Skocz do zawartości

Quick detailer a mycie samochodu


deetry

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

ostatnio zdecydowałem o kupnie jakiegoś quick detailera żeby chociaż trochę poprawić wygląd lakieru. Zaznaczam że jestem laikiem w tych temacie. W sklepie detailingowym polecono mi nowość czyli Sonax Xtreme Spray and Seal. Obawiałem się o to że przy myciu na myjni bezdotykowej i braku jakiejkolwiek powłoki ochronnej na lakierze mogę porysować auto przy docieraniu quick detailera. Sprzedawca polecił ten produkt bo podobno wystarczy spłukać pod ciśnieniem oraz tylko zebrać wodę ręcznikiem.

Problem jest taki, że łatwo ściągnąć z powierzchni poziomych ale powierzchnie boczne trzeba już wycierać normalnie bo nie ma jak "zebrać"🙂

Pytanie brzmi: czy wycieranie samochodu który jest tylko umyty na myjni (myjnia ma opcje piany aktywnej na początku więc trochę lepiej niż standard) spowoduje duże porysowanie lakieru? 

Nie chce wpadać w paranoję, lakier ma 10 lat i ma już swirle, ryski. Ale na 10 lat wygląda dobrze. Planuję też za jakiś czas koretkę lakieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że pomoc to jest odpowiednia kategoria do zadawania takich pytań. Myślę że odpowiedź np "najpierw mycie na 2 wiadra i dopiero wtedy QD" lub  "Nic ma co się bać, nie narobisz więcej rysek niż jest" zajęła by ci tyle samo czasu co twoja rada i życzenia a na pewno miała by więcej wartości 😉 

Czytałem sporo forum, natrafiłem na 1-2 zdania na ten temat ale jednak nie były to konkretne i odpowiedzi wiec liczę na jakieś ogólnikowe rady do tej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deetry chodzi o to, że na bezdotyku nie umyjesz auta. Tym bardziej gdy jest brudne. Spluczesz widoczny brud ale cieniutki film zostanie. Ale z drugiej strony jsk masz czyste auto umyte np dzień czy dwa wcześniej zgodnie ze sztuką a teraz tylko zakurzone to od biedy możesz je delikatnie wytrzeć. Starać się przyklepywać ręcznik a nie suwać nim po lakierze. I wtedy qd. Jak sam piszesz lakieru nie masz idealnego i robiąc to z głową większej szkody nie wyrządzisz. To moje zdanie. I możecie mnie za to zjechać ale czy mycie auta metodami Waterless i Rinseless nie jest podobnie niebezpieczne dla lakieru? 

Podkreślę tylko, że mam na myśli spłukanie czystego auta z kurzu a nie brudasa. 

  • Okay 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, na takie odpowiedzi i dyskusję liczę.

Chce podkreślić, że ten QD to nowy produkt i sam producent mówi o ZEBRANIU wody a nie wycieraniu - rozumiem że dzięki temu jest mniejsza możliwość rysowania lakieru?

Druga sprawa to zazwyczaj na myjni nie ma tego aktywnego proszku (piany). Korzystam z myjni na której jest i czy mycie z nią nie wystarczy żeby nie bać się o dodatkowe rysy przy użyciu tego Sonaxa? Czy musi być koniecznie mycie na 2 wiadra?

Trzecia sprawa to czy stosując tego Sonaxa tak jak opisałem mogę doprowadzić do jakichś MEGA zniszczeń że korekta lakieru jaką planuję na jesień może nie pomóc lakierowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Wklepując wodę w ręcznik nie suniesz nim po lakierze także nawet gdy znajdzie się ziarenko piasku, które wypłynie ze szczeliny wraz z wodą to nie porysujesz nim lakieru. A przynajmniej nie powinieneś. 

Inna sprawa jest taka, że po myjni bezdotykowej NIE POWINNO się w ogóle wycierać lakieru. Szyby tak. Lakier nie. 

Ad2. Poczytaj forum a dowiesz się dlaczego i po co jest stosowana aktywna piana oraz jaka ma zazwyczaj siłę domywania. Nie wmówisz mi ani nikomu tutaj, że nie znalazłeś takiego info. 

Ad3. Jak nie będziesz trzeć fibra z tym czy innym qd po brudnym lakierze to nie narobisz bałaganu. 

Co do korekty to zrób to na lato a nie na jesień /zimę. Będzie bardziej cieszyło oko w słońcu 🙂

 

Podkreślę ponownie, że ja pisałem o wycieraniu auta, które zostało spłukane z kurzu a nie było brudne. Uważam, że bezdotykowo nie ma szans umyć auta. Jak uważasz inaczej to możesz kupić rolkę ręcznika papierowego i po pianie wytrzec nim lakier i na to qd. 

