Skocz do zawartości

W jakiej temperaturze woskować samochód


sloniu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, nie znalazłem tematu, który by odpowiadał na moje pytanie, ani nie byłem pewien w jakim innym temacie zadać pytanie, więc tworzę nowy temat.

W jakiej temperaturze woskować samochód? Będę pierwszy raz woskować samochód, mam dwa woski: Tonyin Ceramic Crystal Coating Wax oraz Soft99 Kiwami. Czy te woski można nakładać w temperaturze około 10C? Nie mam dostępu do ogrzewanego garażu, a chciałbym woskować auto jutro, ze względu na jeszcze sensowne temperatury (w mojej okolicy po weekendzie już poniżej 9C). Czy mam do tego jakoś nagrzać samochód przy takiej temperaturze, czy może podgrzać wosk, trzymając go na/obok kaloryfera? Przy takich temperaturach, jak długo mniej więcej wosk będzie schnąć, po jakim czasie sprawdzać czy już wysechł?

Auto planuję myć na zewnątrz, gdy temperatura będzie jeszcze około 9C. W planie jest: piana aktywna (SG), mycie szamponem (neutralne pH, SG), tar remover + deiron (ProElite Rednox, polecony w lokalnym sklepie detailingowym), klinkowanie (rednox jako poślizg), cleaner (fireball), ipa stężenie 50% (czysta + woda zdeminarelizowana) i na koniec woskowanie. Czy w +/- 4h się wyrobię z całym procesem, jako totalny amator?

Co do samego nakładania wosku, rozumiem, że Kiwami nakłada się ruchami krzyżowymi, a Tonyin? Klasycznie kuliste ruchy?

Proszę o wyrozumiałość, jeżeli tematy które poruszam były wałkowane setki razy na forum (na część znalazłem odpowiedzi, ale chciałbym mieć wszystko elegancko wyjaśnione, skoro jestem totalnym laikiem) 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
44 minuty temu, sloniu napisał:

mam dwa woski: Tonyin Ceramic Crystal Coating Wax oraz Soft99 Kiwami. Czy te woski można nakładać w temperaturze około 10C? Nie mam dostępu do ogrzewanego garażu,

A co piszę na etykiecie/instrukcji wosku ? (Nie kpię sobie teraz) Informacja powinna być załączona. Daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wosk jest suchy? Test palca. Jak przeciągniesz opuszkiem i wierzchnia warstwa schodzi a pod spotem masz lakier to jazda z mikrofibrą. Jak się maże to czekamy.

Ciężki temat w tym momencie, wosk trzymaj w domu ale jak położysz wartwę na zimną blachę to on moment przejmie jej temperaturę. Wilgotność też swoje zrobi. Musisz być czujny i zobacz na 1 elemencie jak idzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Domel Na Tonyin nie ma żadnej informacji co do temperatury na etykiecie. Kiwami nie wiem, bo dałem jako prezent 😄

@Syrio Jedyne czego obawiam się, to umyję auto, zrobię dekontaminację, i okaże się że wosk stwierdzi że za zimno mu. Będę miał wtedy goluteńki lakier 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sloniu - generalnie temp. nie powinna być niższa, jak +10 st. C. dla większości wosków. Warunki optimum to 15-25 stopni. Ale są woski, które aplikują się i wiążą nawet przy 0 st. C. - np. Waxaddict Subzero. Uważam, że przy 8-9 st. C wymienione przez Ciebie woski dadzą się aplikować i zwiążą się z lakierem - większym problemem jest wilgotność otoczenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jestem po myciu i woskowaniu. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym czegoś nie zapomniał, w tym przypadku pianownica i rękawica do mycia... wyszło bez piany i uzyłem większej mikrofibry do umycia auta. Do mycia użyłem szamponu Funky Witch Wash&Posh neutral. Po myciu poszedł deironizer i glinkowanie (auto nie było nigdy glinkowane, ma 4 lata, ma już masę swirli, pewnie poprzedni właściel kochał myjnie automatyczne). Deironizer użyty to ProElite RedNox. Używałem go również jako poślizg dla glinki, i musiał być głodny, bo podjadał glinkę 🙂 Po glinkowaniu zarzuciłem cleaner Fireball Ultimate Paintwork Cleaner. Używałem go ręcznie i... zawiodłem się. Nakładałem go małym aplikatorem z mikrofibry Eclipse Microfiber Applicator. Zmoczyłem apliaktor wodą przed pierwszym użyciem by nie trzeć gołą mikrofibrą. Musiałem robić coś nie tak, bo nie mogłem dotrzeć tego cleanera, zostawiał wyraźne, mocne białe smugi (niestety nie zrobiłem zdjęcia), które ciężko było wypolerować mikrofibrą. Z dachu nie chciały zejść, poddałem się, umyłem ponownie auto szamponem. Później poszła ipa rozcieńczona 1:1 z wodą zdeminarelizowaną. Na koniec wosk Tonyin Ceramic Crystal Coating Wax. Szybko wysychał, elegancko się docierał. Po godzinie od zakończenia woskowania wybrałem się do domu (50km). Po powrocie, zauważyłem dziwne odcienie na masce i nie tylko. Załączam zdjęcie. Miejscami lakier był ciemniejszy. Bardzo ciężko to dotrzeć, rozumiem że wosk się wypocił?

