Skocz do zawartości

Polityka i tematy z nią związane


Rekomendowane odpowiedzi

670514 powiedz to frankowiczom.

Za to mają już wyroki sądów.

No tak, uznające za niezgodne z prawem postanowienia umów dotyczące spreadów czy nieuwzględniania ujemnego LIBOR.

 

Dodane po 4 minutach 53 sekundach:

Chciałbym zobaczyć minę Rydzyka, minę prawnika z Ordo Iuris już widziałem - bezcenne.

 

Ordo zaraz dostanie jakąś kanapkę na pocieszenie, tak jak Elbanowscy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

 

I póki co ani po krzesłach nie skacze ani niczego nie zapier***ił z pałacu ;)

 

... On tylko koresponduje z leśnymi ruch...ami, skacze w nocy na Żoliborz, kultywuje tradycje kontrowersyjnych ułaskawień, pełni nocny dyżur notarialny, podobnie jak guru (L. A. Kaczyński) odmawia powołania sędziów bez słowa uzasadnienia. Dobra zmiana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#663399]Artih[/ref], życzliwie Ci radzę, żebyś przemyślał, co w tej polityce właściwie jest priorytetowe. Chyba, że wolisz nie zaprzątać sobie tym głowy, dopóki nie dostaniesz po dupie.

 

A obietnice... pamiętasz może co obiecał rezydent Duda, jeżeli przez rok nie doprowadzi do ponownego obniżenia wieku emerytalnego? :-]

 

 

 

http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomo ... uje/bg9ydd

 

 

co nie którym to już po tygodniu od wyborów władza nie pasowała bo nic nie zrobili :D ja bym im dał czas i dopiero rozliczał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomo ... uje/bg9ydd

 

 

co nie którym to już po tygodniu od wyborów władza nie pasowała bo nic nie zrobili :D ja bym im dał czas i dopiero rozliczał

 

1/4 kadencji już prawie za Rządem, za Prezydentem już ponad 20%. Tymczasem w opisanej sprawie rozbawił mnie ten fragment wypowiedzi:

"ZUS nie zbankrutuje. Pieniądze zawsze się znajdą na wypłatę świadczeń emerytalnych, bo gwarantem jest państwo. Mamy jednak świadomość, że jest to obciążenie dla budżetu państwa".

Jasne, że się kasa znajdzie, w kieszeniach obywateli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co nie którym to już po tygodniu od wyborów władza nie pasowała bo nic nie zrobili :D ja bym im dał czas i dopiero rozliczał

Już jest co rozliczać, tylko nie przez nas, a przez Trybunał Stanu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://biznes.onet.pl/emerytury/wiadomo ... uje/bg9ydd

 

 

co nie którym to już po tygodniu od wyborów władza nie pasowała bo nic nie zrobili :D ja bym im dał czas i dopiero rozliczał

 

1/4 kadencji już prawie za Rządem, za Prezydentem już ponad 20%. Tymczasem w opisanej sprawie rozbawił mnie ten fragment wypowiedzi:

"ZUS nie zbankrutuje. Pieniądze zawsze się znajdą na wypłatę świadczeń emerytalnych, bo gwarantem jest państwo. Mamy jednak świadomość, że jest to obciążenie dla budżetu państwa".

Jasne, że się kasa znajdzie, w kieszeniach obywateli.

 

 

tak zle tak nie dobrze. Nie wywiazali by sie z obietnicy obniżenia wieku zle, Jak obniżą wiek jest psioczenie że pewnie wszystkim zaraz zaczną zabierać bo muszą kase skądś wziąć. No skądś muszą, państwo nie ma swoich pieniędzy a pieniądze pochodzace od obywateli. Rozumiem że jak PO podwyższyła wiek to była dobra decyzja tak ? ciekawe co by sie stało z zaoszczędzonymi pieniędzmi, pewnie by trafiły do obywateli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tak zle tak nie dobrze. Nie wywiazali by sie z obietnicy obniżenia wieku zle, Jak obniżą wiek jest psioczenie że pewnie wszystkim zaraz zaczną zabierać bo muszą kase skądś wziąć. No skądś muszą, państwo nie ma swoich pieniędzy a pieniądze pochodzace od obywateli. Rozumiem że jak PO podwyższyła wiek to była dobra decyzja tak ? ciekawe co by sie stało z zaoszczędzonymi pieniędzmi, pewnie by trafiły do obywateli ?

