Skocz do zawartości

Budowa domu, garaż, kanał - kilka pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

Poszło PW :)

Koledzy, a jeszcze mam jedno pytanie.

Czy ktoś z was wie kto przy modernizacji linii energetycznej ponosi koszty całej operacji ?

Tak jak pisałem kilka postów wcześniej nad działką przebiega kabel energetyczny. Chcąc puścić go ziemią sam muszę za wszystko zapłacić ?

 

No i zonk. Nie wystarczy zerwać wierzchniej warstwy gliny, a na to miałem nadzieję bo jest jej co najmniej 10m :)

Orientuje się ktoś z was ile kosztuje ( w przybliżeniu) drenaż całej powierzchni działki i o ile większy jest koszt płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych ław ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam...nie wiem czy zakup działki jeszcze aktualny, ale....

Jeśli chodzi o podłoże z gliny to nie jest one najgorsze do budowania domów... geolodzy stwierdzą jej przydatność.

Mi raz się zdarzyło projektować budynek na płycie fundamentowej i nie był to domek jednorodzinny, więc naprawdę musi być zły grunt.

Co do linii napowietrznych no to tu jest sprawa skomplikowana, jeśli zarządca sieci nie przewiduje skablowania w ziemie to niestety pokrywa to wnioskodawca i w zależności od napięcia w sieci energet opłata jest różna.

A drenażu bym nie robił... najwyżej nasypał ziemi urodzajnej na wierzch i trawa byłaby super :)

 

bolek89 - a co chciałbyś tam przerabiać?? konstrukcje czy odświeżyć ściany??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że będzie wyżej od innych działek to woda spłynie do sąsiada. Z drugiej strony za jakiś czas sąsiad postawi dom i podniesie teren trochę wyżej i woda wróci do Ciebie:) W mojej okolicy jest takich dwóch co w kółko podnoszą teren aby jeden był wyżej od drugiego. z ogrodzenia 1,5m zostało może z metr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spływającej wody deszczowej to ustawa mówi, że woda z własnego terenu nie może spływać na sąsiednie działki...

 

A jak zrobić drenaż w glinie?? drenuje się warstwy przepuszczalne. Najlepiej nawieźć ziemi i wtedy ja drenować w miejscach przewidzianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Gdyby ktoś śledził temat to działka omawiana od samego początku została odrzucona ze względu na co najmniej 15m gliny (badanie geologiczne) oraz zły końcowy podział działki (nie ma 10arów czego wymaga miejscowy plan zagospodarowania). Poszukiwania trwają, ale cierpliwość się kończy bo to już chyba dobre 10 miesięcy poszukiwań.

 

Mam przy okazji kilka nowych pytań, pewnie ktoś się trafi co posiada wiedzę na ten temat.

1. Chcąc mieć zewnętrzne rolety we wszystkich oknach jaki rodzaj najlepiej wybrać ? Słyszałem, że decydując się na rolety "zabudowane" trzeba to już zgłosić na etapie projektowania ponieważ mechanizm należy "wmurować" nad oknami, tylko co w razie awarii takiego urządzenia :/ ?

 

2. Czy rekuperację trzeba uwzględnić w projekcie domu ? Czy montaż takiego typu wentylacji jest problematyczny w domu z użytkowym poddaszem ?

 

3. Fundament ... Kupując gotowy projekt mamy w nim zawarty rodzaj fundamentu. Nie robiąc badania gruntu na działce na której zamierzamy się budować skąd wiadomo, iż dany rodzaj fundamentu się sprawdzi ? Przecież jeśli grunt jest piaszczysty, czy gliniasty to nie zrobię na nim powiedzmy ław fundamentowych, które nie nadają się na taki grunt (ławy to tylko przykład bo nie wiem na jakim gruncie jaki fundament choć strzał chyba celny bo z tego co pamiętam na takie "ziemie" zaleca się płytę fundamentową). Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi bo inaczej nie umiem tego wytłumaczyć. Przecież nie przyjedzie architekt w pierwszy dzień pracy koparki i powie "motyla noga ... glina, damy płytę zamiast ław" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.06.2017 o 08:17, dioniz napisał:

bolek89 - a co chciałbyś tam przerabiać?? konstrukcje czy odświeżyć ściany??

Konstrukcję. Muszę zrobić bramę wjazdową czyli na pewno wpadnie nadproże. Wygląda na to że będzie wykonany z prętów zbrojonych 16. Może mi ktoś powiedzieć jak macie zrobiony odpływ do wody?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, stawek napisał:

Witam. Gdyby ktoś śledził temat to działka omawiana od samego początku została odrzucona ze względu na co najmniej 15m gliny (badanie geologiczne) oraz zły końcowy podział działki (nie ma 10arów czego wymaga miejscowy plan zagospodarowania). Poszukiwania trwają, ale cierpliwość się kończy bo to już chyba dobre 10 miesięcy poszukiwań.