W związku z powyższym mam dwa pytania:

1. Co zrobiłem nie tak z cleanerem Fireball?

2. Wosk się wypacał? Jak to teraz dobrze dotrzeć?

Na zdjęciu maska, na środku widoczne przyciemnienie lakieru.

IMG_20211106_151636.jpg

 

Edit. Dopiero teraz zobaczyłem że w temacie 

jest informacja by fireballa nakładać na mokry lakier "zgodnie z etykietą". U mnie na etykiecie nie było informacji o nakładaniu na MOKRY lakier... To już wiem co poszło nie tak... Czy w związku z tym, mogłem uszkodzić sobie jakoś lakier?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
40 minut temu, sloniu napisał:

Fireball Ultimate Paintwork Cleaner.

https://www.fireballpoland.pl/produkty/wax-off/

Cytat

PRZYGOTOWANIE:
Dokładnie umyj powierzchnię dedykowanym szamponem i rękawicą.

APLIKACJA::
Przed użyciem mocno wstrząśnij.
Aplikuj na mokrą umytą powierzchnię.
Nanieś umiarkowaną ilość na aplikator lub gąbkę |polecamy FIREBALL BLACK FOX MICROFIBER APPLICATOR i nanieś na powierzchnię.
Rozprowadź na powierzchni z umiarkowanym naciskiem.
Pozostałości zmyj wodą pod wysokim ciśnieniem. Następnie ponownie umyj samochód szamponem, aby upewnić się, że produkt został całkowicie usunięty.

ZALECENIA:
Nie doprowadzaj do wyschnięcia produktu na powierzchni.
Produkty wykorzystane do aplikacji WAX OFF i bezpośrednio po jego użyciu– rękawica do mycia auta oraz aplikator mikrofibrowy – zalecamy przeznaczyć wyłącznie do korzystania podczas kolejnych aplikacji naszego produktu. Nano puder zawarty w WAX OFF może wnikać w ich strukturę i działać mimo wyprania.

Nie używaj w słońcu i na nagrzanych powierzchniach. Przechowuj w chłodnym i zacienionym miejscu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Domel, ale to jest inny produkt, ja mam coś takiego

image.png.dc7cac14b0ce31a6c1d1557aaec7f63b.png

Na tym produkcie NIE MA informacji o mokrym lakierze, o nie pozwalaniu wyschnąć itp. Widać producent miał kilka różnych wersji tego samego produktu i różne instrukcje dał na etykiecie. Niestety nie mam go pod ręką by wrzucić etykietę 😞 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Ja bym uważał z tym glinkowaniem używając deironizera. Bo to jest rozprowadzanie i machanie chemią dość niebezpieczną przed oczami a tym bardziej nie robić tego bez rękawic.

Ja dostałem kiedyś ostrej reakcji alergicznej na skórze bo nie wypłukałem deironizera z dłoni - nauczka na całe życie.
 