Czy ja coś pisałem nt. tego, że wiek emerytalny trzeba obniżyć? Można, ale z głową, czytaj: wraz z minimum stażu składkowego na poziomie 42 - 45 lat

Podniesienie wieku emerytalnego w obliczu dłuższej średniej życia i opóźnienia startu opłacania składek to akurat nie jest zły pomysł. To nie jest kwestia oszczędności, tylko utrzymania status quo. Żeby jeszcze było ciekawiej, to dorzucę kontekst - likwidacja PIT i składek na ubezpieczenie. Czyli nikt nie będzie wiedział, w jakiej wysokości jego kasa idzie na emeryturę, a w jakiej na inne cele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bedziesz po 60tce będziesz inaczej gadał :) jak to dla ciebie był dobry pomysł i to nie były oszczedności to ok :D zrobiło ci sie więcej w portfelu jak podniesli wiek ? bo skoro Pis ma zabierac to PO wtedy powinno zwrócić. Co by sie stało z kasą przeznaczoną na emeryture gościa który ma 65 lat który jej nie dostanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
Rozumiem że jak PO podwyższyła wiek to była dobra decyzja tak ? ciekawe co by sie stało z zaoszczędzonymi pieniędzmi, pewnie by trafiły do obywateli ?

 

Co by sie stało z kasą przeznaczoną na emeryture gościa który ma 65 lat który jej nie dostanie ?

 

O jakich nadwyżkach Ty mówisz???

ZUS miał w zeszłym roku ponad 50 mld debetu w kasie:

http://niewygodne.info.pl/artykul6/0282 ... 6-roku.htm

Tu nie ma zaoszczędzonych pieniędzy.Tu w wyniku reform PO zmniejsza się tylko zadłużenie ZUSu z "mega mega niewyobrażalnego" na "mega wielkie". Dla osób dla których ekonomia jest zbyt trudną nauką napiszę jeszcze że w wyniku reformy PiSu zadłużenie wzrośnie do "tak mega mega niewyobrażalnie wielkiego że żeby załatać tę dziurę będzie trzeba chyba sięgnąć nawet do kieszeni elektoratu PiS".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

670570 żeby załatać tę dziurę będzie trzeba chyba sięgnąć nawet do kieszeni elektoratu PiS

Nie zgadzam się, sięgnie się przede wszystkim do kieszeni tych, którzy na PiS nie głosowali. W szczególności do małych i średnich przedsiębiorców. Zrobi się natomiast dobrze elektoratowi: osobom o niskim przychodzie. Obniżenie obciążeń fiskalnych tylko dla osób o małym przychodzie. Podniesienie płacy minimalnej - tylko dla osób o małym przychodzie, natomiast ich pracodawcy zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami. Wypłaty 500+ na każde dziecko jak na razie tylko dla osób o małym przychodzie. Obniżenie wieku emerytalnego to radość dla tych, którym za wiele do emerytury nie zostało, wcześniejsze świadczenie emerytalne trzeba będzie jednak z czegoś wypłacić. NB ciekawe, ile osób skorzysta z tego wcześniejszego wieku emerytalnego, obstawiam te, które mają niskie przychody.

 

670568 bedziesz po 60tce będziesz inaczej gadał :) jak to dla ciebie był dobry pomysł i to nie były oszczedności to ok :D zrobiło ci sie więcej w portfelu jak podniesli wiek ?

