (jestem zwolennikiem XP i 7-mki), a poza tym ta 10-tka w kompie syna uruchamia się duuużo dłużej, niż 7-mka w moim komputerze, w którym mam stary procesor AMD Phenom 9950 i RAM DDR3 (u syna DDR4)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas uruchamiania się Windowsa zależy w większości od rodzaju użytego dysku 🙂 w dużym skrócie: HDD -> 1 minuta , SSD SATA 3 - 20 sekund od naciśnięcia przycisku uruchamiania kompa / laptopa, SSD M2 17-18 sekund. Więc zapewne kupiłem synowi kompa "gotowca" z 1-2 TB HDD i stąd ten problem. Po za tym systemy w gotowcach najczęściej mają sporo niepotrzebnie zainstalowanych aplikacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, FilipO napisał:

Czas uruchamiania się Windowsa zależy w większości od rodzaju użytego dysku 🙂 w dużym skrócie: HDD -> 1 minuta , SSD SATA 3 - 20 sekund od naciśnięcia przycisku uruchamiania kompa / laptopa, SSD M2 17-18 sekund. Więc zapewne kupiłem synowi kompa "gotowca" z 1-2 TB HDD i stąd ten problem. Po za tym systemy w gotowcach najczęściej mają sporo niepotrzebnie zainstalowanych aplikacji. 

Poza fabryczną aplikacją Lenovo, brak było innych "ozdobnych" aplikacji. Win 10 jest w wersji Home Edition. Na pewno dysk HDD w komputerze syna, kontra SSD w moim ma wpływ na szybkość startu systemu, ale i tak różnica ok. 10-15 sekund (SSD i Win 7) kontra prawie 30 sekund (HDD i Win 10) to lekkie przegięcie. 

Co do przyczyn problemów z komputerem syna, zaczynam przychylać się do opcji zasilacza... Jest tam zasilacz 450 W i może nie daje on sobie rady z zasilaniem RX 480 przy obciążeniach..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, FilipO napisał:

@stawek podaj resztę kompa 🙂 + budżet na kartę / ewentualne zmiany

  • Płyta główna ASRock H81M S1150 H81 2DDR3 USB3/HD/DVI/DS BOX - H81M
  • Procesor Intel Core i5-4590, 3.3GHz, 6MB, BOX (BX80646I54590)
  • Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5\'\', 1TB, SATA/600, 7200RPM
  • Pamięć Ballistix DDR3, 8 GB, 1600MHz, CL 9 (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU)
  • Karta graficzna MSI GeForce GTX 760 2GB DDR5 (256 Bit), HDMI, DVI (N760 TF 2GD5/OC)
  • Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU)
  • Obudowa Zalman Z3 PLUS (Z3PLUS)
  • Monitor AOC I2781FH
  • Dysk SSD 120GB (nie pamiętam modelu, a nie mam teraz możliwości sprawdzenia).

Budżet: Chciałbym się zmieścić w 700zł, może być używka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stawek -> ja bym na twoim miejscu poczekał, może troszkę dołożył do 1060 ale 6gb, różnica będzie spora w stosunku do 1060 3gb. Radeona nie bierz pod uwagę ze względu na temperatury, pobór prądu. 

@Eidos71 różnice między HDD a SSD są ogromne .. ciesz się że to jest tylko 30 sekund 😜 sprawdź kody błędu przy wyłączeniu kompa + przeinstaluj system / dokup synowi nawet najtańszego SSD-eka o ile ten komp nie ma plomb. Koszt dysku to ledwo 100 zł za 128 GB, a to naprawdę niewielki koszt, a wiele zmienia w użytkowaniu sprzętu. Co do zasilacza - skoki napięcia faktycznie mogą skutkować wyłączeniem kompa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.