Spoiler

Najlepiej - dla mnie - robić tak:

- prewash

- spłukanie

- mycie ręczne (dwa wiadra, jedno, bez wiader, whatever - zależy jaki stan lakieru... )

- spłukanie

- aplikacja deironizera na całe auto

- "mycie"/rozprowadzenie deironizera mikrofibrą na całym aucie (karate kit - fala - od góry do dołu - nigdy nie wracać w to samo miejsce)

- spłukanie

- aplikacja tar-glue removera na całe auto

- "mycie"/rozprowadzenie tar&glue mikrofibrą na całym aucie (karate kit - fala - od góry do dołu - nigdy nie wracać w to samo miejsce)

- spłukanie

- pianowanie całego auta albo pianowanie z pianownicy ręcznej panel po panelu

- glinkowanie całego auta albo panel po panelu lubrykujac pianą panel po panelu

- spłukanie

- ewentualnie mycie jeszcze raz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Domel Rękawiczki jak najbardziej były w użyciu, zmieniane trzykrotnie, także starałem się uważać z chemią.

@Syrio Skoczyłem do piwnicy, załączam zdjęcia z etykiety. Albo wyjdę z twarzą bo nie ma info jak używać, albo wyjdę na idiotę, bo skoro są chińskie znaczki, to powinienem szukać info w sieci. W każdym razie będę miał nauczkę na przyszłość.

Proszę też o informacje czemu maska wygląda jak wygląda. Ze mną, innym woskiem (Soft99 Kiwami) bawił się kolega, który ma mniejsze pojęcie o pielęgnacji samochodów ode mnie. Jego maska wygląda tak:

 image.png.372816fbbcb61b33fb8511fd6c753966.png

Nie wiem co poszło nie tak. Wosk źle nakładany? Za długo leżał? Za mocne słońce było? Za późno dotarty 2 raz bo 'wypacanie się'? Dajcie proszę znać 🙂

IMG_20211106_163238.jpg

IMG_20211106_163243.jpg

IMG_20211106_163251.jpg

IMG_20211106_163259.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
2 minuty temu, sloniu napisał:

ale to jest inny produkt, ja mam coś takiego

To jest ten sam produkt po "odświeżaniu" 🙂

Cytat

WAX OFF (następca kultowego Ultimate Paintwork Cleanera)

Właśnie sprawdziłem etykietę mojego i rzeczywiście po angielsku nie pisze żeby używać na mokry lakier, koreańskiego nie rozumiem 😄 A polskiej etykiety już nie mam 😄

Ale użyłem google translatora teraz z Koreańskiego 😄

2021-11-06-16-38-14.jpg

2021-11-06-16-37-28.jpg

1 minutę temu, sloniu napisał:

Skoczyłem do piwnicy, załączam zdjęcia z etykiety. Albo wyjdę z twarzą bo nie ma info jak używać, albo wyjdę na idiotę, bo skoro są chińskie znaczki, to powinienem szukać info w sieci. W każdym razie będę miał nauczkę na przyszłość.

Wkleiłem translację z koreańskiego wyżej 😉 looz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie jest przypadkiem tak że produkty sprzedawane w Polsce MUSZĄ mieć etykietę po polsku? Idę dzwonić po sztab prawników i idę do boju z złym i okrutnym dla samochodów sprzedawcą allegro 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

No przykro mi proszę Pana ale tutaj wyraźnie po Koreańsku pisze że trzeba myć na mokro 😛😛😛😛 hahaha

obraz.png.c5436594fdf9d655dfebc3ebfd494b5e.png

obraz.png.2823035117d1fbfc897a48ddb11514af.png

hahahahahahahahhaha 😛

4 minuty temu, sloniu napisał:

A czy nie jest przypadkiem tak że produkty sprzedawane w Polsce MUSZĄ mieć etykietę po polsku? Idę dzwonić po sztab prawników i idę do boju z złym i okrutnym dla samochodów sprzedawcą allegro

Oczywiście. Mój miał polską etykietę 😉

Kupiłeś "używany" ? 🙂 Ktoś oderwał 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Domel, też to właśnie tłumaczyłem, aczkolwiek u mnie wyszło coś w styl "najpierw umyj samochód szamponem, a następnie zmocz nazwę". Umyłem auto szamponem, ale nie zmoczyłęm nazwy, mea culpa.

Quote

Oczywiście. Mój miał polską etykietę 

Kupiłeś "używany" ?  Ktoś oderwał 

Jednak nie z allegro brałem ale z DetailingPro.pl, więc zakładam że nie używany. Jeśli nie wolno "reklamować" sklepów, proszę o ocenzurowanie nazwy sklepu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Nie no żarty żartami - mogłeś nie wiedzieć.