Powodzenia 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czytałem sporo forum, natrafiłem na 1-2 zdania na ten temat ale jednak nie były to konkretne i odpowiedzi wiec liczę na jakieś ogólnikowe rady do tej sytuacji."

 

Wskaż mi proszę chociaż jeden post osoby z ilością plusów powyżej 30 gdzie jest napisane, że po samym bezdotyku można bawić się qd i trzeć fibrą o lakier 🙂 Pierdyliard postów masz za to w jednym kierunku - QD aplikujemy tylko po umycia auta zgodnie ze sztuką, na 2 wiadra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie po to jest forum żeby studiować całą jego zawartość, wtedy forum nie byłoby potrzebne a tylko serwis z artykułami na temat detailingu 😉

Myślałem też że ten nowy produkt Sonaxa robi różnicę tak jak dostałem info od sprzedawcy. Z tego co sprawdzałem to na forum nie było jeszcze tematu o tym QD, były tylko info że niedługo się pojawi.

Ok czyli ostatecznie nie warto stosować, najpierw mycie na 2 wiadra, glinkowanie, środki od smoły i owadów a dopiero wtedy QD. A kolejne nakładanie QD też po dokładnym myciu. Zgadza się?

 

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie po tylu zabiegach to chyba bardziej się wosk opłaci stosować 😉 Jednak jak najbardziej QD też można, im mniej zanieczyszczeń wbitych w lakier, tym mniej rysek zrobi fibra. A podstawowym warunkiem umożliwiającym użycie QD jest czysty lakier, ewentualnie lekko przykurzony, jak już koledzy napisali. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, deetry napisał:

Czyli jest jednak odstepstwo od "QD aplikujemy tylko po umycia auta zgodnie ze sztuką, na 2 wiadra." 😄

Dalej twierdzisz, że forum jest niepotrzebne i wystarczyłyby artykuły? Tu znów kłania się Twoja niewiedza jak w przypadku piany. Poczytaj do czego zostało stworzone qd. Takie podstawowe. A nie te od których teraz wymaga się wszystkiego. 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał82 Przeczytaj jeszcze raz to zdanie "Chyba nie po to jest forum żeby studiować całą jego zawartość, wtedy forum nie byłoby potrzebne a tylko serwis z artykułami na temat detailingu".

Sens zdania jest taki że właśnie po to forum jest potrzebne i właśnie wyjaśniło mi parę spraw 🙂 A jaki wg Ciebie próg wiedzy o detailingu żeby móc zadać pytania? Chyba nie da się tego określić, może test przed założeniem konta? 😄 Część rzeczy doczytałem na forum w innych tematach a część właśnie się dopytuje.

@analyzator O dzięki, właśnie o takie info mi chodziło. Myślałem że przykurzone to np. umyte dzień wcześniej a dzisiaj byłem nim do pracy i z powrotem 🙂 Popatrzę w takim razie te produkty na niedokładnie umyte samochody, w sklepie otrzymałem info że ten Sonax nada się.

@MMCzysci No właśnie stąd moja błędna opinia na temat QD, bo teraz też myśle po co w takim razie QD jak już można normalny wosk nałożyć. Ale rozumiem że QD można stosować na wosk i go odświeżyć/zabezpieczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, można też jak najbardziej na goły lakier, o to w tym chodzi 😉

Jeżeli go dogłębnie wyczyścisz też będzie dobrze, bo fibra będzie miała lżej iść po lakierze i nie dostaną Ci się we włoski jakieś mikrozanieczyszczenia, tylko... no właśnie, jak już robić dekontaminację, to można od razu pokusić się o wosk, 80% będziesz miał za sobą. 😄 W QD chodzi przede wszystkim o to. żeby "zrobić i się nie narobić", oczywiście z pewnymi ograniczeniami, ale to już wiesz.

najpierw umyj auto, a potem będziemy myśleć, co dalej, czytaj i zdobywaj wiedzę 🙂

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał82 Nie oszukujmy się, to nie jest chyba jakaś tajemna wiedza którą nie można podzielić się z kimś innym, Filozofia forum to dyskusje i dzielenie się wiedzą z innymi. Info poszukałem, byłem w sklepie detailingowym w którym okazuję się że zostałem poniekąd wprowadzony w błąd. Jaki jest z tym problem? 🙂

Rozumiem że to zniewaga zadawać podstawowe pytania do "oświeconego" detailera? 😄 Nie róbcie z tego forum drugiej Elektrody 😄

 

 

@MMCzysci Ok dzięki, w takim razie wolę iść jednak w wosk jak juz zrobię dekontaminacje 🙂

 

elektroda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już Twoja wola, zawsze możesz zacząć od QD i zobaczyć, co wniesie. Jeżeli boisz się rys, dekontaminuj i leć z woskiem, chociaż po jednym użyciu QD raczej ich wiele nie przybędzie, nie ma co panikować.

