Skocz do zawartości

Budowa domu, garaż, kanał - kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, sparco911 napisał:

Witam, mam takie pytanie bo jestem kompletnie zielony w tych sprawach. Chcialbym kupic działkę i z jakimi kosztami musze się liczyc, oprocz ceny dzialki, czyli: kwestie notarialne, podatkowe wszystkie oplaty ktore beda mnie czekac oprocz ceny dzialki. Z gory dzięki za wszystkie odpowiedzi i sory jesli to zly dzial. Pozdrawiam

Jeśli chodzi o samą działkę to do działki 80-90tys zl, trzeba doliczyć ok 3,5-4tys (notariusz plus podatek).  Później dochodzą koszty przyłączy, projektów, nadzorów i budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sparco911 napisał:

Działka kosztuje 60tys, właśnie jak wygląda sprawa podatku jakie to koszty? Co do przyłączy to raczej nic nie będzie potrzebne bo to działka ktora znajduje się za moją i tylko chciałem powiększyć swoją. Dzięki za odpowiedź .

Podatek 2% (PCC) od tej kwoty. Do tego oczywiście notariusz, ale nie wiem jeszcze jaki to koszt. Jeśli Ci się nie śpieszy to odpowiedź poznam za ok tydzień.

Jeśli planujesz coś budować na tej działce to oczywiście jakieś projekty (budynek, przyłącza) no i koszt przyłączy. To nic, że na działce znajdują się wszystkie media bo jeśli powstanie nowy budynek na tej dokupionej części to będą musieli do niego podciągnąć media, pewnie wyjdzie to mniej ale na pewno coś będzie trzeba zapłacić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sparco911 napisał:

Działka kosztuje 60tys, właśnie jak wygląda sprawa podatku jakie to koszty? Co do przyłączy to raczej nic nie będzie potrzebne bo to działka ktora znajduje się za moją i tylko chciałem powiększyć swoją. Dzięki za odpowiedź .

Tak jak napisano powyzej, przy wartości transakcyjnej nieruchomości 60 tys PLN, musisz zapłacić 2% PCC (1200 PLN) plus notariusz maksymalnie weźmie 1010 PLN+VAT. Koszt obsługi notarialnej mozesz negocjować. To jest maksymalna taksa - więcej notariusz wziąć nie moze ale mozę zrobić to nawet za 1 PLN. Do tego dochodzi koszt wniosku o wpis w księdze wieczystej - 200 PLN. Łącznie wychodzi jakieś 2,6 k PLN dodatkowych kosztów. Ł   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za wyjaśniony temat, co prawda zakupu dokonam za ok. 2 miesiące, i chciałem wiedzieć mniejwiecej na co się szykowac, bo gdzieś słyszałem, że miałbym jeszcze zapłacić podatek VAT 23% od tych 60tys więc niebyła by to mała kwota dodatkowa dlatego byłem ciekaw czy coś takiego jest. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy jest mi ktoś z was w stanie powiedzieć czy warto rozważyć zakup dachówki cementowej zamiast ceramicznej skoro jest taka różnica w cenie ?

Na całej powierzchni dachu mogą być to oszczędności pewnie ok 40%. Może ktoś się wypowiedzieć na ten temat ? Czy ta różnica w cenie przekłada się na znaczną różnicę w wyglądzie ? Tzn. chodzi mi raczej o estetykę wykonania takiej dachówki. Najprościej mówiąc, mając obie w rękach jesteśmy w stanie je od razu stwierdzić, która lepiej wygląda / lepiej wykonana ? Pytam bo nawet nie miałem do czynienia z cementową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaką macie hydroizolację w garażu? Chciałbym czasami umyć auto w środku i zastanawiam się czym zabezpieczyć podłogę i ściany.
2. Do mojego przyszłego garażu biegnie w ziemi przewód który w środku (w puszce) rozdziela się na światło i gniazdka. Zabezpieczenie (bezpiecznik) jest w piwnicy. Chciałbym zamontować rozdzielnię z bezpiecznikami w środku garażu. Jest to stara instalacja PE którą myślałem przerobić na PEN. Przewód 2x4. Myślałem zabezpieczyć gniazdka 16A eska a światło 10A eska. Czy poza tymi nad prądowymi bezpiecznikami jakąś różnicówkę też powinienem wrzucić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy przy projekcie domu istotną informacją dla architekta jest planowany montaż rekuperacji ? Czy coś to dla mnie zmienia oprócz braku potrzeby na murowanie kanałów wentylacyjnych do wentylacji grawitacyjnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2017 o 21:59, bolek89 napisał:

...
2. Do mojego przyszłego garażu biegnie w ziemi przewód który w środku (w puszce) rozdziela się na światło i gniazdka. Zabezpieczenie (bezpiecznik) jest w piwnicy. Chciałbym zamontować rozdzielnię z bezpiecznikami w środku garażu. Jest to stara instalacja PE którą myślałem przerobić na PEN. Przewód 2x4. Myślałem zabezpieczyć gniazdka 16A eska a światło 10A eska. Czy poza tymi nad prądowymi bezpiecznikami jakąś różnicówkę też powinienem wrzucić? 