 

Mam przy okazji kilka nowych pytań, pewnie ktoś się trafi co posiada wiedzę na ten temat.

1. Chcąc mieć zewnętrzne rolety we wszystkich oknach jaki rodzaj najlepiej wybrać ? Słyszałem, że decydując się na rolety "zabudowane" trzeba to już zgłosić na etapie projektowania ponieważ mechanizm należy "wmurować" nad oknami, tylko co w razie awarii takiego urządzenia :/ ?

Dokładnie trzeba to przewidzieć na etapie projektowania, niektóre mocuje się w izolacji, inne potrzebują większego otworu okiennego.

2. Czy rekuperację trzeba uwzględnić w projekcie domu ? Czy montaż takiego typu wentylacji jest problematyczny w domu z użytkowym poddaszem ?

Tak trzeba przewidzieć miejsce kanałów wentylacji mechanicznej, w przypadku poddasza użytkowego jest trochę lepiej, ponieważ jest miejsce na centralkę i rozprowadzenie rur. Najlepiej na parterze zrobić sufit podwieszany i pod nim schować rury wentylacji.

3. Fundament ... Kupując gotowy projekt mamy w nim zawarty rodzaj fundamentu. Nie robiąc badania gruntu na działce na której zamierzamy się budować skąd wiadomo, iż dany rodzaj fundamentu się sprawdzi ? Przecież jeśli grunt jest piaszczysty, czy gliniasty to nie zrobię na nim powiedzmy ław fundamentowych, które nie nadają się na taki grunt (ławy to tylko przykład bo nie wiem na jakim gruncie jaki fundament choć strzał chyba celny bo z tego co pamiętam na takie "ziemie" zaleca się płytę fundamentową). Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi bo inaczej nie umiem tego wytłumaczyć. Przecież nie przyjedzie architekt w pierwszy dzień pracy koparki i powie "motyla noga ... glina, damy płytę zamiast ław" :)

Daj sobie spokój z płytą fundamentową, wystarczy podczas wykopów sprawdzić czy grunt jest jednorodny pod zarysem budynku. A glina jako grunt nośny jest tak samo przydatna jak piaski. W projekcie gotowym będą ławy przyjęte na średnie naciski pod fundamentami, wystarczy sprawdzić organoleptycznie nawet jaki jest grunt i zdecydować o wielkości ław.

 

35 minut temu, bolek89 napisał:

Konstrukcję. Muszę zrobić bramę wjazdową czyli na pewno wpadnie nadproże. Wygląda na to że będzie wykonany z prętów zbrojonych 16. Może mi ktoś powiedzieć jak macie zrobiony odpływ do wody?
 

Co do bramy wjazdowej... jeśli budynek jest istniejący to wystarczy zrobić nadproże z ceowników stalowych, jeśli zaczniesz podkuwać ścianę i robić podciąg żelbetowych to jest ryzyko powstania rys istniejącej ściany - ciężko będzie wypełnić spoiny między ścianą a podciągiem...

Odpływ wody ... co masz na myśli?? Z działki, z dachu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak mają to wymyślone. Mówili że z drutów nadproże będzie robione i zalewane. Zresztą już większość materiałów kupiona. Myślałem o odpływie z garażu tz jak zimą wjadę i śnieg zacznie się tam topić żeby jakimiś kratkami na zewnątrz wychodził albo do kanalizy. Z tym że jak zacznie się coś lać (np olej) z auta to będzie problem. Czytałem coś o separatorach do myjni ale nie wiem czy aż coś takiego potrzebuję? W końcu tak naprawdę w środku auta myć nie będę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

@bolek89, przez środek garażu puszczasz sobie taką rynienkę z kratką (w garażu musi być minimalny spadek żeby woda do niej spływała). Odpływ z tej rynienki prowadzisz do kanalizacji w domu. Nie kombinuj z odpływem na zewnątrz bo zimą Ci rura zamarznie i narobisz sobie problemu. Podobnie wygląda sprawa z odpływem wody z pieca kondensacyjnego jeśli masz ogrzewanie gazowe.

Pomysł z separatorem w garażu... odpuść;)

PS: ja zimą myję normalnie auto w garażu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

@stawek możesz doprecyzować jakie masz oczekiwania względem takich rolet? W pierwszym odruchu myślałem że chodzi Ci o kwestie bezpieczeństwa ale teraz piszesz o trzymaniu ciepła.