Parafrazując:

Będziesz zarabiać 10 k PLN będziesz inaczej gadał w sprawie podniesienia ci podatków w celu utrzymania przez partię rządzącą głosów elektoratu :)

Zrobiło ci się mniej w portfelu gdy podnieśli wiek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

[ref]funkoval[/ref], zgadzam się z tym co napisałeś ale napisałem "tak mega mega niewyobrażalnie wielkiego że żeby załatać tę dziurę będzie trzeba chyba sięgnąć nawet do kieszeni elektoratu PiS". Chciałem zaakcentować to że boję się że w którymś momencie mali i średni przedsiębiorcy oraz Ci zarabiający powyżej 6 tyś zł mogą już nie dać rady udźwignąć szaleństwa socjalnego PiSu wobec swojego elektoratu co może doprowadzić że za rok - dwa, PiS pociągnie do finansowania swoich reform również najbiedniejszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko co będzie jak w wieku 67 lat będe chory np i nie będe miał siły co dziennie chodzić do pracy ? albo nie będe mógł jej znalezc w tym wieku ? kto wie co będzie za X lat ? będe dymał całe życie żeby mi dali w wieku prawie 70 lat 1200 zł emerytury ? i na co mi to starczy ? kazdy mysli że mu teraz zabiora (oczywiście tylko ci co na PO głosowali będą płacić ci co na Pis głosowali nie - dobry żart) tylko nikt nie myśli co bedzie na starość. jak będe zarabiał te 10 koła to się bede martwił tymi podwyżkami. Zarabiasz tyle że sie tak przejmujesz ? pogratulować zarobków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

670583 PiS pociągnie do finansowania swoich reform również najbiedniejszych

Wg mnie nastąpi to w taki sposób, że elektorat tego nie zauważy, np. podwyżka akcyzy na paliwo czy stawek VAT na niektóre artykuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

[ref]W1Michal[/ref], nie narzekam na swoje zarobki ale ja nie pracuję na etacie.

 

Rozumiem Twoje obawy co do stanu zdrowia na starość i problemów ze znalezieniem pracy (choć na marginesie to pocieszę się że może nie być tak źle jak się wydaje. Od kilku miesięcy obserwuję jak do pracy zatrudniane jest pokolenie milenistów i :kox::kox::kox: - pracodawcy są przerażeni co ci ludzi robią / nie robią w pracy). Ja uważam jednak że nas nie stać na obniżanie wieku emerytalnego. Twardo stąpam po ziemi i nie wyobrażam sobie w swoim życiu żeby mając od kilku dekad dług który narasta, pozwalał sobie na zachowanie które ten dług zacznie w trybie ekspresowym zwiększać. Przecież to jakieś szaleństwo!

Dziś jest 52 mld na minusie. Reforma ma w ciągu trzech lat przynieść kolejne 12 mld debetu. Doliczając do tego 1 - 2 mld które przybywają rocznie to w 2020 roku ZUS będzie miał z 70 mld manka na koncie. Nie przeraża Cię to? Nie boisz się że ten dług kiedyś urośnie do takiej wielkości że któryś tak kolejny rząd chcąc ratować Polskę przed bankructwem, ogłosi że wszyscy dostaną po 500 zł na emeryturze bo na więcej nie ma? Na prawdę o tym nie myślisz?

I kolejna sprawa. Wiek 65 i 60 lat do przejścia na emeryturę został ustanowiony pół wieku temu. Poszukaj w internecie o ile w tym czasie wydłużyła się średnia życia w Polsce i wyciągnij wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ref=#00aa00]Eryczek[/ref], dzis już na spokojnie :D to skoro wiedze czerpiesz z wykładów i ksiązek to powinna być Ci znana książka Kazimierza Poznańskiego "Wielki Przekręt", polecam, poczytaj. To coś właśnie dla fanów balcerowiczów i innych bandytów. Można się wspomóc pozycjami Łysiaka, H.Pająka, ale mógłbym być posądony o fanatyzm :D

 

Balcerowicz nie miał żadnego planu, to taki akademicki gryzipiórek mający wiedze podobną to lepszego księgowego w średniej firmie, wykonywał jedynie polecenia z góry (MFW, który zawsze finansował i FINANSUJE różnego rodzaju przewroty polityczne promujące nowe, swoje władze) plan został mu podany na tacy przez Sachsa, wydawało mi sie, że jest to chyba znany fakt?