Podłączałem teraz prąd u siebie w garażu. Teoretycznie przepisy nie wymagają w garażu różnicówki, wręcz w układzie PE nie możesz stosować róźnicówki, musisz najpierw zrobić podział na PEN. Ja założyłem sobie różnicówkę, wyszedłem z założenia, że jak mnie walnie to w domu zawsze cie ktoś znajdzie a w garażu możesz poleżeć kilka godzin. Ponadto w garażu wydaje mi się że łatwiej może cię coś "kopnąć" jakaś szlifierka z przetartym kablem, jakieś przebicie etc. Mając różnicówkę zawsze jest szansa że zadziała. 

Bezpieczniki mam właśnie takie jak proponujesz :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy mógłby ktoś się wypowiedzieć czy 6500 zł za projekt przyłącza gazu, wody i prądu, badanie gruntu pod domem  oraz wyznaczenie "miejsca" w którym będzie on stał  to duża kwota ?

Oczywiście wszystkie formalności związane z załatwieniem wszystkich kwitów i pozwolenia na budowę również po stronie tej firmy.

 

Do tego muszę doliczyć koszty projektu 2600zl (gotowiec) no i koszt wszystkich pieczątek za każdy papierek (ok 800zl-1000zl dla urzędów).

 

Co myślicie ? Warto tyle zapłacić i mieć z głowy wszystkie formalności związane z załatwieniem pozwolenia na budowę domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja płaciłem za projekt gazu 500zł, wody też 500zl, badanie gruntu 600zł, mapy geodezyjne też ok.500-600 zł.Moim zdaniem sporo, tym bardziej, szczególnie 800-1000zł za pieczątki (za wypisy, wyrysy chyba z połowę tego płaciłem). Trochę latania jest i dlatego gościu chce 3000zł przytulić. Pamiętaj, że to tylko koszty projektów, a za same przyłącza do działki są dużo większe koszty (oczywiście zależne od odległości od mediów). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.07.2017 o 19:04, stawek napisał:

Koledzy czy przy projekcie domu istotną informacją dla architekta jest planowany montaż rekuperacji ? Czy coś to dla mnie zmienia oprócz braku potrzeby na murowanie kanałów wentylacyjnych do wentylacji grawitacyjnej ?

Żeby była jasność: wentylacja mechaniczna to nie zawsze rekuperacja. Dla architekta to istotna informacja, tym bardziej, jeśli ma on zaprojektować instalację ;) Ale, że przeważnie architektom się tego nie zleca, to tak czy inaczej powinien to wiedzieć, właśnie ze względu na ewentualnie niepotrzebne kominy.
Dla Ciebie ma tylko znaczenie, że fakt istnienia i działania WM musi potwierdzić albo kominiarz (co niewiedzieć czemu jest strasznie trudne do wyegzekwowania), albo kierbud musi wpisać to do księgi budowy. Jeśli planujesz dom piętrowy, warto o tym pomyśleć zawczasu i zaoszczędzić sobie wątpliwej przyjemności przebijania się przez strop :)

Co do kosztów projektu, to wszystko zależy od regionu i geodetów. Niewątpliwie gościu zarobi, pytanie, czy Twój czas jaki poświęcisz nie jest wart więcej. Z ciekawostek: mnie np. wizyta geodety kosztowała 400 zł, ale 9 pozostałych geodetów rzucała stawki 800 w górę. I tak jest ze wszystkim.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję.

Wytłumaczy mi ktoś jeszcze czym się różni projekt zagospodarowania terenu od mapy do celów projektowych ?

Co mam w pierwszej kolejności załatwić po zakupie działki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapa do celów projektowych jest częścią projektu zagospodarowania terenu. Najpierw musisz uzyskać mapę w wydziale geodezji albo u geodety. 