W pierwszym przypadku, musisz wiedzieć że takie rolety dzielą się na tanie "zwykłe" które nie mają właściwości antywłamaniowych oraz prawdziwe antywłamaniowe które są bardzo drogie.

W drugim przypadku, zainteresuj się raczej dobrą izolacją budynku i oknami o niskim współczynniku przenikania ciepła.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Eryczek napisał:

@stawek możesz doprecyzować jakie masz oczekiwania względem takich rolet? W pierwszym odruchu myślałem że chodzi Ci o kwestie bezpieczeństwa ale teraz piszesz o trzymaniu ciepła.

W pierwszym przypadku, musisz wiedzieć że takie rolety dzielą się na tanie "zwykłe" które nie mają właściwości antywłamaniowych oraz prawdziwe antywłamaniowe które są bardzo drogie.

W drugim przypadku, zainteresuj się raczej dobrą izolacją budynku i oknami o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Kwestie bezpieczeństwa możemy pominąć właśnie ze względu na koszty. Przyjęło się mówić w Polsce na wszystkie rolety zewnętrzne "rolety antywłamaniowe" co jest dość mocno błędnym rozumowaniem bo w zasadzie poziom zabezpieczenia tych "zwykłych" jest znikomy, ale wracając do tematu.

Dom przez cały dzień będzie stał w zasadzie pusty więc nie będzie to dla nas problemem aby owe rolety codziennie opuszczać i podnosić zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach można robić to z poziomu telefonu lub też automatycznie. Rolety te miały by raczej zatrzymywać ciepło w środku w chłodniejszym okresie, a blokować nagrzewanie się wnętrza chociażby w takie dni jakie mamy ostatnio.

Chodzi tylko i wyłącznie o kwestie praktyczne takich rolet. Minus jest taki, że nie ma kompromisu :/ tzn w słoneczne dni kiedy powiedzmy promienie słoneczne biją mi po ekranie telewizora czy monitora nie można zrobić "przyciemnienia" a jedynie całkowicie zamknąć roletę i zrobić mrok.

Pytanie tylko czy rzeczywiście rolety zewnętrzne przyczyniają się w znacznym stopniu do zrealizowania założeń wypisanych powyżej czy to raczej czysty marketing ? Swoją drogą jak już się zacząłem zagłębiać w szczegóły to to nie jest tani interes i nie wiem czy jest sens ...

Z  drugiej zaś strony zależało by mi aby sąsiedzi nie zaglądali mi przez okno do środka co w przypadku rolet byłoby dobrym rozwiązaniem, ale nie wtedy kiedy jestem w środku :/

Co radzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator
29 minut temu, stawek napisał:

Co radzicie ?

Rolety rzymskie, firanki, wszelkiej maści żaluzje - pochodź po sklepach, zobacz co Ci się podoba.

Rolety zewnętrzne nie spełnią pokładanych w nich przez Ciebie funkcji "grzewczych". Widziałeś kiedyś coś takiego na żywo? Jeśli chcesz żeby Ci nie wiało przez okna, kup je dobre. Ja mam okna o współczynniku przenikania ciepła 0 5. Zimą, nawet kiedy na zewnątrz jest -20 stopni, można stanąć na golasa przy takim oknie i nie czuć chłodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za pomoc.

W takim razie zrezygnuje z rolet zewnętrznych najprawdopodobniej.

Zastanawia mnie jeszcze czy rekuperację muszę uwzględnić w projekcie ? Ma ktoś wiedzę na ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, stawek napisał:

Dzięki koledzy za pomoc.

W takim razie zrezygnuje z rolet zewnętrznych najprawdopodobniej.

Zastanawia mnie jeszcze czy rekuperację muszę uwzględnić w projekcie ? Ma ktoś wiedzę na ten temat ?

 

Eryczek dobrze napisał, no może oprócz stania przy oknie..... jak Adam....dobre okna załatwią wszystko, folia, można zastosować,

ale każda nawet taka która odbija ciepło słoneczne przyciemnia.

Rekuperację należy przewidzieć, rezygnujesz z wentylacji grawitacyjnej, gdzieś musisz rozprowadzić rury od instalacji mechanicznej.

Najlepiej zrobić sufit podwieszony, przewidzieć miejsce na centralke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie bo jestem kompletnie zielony w tych sprawach. Chcialbym kupic działkę i z jakimi kosztami musze się liczyc, oprocz ceny dzialki, czyli: kwestie notarialne, podatkowe wszystkie oplaty ktore beda mnie czekac oprocz ceny dzialki. Z gory dzięki za wszystkie odpowiedzi i sory jesli to zly dzial. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.