Generalnie po to jest forum żeby się dowiedzieć i pytać nas wszystkich 🙂. Powiem szczerze że wyszukiwarki na forach "Powered by Invision Community" nie działają dla mnie najlepiej.

Ale wystarczy używać googla i już jest lepiej.

Np wpisujesz frazę:

 

"kosmetykaaut.pl Fireball Ultimate Paintwork Cleaner" i więcej znajdziesz 😉

Czyli do szukania tematów na forum używam Googla 🙂 Działa prima sort dla mnie 😉

obraz.png.66d6343a6fbaefa9387665b30c66ce33.png

4 minuty temu, sloniu napisał:

Jednak nie z allegro brałem ale z DetailingPro.pl, więc zakładam że nie używany.

Nie znam, ale dziwne, że bez polskie etykiety. Mój miał naklejoną. Może @Fireball się wypowie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Domel Zgadza się, pod kątem każdego z produktów szukałem na forum, czytałem, pochłaniałem wiedzę. A ten mi jakoś umknął, albo byłem przekonany że gdzieś czytałem/widziałem inaczej, czyli tak jak zrobiłem. 

Proszę cię jeszcze o info co z tymi przebarwieniami na lakierze, dwa zdjęcia dwóch masek wrzuciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
9 minut temu, sloniu napisał:

Proszę cię jeszcze o info co z tymi przebarwieniami na lakierze, dwa zdjęcia dwóch masek wrzuciłem.

Jak dla mnie wygląda jak wysoka wilgotność powietrza która wychodzi na masce przy niskiej temp (ok 10st) gdzie wosk nie był dotarty używając leda. I wychodzą struktury nie dotartego wosku na lakierze.

obraz.png.ecb9c7cc1cf4b06660a992f87e9e0601.png 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój cleaner ma etykiętę po polsku. A w zasadzie teraz została połowa, bo butla ma 2 lata i kilka razy się zmoczyła przy robocie, z czasem ta papierowa odeszła.

Ale poleciłem Ci ten cleaner bo na takie dni jak teraz jest ideolo. Gdy mało czasu i światła, jego nie trzeba wypracować a użycie i umycie auta trwa  20 minut. Ręka nie boli, nie trzeba wypracowywać itd. Ale tak jak Ci napisałem w temacie gdzie pytałeś:

Cytat

Glinka porysujesz lakier.

Cleaner np. Fireball na mokro. Ipa 1do3 z wodą demineralizowana. 

Jeśli dostałeś produkt bez polskiej etykiety to ja bym pisał do sprzedawcy albo szukał w necie.  A jak wrzucam nazwe produktu w google to widzę sporo linków z wyraźną instrukcją co i jak, testy na yt i na naszym forum. Kurde no nie wpadłbym na to, aby jechać nowym produktem bez instrukcji nie korzystając z neta w obecnych czasach, gdzie wszystko jest opisane albo nagrane i zrecenzowane 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Syrio Że też akurat to jedno słowo musiało mi umknąć 😄 Mam nauczkę na przyszłość.

@Domel Skoro to jest niedotarty wosk to... wystarczy go dotrzeć? Czy jest lepszy sposób na pozbycie się tego. Full mycie i woskowanie od nowa na razie odpada przez temperatury powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sloniu napisał:

Czyli takim "pluszakiem"? Takim docierałem na początku. Po przejechaniu 50km, chciałem to dotrzeć pluszakiem, nie szło, wziąłem jakąś inną "standardową" mikrofibrę, z trudem schodziło.

Boże … po 50km trzesz lakier sucha mikrofibra 🙈

bez fizyki kwantowej - w skrócie - umyj auto normalnie szamponem i to zejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Syrio QD od funky posiadam, w pon ma być "KOCH CHEMIE PROTECTOR", miłośnicy detailingu mnie przekonali, ponoć w zależności od stężenia można stosować jako wosk na mokro/qd/osuszacz.

@D@ViD Ojtam, troszeczkę się na autostracie zakurzył 😄 Ale fakt, mądrze to nie postąpiłem.

Jeszcze tak offtopowo, polecacie może jakąś fajną torbę na chemię detailingową? Żeby się piana, szampon, cleaner, pianownica (marolex 3000) i zestaw mikrofibr zmieściły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.