Ps. wiesz, że jeśli bierzesz się za budowę domu, to przed Tobą daleka droga? Doktorat, te sprawy ;)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapie do celów projektowych - jeśli jest wymagana (zależy od inwestycji), sporządza się projekt zagosp terenu (projektant). Najpierw kupujesz działkę, czekasz na papierki z Sądu - wydział kściag wieczystych, i wtedy od geodety kupujesz mapkę. Można to skrócić i do geodety dać ksero stron aktu notarialnego o zmianie właściciela.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobra, z poprzednich postów dowiedziałem się jakie są koszty obsługi przy zakupie działki. Mam na oku jedną działkę z planem zagospodarowania pod budownictwo MN1 cokolwiek to znaczy. Planuję postawić dom parterowy z garażem o powierzchni użytkowej ok. 90m (bez garażu). Czy ktoś orientuje się co to za budownictwo MN1? Nie mogłem znaleźć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, umcus napisał:

@stawek Pytasz o kasę, ile wizyt i na jakich etapach planuje być obecny. Jeśli kierbud ma być na poważnie, a nie dla papierka, to referencje. No ale to rzadkość ;)
@kempus Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.

Dzięki :-) czy ktoś się orientuje ile +- może kosztować wykarczowanie i wyrównanie działki 6arów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kempus kilka litrów ogniste wody i miecho z grilla do tego kilku znajomych, lub taniej czasem pod marketami stoją panowie i szukają pracy bo wózki chcą odprowadzać lub opłaty zbierają za wyjście do sklepu, bo stoją przed drzwiami i zaczepiają ludzi... Do takich prac są idealni, znajomy dał im kilka flaszek za ogarnięcie terenu pod budowę

 

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

umcus dziekuję za pomoc.

W takim razie zapytam jeszcze o dwie rzeczy. Może będzie ktoś w stanie pomóc.

Mam na ten moment działkę, badanie geologiczne gruntu, mapę do celów projektowych, "zaklepaną" ekipię do SSO i w przyszłym tygodniu zapewne dogadam się z jakimś kierownikiem budowy. Co w dalszej kolejności należy załatwić aby to wszystko jakoś optymalnie dograć tzn. aby nie było w dalszym czasie przestojów związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę czy też problemów z innymi wykonawcami do dalszych etapów (tynki, płytki itp.).

 Swoją drogą kiedy najlepiej byłoby załatwić materiały na budowę ? Jeśli "zarezerwuję" je teraz ale nie zapłacę za nie to cena za nie interesuje mnie taka na jaką umówię się teraz czy w dniu dostawy, powiedzmy za pół roku ? Bo chyba za materiały płaci się dopiero po dostarczeniu wszystkiego tak ? Jakąś umowę ze składem budowlanym zawieracie czy wystarczą jakieś faktury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, stawek napisał:

W takim razie zapytam jeszcze o dwie rzeczy. Może będzie ktoś w stanie pomóc.

Mam na ten moment działkę, badanie geologiczne gruntu, mapę do celów projektowych, "zaklepaną" ekipię do SSO i w przyszłym tygodniu zapewne dogadam się z jakimś kierownikiem budowy. Co w dalszej kolejności należy załatwić aby to wszystko jakoś optymalnie dograć tzn. aby nie było w dalszym czasie przestojów związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę czy też problemów z innymi wykonawcami do dalszych etapów (tynki, płytki itp.).

 Swoją drogą kiedy najlepiej byłoby załatwić materiały na budowę ? Jeśli "zarezerwuję" je teraz ale nie zapłacę za nie to cena za nie interesuje mnie taka na jaką umówię się teraz czy w dniu dostawy, powiedzmy za pół roku ? Bo chyba za materiały płaci się dopiero po dostarczeniu wszystkiego tak ? Jakąś umowę ze składem budowlanym zawieracie czy wystarczą jakieś faktury ?

Brakuje tylko warunków zabudowy lub wypisu z miejscowego planu i później projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, wtedy szukasz kierownika budowy...

Z wykonawcami lepiej od razu poszukać ekip kolejnych etapów budowy, wstępnie można się dogadać, często mają zaklepane terminy i ciężko jest się wstrzelić.

Materiały budowlane... od dłuższego czasu nie ma problemu z zakupem więc można samemu kupować, lub zlecić wykonawcy (często mają swoje zniżki).

A co do kierownika budowy... albo bierzesz droższego, który poprowadzi w miarę budowę i przypilnuje ilości materiałów na budowie i  ich jakości, albo bierzesz taniego, który tylko wypełni dziennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.