 

To on wyprzedawał a raczej oddawał Banki Polskie wraz z klientami i ich wkładami korporacjom zagranicznych banków. To on zatwierdził w 1991 roku złodziejską rewaloryzację kredytów (z nocy 31.12 na 1.01 oprocentowanie kredytów skoczyło z 3-7% do ponad 50%!!! Co doprowadziło do fali samobójstw i przejmowania przez banki majątków - to co tak zwana "komuna" nie zabrała prywatnych własności Polakowi przez prawie 50 lat to zrobił Balcerowicz na polecenie MFW w ciągu kilku tygodni!) Spowodował osiemnastomiesięczne (!!!) zamrożenie kursu dolara, przy równoczesnym, sięgającym 90% rocznie, bankowym oprocentowaniu kapitału złotówkowego, co pozwoliło wszystkim przywieść nad Wisłę wagony dolarów, a kilkanaście miesięcy później wywieźć znad Wisły dwa i pół raza tyle (prawie 250%!!!). Za ten wymarzony „numer” cwaniacy wschodu i zachodu winni solidarnie wznieść temu panu pomnik ze złota wielkości figurki w Świebodzinie :D Historia ekonomii zna niewiele finansowych „przekrętów”, które miały skalę porównywalną.

 

Możesz więc robić ściepę i finansuj mu pomnik, wraz z geremkiem, mazowieckim (stalinista!) czy moze kuroniem (trockista!) Cytować już mi sie twoich słow nie chce, ale wbrew twoim sugestiom naprawde mi sie dobrze zyje (i chyba kazdemu z nas? W koncu kto rozsądny wydaje mase kasy rocznie na powloki czy inne pierdoły? :D ) natomiast zdaje sobie sprawe z ogromnie zaprzepaszczonej szansy jaką zmarnowano, dzis juz jest za późno. Dziś już 95% ludzi tego chyba nie widzi, pozostaje więc jedynie podniecanie sie trybunałem czy aborcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

No i jak tu z Tobą gadać jak Ciebie nie interesują żadne konkretne liczby tylko Ty sam? :dontknow:

 

Spójrz tutaj:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/l ... e,1,1.html

otwórz tabelkę:

Przeciętne dalsze trwania życia w latach 1950-2015

W 1950 roku, wieku 60 lat dożuwało 15,2% mężczyzn a wieku 75 lat - 6,9% mężczyzn.

Na podstawie tych danych przyjęto wiek emerytalny mężczyzn (i obliczono składki) na 65 lat

W 2015 roku, wieku 60 lat dożuwało 19,0% mężczyzn a wieku 75 lat - 10% mężczyzn. Jak widzisz ilość osób dożywających emerytury zwiększyła się o 30 - 40%. Jak w takiej sytuacji ma działać system emerytalny którego założenia demograficzne pochodzą sprzed ponad pół wieku.

 

I nie odpowiedziałeś mi na pytanie czy nie obawiasz się tak gigantycznego zadłużenia ZUSu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ci pisałem że mnie takie statystyki nic nie interesują, skąd wiesz jakie będą czasy za 30 lat i ile ludzie będą żyć. Trzeba było rządzić przez 8 lat tak żeby nie było takiego długu a nie podwyższać wiek emerytalny żeby ten dług obniżać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

670584 tylko co będzie jak w wieku 67 lat będe chory np i nie będe miał siły co dziennie chodzić do pracy ?

A co, zlikwidowali okres zasiłkowy wynoszący 182 dni? Dla przypomnienia, dni w roku jest 365 a czasem aż 366. Do tego chyba można z pracodawcą porozumieć się co do wymiaru czasu pracy?

 

670584 albo nie będe mógł jej znalezc w tym wieku ?

No tak, niższy wiek emerytalny jako zabezpieczenie przed niepewnością na rynku pracy. Myślisz, że dla pracodawcy to różnica, czy masz 64 czy 67 lat? Nie, bo dla niego liczy się tylko okres ochronny, w którym nie może cię zwolnić bez poważnej gimnastyki.