P.S. Wiem z doświadczenia, że na początku jest ciężko, też mi się dostało kilka razy 😉 Ale im dłużej będziesz zgłębiać temat, tym bardziej Ci się u nas będzie podobało 😄

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na auto po opłukaniu na bezdotyku nie używasz ręcznika do osuszania, ani mikrofibry z tradycyjnym qd, który aplikuje się mikrofibrą, poza wyjątkowym przypadkiem gdy auto było umyte dzień lub dwa wcześniej i jedynie w garażu się zakurzylo - wtedy ryzyko rys jest niskie. Detailing to coś więcej niż po prostu mycie więc wg mnie usprawiedliwianie szorowania piaskiem po lakierze faktem, że lakier ma już swoje rysy nie ma sensu. Na myjnie można wziąć rękawice, wiadro lub butelkę z szamponem i po umyciu osuszyć. Produkt, o którym wspomniałeś nie wymaga użycia ręcznika ani mikrofibry. Płuczemy auto, pryskamy na mokry lakier i dokładnie spłukujemy, w Twoim przypadku bierzemy pod uwagę, że qd zwiąże się z lakierem słabo lub wcale a i trwałość ucierpi z uwagi na nie w 100% umyty lakier. Wg mnie przy qd nie ma potrzeby robić dekonu, a jedynie umycie ręczne i osuszenie (dla mnie przy qd to wystarczy, co innego twarde woski itd).

Podsumowując, nie dotykać ręcznikiem brudnego lakieru (rysujemy lakier, a ręcznik się brudzi więc odrazu do prania). Produkty typu spray&rinse w przypadku nie w 100% czystego lakieru poprawnie aplikujemy, spłukujemy i nie wycieramy ręcznikiem z uwagi na prawie pewne dalsze rysowanie lakieru

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MMCzysci napisał:

No to już Twoja wola, zawsze możesz zacząć od QD i zobaczyć, co wniesie. Jeżeli boisz się rys, dekontaminuj i leć z woskiem.

P.S. Wiem z doświadczenia, że na początku jest ciężko, też mi się dostało kilka razy 😉 Ale im dłużej będziesz zgłębiać temat, tym bardziej Ci się u nas będzie podobało 😄

 

No tak, właśnie szkoda że pojawia się takie podejście do laików na forach których celem jest właśnie pomoc. Forum nie jest w głównym celu budowaniem swojego ego (no może czasami :D).

Szkoda by było żeby takie fajne forum stało się memem jak wyżej wspomniane forum 🙂

@PPatryk Takie info to ja rozumiem 😄 tylko co po opłukaniu, postawić i czekać aż wyschnie samoistnie? Czy ten sonax jest w takim razie takim preparatem spray and rinse? Bo na necie widzę takie preparaty poorboy's ale do felg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@deetry z opisu producenta "Dokładnie umyj i spłucz samochód. Wstrząśnij opakowanie przed użyciem. Równomiernie spryskaj jeszcze mokrą powierzchnię (4 do 6 razy na 1 m.kw) i od razu spłucz dużą ilością wody." 

Mam wrażenie, że nie przeszukales internetu, żeby dowiedzieć się co kupiłeś więc polecam sprawdzić filmiki na YT, gdzie jest pokazane jak tego używać. W skrócie w Twoim przypadku: opłukać brud na bezdotyku, spryskać, dokładnie spłukać, jechać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Syrio To nie tylko moja opinia że elektroda to forum mem, są nawet artykuły na ten temat. To żaden argument, że akurat ty nie napisałeś 🙂

 

@PPatryk Oglądałem filmiki, na każdym wycierają. Internety mówią "Dokładnie umyj i spłucz samochód. Wstrząśnij opakowanie przed użyciem. Równomiernie spryskaj jeszcze mokrą powierzchnię (4 do 6 razy na 1 m.kw) i od razu spłucz dużą ilością wody. Pozostałe krople wody usunąć za pomocą mikrofibry bądź irchy." Cóż za manipulacja z wycięciem części instrukcji 😄 Więc nie masz racji, przejrzałem informacje na temat produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.