 

670584 kazdy mysli że mu teraz zabiora (oczywiście tylko ci co na PO głosowali będą płacić ci co na Pis głosowali nie - dobry żart) tylko nikt nie myśli co bedzie na starość

Jeśli to jest argument dot. podwyższenia podatku dla osób zarabiających 6k PLN i w górę, to jeszcze raz:

Osoby zarabiające średnio będą otrzymywać mniej "do ręki". Osoby zarabiające mało, będą otrzymywać więcej. Struktura wieku i wykształcenia osób głosujących na PiS nie wskazuje na to, by jego elektorat w znacznej części zawierał się w grupie osób zarabiających 6 i więcej tysięcy PLN.

 

670584 kazdy mysli że mu teraz zabiora (...) tylko nikt nie myśli co bedzie na starość. jak będe zarabiał te 10 koła to się bede martwił tymi podwyżkami.

No tak, ale "nikt nie myśli, co będzie na starość", rozumiem. A nie, czekaj, nie rozumiem. Emerytura osoby zarabiającej 6 k PLN nie wzrośnie, natomiast utrzymane zostaną świadczenia osób, którym odprowadza się minimalne składki ubezpieczeniowe. Jeśli nie zarabiasz i planujesz zarabiać tyle, to rzeczywiście nie masz się czym martwić. Z punktu widzenia rodziny 2+1 czy 2+2, gdzie starsze dziecko w ciągu 5 - 6 lat osiągnie pełnoletniość, to jest powód do poważnych przemyśleń.

 

670584będe dymał całe życie żeby mi dali w wieku prawie 70 lat 1200 zł emerytury ? i na co mi to starczy ?

Wg twoich wcześniejszych argumentów to, że dostaniesz 1200 emerytury, jak sam napisałeś, wcale nie jest takie pewne, niezależnie od tego, czy w wieku 67 czy 60 lat. Przy założeniu, że tak, to teraz, z obecnego punktu widzenia i wieku, raczej niewielka różnica, czy kasę, która wg twoich własnych słów nie wystarczy ci na odpowiedni poziom życia, dostaniesz w wieku 65 czy 67 lat.

 

670584 Zarabiasz tyle że sie tak przejmujesz ? pogratulować zarobków

Pomyliłeś temat, to nie "zaglądamy innym w portfel".

 

Dodane po 9 minutach 44 sekundach:

670591 mnie nie interesuje średnia zycia bo mi żadna statystyka nie gwarantuje ile ja bede żył i jak ja będe funkcjonował w wieku 67 lat
670598 ja ci pisałem że mnie takie statystyki nic nie interesują, skąd wiesz jakie będą czasy za 30 lat i ile ludzie będą żyć.

 

Skoro nie interesują cię inni, jak będą żyć za te 25 - 45 lat, to odkładaj na lokacie. Tylko że skąd wiadomo, jak banki postąpią z oszczędnościami. Może lepiej w skarpetę, albo w materac. Ale tam to szczury mogą zjeść albo pożar strawić.

Tendencją statystyczną jest wydłużanie średniego wieku mężczyzn i jeszcze większe wydłużanie średniego wieku kobiet. Postępy medycyny być może pozwolą podtrzymać tę tendencję w dłuższym okresie (tylko czy będzie to refundowane? z pewnością nie leżałoby to w interesie państwa, które ma niski wiek emerytalny).

 

670598 Trzeba było rządzić przez 8 lat tak żeby nie było takiego długu a nie podwyższać wiek emerytalny żeby ten dług obniżać

Żadna ilość kadencji nie pozwoli na obniżenie długu bez ingerencji w wysokość świadczeń czy wysokość składek (albo wysokość funduszy, z których pokrywany jest dług) w przypadku, gdy wzrasta ilość osób na emeryturach w stosunku do osób pracujących. Aby zahamować narastanie ilości tych pierwszych trzeba je przesunąć do kategorii drugiej, czyli pracujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.